Forbes: Rebríček Slovákov v NHL vedie Chára

Najúspešnejším Slovákom v zámorskej NHL k 15. januáru tohto roka je podľa výpočtov slovenskej verzie časopisu Forbes kapitán bostonských "medveďov" Zdeno Chára.

Víkendový zájazd na FC Barcelona za skvelých 350€ >

BRATISLAVA. Forbes umiestnil na druhú priečku krídelníka Chicaga Blackhawks Mariána Hossu, kým na "bronzovom" stupienku je Miroslav Šatan, ktorý momentálne pôsobí v bratislavskom Slovane.

Do rebríčka sa započítala celá kariéra pôsobenia hokejistov v NHL, platy sú však očistené o účinkovanie hráčov vo farmárskych tímoch účastníkov profiligy a do úvahy sa zobrala aj inflácia v USA v rozpätí rokov 1989 až 2011.

Plat mal pri hodnotení najväčšiu váhu a bol najvýznamnejším kritériom. Neuvádza sa však, či bola zohľadnená meniaca sa platová politika v profilige, kde parameter úspešnosti napríklad zmluvy na 5 miliónov v roku 1993 bol výrazne odlišný o desaťročie neskôr, keď výška miezd v NHL kulminovala.

Ďalej mali v zostavení klasifikácie význam získaný Stanleyho pohár, prípadne účasť vo finále play off, ďalej zisk individuálnych ocenení.

Do prvej desiatky sa nedostal dvojnásobný víťaz Stanleyho pohára Tomáš Kopecký, pre nižšie zárobky pristál na 12. mieste. Ďalším Slovákom s prsteňom - Martinovi Cibákovi a Jiřímu Bicekovi patrí 29. a 30. priečka.

Štvrté miesto Petra Šťastného naznačuje to, že sa brala do úvahy aj zdanlivo "nevyčísliteľná" hodnota hokejistu, ktorý je dodnes najproduktívnejším Slovákom v histórii ligy.

Rebríček Slovákov v NHL:

1. Zdeno Chára (Boston Bruins) 57,7 miliónov dolárov /Stanleyho pohár, Norrisova trofej, trofej Marka Messiera/

2. Marián Hossa (Chicago Blackhawks) 58,5 /Stanleyho pohár, 2x finále Stanleyho pohár/

3. Miroslav Šatan (naposledy Pittsburgh Penguins) 41,3 /Stanleyho pohár, finále Stanleyho pohára/

4. Peter Šťastný (Quebec Nordiques) ... /najúspešnejší Slovák v bodovaní NHL/

5. Marián Gáborík (New York Rangers) 58,7; /najvyššie draftovaný Slovák/

6. Žigmund Pálffy (naposledy Pittsburgh Penguins) 47,2 /priemer viac ako bod na zápas/

7. Pavol Demitra (kariéru ukončil vo Vancouver Canucks) 46,7 / trofej Lady Byng/

8. Peter Bondra (kariéru ukončil v Chicagu Blackhawks) 42,1 /1x finále Stanleyho pohára, 2x najlepší strelec ligy/