Sagan v 6. etape Okolo Kataru na 11. mieste, celkovo vyhral Boonen

Belgický cyklista Tom Boonen sa stal štvrtýkrát celkovým víťazom pretekov Okolo Kataru. V piatkovej záverečnej 6. etape finišival Slovák Peter Sagan na 11. mieste, vyhral prekvapujúco Francúz Arnaud Demare.

DAUHA.

Boonen si spoločne s kolegami z tímu Omega-Pharms Quick Step už od úvodu záverečnej šiestej etapy chránili náskok na 120 km dlhej trati z Sealine Beach Resort až do Dauha Corniche. V poslednom katarskom vystúpení skončil 15., kým jeho úhlavný konkurent Tyler Farrar na šiestom mieste. Belgičan napokon zdolal Američana o 28 sekúnd a k triumfom z roku 2006, 2008 a 2009 si pripísal víťazstvo aj z roku 2012.

"Je vždy pekné vyhrať tu v Dauhe. Či je to prvé alebo posledné miesto, cítim sa v Katatre dobre. Som rád, že som odštartoval sezónu víťazstvom a teraz sa teším na tradičné preteky. Môj tím odviedol tento týždeň skvelú prácu," vyhlásil čerstvý víťaz.

Dramatický bol najmä záver etapy, keď sedemčlenná skupinka Tony Gallopin (RadioShack-Nissan), Jens Mouris (GreenEDGE), Matthieu Ladagnous (FDJ-BigMat), Maarten Tjallingii (Rabobank), Alan Marangoni (Liquigas-Cannondale), Klaas Lodewijck (BMC Racing) a Mart Ojavee (Champion System)) mala náskok vyše minúty, avšak 14 km pred cieľom ich hlavný pelotón pohltil. V popredí bol aj Sagan, v úplnom závere pár metrov pred cieľom spadol nešťastne majster sveta Mark Cavendish.

Sagan v celkovom hodnotení obsadil 39. miesto so stratou +3:41 minúty a v bodovacej súťaži s osemnástimi bodmi skončil na 7. priečke.

"Dnešná posledná etapa bola akási nervózna. Hneď od začiatku sme sa potrhali na niekoľko skupiniek, ale napokon sa to v priebehu etapy zišlo. Neskôr v samotnom meste pred okruhmi odišla malá skupinka aj s našim kolegom Marangonim a nasledovalo znova naháňanie. Postupne sme ich schádzali, vpredu to kontrolovali jazdci z QuickStepu a Garminu. Záver bol veľmi nebezpečný, pretože do špurtu išiel takmer celý balík, a vtedy musíte byť veľmi ostražitý, lebo neviete, čo sa udeje pred vami.

Doplatil nato Brit Mark Cavendish, ktorý spadol, ja som bol tesne za ním, našťastie som sa mu vyhol smerom doprava a prišiel som v pohode do cieľa. S výkonmi na úvod sezóny som spokojný, veď z piatich etáp som bol dvakrát na stupni víťazov. Zajtra večer odlietame na preteky do neďalekého Ománu, ktoré štartujú v utorok. Náš tím Liquigas-Cannondale by mal posilniť Vincenzo Nibali," zhodnotil 22-ročný Peter Sagan.

Výsledky 6. etapy: 1. Arnaud Demare (Fr./FDJ), 2:20:44 hod, 2. Denis Galimzyanov (Rus./Kaťuša), 3.Mark Renshaw (Aust./Rabobank), 4. Roger Kluge (Nem./Project 1t4i), 5. Alexander Kristoff (Nór./Kaťuša), 6. Tyler Farrar (USA/Garmin-Barracuda), 7. Daniel Oss (Tal./Liquigas-Cannondale), ... 11. Peter SAGAN (SR/Liquigas-Cannondale) všetci rovnaký čas