Vo Fínsku suverénna Neunerová, Kuzminová skončila piata

TASR|11. feb 2012 o 13:47

Výborne si počínali obe Slovenky v 80-člennom štartovom poli. Anastasia Kuzminová obsadila 5. miesto, Janka Gereková skončila na 14. priečke.

KONTIOLAHTI. Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová obsadila v šprinte 8. kola Svetového pohára vo fínskom Kontiolahti piate miesto.

Od víťaznej Nemky Magdaleny Neunerovej, vedúcej ženy priebežného poradia SP, ju na 7,5 km trati delilo 30,9 sekundy, druhá skončila Fínka Kaisa Mäkäräinenová (+12,3) a tretia Bieloruska Darja Domračevová (+17,0).

Darilo sa aj ďalšej z dvojice slovenských biatlonistiek na štarte, 14-tej Jane Gerekovej (+1:18,3).

Anastasia Kuzminová s druhým najlepším výsledkom v sezóne a ôsmym v top desiatke, upútala rýchlym behom, ktorý sa spájal aj so streľbou. Vedomá si 300 m navyše na trestnom okruhu, keď zhodne netrafila v ležke i stojke štvrtý terč, bojovala do posledného metra a trochu nespokojne v cieli pokrútila hlavou.

Čisto strieľajúca Ruska Zajcevová na 4. mieste bola od nej lepšia len o 0,8 sekundy, aj pri tomto vzájomnom porovnávaní však vynikla bežecká sila Kuzminovej. Na premrznutých tratiach sa cítila ako doma a keby čo len o jeden terč trafila viac, zaradila by sa hneď za víťaznú Neunerovú.

Veľmi dobrý výkon podala aj Jana Gereková, ktorá taktiež dosiahla druhé najvýraznejšie umiestenie v sezóne s 27 bodmi do hodnotenia SP. Šprint nádejne rozbehla, nadviazala bezchybnou streľbou ležmo a až v stojke raz minula, zhodou okolnosti rovnaký štvrtý terč ako Kuzminová. Nebyť tejto chybičky, figurovala by aj ona v top desiatke.

Nemka Neunerová napriek -15 stupňom a aj závanom vetra opäť rozozvučala svoju povestnú symfóniu, po jednej streleckej chybe ležmo jej dodala krídla čistá stojku a umožnila opäť naplno vyniknúť.

V záverečnom okruhu sa jej bežecký dych neskrátil a s bezpečným náskokom zvíťazila. Dopriali jej aj súperky, Mäkäräinenová netrafila štvrtý terč, Domračevová v ležke druhý a piaty, čo bola voda na mlyn Neunerovej s 32. triumfom v kariére, ôsmym v sezóne.

Výsledky - rýchlostné preteky žien na 7,5 km - Kontiolahti:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 23:07,4 (1 tr. okr.), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +12,3 (1), 3. Darja Domračevová (Biel.) 17,0 (2), 4. Oľga Zajcevová (Rus.) 30,1 (0), 5. Anastasia Kuzminová (SR) 30,9 (2), 6. Miriam Gössnerová (Nem.) 33,0 (0), 7. Anna Titovecová-Bogalijová (Rus.) 43,2 (0), 8. Tina Bachmannová (Nem.) 56,3 (1), 9. Oľga Viluchinová (Rus.) 57,2 (0), 10. Tora Bergerová (Nór.) 59,6 (1), ...14. Jana Gereková (SR) 1:18,3 (1)

Priebežné hodnotenie SP (18 z 26 pretekov): 1. Neunerová 876, 2. Domračevová 843, 3. Mäkäräinenová 733, ...10. Kuzminová 495, 36. Gereková 134

SP v šprinte (8 z 10): 1. Neunerová 451, 2. Domračevová 369, 3. Mäkäräinenová 344, ...10. Kuzminová 221, 23. Gereková 102