AKTUALIZOVANÉ 14.20

Hantuchová obhájila triumf v Pattayi

Slovenská tenistka získala svoj celkovo piaty titul vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni.

Daniela Hantuchová(Zdroj: SITA/AP)

PATTAYA. Daniela Hantuchová obhájila celkový triumf na turnaji WTA PTT Pattaya Open v thajskej Pattayi (International, dotácia 220 000 USD, tvrdý povrch vonku),.

Trojka tohto podujatia zvíťazila v nedeľňajšom finále nad Ruskou Mariou Kirilenkovou nasadenou ako štvrtou za 195 minút 6:7 (4), 6:3, 6:3. V prvom sete zaostávala 3:5 na gemy, ale aj viedla 2:0 v tajbrejku. Na začiatku tretej časti prehrávala o brejk. Na tomto turnaji má zápasovú bilanciu 10:0 (na sety

Hantuchová v tejto sezóne uspela už v siedmich zápasoch, v ktorých mala manko 0:1 na sety. Triumfovala v 12. zo svojich ostatných 14 trojsetových súbojov.

Slovenka v predchádzajúcich štyroch zápasoch na tomto turnaji strávila na kurte menej ako 6 hodín, Ruska viac než 9,5 hodiny - od polovice druhého dejstva to bolo vidieť.

Slovenská tenistka si odnáša z rezortu Dusit 200 bodov do hodnotenia a šek na 37 000 USD, zdolanej patrí 200 bodov a 19 100 dolárov.

Hantuchová upravila v bilancii proti Kirilenkovej (26. v renkingu) na 5:2. Revanšovala sa jej za prehru 5:7, 2:6, ktorú utrpela už na sklonku sezóny 2008 na "harde" pod strechou v Zürichu. Od 25. januára 25-ročná Moskovčanka bola v minulosti najvyššie na 18. pozícii.

S Hantuchovou ju tenisovo spája fakt, že obe sa kedysi nachádzali na 5. priečke v deblovom rebríčku. Mimo kurtov je to spoločné pózovanie (aj s Francúzkou Tatianou Golovinovou) v "plavkovom" vydaní magazínu Sports Illustrated spred troch rokov.

Expriateľka Igora Andrejeva Kirilenková, ktorú v ostatnom čase zviditeľnil aj vzťah s hokejistom Alexandrom Ovečkinom, má teraz na konte rovnaký počet trofejí ako Slovenka, na šiesty primát čaká od roku

Igor Moška (generálny sekretár STZ): "Víťazstvo Daniely v Pattayi ma ani príliš neprekvapilo. Darí sa jej tam už tradične a minulotýždňový bratislavský fedcupový zápas proti Francúzkam ukázal, že si udržiava formu z januárovej Austrálie. Má naozaj výborný vstup do tejto sezóny. Pre Danielu i slovenský tenis je to veľký úspech."

ico

Daniela Hantuchová (SR-3) - Maria Kirilenková (Rus.-4) 6:7 (4), 6:3, 6:3 za 195 minút (73, 55, 67)

Dvojhra - finále, priebeh:

Dvadsaťosemročná popradská rodáčka Hantuchová stratila servis hneď v úvodnom geme siedmeho vzájomného súboja.

Na príjme v druhej hre neťažila Slovenka zo sľubného náskoku 30:0. V šiestom geme nepremenila brejkbal a nepodarilo sa jej to ani v ôsmej hre - v oboch prípadoch nedostala reálnu šancu. Kirilenkovú v kritických okamihoch vždy podržal servis, zostávala o brejk vpredu.

Hantuchovej nestačilo ani vedenie 40:0 na returne v desiatom geme. Najprv zbytočne pokazila bekhend vo výmene, potom sa Kirilenková dvakrát oprela do servisu. Favorizovaná Slovenka si nádhernou kombináciou bekhendu popri čiare a krížneho forhendového zakončenia vynútila ešte jednu možnosť, ale znova zlyhala z bekhendu.

Kirilenkovej nečakaná forhendová chyba do siete však znamenala piaty brejkbal v tejto hre a Hantuchová vypálila bekhend do bližšej strany presne na čiaru - týmto najkrajším úderom dovtedajšieho priebehu vyrovnala na 5:5. Povzbudená Hantuchová hladko preletela jedenástou hrou a premiérovo bola o krok vpredu, ale nevyhla sa tajbrejku.

V tretej vzájomnej "lotérii" (dosiaľ štatistika 2:0 pre Slovenku) si Hantuchová returnom druhého servisu na telo vynútila Kirilenkovej bekhendový omyl, ujala sa vedenia 2:0. Absolútne však nezvládla forhendovú odpoveď na príjem súperky za stavu 2:1.

Ruska jej potom poskytla darček v podobe forhendového voleja mimo v zdanlivo jasnej pozícii, ale následne perfektne zabrala v defenzíve a predčasné ovácie z tribún vyhodili Hantuchovú z konceptu pri bekhendovom voleji. Namiesto 4:2 bolo 3:3, išlo o jeden z najpodstatnejších bodov celého setu. Na oboch aktérkach sa v tejto fáze prejavovala dôležitosť každej loptičky. Kirilenková esom išla na 4:3 a vzápätí Slovenka bola neskoro pri bekhendovej reakcii na return druhého podania - 3:5. Navyše, pridala dvojchybu na 3:6 a potom odvrátila len jeden setbal.

Od tejto sezóny Talianom Claudiom Pistolesim trénersky vedená Hantuchová sa však vôbec nenechala znechutiť.

Už v prvej hre druhej časti si vynútila Kirilenkovej forhendovú chybu a Ruska potom nebola včas pri odpovedi na return. Úvod tohto dejstva priniesol zvýšenú účinnosť Slovenky a platilo to aj pri odvracaní dvoch brejkbalov v druhom geme.

Najprv to bolo učebnicovo kombináciou podania smerujúceho von z dvorca a aktívneho "winneru" do odkrytej časti a potom vďaka Kirilenkovej prehnane ambicióznemu príjmu druhého podania. Hantuchová napokon upravila na 2:0. Pri skóre 2:1 dodala Ruske brejkbal bekhendom do siete. Hrozbu vymazala esom, svoj tretí gembal zužitkovala rovnakým spôsobom.

V piatom geme si Hantuchová krásnym bekhendom popri čiare vypracovala šancu na brejkovú "poistku", ale Kirilenková opakovane zabrala na podaní a zvládla výhodné pozície, v ktorých sa ocitla.

Napokon znížila na 2:3. Slovenka však postupne čoraz citeľnejšie preberala iniciatívu a určovala priebeh výmen, súperke akoby dochádzala para. Hantuchová šikovným bekhendovým dropom zvýšila na 4:2, aj v tomto geme si pomohla esom.

Aj pred zrakom svojej mamy Marianny bola tvorivejšia a agresívnejšia, stále však iba o brejk vpredu. Na 5:3 sa dostala bez vážnejších ťažkostí v ôsmej hre s dvoma bodmi priamo z podania, ale aj dobrou kombináciou bekhendového "vyháňacieho" krosu a forhendového doklepnutia zo vzduchu. Na príjme v deviatej hre Slovenka viedla po tretej dvojchybe Rusky v tomto dueli 30:15 a prísnym bekhendovým krosom si utvorila dva setbaly za sebou. Kirilenková pri prvom poslala forhend do siete.

Súperke zjavne pomohla takmer štvrťhodinová pauza pred tretím setom, Hantuchovú táto prestávka akoby vyhodila z tempa. Treťou dvojchybou v zápase klesla na 0:30 a dvakrát "vyhodila" bekhend - 0:1.

Slovenka sa však okamžite pozviechala, strážila si základnú čiaru, rozdeľovaním loptičiek držala Kirilenkovú pod tlakom, po jej dvojchybe mala 40:0 a Ruske potom chýbalo pol kroka k ideálnemu trafeniu bekhendu - 1:1, tiež bez straty fiftínu.

Dvadsiatka svetového rebríčka Hantuchová aj vinou sporného verdiktu v napokon veľmi dramatickom treťom geme pripustila zhodu a spáchala pri nej dvojchybu. Pod hrozbou brejkbalu však zásluhou forhendu popri čiare zvládla dlhú výmenu, v ktorej nepretržite mala miernu prevahu.

Oslavné gesto ako zo záveru minulotýždňového bratislavského fedcupového duelu s Cornetovou predviedla, keď Kirilenková extrémne hrubo zlyhala pri sieti a vyžiadala si obhodenie.

Ruska to vykompenzovala forhendovým protikraťasom na zhodu, ale následne neodolala ofenzívnej smršti Slovenky s perfektnou dĺžkou úderov - výhoda a Hantuchovej "značkový" bekhend popri čiare - 2:1.

Kirilenková vstúpila do štvrtej hry dvojchybou, po výmene rakety pridala ďalšiu a náhle čelila skóre 0:40, ale odvtedy si pripísala päť fiftínov za sebou, na 2:2 vyrovnala bekhendovým zakončením zo vzduchu.

Hantuchová ako podávajúca v piatej hre najprv vyrovnala na 15:15 špičkovým bekhendom popri čiare, potom ponúkla pohotovú forhendovú odpoveď na kraťas a nadýchla sa ňou k napokon hladkému zisku gemu - 3:2.

Dôrazným forhendovým krosom zavŕšila Slovenka priebežné preklopenie skóre z 0:30 až k brejkbalu v šiestom geme, ale po sľubnom returne nezvládla prípravný forhend z "téčka", táto chyba ju mohla veľmi mrzieť. Ruska sa následne presadila servisom, pri výhode však dala dvojchybu. Hantuchovej nevyšiel pokus o bekhendový "winner" a inkasovala bod priamo z podania na 3:3.

Hralo sa presne tri hodiny a Kirilenková chytala druhý dych. Dokázala odolávať vo výmenách natoľko dlho, že pomer Hantuchovej víťazných úderov a nevynútených chýb nebol priaznivý rozhodujúcim spôsobom. Ruska sa však takisto nevyhla výkyvom úderov istoty.

V tzv. Tildenovom siedmom geme dostala eso na 15:15 a vzápätí troma zlyhaniami sama vyriešila túto zápletku.

Z jej pohľadu bola škoda najmä ambiciózneho forhendového longlajnu tesne vedľa. Ešte viac si Kirilenková mohla vyčítať forhendový drajv mimo, ktorým pustila Hantuchovú do vedenia 30:15 v ôsmom geme. Slovenka totiž potom vytiahla účinný bekhendový return a zvládla "povinné" forhendové doťuknutie. Ruska pod tlakom dala siedmu dvojchybu - 3:5.

Hantuchová podávala na triumf. Kirilenková netrafila gurážny bekhendový return druhého podania. Reparát jej však vyšiel a forhendom z hĺbky kurtu pohodlne vyrovnala na 15:15. Slovenka si pomohla podaním na 30:15 a aj prostredníctvom bekhendu na základnú čiaru si vypracovala dva mečbaly. Premenila hneď premiérový.

Prehľad výsledkov vzájomných zápasov Hantuchovej s Kirilenkovou (bilancia 5:2):

 • 2005 Tokio (Jap.) tvrdý povrch osemfinále Hantuchová 4:6, 6:0, 6:2
 • 2005 San Diego (USA) tvrdý povrch 1. kolo Hantuchová 7:6 (5), 6:1
 • 2007 Dubaj (SAE) tvrdý povrch osemfinále Hantuchová 2:6, 6:4, 7:6 (4)
 • 2007 Kalkata (India) tvrdý povrch semifinále Kirilenková 4:6, 6:2, 6:1
 • 2008 Melbourne (Aus.) - Australian Open tvrdý povrch osemfinále Hantuchová 1:6, 6:4, 6:4
 • 2008 Zürich (Švaj.) tvrdý povrch 1. kolo Kirilenková 7:5, 6:2
 • 2012 Pattaya (Thaj.) tvrdý povrch finále Hantuchová 6:7 (4), 6:3, 6:3

Cesta Hantuchovej za titulom:

 • 1. kolo: Nungnadda Wannasuková (Thaj. / 437. vo svetovom rebríčku) 6:2, 6:0 za 62 minút
 • 2. kolo (osemfinále) Urszula Radwanská (Poľ. / 85.) 6:3, 6:2 za 80 minút
 • štvrťfinále: Vania Kingová (USA-8 / 59.) 7:6 (7), 6:4 za 116 minút
 • semifinále: Chsieh Su-wej (Taiw.-Q / 159.) 6:4, 6:1 za 90 minút
 • finále: Maria Kirilenková (Rus.-4 / 26.) 6:7 (4), 6:3, 6:3 za 195 minút

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 20 978
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 7 364
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 6 399
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 412
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 994
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 829
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 821
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 809
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 711
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 139

Téma: Tenis


Článok je zaradený aj do ďalších tém US Open 2017, Wimbledon, Wimbledon 2017

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

KULTÚRA

Manžel režíroval jej milostnú scénu. Kate Winslet s tým mala problém

S Titanicom sa jej kariéra iba rozbiehala.

Neprehliadnite tiež

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

Doma je na dne, ale vonku a v televízií je Slovan najpopulárnejší

V nedeľu hrá v najväčšom hite desiateho kola ligy prvý Slovan na pôde úradujúceho majstra zo Žiliny.

Najlepší hráč sveta opäť vzíde z tria Ronaldo, Messi, Neymar

Podľa agentúry AP je hlavný favorit na zisk trofeje Ronaldo.

Barcelona kope najviac penált, dokazuje štúdia

Uvedený zdroj sa zaoberal predovšetkým ukazovateľom pokutových kopov a udelených červených kariet.