Procházková nepostúpila v šprinte do finále, skončila desiata

TASR|17. feb 2012 o 15:37

Slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková dosiahla v piatok najlepší výsledok v sezóne.

SZKLARSKA POREBA. V šprinte voľnou technikou Svetového pohára v poľskej Szklarskej Porebe obsadila 10. pozíciu a získala 26 bodov.

Zverenka trénera Jána Valušku najskôr v kvalifikácii obsadila 25. priečku, keď za najrýchlejšou Nemkou Denise Herrmannovou zaostala o 4,67. S identickým časom ako Procházková okruh dlhý 1,6 km absolvovala aj domáca hrdinka Justyna Kowalczyková.

V tretej štvrťfinálovej jazde následne Procházková s prehľadom zvíťazila a získala priamy postup do najlepšieho tucta. Zo začiatku sa držala na chvoste vláčika, no v záverečnom tiahlom zjazde sa aj zásluhou výborne pripravených lyží posunula na druhú priečku a v cieľovej rovinke triumfovala.

Procházková je však spokojná aj s "málom". "Dnešné preteky boli už konečne pre mňa normálne a dostala som sa do toho, čo som v podstate ja. Som veľmi rada, že sa mi podarilo takéto umiestenie," tvrdila. Vo štvrťfinále pritom zhoreli dve najväčšie rivalky v boji o celkové prvenstvo v SP Kowalczyková i Nórka Marit Björgenová.

"Podmienky na trati mali na rováši asi viacero výpadkov favoritiek, lebo počasie sa často menilo, zo začiatku pršalo, potom snežilo a dosť záležalo na výbere lyží. Ja som si vybrala dobre a aj som ich mala dobre pripravené, takže som spokojná a vďačná servisu," skonštatovala s úsmevom.

V semifinále sa Procházková dostala do výrazne kvalitnejšej šestice a hoci v ňom obsadila nepostupovú piatu priečku a od finále ju delila celá sekunda, jej čas bol o priepastných 5,6 sekúnd rýchlejší ako víťazky druhého semifinále Američanky Kikkan Randallovej.

"Už sme sa rozhodovali, že či pôjdeme ďalej, alebo, ak nebudú výsledky a nepodarí sa dostať do formy, tak to radšej vo Svetovom pohári zabalíme," priznal v rozhovore pre TASR jej tréner Valuška, no mohol spokojne dodať: "Týmto ale ukázala, že sa do formy ešte dostane a keďže budú vo zvyšku sezóny už len klasické šprinty, tak ešte skúsime zabojovať."

Namiesto ležérneho vyklusania ročníka na prevažne domácom snehu, tak Procházkovú podľa všetkého ešte čakajú tri sľubné šprintérske štarty na severe Európy - vo fínskom Lahti, v nórskom Drammene a v Štokholme pred Kráľovským palácom.

"Sme spokojní, že Alena sa vrátila tam, kde už v šprintíkoch bola. O to viac ma prekvapilo, že práve v skejte sa dokázala dostať medzi desiatku najlepších. Už v kvalifikácii som videl, že prejav je dobrý a hoci sa kvalifikovala až z 25. miesta, dokázala to a to bol základ. No a keď som videl, ako vyhrala štvrťfinále, už som vedel, že je to na dobrej ceste," tešil sa Valuška.

Slovenka si zaknihovala len tretí bodový zisk v ročníku a do najlepšej desiatky sa v štandardných pretekoch SP dostala vôbec po prvý raz od 13. decembra 2009, kedy vo švajčiarskom Davose v rovnakej disciplíne skončila deviata. V etapových pretekoch SP vlani 16. marca obsadila v Štokholme piate miesto v klasických šprintoch.

Ďaleko za postupovou tridsiatkou zaostal jediný Slovák v mužskej kvalifikácii Peter Mlynár. So stratou 14,50 s na najrýchlejšieho Nóra Andersa Glöersena obsadil až 68. priečku zo 72 štartujúcich.

Domov»Zimné športy»Procházková nepostúpila v šprinte do finále, skončila desiata