8. Banská Bystrica 49 14 2 5 1 7 20 117:124 64
9. Mountfield 49 13 1 5 0 3 27 121:166 54
10. Nitra 49 11 4 1 0 3 30 122:174 46
HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Žilina vyhrala gólom v poslednej minúte

Úvod zápasu patril domácim. Nemec však vo vlastnom oslabení zakončil len do Melicherčíka a strela Richarda Hunu skončila na brvne. V 7. minúte sa pred brankárom hostí najlepšie zorientoval Troliga a na dvakrát prepasíroval puk za jeho chrbát - 1:0. O 56 sekúnd neskôr našiel Sýkora z rohu klziska pred bránkoviskom Lineta a ten z prvej zvýšil na rozdiel dvoch gólov.

V 12. minúte pri signalizovanom vylúčení domácich prenikol Strömberg a Michal Chovan už nemal problém doklepnúť puk po jeho prihrávke do odkrytej brány. Žilinčania kontrovali 25 sekúnd pred prvou sirénou v početnej výhode, keď na modrej čiare napriahol Harant a prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

V prostrednom dejstve začali Popradčania viac korčuľovať a odzrkadlilo sa to aj na ich výkone. Hneď na začiatku si vybojovali 103 sekúnd dlhú presilovú hru, ktorú už po dvadsiatich sekundách využil Svačina. V 26. minúte kamzíci vyšachovali žilinskú obranu a Takáč mal pred sebou odkrytú bránu.

Laco sa však zázračne natiahol a puk zachytil. Na opačnej strane sa dostal do samostatného úniku Richard Huna, ale namieril len do Melicherčíka. V 34. minúte našiel Drevenák Smotrilu, ktorý z bezprostrednej blízkosti strážcu súperovej svätyne neprestrelil.

V tretej tretine sa hral bojovný a pomerne nervózny hokej, veľa sa vylučovalo. V polovici dejstva mohol Richard Huna zvýšiť na 4:2, ale v dobrej pozícii spomedzi kruhov minul súperovu bránu. Na opačnej strane v 54. minúte vystrelil od mantinelu Kuľha a puk prekĺzol za Lacov chrbát do siete.

Popradský útočník tak oslávil svoj 800. zápas v najvyššej slovenskej súťaži tým najlepším spôsobom. Jeho presný zásah ale nakoniec Podtatrancom body nepriniesol, pätnásť sekúnd pred koncom sa natlačil pred bránu Sivák, jeho pokus Melicherčík len vyrazil a Dušan Devečka ho pretlačil do brány.

MsHK DOXXbet Žilina - HK AutoFinance Poprad 4:3 (3:1, 0:1, 1:1)

Góly: 7. Troliga (Smotrila, Houdek), 8. Linet (T. Sýkora, Kubiš), 20. Harant (P. Sivák, D. Devečka), 60. D. Devečka (P. Sivák, Richard Huna) - 12. Michal Chovan (Balán), 23. Svačina (R. Suchý, R. Rapáč), 54. Kuľha (Strömberg, Koskinen)

Vylúčení: 9:7 na 2 min, navyše: Ďurkech a Houdek (obaja Žilina) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Goga - Bundil, P. Šefčík, 1295 divákov

Žilina: M. Laco - D. Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Staňo, Krčula - P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Drábek, V. Nemec, Stupka - M. Drevenák, Troliga, Smotrila - T. Sýkora, Linet, Kubiš

Poprad: Melicherčík - Pentikäinen, R. Suchý, Kovačevič, Tavželj, Fabian, D. Kramár, Malina - Strömberg, Koskinen, Kuľha - Michal Chovan, Balán, Vaic - Svačina, A. Kroták, R. Rapáč - Škovira, S. Takáč, P. Svitana

Róbert Rehák, asistent trénera Žiliny: "Vstup do zápasu bol z našej strany veľmi dobrý. Výborne sme korčuľovali, vyvíjali sme na súpera tlak. Na rozdiel od minulého stretnutia sa nám podarilo aj skórovať. Druhá tretina bola opatrnejšia, súper výrazne zlepšil hru. Tretia časť hry bola rozkúskovaná, súper hral lepšie, aktívnejšie korčuľoval, my sme robili chyby. Po vyrovnávajúcom góle to vyzeralo, že naplno bodovať nebudeme, ale nakoniec nám šťastie prialo."

Ladislav Svozil, tréner Popradu: "Ak chceme byť v Žiline úspešní, nemôžeme začať tak ako dnes. Nepokrývali sme hráčov súpera a nechávali sme im veľa priestoru. Od druhej tretiny sme sa zdvihli, ale vedení domácich to bolo veľmi zložité. Napriek tomu sa nám podarilo vyrovnať, ale paradoxným gólom pätnásť sekúnd pred koncom sme inkasovali. Nebudem komentovať, či tam bol faul. Posledné sekundy zápasu musíme vedieť uhrať. Myslím si však, že za to, ako sme za nepriaznivého stavu zabojovali, sme si aspoň bod zaslúžili."

Späť na začiatok článku

V Nitre rozhodli nájazdy

Obe mužstvá si uvedomovali, že ide o dôležitý zápas a podľa toho to na ľade vyzeralo. Na výraznejšie šance si diváci museli počkať, no Sobotova strela v 12. min a ani tvrdá Ďurákova v 17. min nezmenili skóre. Úvodná tretina divákov príliš nenadchla a inak ako bez gólov sa nemohla skončiť.

Prvý gól priniesla až 25. min. Domáci Tománek si v strednom pásme vymenil puk so Štefankom a po krátkom úniku prestrelil Šimka - 1:0. V 29. min hrali hostia dvojnásobnú presilovku. V nej najskôr tvrdo strieľal Výborný, no Fedor zachránil efektným zákrokom lapačkou. O pár sekúnd však už kapituloval. Ďalší pokus od modrej čiary už neudržal a pohotový Galamboš zblízka vyrovnal.

Zvýšené tempo hry pokračovalo aj v ďalšom priebehu. Tesný náskok vrátil domácemu tímu v 37. min Kropáč, to hrala Nitra dvojnásobnú presilovku a v nej si martinský gólman Šimko zrazil do bránky Kropáčovu strelu z ostrého uhla. Ani tento náskok však domácemu tímu dlho nevydržal. V závere druhej časti hrali hostia presilovku a po Ďurákovom zaváhaní premenil únik Galamboš.

Tretia tretina priniesla bojovný hokej a viacero presiloviek na oboch stranách. Hostia nevyužili 102 sekúnd trvajúcu výhodu o dvoch hráčov, čo ich mohlo mrzieť. Rozhodnúť mohol v 59. min Galamboš, no jeho strela zblízka tesne minula bránku.

Za nerozhodného stavu nasledovalo predĺženie. Ani to však o víťazovi nerozhodlo, hoci obe mužstvá v ňom mali možnosť presilovky. V samostatných nájazdoch boli úspešnejší hostia, ktorých víťazný gól strelil Važan.

HK Nitra - MHC Mountfield Martin 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 2:2, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 26. R. Tománek (M. Štefanka, Vosátko), 37. Kropáč (Vosátko) - 30. Galamboš (Matejka), 40. Galamboš (Macejka), rozhodujúci sam. nájazd: Michal Važan

Vylúčení: 10:9 na 2 min, navyše: Kropáč 5+DKZ za kopnutie a Mašlonka (obaja Nitra) na 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Hradil, Husička - Milan Novák, Stano, 1891 divákov

Nitra: I. Fedor - Rais, Ďurák, Vosátko, Martin Bača, Gurčík, Ordzovenský, Tůma, K. Grman - H. Ručkay, Hamrák, G. Saliji - Kropáč, M. Štefanka, R. Tománek - Mašlonka, M. Segľa, Hrnka - Piačka, Bene, Radulay

Martin: M. Šimko - Drgoň, Matejka, Brcko, M. Výborný, Leško, Zukal, Vartovník, Škumát - Kriška, Galamboš, Michal Važan - V. Škoda, Fadrný, Škumát - Macejka, J. Cíger, Sobota - Šiškovský, Murček, Miroslav Ižvolt

Pozápasové hodnotenia:

Karol Kolečáni (tréner Nitry): "Prehrali sme si to sami. Mali sme veľa vylúčených. Päťminútové oslabenie nás stálo veľa síl, ktoré v závere chýbali. Chceli sme sa priblížiť k Martinu, no to sa nám nepodarilo, takže sme sklamaní."

Branislav Stolárik (asistent trénera MHC Martin): "Do Nitry sme pricestovali s cieľom odniesť si nejaké body. To sa nám aj podarilo, sme preto spokojní. Rozhodnúť sme mohli už v tretej tretine v presilovke piatich proti trom. Ďakujem našim hráčom za odvedený výkon."

Trenčín dostal gól len od Pálffyho

Hostia nezachytili úvod zápasu a domáci si pomerne rýchlo utvorili dvojgólový náskok. V 7. min Hlubuček strelou od modrej čiary cez zhluk hráčov otvoril skóre a v 11. min pri signalizovanom vylúčení prepasíroval puk za brankárov chrbát Gašparovič. Skaličania sa až potom aj s pomocou presiloviek dostali do hry a ich snahu korunoval v 19. min kontaktným gólom lišiacky z uhla Pálffy.

Mužstvá pokračovali vo fyzicky náročnom spôsobe hry s patričným nasadením a osobnými súbojmi aj v prostrednej dvadsaťminútovke V ofenzíve sa o niečo viac darilo domácim, v 28. min Nechala trafil žŕdku a v 32. min zvýšil trenčiansky náskok Sojčík zužitkujúc presnú prihrávku pred bránku.

V závere tejto tretiny hrali hostia viac ako poldruha minúty v početnej prevahe o dvoch hráčov, domáci však súperovmu náporu odolali a psychickú výhodu si ponechali na svojej strane.

Proti skalickej srdnatosti Trenčania postavili bojovnosť a správne taktické myslenie, navyše ich viackrát podržal brankár Kováč, takže skóre sa nemenilo. Až dve minúty pred koncom poistil zaslúžené víťazstvo domácich Sojčík, ktorý bekhendovou dorážkou zblízka pod hornú žŕdku uzavrel skóre. Keďže súperi hrali s vervou až do záverečnej sirény, spokojní diváci videli počas dramatického stretnutia veľa zaujímavých akcií.

Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Góly: 7. Hlubuček (A. Šťastný, Pardavý), 11. J. Gašparovič (M. Daňo, Melichárek), 32. Sojčík (Tybor, R. Tvrdoň), 59. Sojčík (R. Tvrdoň) - 19. Pálffy (Obdržálek, R. Školiak)

Vylúčení: 7:7, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík - Rovenský, Korba, 2 460 divákov

Trenčín: V. Kováč - Hlubuček, Vizváry, Nechala, Gabriš, Habšuda, E. Bednár, Štindl, M. Biro - P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý - M. Daňo, Melichárek, J. Gašparovič - Sojčík, R. Tvrdoň, Tybor - O. Mikula, Broska, M. Filo

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Kloz, Jankovič, Křetinský, Gula, Magušin - Pálffy, R. Školiak, Obdržálek - Lušňák, J. Hruška, T. Višňovský - Kutálek, Holovič, R. Konečný - J. Jurík, Klejna, T. Mikúš

Hodnotenie trénerov:

Róbert Kaláber, tréner Dukly: "Hráči odviedli bojový výkon dobrou obrannou hrou. Víťazstvo berieme ako zaslúžené a mám dojem, že výkonnosť pred play off sa nám zvyšuje."

Peter Oremus, tréner Skalice: "Výsledok nám ušiel v druhej tretine, kedy sme dva razy nevyužili presilovky 5:3. Domáci tiež hrali veľmi dôrazne v obrannej hre."

Derby pre Košice

Po oťukávacej úvodnej 5-minútovke mal prvú príležitosť v zápase Pašek, ale Konrád vyrazil jeho pokus. V 7. min vypálil bombu Jerofejevs, veľkú príležitosť mal aj Preisinger, ale Hylák si udržal čisté konto rovnako ako aj Konrád po nepríjemnej strele Jenčíka. Oceliari otvorili skóre v 11. min, keď Pašek šikovne spravil sťahovačku a bez problémov prekonal brankára Slovana. V 13. min postavili tribúny na nohy Novák s Harveym. Rozdali si to v pästnom súboji, pri ktorom legionár pretiahol Novákovi dres cez hlavu. V 16. min mieril osamotený Haščák vedľa bránky.

V druhej tretine Slovan zlepšil napádanie, ale mohol inkasovať, keď Pašek zblízka tesne minul bránku hostí. V 31. min mal gól na hokejke najskôr Frühauf, ktorý mieril nepresne a po ňom Ďatelinka, toho vychytal Hylák. Neujalo sa ani bekhendové zakončenie Zálešáka počas presilovky, keď zblízka netrafil bránku.

V 46. min strieľal po ľade Frühauf, Hylák zasiahol betónom, potom mal dve ideálne príležitosti Spilar, ale ani jednu nevyužil. V polovici tretej tretiny sa Švárny ocitol medzi kruhmi osamotený, ale jeho presilovková strela skončila v Hylákovej lapačke. V 53. min po presilovkovom obliehaní dostal puk do bránky Ďatelinka. Domáci dlho protestovali, keďže Ďatelinka bol v bránkovisku. Košičania však aj na túto situáciu našli odpoveď, v 55. min už po ôsmich sekundách zásluhou Draveckého využili presilovku. A potrestali aj ďalšie vylúčenie Bartánusa, keď v 58. min pridal tretí gól Miklík. Na víťazstve Košíc už nič nezmenila ani záverečná power-play hostí.

HC Košice - HC Slovan Bratislava 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Gól: 11. Pašek (Michel Miklík, S. Gron), 55. Dravecký (Pašek, Marcel Haščák), 58. Michel Miklík (S. Gron, Jenčík) - 53. Ďatelinka (P. Bakoš, Bulík)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše: Michal Novák 5+10+DKZ za zhodenie rukavíc - Harvey 5+10+DKZ za zhodenie rukavíc, Štajnoch na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, Jonák - Gajan, P. Korba, 8347 divákov

Košice: Hylák - Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Michal Novák, Martin Chovan, Mlynarovič - P. Bartoš, Kristek, Zálešák - Jenčík, S. Gron, Michel Miklík - Pašek, Marcel Haščák, Dravecký - Spilár, Hvila, E. Piatak

Slovan: Konrád - Dobroň, Švarný, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Štajnoch, L. Kozák, Trška, Jerofejevs - Šatan, Preisinger, L. Hudáček - Kukumberg, M. Hudec, M. Bartánus - D. Skokan, Bulík, M. Bakoš - Buc, A. Kudrna, Harvey

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Bolo to dramatické stretnutie, v ktorom sme dobre korčuľovali a vytvorili si pekné príležitosti. Zaslúžene sme vyhrali, za čo chcem chlapcom poďakovať."

Roman Stantien, asistent trénera Slovana: "Bol to výborný hokej, malo to nasadenie, tvrdosť, ale šancí bolo menej. Niet sa čo čudovať, pretože súperi sú veľmi vyrovnaní. Záver vyšiel lepšie domácim, k čomu im musím iba pogratulovať."