SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky

Český originál, jednoducho Jágr

Najlepší európsky hokejista v NHL Jaromír Jágr oslavoval štyridsiate narodeniny.

Jaromír JágrJaromír Jágr (Zdroj: SITA/AP)

„Nesmejte sa, prosím, ja chcem byť raz naozaj najlepším hokejistom na svete".

Vtedy devätnásťročný Jaromír Jágr položil na stôl tvarohové buchty od sestry Jitky a ukazoval, ako si v notese eviduje počet drepov (minimálne päťsto), zdvihy na hrazde a natáčanie dvojkilového závažia na vareške. To aby posilňoval zápästie.

info
Jaromír Jágr

Narodený: 15. februára 1972 v Kladne

Dvojnásobný víťaz Stanely Cupu (1991 a 1992)

Olympijský víťaz, Nagano 1998

Dvojnásobný majster sveta 2005, 2010

Kariéra v NHL

Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers

Spolu: 1322 zápasov, 659 gólov.

Play off: 169 zápasov, 77 gólov.

Kariéra v KHL

Avantgard Omsk (155 zápasov)

Reprezentačné štarty v tíme Česka

123 zápasov, 43 gólov.

Zárobky:

V NHL spolu: 101 338 851 dolárov.

KHL medzi 21 – 35 miliónmi dolárov

150.jpg

Dvíhanie balíkov slamy s vidlami na otcovom statku nerátal. Vtedy už mal s tímom Maria Lemieuxa v Pittsburghu za sebou prvé oslavy zisku Stanleyho pohára.

„Musíš veľa trénovať. Viac ako iní. A mne tréning chutí viac ako všetky buchty,“ škeril sa vtedy dlhovlasý tínedžer, pre ktorého sa život s hokejkou zmenil na nevyhasínajúcu hviezdnu kariéru.

Rozprával na dvore doma v Hnidousech, v klasickom štvorci podľa vtedajšieho unifikovaného vkusu. Z jeho rozheganého favorita doliehali melódie Bon Joviho.

Odvtedy sa 21 rokov drží v špičke profesionálneho hokeja a o konci kariéry zatiaľ veľmi nepremýšľa. Dosiahol všetky možné hokejové trofeje. Individuálne i kolektívne. Je členom Triple Gold klubu za prvenstvo v Stanleyho pohári i zlato na olympiáde i na svetovom šampionáte.

Po skončení kariéry sa podľa obligátneho pravidla do troch rokov stane nesmrteľným v torontskej Sieni slávy NHL.

Jaromír je originál

Jágrova hokejová genialita je český originál, ktorý sa snaží rôznymi slovnými spojeniami uchopiť Amerika či Rusko. Tvár na reklamu detských polievok na začiatku kariéry spĺňa modelovo americký príbeh jednoduchého chlapca z Česka, ktorý dobyl svet.

V časoch vrcholu kariéry trochu dráždil bohémskymi bonmotmi, no nikdy nezašiel za hranice nevinných českých samopaší.

Na sklonku kariéry v jeho imidži dominuje zmysel pre zodpovednosť, povýšenie kolektívneho záujmu nad individuálny, serióznosť, spoľahlivosť.

Celým životom sa prelínajú meditácie o jeho zmysle a najmä o viere. Výnimočného hokejistu poháňa šiesty zmysel, v ktorý stále verí. Dlho lúskal Dänikena, astronómiu. Počas všetkých fáz svojho duševného vývoja bol pevne ukotvený výchovou v sedliackej rodine. Najmä vďaka prísnemu otcovi, ktorý sa aj v čase hlbokého socializmu a kolektívneho družstevníctva nebál uživiť ako súkromný roľník.

ja.jpg ico
Fotogalériu nájdete na sport.sme.sk

Silný, šikovný a bystrý

Aký je vlastne Jaromír Jágr hokejista? Silný fyzicky, odolný psychicky, jemný pri kontrole puku a kreatívny v spletitých situáciách, ktoré vždy nanovo naskicuje čaro najrýchlejšej kolektívnej hry na svete.

Pritom Jágrovi do značne miery chýbajú či skôr doznievajú dve najklasickejšie vlastnosti kanadského štýlu: nikdy nebol korčuliarom s raketovým zrýchlením ani neváľal súperových brankárov golfovými strelami.

Jágrovo majstrovstvo je pevne postavené na silných stehnách, čo mu zaručuje korčuliarsku stabilitu. Má silné ruky, najmä zápästie, ktorými vysiela smrtonosné puky krátkym švihom bez prípravy. Mohutným telom si dokonale kryje puk.

Najväčšie majstrovstvo Jágrovej hry spočíva v súhre zmeny korčuliarskeho pohybu a ovládaniu puku. Strieda dlhé kľučky s krátkymi, obalamutí súpera klamlivým pohybom ramien, viaže na seba často dvoch protihráčov a spoluhráčovi servíruje potom puky pred odkrytú bránku.

310 gólov za sezónu

Malý Jardo začal s hokejom ako trojročný. Najprv dostal dnes už archaické korčule na kľúčik, o rok neskôr už klasické kanady.

Vo svojej autobiografii spomína: „Pohyb na korčuliach bol pre mňa rovnako samozrejmý ako chôdza. Do prípravky PZ Kladno nastúpil ešte skôr ako do školy. Osemročný v sezóne 1980/81 nastrieľal neuveriteľných 310 gólov.

Jeho prvý tréner Karel Beran sa drží v úzadí mediálnej pozornosti. „Museli sme si ho chrániť v klube PZ pred konkurenčným Poldi. Ten malý zvládol štyri až päť zápasov denne, za mladších i starších žiakov.“

Na Slovensku by to za súčasných metodických pomerov nemohol. Podľa predpisov slovenského hokejového zväzu sa musí striedať presne podľa časového limitu. Hráči majú na dresoch pásky s označením, do ktorej formácie patria, aby tých najlepších nemohli tréneri vyťažovať.

Jágrov prvý tréner tiež vraví, že si na trénerských schôdzach užil svoje. Vyčítali mi, prečo nechám jazdiť s pukom od bránky k bránke Jágra, ktorý ho nikomu nepožičia.

Beran im oponoval: „No a čo, keď má talent, prečo ho mám brzdiť? Na turnajoch mi stačili dve päťky. Radšej som chcel vychovávať zopár výborných hráčov ako 25 priemerných,“ citovala ho MF Dnes.

Kariéra od detského Jardu na rešpektovaného supermana „Džegra“ mala raketový priebeh. V Pittsburghu mal šťastie hrať po boku fenomenálneho Maria Lemieuxa. Dlhovlasého divocha s horúcou hokejkou si obľúbili fanúšikovia v celej NHL.

Na MS na Slovensku bol najlepším útočníkom, hetrikom pokoril vo štvrťfinále USA

Silné mamino zázemie

Okrem osobného trénera Mariana Jelínka bola prakticky počas celého pôsobenia v NHL jeho oporou mama Anna. Držala mu zázemie počnúc domácou kuchyňou a končiac konečným strážcom jeho súkromia.

„No keď sme boli niekde dlhšie na tripe, s jedlom to spočiatku bol problém.“ Mamine zásoby čoskoro došli, ale už má recept. Dva tucty grilovaných kuracích krídeliek na posedenie mu vrátia náladu, pochvaľoval si po prvom roku v zámorí.

Hneď v nasledujúcej sezóne 1991/92 si Jágr s Pittsburghom vybojoval druhý Stanley Cup. Už nešlo o roztopašného nováčika z Európy, ale o strategického muža Penguins.

Symbolika a viera

Od začiatku v NHL dodnes hráva s číslom 68. Symbolika v čase, keď sa preň rozhodol, bola preňho jasná. Mala vyjadrovať protest proti vstupu spojeneckých vojsk do Československa v roku 1968.

Pýtali sa ho to aj ruskí novinári, keď prišiel na prvú exhibíciu v roku 2001 do Moskvy: „Už je to pre mňa zabudnutá minulosť. Tí ľudia, čo vtedy spôsobili násilie, už našťastie nie sú v akcii. Nenechám sa rozhádzať spomienkami na krivdy. Nepomohlo by mi to v živote ani v hokeji. Všetko zlé je na niečo dobré. Ľudia, ktorí sú ponížení, budú povýšení.“

Jágr sa do svojej tridsiatky netajil, že často číta Bibliu , kde nachádza zaujímavé veci. Priznal, že sa tiež zhovára s Bohom. „Potom pochopím, že človek nezmôže všetko sám. Na to sme na svete malí páni. Ale ako je dané, že prví budú poslední a poslední budú prví, to je stopercentná pravda.“

O pár rokov, keď prestúpil v roku 2003 do newyorského Rangers, okolo svojho vešiačika v kabíne mal nalepené pravoslávne ikony. Jeho pravoslávnu vieru prehĺbilo trojročné angažmán v ruskom Omsku.

Pražský patriarcha ho pokrstil v roku 2001, vlani na svetovom šampionáte v Bratislave mal pri sebe tiež pravoslávne ikony, pred zápasom sa modlil.

Zhruba pred desiatimi rokmi Jágrovi koncentráciu na hokej dosť nezvykle vykoľajili nálady vyplývajúce zo vzťahu s bývalou slovenskou modelkou Andreou Verešovou. Jágr bol pozorný, no citlivejšie stránky ukrýval v sebe.

„Kouknete se, tohle to je loptička,“ vyčaril Jaromír detský úsmev nad svojím pokrokom v slovenčine. „Kto by povedal, čo dokáže míček.“

Jágr sa považuje stále za občana bývalého Česko-Slovenska. Keď sa ma aj dnes niekto spýta, odkiaľ som, poviem, že z Česko-Slovenska. Ja to nerozdeľujem. Neverím, že obyčajní ľudia nás chceli rozdeliť. To bola vec politikov. Myslím však, že z rozdelenia bývalej republiky vyšli lepšie Česi,“ povedal.

Najproduktívnejším hráčom v NHL bol okolo olympiády v Nagane 1998. Hoci z nečakaného zlata partie Hašeka, Ružičku, Jágra a trénera Ivana Hlinku sa českí fanúšikovia vznášali ako v nebi, sám Jágr bol strohý. „No, dopredu som hral guľové hodiny, teda skoro nič, tak som sa snažil aspoň prvýkrát v živote poriadne brániť.“

Množstvo historiek si hokejista, ktorý doteraz zarobil vyše 132 miliónov dolárov, vyrobil svojským vzťahom k peniazom. „Môžete mi veriť, že mňa peniaze nikdy nezmenili ani nezmenia. Sú možno príjemné, ale veľmi neosobné až surové.“

V období asi pred pätnástimi rokmi sa pri rozhovoroch s novinármi nevyhol otázke, aký má vzťah k hazardným hrám, pri ktorých mal prísť skoro o dvadsať miliónov dolárov. Jágr priznal, že bol na leteckom výlete v Las Vegas, ale od hráčskej diagnózy má veľmi ďaleko. Nevylúčil ani sumu 20 miliónov dolárov.

„Bol to však unáhlený ťah na burze cenných papierov, našťastie sa mi skoro všetky peniaze onedlho vrátili späť.“

Drahý New York

Na druhej strane je známy úzkostlivou šetrnosťou. Jágr určite nie je typ, čo sa každý rok potrebuje popýšiť aspoň novým autom.

Keď ho z Washingtonu kúpili Rangers, na prvom tréningnu zdesene, i keď položartom vzrušene vysvetľoval: „Predstavte si, dvakrát som musel platiť mýto za most a tunel na Manhattan. Veď ja s tým mojím platom nevyjdem.“

Raz sa po zápase pochválil, ako si recykluje stále ten istý typ rukavíc, ktorých by aj tak vyfasoval desiatky. „Pozri, vonkajší skelet rukavíc nosím už piaty rok. Aj na tréningoch. Len si nechám vždy vymeniť kožu vnútri a nemusím si zvykať na nový kus. Dobré, nie?“

Naopak, najvyberavejší je na brúsenie korčúľ. Kustódi boli z neho často zúfalí. Aj počas zápasu behali z kabíny na striedačku, lebo náročný Džegr si nechal prebrúsiť hranu. Raz ho nachytali, že za chrbtom mu vymenili pár korčúľ za pôvodné bez úpravy a Jágr sa po nulovom zásahu rozžiaril šťastím. „Skvelá práca, boys.“

Jágr vníma prekročenie 40 rokov života svojsky: „Je to len číslo. Priznám sa, že stále nie som pripravený na odchod zo scény. Bojím sa, až sa raz zastaví ten cirkus. Aj s niektorými prihlúplymi otázkami novinárov, čo ma už dávno neprivádzajú na pokraj infarktu. Vyzerá to tak, že som od toho všetkého závislý.“

Rozkošné útrapy

Po exhibičnom zápase Jágrovho a Demitrovho tímu pred pár rokmi v Trenčíne Jágr reagoval na otázku, či po toľkých rokoch vrcholovej driny neodmieta jeho telo letnú kondičnú prípravu.

„Odkáž všetkým chlapcom, čo vyplakávajú, že je to drina, nech si zoberú na plece vidly a idú makať na pole. Nech zistia, že sú kráľovsky platení za svoju hokejovú zábavku aj s jej pestrými tréningmi. Ja som to skúsil aj na tom poli.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 1. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 2. Magazín SME Ženy už v predaji
 3. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 6. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 7. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 977
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 24 231
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 950
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 229
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 823
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 951
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 330
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 349
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 303
 10. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 054
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Víkend

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Najväčší žúr v histórii krajiny

Niektoré slovenské idiomy po tomto víkende už nebudú, čo bývali.

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.