Český originál, jednoducho Jágr

Najlepší európsky hokejista v NHL Jaromír Jágr oslavoval štyridsiate narodeniny.

Jaromír Jágr(Zdroj: SITA/AP)

„Nesmejte sa, prosím, ja chcem byť raz naozaj najlepším hokejistom na svete".

Vtedy devätnásťročný Jaromír Jágr položil na stôl tvarohové buchty od sestry Jitky a ukazoval, ako si v notese eviduje počet drepov (minimálne päťsto), zdvihy na hrazde a natáčanie dvojkilového závažia na vareške. To aby posilňoval zápästie.

info
Jaromír Jágr

Narodený: 15. februára 1972 v Kladne

Dvojnásobný víťaz Stanely Cupu (1991 a 1992)

Olympijský víťaz, Nagano 1998

Dvojnásobný majster sveta 2005, 2010

Kariéra v NHL

Pittsburgh Penguins, Washington Capitals, New York Rangers, Philadelphia Flyers

Spolu: 1322 zápasov, 659 gólov.

Play off: 169 zápasov, 77 gólov.

Kariéra v KHL

Avantgard Omsk (155 zápasov)

Reprezentačné štarty v tíme Česka

123 zápasov, 43 gólov.

Zárobky:

V NHL spolu: 101 338 851 dolárov.

KHL medzi 21 – 35 miliónmi dolárov

150.jpg

Dvíhanie balíkov slamy s vidlami na otcovom statku nerátal. Vtedy už mal s tímom Maria Lemieuxa v Pittsburghu za sebou prvé oslavy zisku Stanleyho pohára.

„Musíš veľa trénovať. Viac ako iní. A mne tréning chutí viac ako všetky buchty,“ škeril sa vtedy dlhovlasý tínedžer, pre ktorého sa život s hokejkou zmenil na nevyhasínajúcu hviezdnu kariéru.

Rozprával na dvore doma v Hnidousech, v klasickom štvorci podľa vtedajšieho unifikovaného vkusu. Z jeho rozheganého favorita doliehali melódie Bon Joviho.

Odvtedy sa 21 rokov drží v špičke profesionálneho hokeja a o konci kariéry zatiaľ veľmi nepremýšľa. Dosiahol všetky možné hokejové trofeje. Individuálne i kolektívne. Je členom Triple Gold klubu za prvenstvo v Stanleyho pohári i zlato na olympiáde i na svetovom šampionáte.

Po skončení kariéry sa podľa obligátneho pravidla do troch rokov stane nesmrteľným v torontskej Sieni slávy NHL.

Jaromír je originál

Jágrova hokejová genialita je český originál, ktorý sa snaží rôznymi slovnými spojeniami uchopiť Amerika či Rusko. Tvár na reklamu detských polievok na začiatku kariéry spĺňa modelovo americký príbeh jednoduchého chlapca z Česka, ktorý dobyl svet.

V časoch vrcholu kariéry trochu dráždil bohémskymi bonmotmi, no nikdy nezašiel za hranice nevinných českých samopaší.

Na sklonku kariéry v jeho imidži dominuje zmysel pre zodpovednosť, povýšenie kolektívneho záujmu nad individuálny, serióznosť, spoľahlivosť.

Celým životom sa prelínajú meditácie o jeho zmysle a najmä o viere. Výnimočného hokejistu poháňa šiesty zmysel, v ktorý stále verí. Dlho lúskal Dänikena, astronómiu. Počas všetkých fáz svojho duševného vývoja bol pevne ukotvený výchovou v sedliackej rodine. Najmä vďaka prísnemu otcovi, ktorý sa aj v čase hlbokého socializmu a kolektívneho družstevníctva nebál uživiť ako súkromný roľník.

ja.jpg ico
Fotogalériu nájdete na sport.sme.sk

Silný, šikovný a bystrý

Aký je vlastne Jaromír Jágr hokejista? Silný fyzicky, odolný psychicky, jemný pri kontrole puku a kreatívny v spletitých situáciách, ktoré vždy nanovo naskicuje čaro najrýchlejšej kolektívnej hry na svete.

Pritom Jágrovi do značne miery chýbajú či skôr doznievajú dve najklasickejšie vlastnosti kanadského štýlu: nikdy nebol korčuliarom s raketovým zrýchlením ani neváľal súperových brankárov golfovými strelami.

Jágrovo majstrovstvo je pevne postavené na silných stehnách, čo mu zaručuje korčuliarsku stabilitu. Má silné ruky, najmä zápästie, ktorými vysiela smrtonosné puky krátkym švihom bez prípravy. Mohutným telom si dokonale kryje puk.

Najväčšie majstrovstvo Jágrovej hry spočíva v súhre zmeny korčuliarskeho pohybu a ovládaniu puku. Strieda dlhé kľučky s krátkymi, obalamutí súpera klamlivým pohybom ramien, viaže na seba často dvoch protihráčov a spoluhráčovi servíruje potom puky pred odkrytú bránku.

310 gólov za sezónu

Malý Jardo začal s hokejom ako trojročný. Najprv dostal dnes už archaické korčule na kľúčik, o rok neskôr už klasické kanady.

Vo svojej autobiografii spomína: „Pohyb na korčuliach bol pre mňa rovnako samozrejmý ako chôdza. Do prípravky PZ Kladno nastúpil ešte skôr ako do školy. Osemročný v sezóne 1980/81 nastrieľal neuveriteľných 310 gólov.

Jeho prvý tréner Karel Beran sa drží v úzadí mediálnej pozornosti. „Museli sme si ho chrániť v klube PZ pred konkurenčným Poldi. Ten malý zvládol štyri až päť zápasov denne, za mladších i starších žiakov.“

Na Slovensku by to za súčasných metodických pomerov nemohol. Podľa predpisov slovenského hokejového zväzu sa musí striedať presne podľa časového limitu. Hráči majú na dresoch pásky s označením, do ktorej formácie patria, aby tých najlepších nemohli tréneri vyťažovať.

Jágrov prvý tréner tiež vraví, že si na trénerských schôdzach užil svoje. Vyčítali mi, prečo nechám jazdiť s pukom od bránky k bránke Jágra, ktorý ho nikomu nepožičia.

Beran im oponoval: „No a čo, keď má talent, prečo ho mám brzdiť? Na turnajoch mi stačili dve päťky. Radšej som chcel vychovávať zopár výborných hráčov ako 25 priemerných,“ citovala ho MF Dnes.

Kariéra od detského Jardu na rešpektovaného supermana „Džegra“ mala raketový priebeh. V Pittsburghu mal šťastie hrať po boku fenomenálneho Maria Lemieuxa. Dlhovlasého divocha s horúcou hokejkou si obľúbili fanúšikovia v celej NHL.

Na MS na Slovensku bol najlepším útočníkom, hetrikom pokoril vo štvrťfinále USA

Silné mamino zázemie

Okrem osobného trénera Mariana Jelínka bola prakticky počas celého pôsobenia v NHL jeho oporou mama Anna. Držala mu zázemie počnúc domácou kuchyňou a končiac konečným strážcom jeho súkromia.

„No keď sme boli niekde dlhšie na tripe, s jedlom to spočiatku bol problém.“ Mamine zásoby čoskoro došli, ale už má recept. Dva tucty grilovaných kuracích krídeliek na posedenie mu vrátia náladu, pochvaľoval si po prvom roku v zámorí.

Hneď v nasledujúcej sezóne 1991/92 si Jágr s Pittsburghom vybojoval druhý Stanley Cup. Už nešlo o roztopašného nováčika z Európy, ale o strategického muža Penguins.

Symbolika a viera

Od začiatku v NHL dodnes hráva s číslom 68. Symbolika v čase, keď sa preň rozhodol, bola preňho jasná. Mala vyjadrovať protest proti vstupu spojeneckých vojsk do Československa v roku 1968.

Pýtali sa ho to aj ruskí novinári, keď prišiel na prvú exhibíciu v roku 2001 do Moskvy: „Už je to pre mňa zabudnutá minulosť. Tí ľudia, čo vtedy spôsobili násilie, už našťastie nie sú v akcii. Nenechám sa rozhádzať spomienkami na krivdy. Nepomohlo by mi to v živote ani v hokeji. Všetko zlé je na niečo dobré. Ľudia, ktorí sú ponížení, budú povýšení.“

Jágr sa do svojej tridsiatky netajil, že často číta Bibliu , kde nachádza zaujímavé veci. Priznal, že sa tiež zhovára s Bohom. „Potom pochopím, že človek nezmôže všetko sám. Na to sme na svete malí páni. Ale ako je dané, že prví budú poslední a poslední budú prví, to je stopercentná pravda.“

O pár rokov, keď prestúpil v roku 2003 do newyorského Rangers, okolo svojho vešiačika v kabíne mal nalepené pravoslávne ikony. Jeho pravoslávnu vieru prehĺbilo trojročné angažmán v ruskom Omsku.

Pražský patriarcha ho pokrstil v roku 2001, vlani na svetovom šampionáte v Bratislave mal pri sebe tiež pravoslávne ikony, pred zápasom sa modlil.

Zhruba pred desiatimi rokmi Jágrovi koncentráciu na hokej dosť nezvykle vykoľajili nálady vyplývajúce zo vzťahu s bývalou slovenskou modelkou Andreou Verešovou. Jágr bol pozorný, no citlivejšie stránky ukrýval v sebe.

„Kouknete se, tohle to je loptička,“ vyčaril Jaromír detský úsmev nad svojím pokrokom v slovenčine. „Kto by povedal, čo dokáže míček.“

Jágr sa považuje stále za občana bývalého Česko-Slovenska. Keď sa ma aj dnes niekto spýta, odkiaľ som, poviem, že z Česko-Slovenska. Ja to nerozdeľujem. Neverím, že obyčajní ľudia nás chceli rozdeliť. To bola vec politikov. Myslím však, že z rozdelenia bývalej republiky vyšli lepšie Česi,“ povedal.

Najproduktívnejším hráčom v NHL bol okolo olympiády v Nagane 1998. Hoci z nečakaného zlata partie Hašeka, Ružičku, Jágra a trénera Ivana Hlinku sa českí fanúšikovia vznášali ako v nebi, sám Jágr bol strohý. „No, dopredu som hral guľové hodiny, teda skoro nič, tak som sa snažil aspoň prvýkrát v živote poriadne brániť.“

Množstvo historiek si hokejista, ktorý doteraz zarobil vyše 132 miliónov dolárov, vyrobil svojským vzťahom k peniazom. „Môžete mi veriť, že mňa peniaze nikdy nezmenili ani nezmenia. Sú možno príjemné, ale veľmi neosobné až surové.“

V období asi pred pätnástimi rokmi sa pri rozhovoroch s novinármi nevyhol otázke, aký má vzťah k hazardným hrám, pri ktorých mal prísť skoro o dvadsať miliónov dolárov. Jágr priznal, že bol na leteckom výlete v Las Vegas, ale od hráčskej diagnózy má veľmi ďaleko. Nevylúčil ani sumu 20 miliónov dolárov.

„Bol to však unáhlený ťah na burze cenných papierov, našťastie sa mi skoro všetky peniaze onedlho vrátili späť.“

Drahý New York

Na druhej strane je známy úzkostlivou šetrnosťou. Jágr určite nie je typ, čo sa každý rok potrebuje popýšiť aspoň novým autom.

Keď ho z Washingtonu kúpili Rangers, na prvom tréningnu zdesene, i keď položartom vzrušene vysvetľoval: „Predstavte si, dvakrát som musel platiť mýto za most a tunel na Manhattan. Veď ja s tým mojím platom nevyjdem.“

Raz sa po zápase pochválil, ako si recykluje stále ten istý typ rukavíc, ktorých by aj tak vyfasoval desiatky. „Pozri, vonkajší skelet rukavíc nosím už piaty rok. Aj na tréningoch. Len si nechám vždy vymeniť kožu vnútri a nemusím si zvykať na nový kus. Dobré, nie?“

Naopak, najvyberavejší je na brúsenie korčúľ. Kustódi boli z neho často zúfalí. Aj počas zápasu behali z kabíny na striedačku, lebo náročný Džegr si nechal prebrúsiť hranu. Raz ho nachytali, že za chrbtom mu vymenili pár korčúľ za pôvodné bez úpravy a Jágr sa po nulovom zásahu rozžiaril šťastím. „Skvelá práca, boys.“

Jágr vníma prekročenie 40 rokov života svojsky: „Je to len číslo. Priznám sa, že stále nie som pripravený na odchod zo scény. Bojím sa, až sa raz zastaví ten cirkus. Aj s niektorými prihlúplymi otázkami novinárov, čo ma už dávno neprivádzajú na pokraj infarktu. Vyzerá to tak, že som od toho všetkého závislý.“

Rozkošné útrapy

Po exhibičnom zápase Jágrovho a Demitrovho tímu pred pár rokmi v Trenčíne Jágr reagoval na otázku, či po toľkých rokoch vrcholovej driny neodmieta jeho telo letnú kondičnú prípravu.

„Odkáž všetkým chlapcom, čo vyplakávajú, že je to drina, nech si zoberú na plece vidly a idú makať na pole. Nech zistia, že sú kráľovsky platení za svoju hokejovú zábavku aj s jej pestrými tréningmi. Ja som to skúsil aj na tom poli.“

Najčítanejšie na SME Šport


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 890
 2. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 14 761
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 12 178
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 759
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 477
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 676
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 404
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 643
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 3 821
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 779

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

SVET

Čoho sa boja ľudia v IT aj robotníci tak, že volia populistov?

Musíme sa zbaviť delenia na nás a Brusel.

KVÍZ

Ako dobre poznáte pravidlá slušného správania?

Otestujte svoje vedomosti z etikety a protokolu.

Neprehliadnite tiež

Tureckú hviezdu NBA zbavili občianstva a obvinili z terorizmu

Basketbalista Enes Kanter má problémy v domovine. Prišiel o občianstvo.

Ďalší spor v slovenskom hokeji? Pálffy kritizoval Lintnera, ten reagoval

Pálffy je ochotný na kongrese navrhnúť hlasovanie na Kohútovo odvolanie.

Karhan ostro skritizoval systém v Trnave: Prišiel človek, ktorý rozbil všetko

Jarábek skritizoval správanie trnavskej nemocnice, Karhan celé vedenie klubu.

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.