Slovenskí futbalisti vyhrali nad Tureckom 2:1

Vladimír Weiss ml. strelil úvodný gól zápasu.
Vladimír Weiss ml. strelil úvodný gól zápasu. (Autor: TASR/AP)
SITA|29. feb 2012 o 18:41

Najbližšie sa Slovensko predstaví v prípravnom zápase v rakúskom Klagenfurte 26. mája s Poľskom.

BURSA. Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili nad domácim Tureckom 2:1 v stredajšom medzištátnom prípravnom dueli v Burse.

O góly zverencov dočasného trénera Michal Hippa sa postarali krídelníci Vladimír Weiss ml. a Miroslav Stoch, ktorí skórovali ešte v prvom polčase.

Päť minút pred koncom riadneho hracieho času skorigoval na konečný rozdiel jedného gólu Ömer Toprak.

V drese hostí sa dočkali debutov aj útočník Viktorie Plzeň Marek Bakoš, ktorý odohral prvý polčas, resp. Michal Breznaník zo Slovana Liberec, ktorý naskočil do druhého dejstva.

Najbližšie sa Slovensko predstaví v prípravnom zápase v rakúskom Klagenfurte 26. mája, keď nastúpi proti koorganizátorovi EURO 2012 z Poľska.

Výsledok:

Turecko - Slovensko 1:2 (0:2)

Góly: 85. Ömer Toprak - 24. Weiss ml., 39. Stoch, ŽK: 87. Tunay Torun - 29. Škrtel, rozhodovali: Kinhöfer - Scheppe, Lupp (všetci Nem.)

Turecko: Sinan Bolat - Gökhan Gönül, Semih Kaya, Ömer Toprak, Caner Erkin (80. Hasan Ali Kaldirim) - Mehmet Topal, Nuri Sahin (86. Soner Aydogdu) - Arda Turan (75. Alper Potuk), Mehmet Ekici (57. Burak Yilmaz), Olcan Adin (58. Tunay Torun) - Mustafa Pektemek (69. Mevlüt Erdinc)

Slovensko: D. Perniš - Pekarík, Škrtel (62. Saláta), Hubočan, Zabavník - Kucka (84. M. Čech), Kopúnek - Weiss ml. (68. Hološko), Hamšík (90.+ Jež), Stoch (61. Breznaník) - M. Bakoš (46. Šesták)

Úvodnú šancu duelu mali Slováci. Na začiatku 9. min si z pravého krídla nabehol do pokutového územia Bakoš, ale z uhla trafil len dobre postaveného domáceho gólmana. O päť minút neskôr nebezpečne vystrelil ľavačkou z 30-metrovej vzdialenosti Nuri Sahin, jeho pokus letel len tesne nad bránku. Hneď z protiútoku Weiss krížnou prihrávkou cez pokutové územie našiel Stocha, no dvojnásobný pokus krídelníka Fenerbahce Istanbul zblokovala domáca obrana.

Šance sa striedali na oboch stranách, tú ďalšiu domácu nevyužil po Pekaríkovom zaváhaní Mustafa Pektemek. V 24. min však udrelo na druhej strane, keď sa cez štyroch protihráčov šikovne prekľučkoval Weiss a umiestnenou strelou prekonal Sinana Bolata - 0:1. O pár sekúnd sa štyria Slováci rútili na troch Turkov, no Weissova spätná prihrávka nenašla dobre postaveného Stocha.

V 32. min vystrelil z roku šestnástky Olcan Adin a jeho Hubočanom tečovanú strelu Perniš s problémami vyrazil na rohový kop. V 38. min prudký priamy kop Mehmeta Topala bravúrne zneškodnil Perniš a z následného protiútoku skóroval svojím typickým spôsobom Stoch. Jeho strelu však tečoval jeden z domácich obrancov a lopta preletela ponad bezmocného tureckého brankára až do siete - 0:2. Slováci odchádzali do šatní s dvojgólovým náskokom.

Druhé dejstvo začali lepšie domáci, ktorí mali šancu v 49. min, no Perniš nemusel zasahovať pri strele letiacej vysoko nad bránku. O desať minút nebezpečne hlavičkoval turecký kanonier Burak Yilmaz, ten sa mohol zapísať do listiny strelcov minútu po svojom príchode na ihrisko.

Po necelej hodine hry spoza šestnástky tvrdo pálil domáci kapitán Arda Turan, ale lopta tesne minula ľavú žrď. O päť minút neskôr opäť Slováci nezvládli prečíslenie. Rýchly protiútok troch na dvoch zakončil strelou do obrancu kapitán hostí Hamšík.

V 70. min mal po rohovom kope obrovskú šancu Arda Turan, jeho volej z piatich metrov vyhlavičkoval na bránkovej čiare stojaci Pekarík. Trinásť minút pred koncom riadneho hracieho času prudko pálil po priťuknutí Hamšíka z priameho kopu Kucka, jeho delovka asi o meter minula bránku.

Duel zdramatizoval v 85. min Ömer Toprak, ktorý skóroval po rohovom kope. Tri minúty pred koncom mal ešte veľkú šancu Hološko, ale domáci gólman vytiahol pri jeho voleji fantastický reflexný zákrok.

Pozápasové vyjadrenia:

Michal Hipp (tréner Slovenska): "Zápas hodnotím kladne. Strelili sme dva krásne góly. Ten v podaní Vlada Weissa bol geniálny. Neboli to žiadne náhody, títo chalani to trénujú denno-denne. O našom víťazstve rozhodol kvalitný a kompaktný výkon. Najmä prvý polčas bol z našej strany vynikajúci. Prvých 20 minút bolo perfektných. Mali sme päť či šesť brejkových situácií, ale nevyriešili sme ich šťastne. Súpera sme mohli doraziť aj skôr. Takto sme sa v závere po znížení báli o výsledok. Myslím si, že sme si zaslúžili víťazstvo. Chcel by som sa mužstvu poďakovať za to, že hráči splnili do bodky, čo som od nich očakával."

Miroslav Stoch (krídelník Slovenska a strelec jedného gólu): "Som rád, že sme zvíťazili. Pre mňa to bol špecifický zápas, pretože pôsobím v Turecku. Dal som tu gól aj v lige v drese Fenerbahce, teraz sa mi opäť podarilo skórovať. Medzi Fenerom a Bursasporom je dosť veľká rivalita, preto ma tureckí diváci vypískali. Mne to však nevadí, usmieval som sa a užíval som si aj ten piskot."

Marek Hamšík (stredopoliar a kapitán Slovenska): "Konečne sa nám podarilo zvíťaziť a pretrhnúť neúspešnú sériu. Nevadí, že to bolo v prípravnom stretnutí. Mali by sme sa odraziť od tohto víťazstva a nadviazať naň aj v ďalším prípravných dueloch, ktoré nás čakajú v nasledujúcich mesiacoch. Mal som aj jednu veľkú šancu, súperov obranca to zachytil rukou, nemyslím si, že ju mal úplne pri tele."

Juraj Kucka (stredopoliar Slovenska): "Určite to nebolo jednoduché víťazstvo. Tento zápas trochu aj bolel, ale som rád, že sme to zvládli."

Stanislav Šesták (útočník Slovenska): "Pre mňa to bol absolútne špecifický duel. Hral som na domácom trávniku a skutočne som si to užil. Diváci ma vytlieskali pred zápasom aj po ňom. Sú tu naozaj skvelí fanúšikovia. Myslím si, že sme si zaslúžili vyhrať, aj keď to nebolo jednoduché stretnutie."

Zaujímavosti a fakty:

• Pre Slovákov to bol prvý zápas v kalendárnom roku 2012.
  • Slovenskí a tureckí futbalisti sa stretli šiesty raz vo vzájomnom súboji. Doterajšia bilancia hovorí jednoznačne pre Turkov, ktorí zvíťazili v štyroch prípadoch, raz sa zrodil nerozhodný výsledok a v jednom prípade sa tešili Slováci, celkové skóre je 8:3 pre Turkov.
  • Slováci prerušili šnúru bez víťazstva po štyroch zápasoch. Hamšík a spol. prehrali s Rusmi 0:1 a s Arménmi 0:4, s Írmi remizovali 0:0 a následne aj s Macedónčanmi 1:1, všetko to boli stretnutia kvalifikácie o postup na ME 2012. Futbalisti Slovenska predtým naposledy triumfovali 10. augusta v Klagenfurte, keď v medzištátnom priateľskom zápase zdolali domáce Rakúsko 2:1.
  • Prvýkrát sa v drese A-mužstva SR objavila dvojica hráčov - Marek Bakoš a Michal Breznaník.
  • Vladimír Weiss ml. dosiahol svoj druhý gól v seniorskej reprezentácii pri 23 štartoch.
  • Miroslav Stoch skóroval za národné mužstvo štvrtýkrát, na konte má 28 zápasov.
  • Stanislav Šesták sa predstavil ako hosťujúci hráč na domácom ihrisku, keďže pôsobí v tureckom Bursaspore.

Ďalšie výsledky medzištátnych prípravných stretnutí:

Švajčiarsko - Argentína 1:3 (0:1)

Góly: 50. Shaqiri - 20. a 88. a 90. Messi (tretí z pok. kopu)

Chorvátsko - Švédsko 1:3 (1:1)

Góly: 44. J. Olsson (vlastný) - 13. Ibrahimovič (z pok. kopu), 46. a 69. S. Larsson

Izrael - Ukrajina 2:3 (0:2)

Góly: 56. Hemed (z pok. kopu), 63. Sahar - 17. Gusev (z pok. kopu), 45. Konopľanka, 61. Jarmolenko

Gruzínsko - Albánsko 2:1 (0:1)

Góly: 47. Kobachidze, 88. Amisulašvili - 3. E. Cani

Rakúsko - Fínsko 3:1 (1:0)

Góly: 32. Janko, 54. Harnik, 73. Ivanschitz - 90. Furuholm

Grécko - Belgicko 1:1 (1:1)

Góly: 9. Salpingidis - 33. Chadli, ČK: 62. Lombaerts (Belg.)

Španielsko - Venezuela 5:0 (2:0)

Góly: 37. Iniesta, 40. David Silva, 50., 53. a 84. Soldado, ČK: 65. Amorebieta (Venez.)

Ekvádor - Honduras 2:0 (1:0)

Góly: 15. a 69. Ayovi

Bolívia - Kuba 1:0 (0:0)

Gól: 53. Pedriel, ČK: 69. Corrales (Kuba)

Paraguaj - Panama 1:0 (0:0)

Gól: 89. Santana, ČK: 17. Caceres (Paraguaj)

Čile - Ghana 1:1 (0:1)

Góly: 75. Fernandez (z 11 m) - 42. Mpong, ČK: 70. Campos (Čile)