AKTUALIZOVANÉ 20.40

Skalica hladko porazila Košice, Slovan prehral v Nitre

Predposledné kolo základnej časti hokejovej extraligy prinieslo jasnú výhru Skalice, ktorá aj bez Pálffyho v zostave porazila Košice 6:1. Slovan prehral v Nitre, B. Bystrica vyhrala po nájazdoch v Martine.

Skaličania doma jednoznačne zdolali majstra z Košíc.(Zdroj: SITA)

- HK Orange 20 10 0 0 1 0 0 9 15:41 2

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body)

Obdržálek dal dva góly, Školiak na tri prihral. Skalica zdolala Košice

Posledný zápas v Skalici pred play-off bol od začiatku dynamický a rýchly. Spočiatku nedochádzalo k akciám, ktoré by mohli ohroziť jednu či druhú bránku, no aktivitu v útoku predviedli hlavne hostia.

V polovici úvodnej tretiny prišla presilová hra Skalice, ktorá prebudila ich útočnú snahu. Domáci predviedli viacero akcií, Višňovský dokonca trafil žŕdku, no gól padol pár sekúnd po presilovej hre, keď Obdržálek nahral Školiakovi, rýchlo sa premiestnil pred bránku a odkiaľ otvoril skóre.

V 16. min sa Lušňák pri skalickom prieniku do košickej tretiny uvoľnil medzi kruhmi, tam dostal od Křetinského prihrávku a v nájazde prekonal Halásza. Tretí skalický gól pridal opäť Obdržálek po prihrávkach Hrušku a Školiaka. O úpravu výsledku sa ešte v záverečnej minúte tretiny pokúsil Miklík, no neúspešne.

Druhé dejstvo bolo na začiatku jasne v rukách domácich, a tí zvyšovali tlak najmä počas presilových hier. V polovici zápasu sa Košičanom nepodarilo vsietiť prvý gól ani po dorážkach Grona a Miklíka, no v tej istej minúte sa na opačnej strane dostal k puku Konečný a presnou strelou pochoval snahy hostí.

Košičania v presilovej hre vycítili šancu a Kolba po rýchlej prihrávke Miklíka z uhla prekonal Lakosila. Košičania síce zvýšili po góle aktivitu, ale nevedeli nájsť recept na Lakosila. Piaty skalický gól dal Lušňák, ktorý osamotený nájazd zakončil blafákom.

V úvode mohli v presilovke znížiť hostia, ale už o pár sekúnd túto šancu vylúčením zmaril Kolba. Košičania hrali skôr opatrne a, v protiklade k mnohým skalickým útokom, ohrozovali Lakosila len sporadicky, napr. Mlynarovič v 49. min.

O tri minúty neskôr sa opäť presadila prvá formácia domácich, keď si Hruška po viacerých prihrávkach individuálne vytvoril priestor a vystrelil. Záver zápasu sa dohral za dominancie domácich, napriek mnohým strelám Skaličanov sa výsledok už nezmenil.

HK 36 Skalica - HC Košice 6:1 (3:0, 2:1, 1:0)

Góly: 11. Obdržálek (R. Školiak), 16. Lušňák (Křetinský), 18. Obdržálek (J. Hruška, R. Školiak), 30. R. Konečný (J. Jurík), 39. Lušňák (Pojkar, T. Višňovský), 52. J. Hruška (R. Školiak, Obdržálek) - 34. Kolba (Michel Miklík, Jenčík)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák - Tvrdoň, R. Návratek, 2770 divákov

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Křetinský, Kloz, Jankovič, Magušin, Gula - Obdržálek, J. Hruška, R. Školiak - T. Višňovský, Klejna, Lušňák - Kutálek, Holovič, Šátek - J. Jurík, Mikúš, R. Konečný

Košice: Halász (od 30. min Hylák) - Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák - P. Bartoš, Kristek, Zálešák - Jenčík, S. Gron, Michel Miklík - Pašek, Hvila, Dravecký - Mlynarovič, Matúš Chovan, Spilar

Tréneri hodnotia:

Svatopluk Kosík, asistent trénera Skalice: "Gólovo nám vyšla prvá tretina a v celku to bol z našej strany kvalitný a zodpovedný výkon. Sme radi, že sme vyhrali. Chceme sa umiestniť na čo najlepšom mieste. Víťazstvo bolo zaslúžené a trend, ktorý sme si dali pred tromi zápasmi plníme a chceme víťaziť pred začiatkom play off. Chceme takto uspieť aj v Banskej Bystrici"

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Dnešné stretnutie bolo z našej strany slabé. Prístup hráčov k herným povinnostiam nebol taký ako treba. Domáci nám strelili v prvej tretine góly po našich individuálnych chybách. V druhej časti sme stiahli hru na tri útoky. Lepšie sme korčuľovali, no z vytvorených šancí nám to žiaľ nepadalo. V tretej časti sme dostali gól. A domáci tak dokázali, že boli lepším mužstvom a zaslúžene zvíťazili."

začiatok článku

B. Bystrica zvládla v Martine nájazdy

Stredoslovenské derby prinieslo v úvodnej tretine len priemerný hokej. Hráči sa pozorne strážili a tak aj šancí bolo v úvodnej 10-minútovke len minimum. Strely Brčka, Sobotu i Murčeka na jednej strane, Kristofferssona a Beňu na druhej strane skončili u gólmanov.

Skóre sa menilo prvýkrát až v 16. minúte, keď Fadrný prihrávkou spoza bránky našiel Škodu a ten sa nemýlil. O niekoľko sekúnd neskôr mohli viesť domáci už dvojgólovým rozdielom, ale strela Zelisku skončila na žŕdke.

V závere prvej tretiny sa tešili aj hostia, keď autorom gólu bol Grman. V úvode druhej časti bol viackrát v permanencii Kostúr, ale poradil si so šancami Zelisku, Ižvolta i Krišku. Šimko v 28. minúte chytil pokus Kútneho, ale v 29. minúte už viedli hostia gólom Kristofferssona.

Potom sa zase dostali k slovu domáci. Nájazd Themára sa ešte gólom neskončil, keď trafil len žŕdku, ale v 32. minúte Kriška z presilovky za päť sekúnd vyrovnal. Tento stav vydržal len štyri minúty, tretí gól hostí pridal Heizer taktiež z presilovky. Martinčania sa v tretej tretine snažili o vyrovnanie, ale zastavila ich chyba Výborného na červenej čiare, po ktorej Sýkora v 45. minúte zabezpečil hosťom dvojgólové vedenie.

V 50. minúte však využil Važan ďalšiu presilovku a vrátil domácich do zápasu. Vzápätí mohol ten istý hráč aj vyrovnať, ale stroskotal na Kostúrovi. Martin potom pritlačil, deväťdesiat sekúnd pred koncom tréner Spišiak odvolal brankára a 52 sekúnd pred klaksónom vyrovnal gólom z hokejky Krišku.

V predĺžení gól nepadol a tak rozhodol Jabrocký v siedmej sérii nájazdov o víťazstve hostí, ktorí si tým zabezpečili po tomto kole posun o jednu priečku v tabuľke pred Žilinu.

MHC Mountfield Martin - HCď05 Banská Bystrica 4:5 pp a sn (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 16. V. Škoda (Fadrný, Kriška), 32. Kriška (Fadrný, Výborný), 50. Michal Važan (Brcko, Matejka), 60. Kriška (Michal Važan, Fadrný) - 19. M. Grman (Jokila), 29. Kristoffersson (Ján Sýkora, K. Grman), 36. R. Heizer (Kútny, Jabrocký), 45. Ján Sýkora, rozhodujúci sam. nájazd: Jabrocký

Vylúčení: 4:9 na 2 min, navyše: Výborný na 10 min za nešp. správanie - Miroslav Hlinka na 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - V. Smerek, Bogdaň, 2500 divákov

Martin: M. Šimko - Matejka, Brcko, Škumát, M. Výborný, Leško, Drgoň, Zukal, Vartovník - M. Sobota, Galamboš, Michal Važan - Kriška, V. Škoda, Fadrný - Macejka, Zeliska, Miroslav Ižvolt - Themár, Murček, J. Cíger

Banská Bystrica: Kostúr - Brňák, Cebák, M. Grman, Huba, Novajovský, Kubka, Beňa - Kútny, Miroslav Hlinka,

Ladislav Spišiak, tréner MHC: "Bolo to dobré stretnutie, v ktorom bolo všetko. Nasadenie, tvrdosť, pekné kombinačné akcie i góly, dobré výkony brankárov. To, čo sme si povedali, hráči aj splnili a pekne sa rozlúčili s divákmi. Aj keď sa zdalo, že zápas je už v 50. minúte rozhodnutý, nesmiernou bojovnosťou sme vyrovnali a získali sme aspoň bod."

Vladimír Országh, asistent trénera Banskej Bystrice: "Videli sme bojovné stretnutie. Diváci si mohli prísť na svoje. Nemalo by sa nám stať, že vedieme desať minút pred koncom o dva góly a vedenie stratíme. Domáci však ukázali veľké hokejové srdce. Chceli sa rozlúčiť s fanúšikmi pekne a za bojovnosť si ten bod zaslúžia. My chceme ísť do play off vo víťaznej nálade, súpera pre štvrťfinále si nevyberáme."

Nitra si poradila so Slovanom

Už po dvoch minútach hry mali domáci prvú presilovku v zápase, no napriek viacerým strelám skóre neotvorili. Blízko ku gólu bol Garip Saliji, no Karhunen dobre zasiahol.

V 7. min skóre neotvoril v nájazde dvoch proti jednému ani hosťujúci Bulík, na opačnej strane strieľal tvrdo, no neúspešne, Kropáč. Šestnásť sekúnd pred prvou prestávkou sa v pásme domácich najlepšie zorientoval Hudáček, využil dostatok priestoru, ktorý sa mu dostal od nitrianskych obrancov, a prekonal Fedora - 0:1.

Domáci vyrovnali pomerne rýchlo a už v 76. s druhej časti bol stav opäť nerozhodný. Strelu Ordzovenského efektne tečoval Hamrák a bolo 1:1.

Tesné vedenie mohol hosťom vrátiť v 23. min Hudáček, no puk po jeho pokuse za bránkovú čiaru neprešiel, čo potvrdil aj videorozhodca.

V polovici zápasu mal sľubnú príležitosť Bulík, no zblízka proti Fedorovi neuspel. Domáci brankár sa vyznamenal aj v 34. min, keď proti Štajnochovej strele vytiahol efektný "semafor." V 36. min ušiel obrancom Slovana Segľa, v nájazde ho fauloval Hudáček a domáci mali presilovku.

Tú po niekoľkých sekundách využil Tůma a Nitra viedla 2:1. Rušno bolo v 37. min. Tvrdý zákrok Harveyho, po ktorom zostal na ľade ležať obranca Ordzovenský, nebol potrestaný a z pokračujúcej akcie hostí vyrovnal podareným blafákom Sloboda.

V 40. min však domáci hrali krátku presilovku o dvoch hráčov, ktorú bleskovo využil Hrnka tečovaním Vosátkovej strely - 3:2.

Od 45. min hrali domáci štvorminútovú presilovku, v ktorej mal veľkú šancu Segľa, no osamotený pred Karhunenom neuspel. Početnú výhodu však domáci využili v 53. min.

Tvrdá strela Baču sa od zadného mantinelu odrazila k Segľovi, ktorý pred odkrytou bránkou nezaváhal. Nitrianska radosť však dlho netrvala. Už v nasledujúcej minúte uspel strelou z ľavej strany hosťujúci Skokan a bolo 4:3.

Gólovú poistku pridal v 60. min do prázdnej bránky Saliji. Po piatom nitrianskom góle si to v pästnej výmene medzi sebou rozdali Bača a Harvey, tvrdý súboj napokon nemal víťaza.

HK Nitra - HC Slovan Bratislava 5:3 (0:1, 3:1, 2:1)

Góly: 22. Hamrák (Gurčík, Ordzovenský), 37. Tůma (Mašlonka), 40. Hrnka (Vosátko, M. Segľa), 53. M. Segľa (Martin Bača, G. Saliji), 60. G. Saliji - 20. L. Hudáček (Bulík, M. Sloboda), 37. M. Sloboda, 54. D. Skokan (M. Hudec)

Vylúčení: 6:12 na 2 min, navyše: G. Saliji na 10 min za nešp. správanie - Martin Bača 5+DKZ za hrubosť, Harvey 5+DKZ za hrubosť, M. Hudec na 10 min za nešp. správanie, Harvey na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Husička, Polák (ČR) - Šefčík, Výleta, 1969 divákov

Nitra: I. Fedor - Martin Bača, Tůma, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, K. Grman, Árvay - G. Saliji, M. Segľa, Hrnka - H. Ručkay, Káčer, R. Tománek - Mašlonka, Hamrák, Kropáč - Uhnák, P. Slovák

Slovan: Karhunen - Dobroň, Švarný, Štajnoch, P. Frühauf, Luža, I. Ďatelinka, L. Kozák, Jass - M. Bakoš, Bulík, L. Hudáček - M. Hudec, Kukumberg, D. Skokan - D. Buc, M. Sloboda, Harvey - A. Kudrna, Preisinger, Kalináč

Karol Kolečáni, tréner Nitry: ""Podali sme veľmi dobrý výkon. Všetci dali do hry srdce, premenili sme šance a vo výbornej atmosfére sme si zaslúžili vyhrať. Som rád, že sme sa takto rozlúčili s našimi fanúšikmi v základnej časti."

Miroslav Mosnár asistent trénera Slovana: "Podali sme chladný výkon, domáci mali väčšie srdce, darilo sa im v presilových hrách a preto zaslúžene zvíťazili."

Balán zariadil víťazstvo Popradu vo Zvolene

Vo Zvolene sledoval takmer prázdny štadión sotva priemerný hokej. Popradčania prišli pod Pustý hrad v oklieštenej zostave iba s piatimi obrancami a v defenzíve to bolo miestami aj cítiť. Ako prvý sa však zahrial domáci brankár Trenčan, keď ho už v prvej minúte preveril Koskinen.

Až v 4. min vyslal nebezpečný puk zvolenský hokejista, konkrétne kapitán L. Jurík. Hostia sa dostávali do kontier či individuálnych útočných akcií, voľný Kroták mal dobrú možnosť, ale gólman HKm bol proti.

V 9. min po Jindrovej prihrávke a útočnom výpade sa ocitol v šanci Síkela, ale mieril do žŕdky. Potom to skúšal na dvakrát zblízka Hraško, no Šimonovič podržal svoj tím.

Veľké príležitosti mali v 14. min Zuzin, ktorý neuspel zoči - voči popradskému gólmanovi, následne sa dostal až pred Trenčana hosťujúci Chovan, ale skvelý zákrok predviedol aj domáci brankár a o pár sekúnd sa potil i popradský pri šanci Síkelu.

Zvolenčanom to vyšlo až v presilovke, 18 sekúnd pred klaksónom sa po osi Zuzin - Juraško dostal puk k Čurillovi a od neho putoval do odkrytého priestoru hosťujúcej bránky - 1:0.

V druhej tretine mali lepšie možnosti Popradčania, v 24. min po prihrávke Škoviru sa pri ľavej žŕdke nepresadil pred odkrytou bránkou Homa a o minútu neskôr to na viackrát skúšal pred Trenčanom nepokrytý Kramár.

Hostia nevyužili ani presilovku, v ktorej mali tlak, ale nestrieľali na Trenčana. Zvolen sa v záverečných siedmich minútach druhej tretiny tlačil na popradskú bránku a napokon sa im podarilo streliť gól, keď sa v 39. min dostal spoza bránky pred Šimonoviča Otčenáš a Čurilla zvýšil na 2:0.

Na začiatku tretej tretiny sa nepríjemne zranil Michal Chovan a s boľavým kolenom odkrýval do šatne. V 45. min Slovák z pravej strany zazvonil na žŕdke popradskej bránky.

Hostia mali možnosť korigovať nepriaznivý stav v 50. min, hrali presilovku a po prihrávke Svitanu sa ocitol v šanci pri ľavej žŕdke voľný Balán, Trenčan však "vytiahol" betón. Popradčanom sa napokon podarilo v početnej výhode skórovať, z pravého kruhu prestrelil brankára HKm Koskinen - 2:1.

Zvolen dostal taktiež možnosť presilovky, v ktorej zmaril hetrik Čurillovi obranca Kramár, keď zastúpil Šimonoviča pred odkrytou bránkou. Ako sa využíva početná výhoda, predviedol v 54. min Vandas, ktorý prešiel zvolenskou obranou ako nôž maslom a dobre zakončil - 2:2.

Potom preverili oboch brankárov na jednej strane Čurilla a na druhej Pentikäinen, no stav zmenil až v 57. min po vyhratom buly M. Juríka presnou strelou Vantroba - 3:2. Zvolenčania sa tešili z vedenia iba 52 sekúnd, pretože Kroták prešiel po pravej strane s pukom, ktorý naservír

oval pred bránku voľnému Vaicovi, a ten oslávil svoj 400-tý extraligový zápas vyrovnávajúcim gólom.

V predĺžení mali viac možností na skórovanie domáci hráči, Baláž so Slovákom neuspeli a prišiel trest, keď 38 sekúnd pred koncom pridanej päťminútovky rozhodol o dvoch bodoch pre Poprad Balán, ktorý sa presadil svojím dôrazom nepokrytý pri ľavej žŕdke.

HKm Zvolen - HK AutoFinance Poprad 3:4 po predĺžení (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Góly: 20. Čurilla (Juraško, P. Zuzin), 39. Čurilla (Otčenáš), 57. Vantroba (M. Jurík) - 50. Koskinen (Strömberg), 54. Vandas (Koskinen), 58. Vaic (A. Kroták), 65. Balán (Tavželj).

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc - Gajan, Novák, 1492 divákov

Zvolen: Trenčan - Ťavoda, Jindra, Hraško, Juraško, M. Vantroba, J. Mucha - Marek Slovák, L. Jurík, V. Baláž - Otčenáš, P. Zuzin, Čurilla - Síkela, M. Jurík, Puliš - Šiška, Fekiač, T. Méry

Poprad: Šimonovič - Fabian, Pentikäinen, Tavželj, Kovačevič, D. Kramár - Strömberg, Koskinen, Kuľha - P. Svitana, Balán, Vaic - Svačina, A. Kroták, Michal Chovan - Vandas, Škovira, Homa

Vladimír Klinga, asistent trénera Zvolena: "Myslím, že to bol hokej obojstranne dopredu, ale bez kontaktu. Žiaľ, po individuálnych chybách a nedisciplinovanosťou sme dnešný zápas prehrali."

Ladislav Svozil, tréner Popradu: "Chceli sme vyhrať. Prvé dve tretiny neboli pre nás dobré. Keď chceme vonku bodovať, musíme premieňať šance. Vo Zvolene sme v tejto sezóne prvýkrát vyhrali a tak sme spokojní."