V šprinte triumfoval Fourcade, Šimočko pätnásty

SITA|3. mar 2012 o 13:41

Líder celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Martin Fourcade na oboch streleckých položkách nechal stáť po jednom terči a zakaždým musel odbehnúť trestný okruh. Potvrdil však, že patrí k najrýchlejším bežcom medzi biatlonistami.

RUHPOLDING. Víťazom rýchlostných pretekov mužov na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v nemeckom Ruhpoldingu sa stal 23-ročný Francúz Martin Fourcade. O 15,1 s pomalší bol Nór Emil Hegle Svendsen, tretí skončil Švéd Carl Johan Bergman.

Z kvarteta Slovákov v rekordne početnom 139-člennom štartovom poli bol najlepší Dušan Šimočko, ktorý si 15. miestom vytvoril svoje nové kariérne maximum v pretekoch najvyššieho rangu. S bezchybnou streľbou zaostal za novým majstrom sveta o 1:12,5 min.

Matej Kazár skončil dvadsiaty deviaty. Obaja si tak vylepšili aj svoje bodové konto vo SP a kvalifikovali sa do nedeľných stíhacích pretekov. To sa nepodarilo Miroslavovi Matiaškovi, ktorého klasifikovali na 74. mieste a Pavlovi Hurajtovi, ktorému vo výsledkovej listine patrila 76. priečka.

Líder celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Martin Fourcade na oboch streleckých položkách nechal stáť po jednom terči a zakaždým musel odbehnúť trestný okruh. Potvrdil však, že patrí k najrýchlejším bežcom medzi biatlonistami a ani tento hendikep ho nezastavil na ceste za jeho druhým titulom majstra sveta v kariére.

Vlani na MS v ruskom Chanty-Mansijsku skončil v šprinte druhý, tentoraz si vychutnal svoje minúty slávy na najvyššom stupienku.

Strieborný Emil Hegle Svendsen mal navlas rovnakú streleckú bilanciu, bežecky však za novým svetovým šampiónom zaostal. Bola to preňho jedenásta medaila z MS v kariére (celková bilancia 6 - 4 - 1).

Carl Johan Bergman na bronzovej pozícii síce zostrelil všetkých desať terčov, ale v rýchlosti behu sa nemôže rovnať s najlepšími. Čoskoro 34-ročný (nar. 14. marca 1978) rodák z Ekshäradu získal svoj štvrtý vzácny kov zo svetového šampionátu (1 - 1 - 2), ale vôbec prvý v pretekoch jednotlivcov.

Úspešný Šimočko

Dušan Šimočko príjemne prekvapil. Jeho doterajším maximom bolo 17. miesto z úvodného kola tohtoročného seriálu SP vo švédskom Östersunde. Odvtedy však len z úctivej diaľky sledoval súperov, ktorí bodovali. Po 6. kole bojov o krištáľový glóbus v talianskej Anterselve sa stiahol do úzadia a pripravoval sa na tento vrchol sezóny.

Zdá sa, že urobil dobre, pretože už vo štvrtkových pretekoch miešaných štafiet predviedol veľmi dobrý výkon, ktorý potvrdil v rýchlostných pretekoch jednotlivcov. Základ svojho nového kariérneho maxima položil bezchybnou streľbou, k tomu pridal solídny bežecký výkon.

Matej Kazár na oboch strelniciach "pustil“ po jednom terčíku. Dvadsiate deviate miesto je z tohto hľadiska preňho dobrým rezultátom, vôbec najlepším v pretekoch jednotlivcov na svetových šampionátoch. Pri jeho predchádzajúcich piatich štartoch na MS bola najlepším výsledkom 37. priečka zo stíhacích pretekov spred štyroch rokov zo švédskeho Östersundu.

Miroslav Matiaško ani Pavol Hurajt neprekročili svoj tieň. Matiaško až trikrát musel ísť na trestný okruh a pri jeho slabšej bežeckej výkonnosti nemohol pomýšľať na dobrý výsledok. Pavol Hurajt len potvrdil, že v tejto sezóne je len odvarom toho, na čo bol slovenský fanúšik uňho v predchádzajúcich rokoch zvyknutý.

Totálne vyhoreli domáci Nemci. Najlepší bol Andreas Birnbacher, ktorý skončil hneď za Dušanom Šimočkom šestnásty. Obhajca majstrovského titulu z minuloročného šampionátu v ruskom Chanty-Mansijsku Arnd Peiffer obsadil až 37. miesto.

Výsledky - rýchlostné preteky mužov na 10 km:

1. Martin Fourcade (Fr.) 24:18,6 min (2 trestné okruhy), 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) +15,1 s (2), 3. Carl Johan Bergman (Švéd.) +17,7 (0), 4. Daniel Mesotitsch (Rak.) +27,1 (0), 5. Simon Fourcade (Fr.) +35,4 (2), 6. Fredrik Lindström (Švéd.) +35,6 (1), ... 15. Dušan Šimočko +1:12,5 (0), 29. Matej Kazár +1:31,6 (2), 74. Miroslav Matiaško +3:04,0 (3), 76. Pavol Hurajt (všetci SR) +3:08,8 (2)

Poradie vo SP po 20 pretekoch z 26 naplánovaných:

1. Martin Fourcade (Fr.) 834 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 807, 3. Andreas Birnbacher (Nem.) 632, 4. Simon Fourcade (Fr.) 570, 5. Benjamin Weger (Švaj.) 511, 6. Carl Johan Bergman (Švéd.) 498, ... 59. Matej Kazár 54, 61. Dušan Šimočko 50, 86. Pavol Hurajt (všetci SR) 17

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (malý krištáľový glóbus) po deviatich z desiatich naplánovaných:

1. Martin Fourcade (Fr.) 363 bodov, 2. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 338, 3. Carl Johan Bergman (Švéd.) 255, 4. Andrej Makovejev (Rus.) 238, 5. Simon Fourcade (Fr.) 231, 6. Jevgenij Usťugov (Rus.) 229, ... 51. Dušan Šimočko 50, 62. Matej Kazár 18, 75. Pavol Hurajt (všetci SR) 17