AKTUALIZOVANÉ 20:27

Tímovú časovku na Tirreno-Adriatico vyhral nováčik GreenEdge

Víťazom úvodnej časovky družstiev na cyklistických pretekoch Tirreno-Adriatico sa v stredu stal austrálsky nováčik GreenEdge.

DONORATICO.

Úsek dlhý 16,9 km medzi San Vincenzom a Donoraticom zvládli jeho jazdci za 18:41 minút a za sebou nechali so sedemnásťsekundovou stratou Garmin i Nissan-RadioShack. Na rovinatom profile v príjemnom jarnom počasí dosiahli víťazi v priemere rýchlosť cez 50 km/h.

Prvým majiteľom trička vedúceho pretekára podujatia bude austrálsky šprintér Matthew Goss, ktorý zo svojho tímu preťal cieľovú čiaru ako prvý.

Veľkým sklamaním sa stredajšia etapa skončila pre stajne najväčších favoritov - Lotto s Andrém Greipelom, Sky s úradujúcim majstrom sveta Markom Cavendishom, či BMC s obhajcom lanského prvenstva z bojov medzi Tyrénskym morom a Jadranom Cadelom Evansom skončili v poli zdolaných.

Prepadli aj tímy oboch slovenských zástupcov - Omega Pharma-Quickstep s Petrom Velitsom skončila 14. so stratou 51 sekúnd a Liquigas Petra Sagana bol na 15. mieste ešte o štyri sekundy pomalší.

"Dnes to bolo zlé, mrzí nás to," boli prvé slová Sagana, ktoré pre TASR sprostredkoval jeho manažér Jozef Korbel.

"Odštartovali sme asi veľmi rýchlo, pretože sme hneď na začiatku stratili dvoch našich jazdcov... Potom sme prakticky počas celej časovky mali o dvoch pretekárov menej, čo sa nám spočíta na rýchlosti, dokopy s časovkou. Takže úvod nám nevyšiel, nie sme s dnešným vystúpením spokojní, takže teraz musíme zabrať v ďalších etapách a odčiniť to," dodal Sagan.

Vo štvrtok čaká pretekárov rovinatá 2. etapa, ktorá povedie zo San Vincenza do Indicatore a bude merať 230 km.

Výsledky:

1. etapa - časovka družstiev: 1. GreenEdge Cycling Team 18:41 min, 2. RadioShack-Nissan +17 s, 3. Garmin-Barracuda, 4. Sky Procycling +23, 5. Astana Pro Team +30, ..., 14. Omega Pharma-Quickstep (P. Velits) +51, 15. Liquigas (P. Sagan) +55

Priebežné poradie po 1. etape: 1. Mathew Goss (Austr./GreenEdge) 18:41, 2. Svein Tuft (Kan./GreenEdge), Sebastian Langeveld (Hol./GreenEdge), 4. Stuart OďGrady, 5. Cameron Meyer, 6. Baden Cooke (všetci Austr./GreenEdge) všetci v rovnakom čase ... 90. P. Velits (SR/Omega Pharma-Quickstep) +51, 97. Peter Sagan (SR/Liquigas) +55