AKTUALIZOVANÉ 21:22

Zvolen vyhral v Skalici 4:3, Košice začali play off výhrou

Zvolenskí hokejisti sa ujali vedenia vo štvrťfinálovej sérii so Skalicou po víťazstve 4:3. Košice vyhrali v domácom prostredí nad Banskou Bystricou po predĺžení 4:3.

Peter Hraško zo Zvolena (vľavo) v súboji so Žigmundom Pálffym.(Zdroj: TASR)
Manchester United vs. Everton na Old Trafford >>

Výsledky:

Skalica začala prehrou

Skaličania sa od prvej minúty snažili dostať súpera pod tlak. Dokázali zúžitkovať prvú presilovú hru na strelenie úvodného gólu v 5. minúte z hokejky Lušňáka. Potom sa domáci dopustili sérii chýb, prišli presilové hry, v ktorých v 7. minúte Puliš vyrovnal.

V ďalších minútach pridal Otčenáš svoje dva góly a Skaličania sa dostali do útlmu. Aj cez snahu odchádzali do šatní po prvej tretine s dvojgólovým mankom.

V druhej tretine sa obraz hry výrazne nemenil. Domáci mali síce viac z hry, no ich útoky boli bezzubé. Pri presilovej hre hostí sa Pálffymu podarilo uvoľniť a presnou prihrávkou pred bránku Trenčana Školiak dostal domácich znovu do hry. Od tohoto gólu hrali aktívnejšie, snažili sa kombinovať, no v koncovke vždy strácali dôraz. V závere tretiny po peknej prihrávke Mareka Ďalogu Brabenec znovu zvýšil náskok hostí.

Do tretej tretiny Skaličania nastúpili s odhodlaním zvrátiť nepriaznivý výsledok. Zvýšili tlak, zrýchlili hru, no to prinieslo na ich hokejky i mnoho nepresnosti. V týchto fázach hry Zvolen podržal Trenčan. Dôsledne vykrýval priestor pred svojou bránkou.

Obe mužstvá v druhej časti tretiny pritvrdili v osobných súbojoch a domáci sa v 50. minúte dostali znovu do zápasu Kutálkovým presným zásahom. Záver tretiny bol hektický. Skaličania sa snažili z každej pozície strieľať, ale ich snaha nemala žiadaný výsledok a tak prvý zápas play off skončil v prospech hostí.

HK 36 Skalica - HKm Zvolen 3:4 (1:3, 1:1, 1:0) - stav série: 0:1

Góly: 5. Lušňák (T. Višňovský, Klejna), 26. R. Školiak (Pálffy), 50. Kutálek (Holovič) - 7. Puliš (Čurilla), 12. Otčenáš (L. Jurík), 14. Otčenáš (Marek Slovák), 38. Brabanec (Ďaloga)

Vylúčení: 4:3 na 2 min, presilovky 1:3, rozhodovali: J. Konc, Baluška - Stano, M. Novák, 2688 divákov

Skalica: Lakosil - Vyrúbalík, Pojkar, Jankovič, Kloz, Gula, Křetinský - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - T. Višňovský, Lušňák, Klejna - Holovič, Konečný, Kutálek

Zvolen: Trenčan - Ďaloga, Jindra, Hraško, Juraško, M. Vantroba, Ťavoda, Zošiak, Šiška - Sikela, M. Jurík, P. Zuzin - Puliš, Brabenec, Čurilla - Marek Slovák, L. Jurík, Otčenáš - T. Méry, Fekiač, Ďaloga

Hodnotenie trénerov:

Peter Oremus, tréner Skalice: "Jednoducho sme nemali dobrý vstup, i keď sme strelili prvý gól. Dostali sme tri góly z presiloviek. Počet striel sme mali, no boli málo adresné. Nič sa nedeje, séria pokračuje ďalšími zápasmi."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Veľmi dobre sme vedeli do čoho ideme, že Skalica mala dobré výsledky v priebehu súťaže. Zvolili sme taktiku eliminovať silu súpera a ísť do brejkov, čo sa nám aj podarilo."

Kolba rozhodol v úvode predĺženia

Banská Bystrica mala veľmi dobrý vstup do prvého stretnutia série. Už v 1. min pohrozil Kútny. V 9. min musel po Sýkorovej strele zasahovať Hylák a košický brankár mal potom prácu aj po zakončení Hlinku.

V 15. min prišla pohľadná akcia "baranov", Kristoffersson naservíroval puk Jokilovi a ten otvoril účet štvrťfinálového stretnutia. Až potom prišla prvá vážnejšia možnosť Košíc, ale Hvila trafil len do bočnej siete. V závere prvej tretiny sa ešte o vyrovnanie pokúšal Gron.

Domáci sa dočkali na začiatku druhej tretiny, keď v presilovke Kristek vyrovnal na 1:1. Pri hre štyroch proti štyrom nepríjemne vystrelil spomedzi kruhov Spilar. V 28. min prišla presilovková spolupráca hostí, Hlinka našiel Jabrockého a ten pohotovo zakončil - 1:2.

Iba 56 sekúnd potrebovali "oceliari" na vyrovnanie, Jenčík strelou po ľade medzi Chorošunove betóny vyrovnal na 2:2. Brankár hostí potom len reflexívne vyrazil Miklíkovu strelu. V závere druhej tretiny mohol v presilovke poslať Banskú Bystricu po tretíkrát do vedenie

V 48. min "barani" opäť vyhrávali, keď Pulliainen prekonal Hyláka. V polovici tretej tretiny Košičania vyrovnali, Miklík z otočky trafil ľavý horný kút Chorošunovej bránky. Vzápätí mohli ísť domáci do vedenia, štvrtý gól mal na hokejke Bartoš, ale Chorošun bol proti. Nepresadil sa ani Miklík.

V 23. sekunde predĺženia rozhodol o víťazstve domácich v presilovke Kolba.

HC Košice - HC 05 Banská Bystrica 4:3 po predĺžení (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0) - stav série 1:0

Góly: 21. Kristek (P. Bartoš, Homer), 29. Jenčík (Michel Miklík), 50. Michel Miklík (Jenčík), 61. Kolba (Michel Miklík, Hvila) - 15. Jokila (Kristoffersson, Ján Sýkora), 28. Jabrocký (Miroslav Hlinka, Bambúch), 48. Pulliainen (Heizer, M. Grman)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, P. Grečko - Gajan, M. Korba, 4438 divákov

Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák - Zálešák, Kristek, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Jenčík - Dravecký, Hvila, Pašek - Spilar, Mlynarovič, Matúš Chovan

Banská Bystrica: Chorošun - Novajovský, M. Grman, Brňák, Cebák, Kubka, Bambúch, Beňa - Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson - Jabrocký, Miroslav Hlinka, Kútny - T. Hričina, Češík, M. Kokavec - L. Novák, R. Heizer, Pulliainen

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Boli sme v kŕči, chlapci slabo korčuľovali. V druhej tretine sa to zlepšilo, v závere mali moji zverenci šťastie, keď využili presilovku štyroch proti trom."

Milan Staš, tréner Banskej Bystrice: "Prvú tretinu sme boli aktívnejší, mali sme šance, ale žiaľ, dali sme iba jeden gól, čo bolo málo. Je nám ľúto, že sme nedokázali v zápase udržať trojnásobné vedenie. Prehra nás mrzí, neboli sme ďaleko k úspechu."