Odchádza najrýchlejší lyžiar, kráľ Hahnenkammu

Didier Cuche.
Didier Cuche. (Autor: SITA/AP)
Vojtech Jurkovič|10. mar 2012 o 13:00

Divákov v cieli zjazdovky zjednotí očakávanie. Už o chvíľu sa v oblaku snehu objaví Didier Cuche. Aj keď najprv pokrúti hlavou, že výsledok mohol byť lepší, nenápadne si uvoľňuje viazanie, aby previedol svoj očakávaný kúsok.

Divákov v cieli zjazdovky zjednotí očakávanie. Už o chvíľu sa v oblaku snehu objaví Didier Cuche. Aj keď najprv pokrúti hlavou, že výsledok mohol byť lepší, nenápadne si uvoľňuje viazanie, aby predviedol svoj očakávaný kúsok.

Pravú nohu s lyžou vykopne tak šikovne, že lyža vo vzduchu zarotuje ako helikoptéra. Ani nie o sekundu ju zručne chytí pravačkou presne v strede a pobozká. S ostrou hranou lyží sa mazná ako so sekáčom na mäso. Didi je vyučený mäsiar. Ľudia sa tešia, Švajčiari skandujú spolu s úhlavnými rivalmi Rakúšanmi.

Švajčiar Didier Cuche urobí svoju poslednú vrtuľku či flip v stredu štrnásteho marca v Schladmingu, kde ja na programe posledný zjazd sezóny, súčasť finále Svetového pohára. Potom ohlásil odchod do lyžiarskeho dôchodku.

Lyžiarsky svet sa bude musieť rozlúčiť s najstarším človekom, ktorý kedy vyhral preteky Svetového pohára. Koncom februára, keď naposledy vyhral preteky v Super G v Crans Montante, mal už 37 a pol roka.

2.jpg

Päťnásobný superman

Cuche neostane zapísaný v histórii lyžovania ako rekordný zberateľ zlatých medailí na olympiáde či na majstrovstvách sveta. Z olympiády má jedinú medailu. Striebro v Nagane 1998 za Super G. V rovnakej disciplíne oslavoval jediný titul na majstrovstvách sveta 2009 vo Val d´ Isere.

Nezabudnuteľný ostane pre iné. Ako jediný muž na svete päťkrát vyhral zjazd považovaný za najťažší na svete. Na Hahnenkamme v rakúskom Kitzbüheli. Hodnotovo podľa nepísaného protokolu sa síce nedá porovnať s olympijskou medailou alebo titulom majstra sveta. Ale športovo je uznávaný podobne, ako keď cyklista vyhrá v kráľovskej etape na Tour de France. Alebo tenisový Wimbledon.

„A možno aj nekončím. Ktovie, či sa mi niekedy počas letnej lyžovačky nezacnie po návrate do cirkusu Svetového pohára. No za ničím mi nie je ľúto, nič by som nechcel vrátiť späť. Hlavne utrpenie v tréningu ani početné zranenia. Bez nich by sa nezocelil môj lyžiarsky charakter. Všetko v mojom živote bolo, ako malo byť. Najviac si cením, že som prekonal obdobie spred siedmich rokov, keď som chcel skončiť. Po ňom som začal vyhrávať hustejšie,“ povedal rodák z Bugnenets neďaleko Neuchatelu.

Jazda nevysokého Cucha je estetickým zážitkom. Aj v najvyšších rýchlostiach drží trup pokojne, v oblúkoch je dokonale vyjazdený.

„Je silný a pružný ako mačka. No hlavne má neomylný inštinkt pre vedenie lyží, povedal o ňom jeho slávny predchodca Rakúšan Franz Klammer, ktorého Cuche zosadil z trónu víťazov zjazdu na Streife v Kitzbüheli. Olympijský víťaz z Innsbrucku 1976 Klammer tam vyhral „len“ štyrikrát.

3.jpg

Lyžiar musí dozrieť

Zjazd je kráľovskou disciplínou v alpskom lyžovaní, i keď obrovský slalom sa považuje za najtechnickejšiu, súhlasí bývalý hlavný tréner slovenskej reprezentácie v lyžovaní Karol Král, ktorý mal šťastie vidieť výkony Cucheho viackrát naživo.

„Má výnimočný cit pre sklz, ktorý si uchováva aj v najťažších pasážach. Didier zvládal najmä v druhej časti svojej kariéry limitujúce zjazdárske schopnosti. Fyzickú náročnosť s mentálnym zaťažením v spojení s adrenalínom. K tomu sa treba okrem húževnatého tréningu prepracovať najmä skúsenosťami a dokonalou znalosťou konkrétnych zjazdoviek. Preto špičkoví jazdci dozrievajú okolo tridsiatky.“

Král formuloval zjazdársku filozofiu takto: „Zjazdovka sa poráža už tým, že ju lyžiar zíde. Teda víťaz je svojím spôsobom každý, kto prejde cieľom. A platí tiež zákon, že skúsenosť poráža aj odvahu, no bez odvahy je zbytočná.“

Do kolotoča Svetového pohára vstúpil v roku 1994. Trpezlivo zbieral skúsenosti, no výraznejšie úspechy sa mu vyhýbali. Navyše ho zrážali pomerne vážne zranenia, vrátane zlomenín, viackrát mal operované obe kolená.

V roku 1995 mienil po sérii smoliarskych pretekov a zranení skončiť s kariérou. Jeho rozhodnutie zmenil až bronz v obrovskom slalome na svetovom šampionáte vo švédskom Are. Didier túžil po zlate, ktorého sa dočkal až v Super G na MS 2009 vo Val d´Isere.

Na svoj prvý štart na Hahnenkamme v roku 1996 si Didider dobre pamätá.

„Pri prvom tréningu v Kitzbüheli som mal taký strach, že som sa bál vstúpiť do štartovacieho domčeka. Bál som sa asi najviac zo všetkých,“ povedal s odstupom času.

„Teraz patria Kitzbühel a Lauberhorn k vrcholom mojej sezóny. Ale pozor, nikde nie je hranica medzi ideálnou stopou užšia ako práve na Streife.“

O dva roky neskôr, v roku 1998, Cuche prvýkrát triumfoval vo Svetovom pohári práve tam. Nasledovala desaťročná pauza. Nenormálne dlhá. Na nervy. Ďalšie prvenstvo prišlo až v roku 2008, opäť na Hahnenkamme.

4.jpg

Muž Švajčiarska

Didiera vyhlásili za muža Švajčiarska roka 2011. Doma je slávny, bohatý, no ako sám vraví, dosiaľ si ho pre tréning nemal čas užívať.

„Nie som žiadny askét, vediem normálny život. Vlani patril medzi moje najväčšie nákupy notebook. Drahá bola loď spred troch rokov.“ Medzi jeho naobľúbenejšie doplnkové aktivity patrí golf, jazda na motorke v teréne. Rád počúva hudbu, vyhľadáva dobré kiná.

Po odchode Taliana Alberta Tombu patrí Didier Cuche k šoumenom, ktorých diváci milujú. Talian Tomba bol na šampionáte 2009 vo Val d Isere nadšený z Didiera. „Úžasný kúsok“, komnetoval jeho vrtuľku s lyžou. „Pre takúto nadhodnotu sa vryje do pamäti každému ako osobnosť. Ja som bol väčší blázon, viac južanský. Niekedy som sa od radosti v cieli priamo na snehu vyzliekol do slipov. Svet sa nezrútil, bolo jarné počasie.“

Cuche sa nebojí odchodu z výslnia: „Nesplnil sa mi sen o olympijskom zlate. Ale aspoň mám peniaze a to je predsa len niečo iné ako len sklamanie. Po skončení kariéry sa budem môcť viac venovať svojim záľubám. Bavilo ma drieť na lyžiach a teším sa, že ma bude baviť aj život bez nich.“

Má dvojníka v Poprade

Dvadsaťtriročný Slovák z Popradu Adam Žampa je veľmi ambiciózny lyžiar. Zatiaľ sa mu však nepodarilo zísť zjazd Svetového pohára, na čom mieni v budúcnosti pracovať.

„Zjazd sa vyhráva v hlavách. Pozorujem chlapov, ako je Didier Cuche, Ivica Kostelič, Bode Miller. Jazdia neskutočne inteligentne. Každý pohyb majú zosúladený. Ak v zjazde urobíte chybu, vibrácia lyží s vami narobí paseku, vymrští vás tak, že sa nemusíte spamätať. Mne sa to stalo v 130-kilometrovej rýchlosti naposledy pri tréningu v Soči. Keď stratíte v tej rýchlosti stabilitu, nemáte šancu.“

O Žampovi sa vie, že dokáže imitovať Cucheov kúsok s vyhodenou lyžou. „Je to tak, bavím sa tým. Ale na pretekoch si to nedovolím, to patrí iba šampiónom. Po tréningu práve v Soči ma vyprovokovali českí lyžiari. Tak som im to bez iných divákov predviedol a dočkal sa potlesku. Smiali sa mi, že videli Didierovho dvojníka.“

O Cucheovi Žampa hovorí ako o najpohodovejšom chlapíkovi zo všetkých vo Svetovom pohári. „Nič ho nerozhádže, vždy je pokojný, čo sa odráža na jeho jazde. Má úžasne presne vyjazdený oblúk. Cudzích si veľmi nepripúšťa k telu, vraj má odstup, chráni sa pred bulvárom. Ale k súperom sa správa veľmi priateľsky.“

„Má milý zvyk, o ktorom vie málokto. Keď príde do cieľa do priestoru medzi pretekárov, zrazu má v rukách balíček a každého ponúkne cukríkom. Len sa pozdraví, potľapká a ide k ďalšiemu. Som si istý, že za tým nie je žiadny reklamný biznis, taký široký a úprimný úsmev sa nedá nacvičiť.“

Perfekcionalista Cuche sa však vie aj rozohniť. Viackrát sa stalo, že vyvolala iniciatívu medzi pretekármi, aby zrušili niektoré skoky na zjazdovke, ktoré tam umelo inštalovali kvôli reklamnej ploche. Neraz sa mu pre podrezaný jazyk ušla aj pokuta.

Najnovšie brojí proti zmene pravidiel o zmiernenie polomeru lyží, ktoé má byť v rýchlostných disciplínach zavedené od budúcej sezóny. Cuche Medzinárodnú lyžiarsku federáciu obvinil, že podlieha komerčnému tlaku výrobcov. Vraj ľudia budú nútení kupovať si nové modely lyží ako košele čo diktuje móda. A fabriky na výrobu lyží musia nakúpiť nové technológie. Len preto, že biznis sa musí točiť donekonečna.

ico

Didier Cuche, vizitka:

Narodený: 16. 8. 1974 Bugnenets (Švajčiarsko)

Vzdelanie: vyučený mäsiar

Úspechy:

striebro na OH v Nagane 1998 v Super G

zlato v Super G na MS 2009 o Val d´Isere

počet víťazstiev vo Svetovom pohári: 21

počet malých glóbusov v SP: 4x v zjazde, 1x v Super G, 1 x v obrovskom slalome

exkluzívny rekord: jediný lyžiar na svete, ktorý päťkrát vyhral najťažší zjazd v Kitzbüheli

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Odchádza najrýchlejší lyžiar, kráľ Hahnenkammu