AKTUALIZOVANÉ 22:02

Slovan a Poprad sa ujali vedenia v play off sériách

Hokejisti HC Slovan Bratislava potvrdili v úvodnom zápase štvrťfinálovej série play off extraligy úlohu favorita a pred vlastnými fanúšikmi zdolali Žilinu 3:2.

(Zdroj: SITA)

BRATISLAVA.

"Vlci" držali s domácimi krok iba v prvej tretine, no v ďalších dvoch boli "belasí" nad ich sily. Za celkom priaznivé skóre mohli ďakovať hlavne svojmu brankárovi Lacovi, ktorý zlikvidoval 42 striel súpera.

Poprad začal štvrťfinálovú sériu s Trenčínom jasným víťazstvom 5:1.

Výsledky

Slovan musel otáčať

Domáci nastúpili na úvodný duel štvrťfinále play off bez svojho kapitána Šatana, obrancu Švarného i brankárskej jednotky Konráda. Do bránky sa tak postavil Fín Karhunen, ktorý mal už v prvej minúte veľké šťastie, keď za ním zazvonila žŕdka. Slovan vážnejšie pohrozil až v 9. minúte, no Preisinger nestihol nadvihnúť puk nad Lacov betón.

Vzápätí prišiel protiútok hostí a Stupka otvoril gólový účet duelu. Domáci pridali na aktivite z čoho rezultovala ich presilovka. Vytvorili si viacero šancí, ale vyrovnanie prišlo až tesne po jej uplynutí. Štajnoch napriahol od modrej a trafil sa presne k pravej žŕdke - 1:1. Laco cez hradbu tiel nestihol zareagovať. Ďalšie minúty príliš nenadchli, oba tímy robili veľa chýb v rozohrávke a bojovali hlavne v strednom pásme.

Druhá časť bola už plne v réžii domácich. Prvá väčšiu príležitosť mal Frühauf, ale zblízka Laca neprekonal. V 25. minúte predviedli ďalšiu peknú kombináciu. Kukumberg potiahol puk popri mantineli, pred bránkou našiel úplne voľného Slobodu, no tomu puk pri rozohrávke odskočil a Laco jeho pokus zmaril. Žilinský brankár mal plné ruky práce aj pri následnej presilovke domácich a v 29. minúte opečiatkoval jeho žŕdku Lipiansky. Hostia boli bezzubí a dokonca mohli inkasovať pri početnej výhode, keď si nedali pozor na Buca, no Laco už po niekoľkýkrát zachránil.

Slovan mal v prostrednej časti veľký tlak a hosťom prakticky nič nedovolil, "žlto-zelení" sa ledva dostali za červenú čiaru. Po polhodine chyboval aj výborný Laco, keď zbytočne vykorčuľoval a puk vyhodil presne na Lužu, ten však netrafil úplne voľnú bránku. V 33. minúte to domácim konečne vyšlo - Harvey po kanadskom vzore nahodil puk pred bránku, kam si nakorčuľoval Buc a zvýšil na 2:1. V pohode hrajúci domáci mohli do prestávky náskok ešte zvýšiť, chýbala im však väčšia presnosť v koncovke.

Ďalšia spŕška striel zasypala Laca v úvode tretieho dejstva pri domácej presilovke. S tými si ešte poradil, no v 51. minúte nestačil na pokus Bartánusa, ktorý z otočky zasunul puk za jeho chrbát. Vzápätí ale prišla obrovská chyba domácej obrany, ktorú využil Róbert Huna a Žilinu dostal opäť do zápasu - 3:2. Hostia mali v závere 11-sekundovú výhodu o dvoch hráčov a následne o jedného, ale proti dobre organizovanej obrane domácich si nedokázali vytvoriť gólové šance.

HC Slovan Bratislava - MŠK Žilina 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Góly: 12. Štajnoch (Kukumberg, Bakoš), 33. Buc (Harvey), 51. Bartánus (Hudáček, Lipiansky) - 9. Stupka (Devečka, Kudělka), 52. Róbert Huna. Rozhodovali: Kubuš, Lokšík - Rovenský, Snášel, vylúčení: 7:6, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 6045 divákov.

/stav série: 1:0/

Slovan Bratislava: Karhunen - Frühauf, Dobroň, Ďatelinka, Luža, Jerofejevs, Štajnoch, Jass, Kozák - Hudáček, Lipiansky, Bartánus - Kukumberg, Sloboda, Hudec - Skokan, Bulík, Bakoš - Harvey, Preisinger, Buc

MsHK DOXXbet Žilina: M. Laco - Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Houdek, Ďurkech, Krčula, Staňo - Sivák, Róbert Huna, Richard Huna - Sýkora, Nemec, Stupka - Drevenák, Troliga, Drábek - Smotrila, Linet, Kubiš

Hodnotenie trénerov:

Jan Neliba, tréner Slovana: "My sme nastúpili trošku s rešpektom a súper to využil. Trafili žŕdku, mali aj šance a dostali sa na koňa. Vážim si mužstvo za to, že sme sa z toho dostali, vyrovnali sme a išli sme do vedenia. Myslím si, že druhá tretina bola pod našou taktovkou, no nedali sme góly. Za stavu 3:2 sme sa ešte trochu obávali o výsledok, keďže vieme, že majú hráčov do protiútokov. Je to prvé víťazstvo, no hrá sa na štyri, takže musíme pokračovať."

Milan Jančuška, tréner Žiliny: "S výsledkom nie som spokojný, pretože či prehráte o gól alebo o päť, je to to isté. Škoda toho začiatku, jednak tam bola žŕdka Siváka, jednak tam mal obrovskú šancu Sýkora. Keď sa dostal Slovan do vedenia, tak mal prevahu, bol lepší a vytvoril si veľa šancí. Nás ale výborným výkonom podržal brankár Laco. Aj keď sme v závere dali kontaktný gól, už sa nám nepodarilo vyrovnať a ísť do predĺženia. Snažili sme sa, bojovali sme, ale bohužiaľ spravili sme viac chýb, ako Slovan."

Poprad s bezproblémovým víťazstvom

Úvod poznačilo viacero vylúčení a obrany oboch tímov sa museli obracať. Poprad hral dokonca 38-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, no napriek Kuľhovým projektilom od modrej ju nedokázal využiť. V 9. min sa dostal do šance trenčiansky Tybor, Melicherčík však podržal svoj tím. Domáci po sérii nevyužitých šancí otvorili skóre v 16. min, keď puk do bránky doklepol osamotený Kuľha - 1:0. Odpovedať mohol Pardavý, ale narazil na stále pozorného Melicherčíka.

Druhá tretina už bola plne v réžii Popradu. Kováča ohrozili postupne Kroták, Svačina a Vaic, no Trenčín sprvoti odolával. Pri chuti bol však najlepší strelec "kamzíkov" Kuľha a Dukla ho nedokázala zastaviť. Najskôr mu pripravil druhý gól v 34. min Koskinen a o 59 sekúnd neskôr po presilovkovej osi Koskinen - Suchý - Kuľha dokonal popradský ostrostrelec čistý hattrick - 3:0.

Ani to však nebolo zo strany domácich všetko: o pár sekúnd ďalšiemu gólu zabránili arbitri, ktorí videli, že bol dosiahnutý vysokou hokejkou. Štvrtý presný zásah však Podtatranci predsa dosiahli ešte pred koncom druhého dejstva. V presilovke rozohrával znovu Kuľha, Suchý nabil Rapáčovi a ten presnou "trefou" vyhnal Kováča z bránky - 4:0.

Tretia časť sa začala presne tak, ako sa skončila druhá. Balán nabil na druhú stranu útočnej tretiny Svitanovi, popradský útočník vymietol pavučinu v Hiadlovského bránke a domáci viedli už priepastným päťgólovým rozdielom. Trenčania od druhého inkasovaného gólu herne nestačili, nevedeli sa presadiť ani v dve minúty trvajúcej presilovke o dvoch hráčov, ale bránku Melicherčíka predsa len 106 sekúnd pred záverečnou sirénou odklial Tvrdoň.

HK Poprad - Dukla Trenčín 5:1 (1:0, 3:0, 1:1) - stav série: 1:0

Gól: 16. Kuľha (Balán, P. Svitana), 33. Kuľha (Koskinen, Vandas), 34. Kuľha (R. Suchý, Koskinen), 38. R. Rapáč (R. Suchý, Kuľha), 45. P. Svitana (Balán, Vaic) - 59. R. Tvrdoň (Tybor)

Vylúčení: 10:8 na 2 min, navyše Balán (Poprad) 10 min za nešp. správanie, presilovky 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner, P. Grečko - Valach, Výleta, 3146 divákov

Poprad: Melicherčík - Pentikäinen, R. Suchý, Tavželj, Kovačevič, Fabian, D. Kramár, D. Brejčák, Malina - Vandas, Koskinen, Kuľha - P. Svitana, Balán, Vaic - Svačina, A. Kroták, R. Rapáč - Škovira, Strömberg, S.Takáč

Trenčín: V. Kováč (38. T. Hiadlovský) - Hlubuček, E. Bednár, Gabriš, Nemčík, Trefný, M. Biro, Imrich, Štindl - Pardavý, A.Šťastný, P. Fabuš - J. Gašparovič, Tybor, R. Tvrdoň - O. Mikula, Broska, Sojčík - M. Daňo, Melichárek, M. Filo

Ladislav Svozil, tréner Popradu: "Sme radi, že máme prvú výhru. nerodila sa ľahko. Trenčín dobre korčuľoval a bránil. Rozhodli presilovky. Ťažko povedať, či zajtra nastúpi Kroták, verím, že sa nám podarí urobiť všetko, aby nastúpil."

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "Zápas sme si prehrali sami. Prvé dva góly sme dostali po našich veľkých individuálnych chybách, druhé dva góly sme dostali v oslabeniach. Boli sme veľmi nedisciplinovaní, proti takému mužstvu ako má Poprad potom nemáme šancu."