Košice vedú v sérii už 3:1, Skalica krok od vypadnutia

Lukáš Novák (vľavo) z Banskej Bystrice v súboji s Dušanom Pašekom.
Lukáš Novák (vľavo) z Banskej Bystrice v súboji s Dušanom Pašekom. (Autor: TASR)
SITA|12. mar 2012 o 20:19

Vo štvrťfinále Slovnaft play-off extraligy zvýšili majstrovské Košice stav v sérii s Banskou Bystricou už na 3:1.

Hokejisti HKM Zvolen majú tiež na dosah postup do semifinále.

Výsledky:

Dominantné Košice

Pod Urpínom sa hral dramatický a zaujímavý zápas s množstvom šancí hlavne v prvej tretine. Obe mužstvá produkovali útočný hokej. Domáci sa museli zaobísť bez najproduktívnejšieho hráča Jokilu, ktorý má zlomený prst.

Košice sa v úvodnej dvanásťminútovke dostali do štyroch brejkov. Prvý v oslabení nevyužil Mlynarovič, ale z druhého majster udrel, keď Martin Chovan poslal puk Draveckému, ktorý sa dostal sám pred brankára Chorušana a prestrčil puk za neho - 0:1.

V 5. min mohlo byť už 0:2, ale Chorošun Jenčíka vychytal a v 11. min si poradil aj so sólom Miklíka. V 13. min Pašek prekonal zblízka banskobystrického brankára, ale puk z čiary stihol poslať preč domáci obranca Cebák.

Barani si vypracovali prvú vážnejšiu príležitosť až v 16. min, voľný Hričina strieľal z ľavého kruhu, ale Hylák nepustil puk za seba. Banskobystričanom sa podarilo vyrovnať v početnej výhode v 19. min, keď Grman strieľal od modrej čiary, Hylák puk neprikryl a Kútny ho poslal späť do bránky - 1:1.

V druhej tretine sa dobrými strelami prezentovali Mlynarovič a Gron na košickej a Hlinka s Lukášom Novákom na bystrickej strane, vynikli však obaja brankári. Košičanom nevyšli dve presilovky a domácim jedna. V čase, keď mala Banská Bystrica prevahu, skórovali Košice, ktoré ťažili z chýb v domácej defenzíve. V 36. min sám pred Chorošunom nezávahal Spilar - 2:1 pre Košice.

V tretej tretine ubudlo šancí, Košičania sa sústredili na ubránenie tesného výsledku. Zaujímavá bola 43. min, keď najskôr nebezpečne strieľal z pravého kruhu domáci Zuzin a potom pre Hylákom dobiedzal Pulliainen. Do útoku sa dostali aj Košičania, Spilar vystrelil spoza kruhu a Mlynarovič nebezpečne tečoval puk.

Najväčšiu príležitosť mal v 48. min po Kubkovej strele Češík, keď odrazený puk neposlal do odkrytej časti košickej bránky. Bystričania nevyužili v tretej tretine dve príležitosti, čo ich mohlo mrzieť. V závere sa odhodlali k hre bez brankára, ale 21 sekúnd pred koncom inkasovali z hokejky Draveckého.

HC 05 Banská Bystrica - HC Košice 1:3 (1:1, 0:1, 0:1) - stav série 1:3

Góly: 19. Kútny (M. Grman) - 3. Dravecký (Martin Chovan), 36. Spilar (Mlynarovič, Jenčík), 60. Dravecký

Vylúčení: 2:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, D. Konc - Rovenský, Snášel, 3149 divákov.

Banská Bystrica: Chorošun - M. Grman, Novajovský, Brňák, Cebák, Kubka, Bambúch, Beňa - Ján Sýkora, Jabrocký, Kristoffersson - Miroslav Hlinka, R. Heizer, Kútny - L. Novák, Češík, M. Kokavec - Zuzin, Pulliainen, Hričina

Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák - Dravecký, Hvila, Pašek - Zálešák, Kristek, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Jenčík - Spilar, Mlynarovič, Matúš Chovan.

Hodnotenie trénerov:

Milan Staš, tréner B. Bystrice: "Posledný krok býva vždy najťažší a my ho chceme Košičanom ešte sťažiť. Zápas sme nezačali najlepšie, urobili sme v obrane veľa chýb, podarilo sa nám síce vyrovnať, no súpera sme nechali ísť do vedenia. Potom sme sa sústredili na tlak, chýbalo nám však v útočnom pásme väčšie majstrovstvo. Aj keď sme prehrali, s nasadením som spokoný, až na tie chyby v obrane. Diváci nás prefektne povzbudzovali a my si chceme ešte predĺžiť sezónu a vrátiť sa späť."

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Ako na každý iný zápas sa pripravíme aj na piaty, máme psychickú výhodu a divácku oporu. Zápas sme mohli rozhodnúť už v 1. tretine, s tromi, či štyrmi samostatnými nájazdami. Boli sme však aktívnejší, lepšie sme korčuľovali, vytvorili šance a zaslúžene vyhraii."

Skalica krok od vypadnutia

Už v 2. minúte sa po prihrávke Mareka Ďalogu ocitol sám pred brankárom Kotvanom Čurilla, ale šancu nevyužil. Po zlej strele M. Juríka, ktorý zlomil hokejku, sa puk dostal k Slovákovi a ten pohotovo vystrelil (1:0). Skaličania hrali prvú presilovú hru veľmi zle, keď len raz vytrelili na brankára.

V 14. minúte strelu Mareka Ďalogu od modrej čiary z otočky tečoval Otčenáš a do bránky ju poslal Milan Jurík. Do šance sa dostal Brabenec s Čurillom, ale nevyužili ju. V posledných sekundáhc prvej tretiny Pálffy obišiel domácich hráčov a s prehľadom znížil na 2:1.

V 23. minúte sa dostal Čurilla do samostatného útoku, ale nastrelil len brankára. O minútu sa Zuzin dostal pred Kotvana a švihom mu vymietol ľavý roh bránky. Pekný útok dvoch na jedného - Sikela prihral pred bránku Brabencovi, Kotvan sa nestihol premiestniť a bolo 4:1.

Domáci mali výhodu presilovky 5:3, ale hostia sa ubránili. Hra v závere tretiny znervóznela na ľade boli menšie šarvátky a na trestnej lavici sedeli na oboch stranách štyria hráči.

V poslednej tretine Skaličania zvýšili tempo, góly však nepadali, pribúdali len vylúčení. V 55. minúte nariadil rozhodca za faul Hrašku trestné strieľanie a faulovaný Mikúš ho s prehľadom premenil.

HKM Zvolen - HK 36 Skalica 4:2 (2:1, 2:0, 0:1) - stav série: 3:1

Góly: 6. Marek Slovák (V. Baláž, L. Jurík), 14. M. Jurík (Marek Ďaloga, Otčenáš), 24. P. Zuzin, 28. Brabenec (Síkela, Puliš) - 20. Pálffy (Školiak, Šmach), 55. T. Mikúš (z trest. strieľania)

Vylúčení: 10:9 na 2 min, navyše: V. Baláž za napadnutie hlavy a krku - Pojkar 10 min za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík, Lauff - M. Novák, Korba, 3027 divákov

Zvolen: Trenčan - Vantroba, Mucha, Marek Ďaloga, Jindra, Hraško, Juraško, od 21. min Ťavoda - Otčenáš, M. Jurík, Síkela - Puliš, Brabenec, Čurilla - Marek Slovák, L. Jurík, V. Baláž - T. Méry, P. Zuzin, Martin Ďaloga

Skalica: Kotvan - Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Kloz, Křetinský, Gula, Jaborník, Srnec - Pálffy, R. Školiak, J. Hruška - Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský - Kutálek, Holovič, Šátek - Konečný, T. Mikúš, Klejna

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Po včerajšom zápase sme vedeli, že dnes sa bude Skalica tlačiť dopredu. Nastúpili aj hráči po maródke. Dnes sme hrali veľmi efektívne a do hry sme dali aj kus srdca, tak sa nám podarilo zvíťaziť."

Peter Oremus, tréner Skalice: "Som rád, že nastúpili aj hráči, ktorí majú maródku, lebo inak by sme mužstvo neposkladali. Zase sme v druhej tretine nepremenili naše šance. Teraz je matematika jasná, potrebujeme vyhrať tri zápasy."

Domov»Hokej»Slovensko»Košice vedú v sérii už 3:1, Skalica krok od vypadnutia