AKTUALIZOVANÉ 22.55

Skalica zdolala Zvolen, Košice do semifinále

Skalickí hokejisti zvíťazili nad Zvolenom 3:1 a znížili stav série na 2:3.

(Zdroj: SITA)

Skalickí hokejisti zvíťazili v piatom štvrťfinále play off extraligy nad Zvolenom 3:1 a znížili stav série na 2:3. V druhom zápase si po výhre 4:1 postup do semifinále zabezpečili Košice.

štvrťfinále play off:

• Skalica - HKM Zvolen 3:1, 2:3 na zápasy - viac
  • Košice - Banská Bystrica 2:1 pp, 4:1 na zápasy - viac

Skalica je stále v hre

Po vyrovnanom úvode si ako prví vypracovali tlak hostia pri presilovke 4 proti 3, no nedostali sa do lepšej šance a domáci brankár Tomek nemal veľa práce. Naopak, na druhej strane musel po úniku Školiaka s Pálffym ratovať hosťujúci gólman Trenčan.

Po vyrovnaní síl prebrali taktovku aktívnejší domáci hráči. Počas presilovky niekoľkokrát ohrozili súperovu bránku, najlepšiu šancu mal Pálffy, ale zblízka netrafil presne. V 15. minúte poslal Puliš na ľad Pojkara a Skaličania mali k dispozícii ďalšiu početnú výhodu.

Divákov najprv zdvihla zo sedadiel pekná kombinácia, na ktorej konci však Lušňák netrafil prázdnu bránku Zvolena. O niekoľko sekúnd neskôr ale jeho zaváhanie napravil Višňovský, ktorému nabil Pálffy - 1:0. V závere mal domáci kapitán ďalšiu výbornú príležitosť, no Trenčan opäť zachránil.

Aj druhé dejstvo odštartovali Skaličania v početnej prevahe a niekoľko sekúnd po jej konci sa tešili z druhého gólu. Postaral sa oň Obdržálek, ktorý prekonal ležiaceho zvolenského gólmana - 2:0.

Na druhej strane zahrmelo po Hraškovej strele, no hostia sa nepresadili ani pri ďalších dvoch presilovkách. Hra sa vyrovnala a hlavne pritvrdila. Po jednom z mnohých zákrokov na hranici regulárnosti, keď Pálffy nešetrne poslal na ľad Puliša, sa strhla hromadná bitka a zápas sa prerušil na viac ako desať minút. Po pauze poslali rozhodcovia do šatní až šesticu hráčov. To poznačilo aj ďalší priebeh duelu.

Na oboch tímoch sa prejavila nervozita a divákom ponúkli len minimum hokejovej krásy. Do konca tretiny zaujala len Pálffyho šanca zblízka, s ktorou si Trenčan poradil.

Prekvapenie sa nekonalo ani v poslednej časti. Najviac práce mali rozhodcovia, ktorí posielali na trestnú lavicu jedného hráča za druhým, pričom na ľade sa nič nedialo.

Piati proti piatim si po dlhej dobe zahrali až v 51. minúte a vyšlo to lepšie hosťom. Po Brabencovej prihrávke sa ocitol pred bránkou nekrytý Puliš a pretlačil puk do siete. Zvolenčania v závere ešte skúsili hru bez brankára, no Višňovský potrestal ich nepresnosť tretím gólom do prázdnej bránky.

Ďalší duel je na programe už v sobotu 17. marca na ľade Zvolenu.

HK 36 Skalica - HKM Zvolen 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Góly: 16. Višňovský (Pálffy, Obdržálek), 23. Obdržálek (Šátek, Holovič), 60. Višňovský - 53. Puliš (Brabenec). Rozhodovali: Homola, Polák - Stano, Novák, vylúčení: 13:13 na 2 min, navyše: Mikúš, Klejna a Jurík 5+DKZ za hrubosť, Mikúš, J. Jurík 10 min za hrubosť, Višňovský 10 min za nešportové správanie, Hruška 10 min za napadnutie hlavy a krku - Slovák 5+DKZ za údery, Ťavoda 5+DKZ za hrubosť, Čurilla 5+DKZ za nešportové správenie, Brabenec, Čurilla a Juraško 10 min za nešportové správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3004 divákov.

stav série: 2:3

Skalica: Tomek - Vyrúbalík, Šmach, Křetinský, Pojkar, Kloz, Jankovič, Gula, Srnec - Pálffy, Školiak, Hruška - Obdržálek, Lušňák, Višnovský - Kutálek, Holovič, Šátek - J. Jurík, Mikúš, Klejna

Zvolen: Trenčan - Marek Ďaloga, Jindra, Hraško, Juraško, Vantroba, Mucha, Šiška, Ťavoda - Puliš, Brabenec, Čurilla - Slovák, L. Jurík, Baláž - Otčenáš, M. Jurík, Sikela - Méry, Zuzin, Martin Ďaloga

Tréneri hodnotia:

Peter Oremus, tréner Skalice: "My vlastne potrebujeme vyhrať už každý zápas do konca série, takže viditeľné úsilie z našej strany je pochopiteľné. Mrzí ma, že sme nedali viac gólov, lebo príležitosti sme na ne vytvorené mali."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "V dnešnom dueli rozhodla o výsledku väčšia snaha domácich, ktorí víťazstvo viac chceli. Arbitri sa rozhodovali pri akciách, ako sa rozhodovali, moji hráči cítili krivdu pri niektorých verdiktoch a na striedačke som ich potreboval často upokojovať."

začiatok článku

Hvila posunul majstra do semifinále

V košickej Steel aréne začali aktívnejšie domáci hráči a už v 4. minúte sa ocitol v samostatnom úniku Pašek, s jeho zakončením si však Chorošun poradil. Vzápätí vyskúšal jeho pozornosť tvrdou strelou z ľavého kruhu Gron.

Domáci pokračovali v útočnej hre a v 6. minúte mal gól na hokejke Matúš Chovan, ktorý však nezužitkoval Spilarovu prihrávku spoza bránky. O tri minúty neskôr sa ocitol v ideálnej šanci obranca Šeda, jeho zakončenie v početnej výhode o jedného hráča našlo iba dobre postaveného Chorošuna.

Ten istý hráč mohol otvoriť skóre duelu v 14. minúte, ale ani na dva razy nedokázal dostať puk do siete hostí. Prvú strelu brankár "baranov" zlikvidoval, druhú poslal košický obranca nad jeho bránku. Hostia spod Urpína sa do tej chvíle snažili pozorne brániť a vyrážať do rýchlych protiútokov. Košickú bránku vážnejšie ohrozili iba po ďalekonosnej strele Cebáka.

Až v 17. minúte dokázali "oceliarov" zatlačiť v ich obrannom pásme, dobré príležitosti Jokilu a Kútneho však zostali nevyužité. Domáci odpovedali šancami Jenčíka, Tabačeka a v záverečnej minúte i Draveckého, stav sa nezmenil.

Vstup do druhej tretiny vyšiel hosťom, ktorí v 24. minúte po strele Cebáka od modrej čiary otvorili skóre duelu - 0:1.

"Baranov" gól nabudil a o dve minúty neskôr nebezpečne vypálil Huba, Hylák reflexívne lapačkou vytlačil puk mimo priestor bránky.

Tempo hry sa postupne zvyšovalo, obidve mužstvá sa vysoko napádali pri rozohrávke a dokázali si vypracovať viacero šancí na oboch stranách. Košice postupne hru vyrovnali a v 31. minúte mohol vyrovnať Dravecký, v poslednej chvíli mu zabránil zakončiť obranca hostí.

Vzápätí vystrelil od modrej čiary Homer a o dorážku sa pred Chorošunom pokúsil Hvila. O tri minúty neskôr sa ocitol po Gronovej časovanej prihrávke pred Chorošunom Jenčík, no gólman hostí sa nenechal zaskočiť.

Na opačnej strane ešte v tej istej minúte vytiahol parádny zákrok vyrážačkou Hylák, keď Kokavec zakončoval do odkrytej časti jeho bránky. Minútu pred koncom druhej dvadsaťminútovky sa ocitol sám pred bránkou hostí Pašek, ale ani na dva razy nedokázal nadvihnúť puk ponad ležiaceho Chorošuna.

Do záverečného dejstva vstúpili s útočnou aktivitou na hokejkách domáci hokejisti, ale s ich šancami si brankár hostí poradil. "Barani" predovšetkým dobre bránili a pozične vykrývali priestor pred Chorošunom.

Tlak Košíc postupne narastal, hráči spod Urpína nepúšťali súpera do vážnejšieho zakončenia a sporadicky podnikali i rýchle protiútoky.

V 54. minúte sa dostal k zakončeniu Heizer, Hylák podržal svoj tím. O dve minúty neskôr pred Chorošunom šikovne tečoval puk Spilar, banskobystrický brankár však i s dávkou šťastia zachránil. Do konca zápasu už diváci gól nevideli a na rad prišlo predĺženie.

V ňom mali hneď v úvode početnú výhodu domáci hráči a Hvila v 62. minúte spečatil osud stretnutia i štvrťfinálovej série.

HC Košice - HC 05 Banská Bystrica 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 36. Miklík (Jenčík, Homer), 62. Hvila (Gron, Miklík) - 24. Cebák (Pulliainen, Hričina). Rozhodovali: Jonák, D. Konc - Gajan, V. Snášel vylúčení: 3:3, navyše: Jabrocký (B. Bystrica) 10. min. za napadnutie zozadu, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 5163 divákov.

stav série: 4:1, do semifinále postúpil HC Košice

Košice: Hylák - Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Martin Chovan, Slimák - Dravecký, Hvila, Pašek - Zálešák, Kristek, Bartoš - Miklík, Gron, Jenčík - Spilár, Mlynarovič, Matúš Chovan

Banská Bystrica: Chorošun - Cebák, Huba, Kubka, Novajovský, Bambúch, Beňa, Lamper - Hlinka, Heizer, Kútny - Kristoffersson, Jokila, Jabrocký - L. Novák, Češík, Kokavec - Zuzin, Pulliainen, Hričina

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Dnes sme sa vytrápili s húževnatým súperom. Nezostáva nám nič iné ako sa pripraviť na semifinálového súpera. Chcem sa poďakovať hráčom za zodpovedný výkon v rozhodujúcom zápase."

Milan Staš, tréner Banskej Bystrice: "Odohrali sme ďalší vyrovnaný zápas v sérii, v ktorej rozhodli maličkosti. Bolo to najmä vylúčenie v predĺžení. Chcem popriať Košiciam veľa úspechov v ďalších stretnutiach play off."