Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

Tenis: Capriatiová po prvý raz triumfovala na Roland Garros

Paríž 9. júna (TASR) - Víťazkou dvojhry žien na druhom grandsalmovom turnaji roka na dvorcoch Rolanda Garrosa v Paríži sa stala štvrtá nasadená Američanka Jennifer Capriatiová, ktorá vo finálovom stretnutí zdolala po dramatickom trojsetovom boji Belgičanku Kim Clijstersovú za 2:21 h 1:6, 6:4 a 12:10.

Dvadsaťpäťročná rodáčka z New Yorku zaknihovala svoj premierový triumf na antukovom vrchole sezóny, pričom sa stala prvou americkou víťazkou Medzinárodných majstrovstiev Francúzska od roku 1986, keď na Roland Garros zvíťazila legendárna Chris Evertová.

Capriatiovej sa zároveň ako piatej žene v tenisovej histórii podarilo v jednom roku triumfovať na prvých dvoch grandslamových turnajoch roka, Australian Open i Roland Garros, naposledy to dokázala v roku 1992 jej krajanka Monica Selešová. Olympijská víťazka z Barcelony z roku 1992 si za svoje víťazstvo v Paríži pripíše na svoje konto v prepočte 557.000 dolárov. Osmenásťročnej Ciljtersovej, ktorá sa vôbec ako prvá Belgičanka prebojovala do finále niektorého z grandslamových turnajov, prináleži čiastka 279.000 dolárov.

Prvý set finálového duelu bol plne v réžii talentovanej Belgičanky. Capriatiová síce vyhrala svoje úvodné podanie a v druhej hre sa jej naskytli štyri možnosti na zisk brejku, ani jednu z nich však víťazka tohtoročného Australian Open nedokázala využiť a Belgičanka sa chytila. Hneď v nasledujúcej hre prelomila súperkin servis, rovnaký kúsok sa jej podaril aj za stavu 4:1 a prvý set doviedla za 31 minút do víťazného konca v pomere 6:1. Osemnásťročná belgická tenistka v tých chvíľach na dvorci dominovala, neraz dokázala svoju súperku zatlačiť a výmenu zakončiť víťazným úderom, no profitovala hlavne z toho, že Capriatiová sa dopúšťala nezvyčajne veľkého počtu nevynútených chýb. V prvom sete si ich Američanka na svoje konto pripísala až 26.

V druhom dejstve si Clijstersová i Capriatiová vyhrali svoje úvodné podania, vzapätí však nasledovali tri brejky v jednom rade, keď dvakrát stratila svoj servis Belgičanka a raz americká tenistka. Capriatiová oproti prvému setu spresnila hru, začali jej vychádzať i returny a obmedzila počet nevynútených chýb. Výhodu jedného brejku dokázala pretaviť v zisk druhého setu, ktorý vyhrala za 31 minút v pomere 6:4.

Na začiatku tretieho dejstva Belgičanka prehrala svoj servis, vzäpäti sa jej však podaril rebrejk. Obe hráčky si až do stavu 6:6 držali svoj servis, keď Capriatiová v trinástej hre využila možnosť brejku a za stavu 7:6 išla podávať na víťazstvo v stretnutí. Psychicky však nezvládla túto situáciu a umožnila Belgičanke vyrovnať na 7:7. Obe hráčky v tých chvílach striedali vynikajúce momenty s ľahkými chybami. Americká tenistka za stavu 9:9 čistou hrou prelomila podanie súperky a po druhý raz v stretnutí išla podávať na víťazstvo, ani túto možnosť však nevyužila. Do tretice však bola 25-ročná rodáčka z New Yorku úspešná, keď v dvadsiatejprvej hre opäť získala brejk a šancu na svoj prvý grandslamový triumf na parížskej antuke si už tentokrát nenechala ujsť, keď premenila v poradí svoj druhý mečbal víťazným forhendom. Tretí set bol vôbec najdlhším v histórii finále ženskej dvojhry na MM Francúzska.