AKTUALIZOVANÉ 10:11

Prvú Veľkú cenu sezóny vyhral Button

Hamilton neudržal pole position a skončil tretí, okrem Buttona ho predstihol aj Vettel.

(Zdroj: TASR/AP)

MELBOURNE. Brit Jenson Button vyhral úvodné preteky seriálu majstrovstiev sveta formuly 1, keď na Veľkej cene Austrálie v Melbourne predstihol hneď po štarte víťaza kvalifikácie Lewisa Hamiltona a prvé miesto si udržal bez väčších problémov až do cieľa.

Tridsaťdvaročný pilot tímu McLaren-Mercedes dosiahol v 211. štarte v F1 trináste víťazstvo. Majster sveta 2009 Button odsunul na ďalšie pódiové priečky obhajcu titulu Sebastiana Vettela na Red Bulle a svojho tímového kolegu Lewisa Hamiltona.

Buttonovi sa v Melbourne podarilo vyhrať tretíkrát, predtým triumfoval v rokoch 2009 a 2010.

Schumacherov koniec v 10. kole

Preteky sa začali bez jazdcov HRT, ktorí sa nezmestili do 107-percentného časového pravidla. Po vydarenom štarte sa Button odpútal čoraz viac od Hamiltona, s ktorým zase nedokázal držať krok tretí Michael Schumacher.

Sľubný úvod do ročníka pre 7-násobného majstra sveta zmarila prevodovka, pre ktorú musel v 10. kole preteky vzdať.

Kým Button si v pohode strážil vedúcu pozíciu, Vettel sa usadil na treťom mieste a i keď išiel v tempe McLarenov, dvojici sa nevedel priblížiť. Ani výmeny pneumatík na poradí nič nezmenili.

Po polovici pretekov viedol Button stále o viac než 10 sekúnd, no nečakane musel na trať safety car, keď Vitalij Petrov havaroval na neprehľadnom úseku a jeho voz museli z cesty odstrániť.

"Najväčším problémom bola prítomnosť safety caru na ceste. Keď ho vidíte a je šesť hodín poobede, nie je jednoduché udržať pneumatiky na vyhovujúcej teplote. Bolo to naozaj na hrane, ale nejako som to dokázal," komentoval víťaz pretekov.

Kľúčová pre konečné poradie bola v tejto sekvencii zastávka v boxoch, po ktorej sa Vettel dostal pred Hamiltona. Monoposty sa po bezpečnostnej prestávke dostali k sebe, po tom, ako strieborné auto opustilo okruh v 42. kole však Buttona ostatní nedokázali stíhať a jazdec McLarenu s prehľadom vyhral.

"Bol to neskutočný deň. Auto fungovalo fantasticky. Začať sezónu v sile je veľmi dôležité pre náš tím. Posledné dva roky boli nepríjmené v prvých pretekoch. Víťazstvo nás stavia do dobrej pozície pred pokračovaním," priznal spokojnosť s nedeľňajším predstavením Button.

Úradujúci majster sveta sa nečertil po "iba" druhom mieste a uznal kvality svojho jazdeckého kolegu. "Mal som pocit, že po safety car by som mohol zaútočiť na triumf. No dve zákruty a Jenson bol preč. Bol na mňa príliš rýchly a dnes nezdolateľný. Máme za sebou náročný deň, ale za druhé miesto je dosť bodov a musíme mať hlavu hore," reagoval Vettel.

Räikkönen po návrate na 7. mieste

Dvojfarebné obsadenie prvých štyroch miest dokreslil na 4. mieste Mark Webber z Red Bullu, svetlým prekvapením bolo odvážne predstavenie Kamuia Kobajašiho, ktorý so svojím Sauberom skončil na 6. mieste.

Značne lepšie než v kvalifikácii jazdil Fernando Alonso, ktorý si odniesol z Melbourne 5. miesto, kým Kimi Räikkönen pri návrate do sveta "efjednotky" po dvojročnej odmlke skončil na 7. mieste.

Smolu mal Pastor Maldonado, ktorý jazdil v pretekoch na bodových miestach, no o body prišiel v poslednom kole, keď nezvládol riadenie a mohli ho tak klasifikovať iba na 13. mieste.

Výsledky VC Austrálie (58 kôl po 5,303 km):

1. Jenson Button (Brit./McLaren Mercedes) 1:34:09,565 h, 2. Sebastian Vettel (Nem./Red Bull) +2,139 s, 3. Lewis Hamilton (Brit./McLaren Mercedes) +4,075; 4. Mark Webber (Aus./Red Bull) +4,547; 5. Fernando Alonso (Šp./Ferrari) +21,565; 6. Kamui Kobajaši (Jap./Sauber) +36,766; 7. Kimi Räikkönen (Fín./Lotus) +38,014; 8. Sergio Perez (Mex./Sauber) +39,458; 9. Daniel Ricciardo (Aus./Toro Rosso) +39,556; 10. Paul di Resta (V. Brit./Force India) +39,737; 11. Jean-Eric Vergne (Fr./Toro Rosso) +39,848; 12. Nico Rosberg (Nem./Mercedes) +57,642, 13. Pastor Maldonado (Kol./Williams) +1 kolo, 14. Timo Glock (Nem./Marussia) +1 kolo, 15. Charles Pic (Fr./Marussia) +5 kôl, 16. Bruno Senna (Br./Williams) + 6 kôl

nedokončili: Felipe Massa (Br./Ferrari), Heikki Kovalainen (Fín./Caterham), Vitalij Petrov (Rus./Caterham), Michael Schumacher (Nem./Mercedes), Romain Grosjean (Fr./Lotus), Nico Hülkenberg (Nem./Force India)

nekvalifikovali sa pre preteky: Pedro de la Rosa (Šp./HRT), Narain Karthikeyan (Ind./HRT)

najrýchlejšie kolo: Button 1:29,187 min

pole position: Hamilton 1:24,922 min

Poradie MS (po prvých z 20 pretekov):

1. Button 25, 2. Vettel 18, 3. Hamilton 15, 4. Webber 12, 5. Alonso 10, 6. Kobajaši 8, 7. Räikkönen 6, 8. Perez 4, 9. Ricciardo 2, 10. di Resta 1

Pohár konštruktérov: 1. McLaren Mercedes 40, 2. Red Bull 30, 3. Sauber 12, 4. Ferrari 10, 5. Lotus 6, 6. Toro Rosso 2, 7. Force India 1