Košice nastrieľali v prvom semifinále sedem gólov

Jaroslav Kristek.
Jaroslav Kristek. (Autor: TASR)
TASR|23. mar 2012 o 20:24

Hokejista Košíc Kristek dal v prvom stretnutí semifinále Slovnaft extraligy päť gólov.

KOŠICE. Hokejisti úradujúceho slovenského majstra HC Košice zvíťazili v prvom semifinále extraligovej play off nad HKM Zvolen 7:4, keď o svojom triumfe rozhodli v záverečnej dvadsaťminútovke.

Hrdinom duelu sa stal český hokejista v službách "oceliarov" Jaroslav Kristek, ktorý vsietil päť gólov. V sérii hranej na štyri víťazné zápasy vyhrávajú Košičania 1:0.

HC Košice - HKm Zvolen 7:4 (0:1, 3:2, 4:1) - stav série 1:0

Góly: 21. Kristek (Zálešák), 24. Pašek (Spilar, Martin Chovan), 40. Kristek (P. Bartoš, Martin Chovan), 45. Kristek (Zálešák, Michal Novák), 48. Kristek (Zálešák, P. Bartoš), 49. Marcel Haščák (Kolba), 59. Kristek - 9. Puliš (Brabenec, J. Mucha), 32. Brabenec (Juraško), 38. V. Baláž (P. Zuzin), 49. Marek Slovák (V. Baláž, P. Zuzin)

Vylúčení: 5:2, navyše J. Tabaček (Košice) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš, P. Jonák - Bundil, R. Gajan, 4880 divákov

Košice: Hylák - J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák - Dravecký, Hvila, Pašek - Zálešák, Kristek, P. Bartoš - Michel Miklík, S. Gron, Jenčík - Spilar, Marek Haščák, Mlynarovič

Zvolen: Trenčan (49. Škrečko) - Zošiak, Jindra, Juraško, Hraško, M. Vantroba, J. Mucha, Šiška - Puliš, Brabenec, Čurilla - Marek Slovák, L. Jurík, V. Baláž - Síkela, M. Jurík, Otčenáš - T. Méry, P. Zuzin, Martin Ďaloga

Hostia zo Zvolena neprišli do Košíc iba brániť a už v 4. minúte sa ocitol pred Hylákom v dobrej šanci obranca Hraško, gólman hostí si dal pozor. "Rytieri" dobre vykrývali priestor pred svojim brankárom, vyrážali do rýchlych protiútokov, po ktorých si dokázali vypracovať nebezpečné príležitosti.

V 7. minúte sa do zakončenia dostal Mucha, ale Hylák spoľahlivo zasiahol. Rovnako dobre zakročil v 9. minúte lapačkou, keď v oslabení troch proti piatim podržal svoj tím. Ešte v tom istom oslabení však bol bezmocný pri strele Puliša, ktorý bol na konci biliardovej akcie svojho tímu - 0:1.

Zvolenčania začali byť ešte aktívnejší smerom dopredu a 14. minúte mal gól na hokejke Sikela, ktorý sa spoza bránky natlačil až pred Hyláka, no puk skončil iba pod jeho betónom. Nevýrazní Košičania pohrozili až tri minúty pred koncom prvej dvadsaťminútovky, akcia Jenčíka s Haščákom však gólom neskončila.

Vstup do druhého dejstva vyšiel ideálne "oceliarom", ktorí po individuálnej akcii Kristeka zrovnali stav stretnutia na 1:1. Tlak domácich začal narastať a o tri minúty neskôr ich po prvý raz poslal do vedenia Pašek. Ten zužitkoval ideálnu prihrávku Spilara, keď puk poslal do odkrytej časti Trenčanovej bránky - 2:1.

Aj v ďalšom priebehu bola aktivita na hokejkách Košíc a na ďalší gól mohol pridať po Miklíkovej prihrávke Jenčík, ktorý však zoči-voči Trenčanovi neuspel. Zahrmelo tak na opačnej strane, najprv skúšal pozornosť Hyláka na dva razy Puliš, no hneď po ňom namieril presne Brabenec a znova bolo vyrovnané - 2:2. Oba tímy naďalej pozorne bránili a vyrážali do brejkov.

V 38. minúte využil závar pred bránkou domácich Vladislav Baláž, ktorý po prihrávke Zuzina zakončoval do odkrytej časti Hylákovej bránky. Sekundu pred koncom druhej tretiny ešte stihol po tretí raz vyrovnať stav stretnutia Kristek, keď po Bartošovej strele bez problémov dorazil puk stojaci na bránkovej čiare - 3:3.

Na začiatku tretej tretiny sa dostal do ideálnej príležitosti hosťujúci Otčenáš, no sám pred Hylákom neuspel. Rovnako si na opačnej strane počínal Spilar, no puk z jeho hokejky Trenčan iba tesne poslal mimo svojej bránky. Na začiatku 45. minúte pri signalizovanom treste hostí, ho však prekonal svojim tretím gólom v stretnutí Kristek a naklonil misky váh opäť na stranu košického tímu - 4:3.

Ten istý hráč bol na konci akcie aj o tri minúty neskôr, keď zužitkoval ideálnu prihrávku Zálešáka - 5:3. V 49. minúte zvýšil na 6:3 domáci Haščák, ktorý vyhnal Trenčana z bránky, no o pár sekúnd korigoval Slovák - 6:4.

V zostávajúcich jedenástich minútach sa hostia pokúšali prekonať Hyláka a zdramatizovať stretnutie, blízko k tomu bol v 54. minúte Puliš, no trafil iba dobre postaveného domáceho brankára. O minútu neskôr pohrozil domáci Miklík, no ani po jeho individuálnej akcii sa stav nezmenil. Osud stretnutia spečatil minútu pred koncom duelu svojim piatym gólom v stretnutí Kristek, keď zakončoval do opustenej zvolenskej bránky - 7:4.

Hodnotenie trénerov:

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "Mali sme zlý začiatok v prvej tretine, ťažko sme sa dostávali do tempa a slabo korčuľovali. V druhej tretine sme strelili góly a v poslednom dejstve to už bolo v našej réžii. Dnes zabrala Kristekova formácia, zajtra zaberú iní. Pri inkasovaných góloch sme urobili individuálne chyby, musíme a ich vyvarovať, aby sa neopakovali."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Do druhej tretiny to bolo z nášho pohľadu dobré. Boli sme sebavedomí. Dnes mal Kristek dobrý deň. Košice vedú 1:0, zajtra môže byť 1:1."