AKTUALIZOVANÉ 22.52

APOEL nestačil na Real, Benfica na Chelsea

Cyperský APOEL s najväčšou pravdepodobnosťou ďalšie prekvapenie neprivodí. V prvom štvrťfinále Ligy majstrov prehral doma s favorizovaným Realom Madrid hladko 0:3.

Savvas Poursaitides (APOEL, v žltom) v súboji Fabiom Coentraom z Realu.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Futbalisti Realu Madrid naplnili papierové predpoklady, keď v utorňajšom prvom štvrťfinálovom zápase Ligy majstrov 2011/2012 zvíťazili na pôde cyperského "čierneho koňa" súťaže APOELu Nikózia jednoznačne 3:0.

V druhom súboji večera prehrala SL Benfica pred vlastnými fanúšikmi s londýnskou Chelsea 0:1. Odvety sú na programe v stredu 4. apríla na Stamford Bridge v Londýne, resp. v Madride na Štadióne Santiaga Bernabeua.

Chelsea je pred odvetou vo výhode

Úvod futbalovej bitky v Lisabone sa niesol v znamení opatrnosti oboch mužstiev. Až v 19. minúte videli fanúšikovia prvý vážnejší vzruch pred bránou hostí. Centrovanú loptu si paraguajský útočník Cardozo stlmil na prsiach, ale v páde volejom stihol zakončiť len vedľa brány.

V 39. minúte si loptu pekne zasekol Torres, odpútal sa šikovne od brániaceho Jardela, ale jeho strela mierila nad. O niekoľko okamihov neskôr Meireles napriahol z 25 metrov a vyprášil rukavice brankára Benficy.

Vyrovnaný priebeh zápasu pokračoval aj po zmene strán, pričom útočná snaha Benficy sa zväčša končila pred šestnástkou a na ďalekonosných pokusoch si Čech pochutil ako medveď na malinovom kríku. Po hodine hry mohol na opačnej strane Mata potrestať zaváhanie Luisaa, no z uhla namieril len do bočnej žrde.

Čo sa nepodarilo jemu, vyšlo v 75. minúte Kalouovi, ktorý upratal do brány center dobre hrajúceho Torresa - 0:1. Chelsea v závere odolala zúfalej snahe domácich o vyrovnanie.

Real potvrdil predpoklady

Real Madrid sa podľa očakávania od úvodných minút nasťahoval na polovicu súpera, lenže ten prvý polčas akoby zázrakom prežil bez ujmy.

Z celkove desiatich streleckých pokusov nedokázal "biely balet" vyťažiť ani jeden gól a v tutovkách si postupne vylámali zuby všetky jeho ofenzívne esá. Hostia pokračovali v obrovskom tlaku aj po zmene strán, ale APOEL hrdinsky odolával.

Účelová defenzíva cyperského šampióna mala s futbalom málo spoločné, keďže počas 90 minút ani raz nevystrelili jeho hráči na bránu súpera. Napokon predsa len zaúradovala spravodlivosť, keď Benzema prelomil streleckú smolu Realu a v 74. minúte otvoril skóre - 0:1.

V 82. minúte po centri Marcela zvýšil na 2:0 striedajúci Kaka a v 90. minúte Benzema uzavrel skóre, no Real vzhľadom na počet šancí mohol vyhrať pokojne aj šesťgólovým rozdielom.

Španielsky gigant sa vďaka víťazstvu na Afroditinom ostrove stal historicky prvým klubom, ktorý v EPM/LM dosiahol jubilejné 200. víťazstvo.

štvrťfinále Ligy majstrov, 1. zápasy:

SL Benfica - Chelsea FC 0:1 (0:0)

Gól: 75. Kalou. Rozhodca: Tagliavento (Tal.), ŽK: Cesar, Luisao, Garcia - Meireles

Benfica: Moraes - Pereira, Luisao, Jardel, Emerson - Witsel, Garcia (82. Nolito), Gaitan, Cesar (69. Rodrigo) - Aimar (69. Matič), Cardozo

Chelsea: Čech - Ferreira (80. Bosingwa), Luiz, Terry, Cole - Mikel, Ramires, Meireles (68. Lampard) - Mata - Torres, Kalou (83. Sturridge)

APOEL Nikózia - Real Madrid 0:3 (0:0)

Góly: 74., 90. Benzema, 82. Kaka. Rozhodca: Brych (Nem.), bez kariet.

APOEL: Chiotis - Jorge, Oliveira (13. Kaka), Poursaitides, Boaventura - Charalambides, Pinto (72. Solari), Morais, Alexandrou (46. Sousa) - Tričkovski - Ailton

Real: Casillas - Arbeloa, Ramos, Pepe, Coentrao (63. Marcelo) - Sahin (84. Granero), Khedira, Özil - Ronaldo, Benzema, Higuain (63. Kaka)