SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
Giro d'Italia: 21. etapa | Sledujte naživo
Sagan je už v cieli, rozhoduje sa o víťazovi Gira

Od Zuzulovej chcú desať percent

Prezidentka asociácie Jana Gantnerová vidí svoju úlohu aj v tom, aby Zuzulová išla za Slovensko.

Jana Gantnerová – Šoltýsová sa narodila 30. septembra 1959 v Kežmarku. Ako prvá československá zjazdárka vyhrala ešte pod dievčenským menom Šoltýsová preteky Svetového pohára (v roku 1980 zjazd v Altenmarkte), 29-krát sa umiestnilav prvej desiatke. TrJana Gantnerová – Šoltýsová sa narodila 30. septembra 1959 v Kežmarku. Ako prvá československá zjazdárka vyhrala ešte pod dievčenským menom Šoltýsová preteky Svetového pohára (v roku 1980 zjazd v Altenmarkte), 29-krát sa umiestnilav prvej desiatke. Tr (Zdroj: SME – GABRIEL KUCHTA)

Podľa bývalej špičkovej lyžiarky JANY GANTNEROVEJ je normálne, aby vrcholoví športovci vrátili spoločnosti časť toho, čo dostali za mladi. Vrátane Veroniky Zuzulovej.

Naša najlepšia lyžiarka hrozí, že vyzlečie slovenský dres a vymení krajinu, ktorú reprezentuje. Čo proti tomu chcete ako šéfka lyžiarskej asociácie urobiť?

Športovcov takej veľkosti, akú dosahuje Veronika Zuzulová, nemáme na Slovensku veľa a bolo by pre Slovensko veľkou stratou, keby na vrcholových športových podujatiach neštartovala Veronika v tričku Slovenska. Od samostatnosti Slovenska je Veronika prvá lyžiarka, ktorá otvorila dvere nášmu športu do zahraničia. Na druhej strane je osobný život každého jedného občana v jeho rukách, takže sa môže slobodne rozhodnúť napríklad zmeniť občianstvo a presťahovať sa do inej krajiny. Veronika sa rozhodla uzavrieť manželstvo s francúzskym občanom, preto je úplne prirodzené, že za ním pôjde do Francúzska. Musíte uznať, že v tomto jej zabrániť nemôžme. Mojou úlohou ale je, aby do konca športovej kariéry súťažila pod vlajkou Slovenskej republiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Ona nevraví o osobných dôvodoch, ale o prekážkach, ktoré jej stavia do cesty lyžiarska asociácia.

Slovenská lyžiarska asociácia jej nekladie polená pod nohy. Asociácia sa drží legislatívy a schválených vnútorných predpisov. Existuje dohoda o športovej reprezentácii, ktorú podpisuje každý reprezentant dobrovoľne a bez nátlaku. Veronika dostala zmluvu na pripomienkovanie a všetky jej pripomienky sme do zmluvy zapracovali. Inak by asi dohodu nepodpísala.

Podľa vás teda porušila zmluvu?

Upozornili sme ju, že na vrchnom oblečení nemá uvedených partnerov Slovenskej lyžiarskej asociácie, ktorí jej boli v termíne na základe dohody o reprezentácii doručení. Žiadali sme o nápravu, tá nastala až v januári roku 2012.

To považujete za významný problém?

Skryť Vypnúť reklamu

Nie, to nepovažujem za významný problém. Najväčším problémom bolo, keď Timotej Zuzula (otec Veroniky Zuzulovej) 23. decembra pred plénom úseku alpských disciplín oznámil, že Veronikina dohoda s asociáciou nie je platná a záväzná, pretože ju podpísal on sám, a to nie ako Zuzula v zastúpení Zuzulovej, ale ako Zuzulová. To je dosť vážny právny priestupok. A keďže na základe tejto dohody Zuzulová čerpala štátne peniaze cez účet lyžiarskej asociácie, tak týmto vyhlásením sa jej vlastne peniaze poukázali neoprávnene.

Pri podpise chýbala formulka „v zastúpení“?

Pán Zuzula podpísal zmluvu ako „Zuzulová“. A dokonca verejne priznal, že to podpísal za Veroniku bez toho, aby s tým ona súhlasila.

Zuzulovci tvrdili, že problémom boli nášivky partnerov lyžiarskej asociácie, ktoré ste dodali príliš neskoro na to, aby ich mohla mať na kombinéze.

Skryť Vypnúť reklamu

Netrvali sme tom, aby boli umiestnené na kombinéze, postačovala nám aj vrchná časť oblečenia. A keď spochybnili, že od nás dostali zásielku s nášivkami, tak sme ju doručili druhýkrát.

O aké nášivky išlo?

O nápoj Enervit a logo Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Logo asociácie malo byť na prilbe?

Nie. To pán Zuzula pri podpise dohody zamietol a my sme akceptovali, že Veronika bude mať na prilbe vlajku Slovenskej republiky. Slovenská lyžiarska asociácia je vlastníkom reklamných plôch na Veronike Zuzulovej a my sme jej ich dali k dispozícii na použitie pre jej partnerov. Ako kompenzáciu sme za to požadovali určité finančné prostriedky. Takúto dohodu odsúhlasili a neskôr ju odmietli dodržať.

Kompenzáciou malo byť 10 percent z objemu reklamných zmlúv?

Skryť Vypnúť reklamu

Áno.

Žiadali ste to napriek tomu, že váš marketing nezabezpečil reklamu?

My sme si zobrali reklamnú plochu na Enervit a ostatné plochy sme im dali k dispozícii.

Veronika Zuzulová vám znemožnila prezentáciu vášho partnera?

Oznámili nám, že jej kombinéza je už vyrobená, čo znamená, že tam logo nebude.

Zuzulovci tvrdia, že kombinéza sa vyrába dlho a vy ste logo dodali neskoro.

Áno, a preto sme akceptovali, že to nebude na kombinéze, ale na vrchnom oblečení. Keď sme potom neskôr žiadali, aby túto časť dohody dodržala, na druhý deň ich už mala našité.

Na základe čoho chcela SLA od Zuzulovej desať percent a z čoho?

V dohode o športovej reprezentácii, ktorá je aj na internete, je napísané, že pretekár je povinný oznámiť svojich zmluvných partnerov a z nich odviesť 10 percent SLA.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo?

Ako marketingové plnenie za obsadenie plôch na oblečení.

Prečo by mal pretekár odvádzať 10 percent zo sponzoringu, ktorý si sám zabezpečí?

Je to tak obvyklé aj vo svete, dokonca desať percent je najmenší podiel, aký sa vyžaduje. Bohužiaľ, nám sa v kríze ťažko hľadajú partneri. Sťažuje to aj fakt, že najlepšia pretekárka má podpísané individuálne dohody. Ak chceme ísť za reklamnými partnermi, tak musíme mať niečo v rukách a musíme mať istotu, že to dokážeme splniť. Preto sme v minulom roku prijali marketingovú smernicu a sankcie za neplnenie dohody o športovej reprezentácii.

Veronika bola prvý prípad, keď ste chceli uplatniť sankcie?

Áno. Ale treba povedať, že Veronika nebola sankcionovaná za nedodržanie klauzuly o desiatich percentách, ani za to, že nedodala asociácii zoznam svojich partnerov. Dôvodom bol výrok Timoteja Zuzulu, že dohoda Veroniky s asociáciou je neplatná, pretože ju za ňu podpísal on. Neskôr nám Veronika zaslala písomné stanovisko, že s ňou súhlasí a nemá voči nej výhrady a bude ju dodržiavať. A poslala nám aj fotografie, na ktorých je na vrchnom oblečení Enervit a znak asociácie. Tým splnila body, ktoré vyplynuli z disciplinárnej komisie, ako podmienka na povolenie jej štartu.

Skryť Vypnúť reklamu

Veronika sa necítila byť dostatočne podporovaná asociáciou alebo ešte predtým lyžiarskym zväzom. Nepovažujete za adekvátnu reakciu, keď sa bráni vracať vám nejaké peniaze?

Už v čase, keď Veronika ešte len prechádzala k dospelým, dostala takú finančnú podporu, akú mala v tom čase Smerčiaková, pretekárka v prvej stovke svetového pohára. Vtedy sme si povedali, že Veronika ako víťazka najvážnejších detských pretekov nemôže zostať nepovšimnutá a musí dostať vyššiu podporu.

Prečo ste nezohľadnili súčasné úspechy Zuzulovej a pridelili jej rovnakú sumu ako trom menej úspešným pretekárom, teda 10-tisíc eur?

Postupovali sme podľa kritérií dosiahnutých výsledkov, ktoré má stanovený každý športový zväz na každú sezónu. Do pásma tejto podpory sa s Veronikou dostali aj ďalší traja. Ale myslíte si, že za 10- tisíc eur ste schopný pripraviť špičkového reprezentanta?

Skryť Vypnúť reklamu

Nie, ale peniaze ste mohli rozdeliť aj inak.

Ako?

Tak, aby bolo zrejmé, kto je najlepší.

Ale aj Adam Žampa spravil veľmi dobré výsledky. Gantnerová (dcéra Jany Gantnerovej) bola 84. v svetovom rebríčku v slalome. Je to zlé miesto?

Nie, ale od nástupu Veroniky Zuzulovej sme mali iba jedno bodové umiestnenie vo svetovom pohári, ktoré dosiahol niekto iný ako ona.

Ale boli sme 23. na olympiáde. Konkrétne moja dcéra vo Vancouvri.

Ale to nie je svetový pohár.

A čo je pre vás viac? Veď za najväčší úspech sa považuje olympiáda. Čo sa týka športového hodnotenia, je olympiáda najvyššia súťaž. Potom sú majstrovstvá sveta a potom ide svetový a európsky pohár.

Je správne, že svetovo najúspešnejšia pretekárka dostane toľko, čo priemerní pretekári?

Skryť Vypnúť reklamu

Za najlepšie výsledky má Veronika navyše 30-tisíc eur ako TOP športovec. Tak ako napríklad aj iní pretekári zaradení do TOP tímu, Procházková, Bajčičák. Každý má inú sumu podľa výsledkov.

Ale to nie sú peniaze od lyžiarskej asociácie, ale od štátu.

Ale musia ísť cez asociáciu, lebo my sme garantom toho, že sú peniaze použité na tú činnosť, na ktorú sú určené.

Aj tak sú cez asociáciou iba transferované.

Áno, ale ja som zodpovedná za ich transferovanie. A som zodpovedná aj za ostatné podmienky, medzi ktoré patrí napríklad nosenie loga asociácie. Ale nemám rada žabomyšie vojny, preto sme akceptovali, že nebude mať logo, ale štátnu vlajku. Mimochodom, v pravidlách FIS stojí, že pretekár má mať označenie národnej federácie a ak nie je národná federácia, môže mať symbol štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Nebola súčasťou žabomyšej vojny aj hrozba dištancu zo strany asociácie, ktorá pominula až tesne pred štartom Zuzulovej v Kranskej Gore?

Výsledok disciplinárnej komisie má svoju postupnosť. Zákaz štartu mohla dostať už predtým, v Záhrebe.

Vy ste mohli ovplyvniť rozhodnutie disciplinárnej komisie?

Nie, lebo som tu v tom čase nebola, iba ma informovali.

A čo si o tom myslíte?

Trvala som na embargu správ pre médiá. A my sme to ani médiám nedali.

Lenže hrozba dištancu ovplyvní psychiku pretekára aj keď nie je verejne pertraktovaná.

Ale Veronika mala dostatočný časový priestor na nápravu. Platnosť nadobudlo vyhlásenie disciplinárnej komisie hneď po pretekoch v Záhrebe a ďalšie mali byť až o 30 dní v Kranskej Gore. Veronika to bez problémov stihla splniť. Vôbec sme nepočítali s tým, že by neštartovala.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako si teda vysvetľujete, že Zuzulovci to považovali za hrozbu, ktorá sa vyriešila až v poslednej chvíli?

To nie je pravda. My sme posielali oficiálnu prihlášku do Kranskej Gory oveľa skôr, dva týždne pred štartom. Všetky kroky sme robili v presvedčení, že Veronika podmienky splní. Sama som bola pretekárkou a nikdy by som si nedovolila nepustiť pretekára na preteky.

Čo bol dôvod na zrušenie dištancu?

Veronika potvrdila, že súhlasí s dohodou o športovej reprezentácii.

Považujete hrozbu dištancu za adekvátnu v prípade, že ide o našu najlepšiu pretekárku?

Mala som garanciu od pánu Zuzulu, že požiadavky od disciplinárky vyriešia.

To sa nedalo dosiahnuť bez hrozby dištancu?

Je to najmenšia forma sankcie podľa pravidiel komisie.

Aj tak, je to adekvátna forma?

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorila som pánovi Zuzulovi, že požiadavky komisie sú splniteľné.

Neboli takým žabomyším bojom aj sugestívne otázky vo vyhlásení lyžiarskej asociácie, či sa náhodou Zuzulová nebojí nastupujúcej generácie mladých pretekárok, ktoré ste vydali po jej emotívnej tlačovke? To ste mysleli vážne?

Nie, tak ako som ani všetky body jej tlačovej konferencie nemohla brať vážne.

Tak potom prečo ste to vyhlásení uviedli?

Snažili sme sa odľahčiť problém. Veronika sa určite nemusí obávať konkurencie. Ona je veľký talent a ak by mala lepšie podmienky, dosahovala by ešte lepšie výsledky. Bohužiaľ, tento štát nevie zabezpečiť adekvátne podmienky v takomto individuálnom športe. Ale Veronika možno o dva-tri roky skončí, a čo bude ďalej?

Kedy by mohli byť na Slovensku zase preteky svetového pohára?

Skryť Vypnúť reklamu

Keby to bolo také jednoduché, tak ho už dávno máme. Keď chceme dostať na Slovensko svetový pohár, musíme robiť aj nižšie podujatia. Bohužiaľ sa mi nedarí presvedčiť predsedníctvo FIS, že sme vyspelá krajina, ktorá garantuje zázemie svetového pohára. Je to o lobingu.

Keď bude chcieť Zuzulová odísť z národného tímu, budete ju sankcionovať?

Som presvedčená o tom, že neodíde, pretože by nemohla štartovať na olympiáde.

Nemohla by štartovať, pretože by jej asociácia zobrala body, ktoré doteraz nazbierala a nemala by ich dosť na to, aby sa do Soči kvalifikovala?

Nie. FIS má vo svojich pravidlách zákaz importu pretekára a nedá k nemu súhlas zvlášť, keď je to špičkový pretekár ako Veronika.

Anastaziu Kuzminovú nám dovolili importovať.

Ona k nám prišla ako pretekárka bežeckých disciplín do biatlonového družstva. Navyše, nebola tak vysoko v rebríčku.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské lyžovanie je poznačené vytunelovaním 70 miliónov z lyžiarskeho zväzu. Vy ste v tom čase tiež pôsobili v lyžiarskych štruktúrach, nemohli ste proti tomu niečo urobiť?

Ja som vtedy možno aj niečo urobila vo vnútri predsedníctva Slovenského lyžiarskeho zväzu. Nesúhlasila som s pánom Dubovským (vtedajší predseda SLZ), aby sme dali trestné oznámenie na ministerstvo financií za poškodenie dobrého mena.

V tom čase ste boli v dozornej rade firmy, cez ktorú tiekla marketingová podpora do lyžiarskeho zväzu. Ani v tejto funkcii ste nemali dosť informácií na to, aby ste tomu mohli zabrániť?

Daňovou kontrolou boli zistené nedostatky napríklad aj vo výberových konaniach na letenky, ktoré boli objednané mimo verejného obstarávania. Zhodou okolností sa to týkalo aj Timoteja Zuzulu. Ale pri lyžiarskych súťažiach sa často menia termíny a rušia preteky, takže sa to s letenkami ťažko organizuje. Ale keď to kontrola zakaždým vyhodnotila ako neoprávnené využitie prostriedkov, hneď sa vám to nazbiera.

Skryť Vypnúť reklamu

Z leteniek že by sa stratilo 70 miliónov korún?

Sedemdesiat miliónov to už bolo aj po započítaní úrokov a penále.

Ako si predstavujete vzťahy medzi pretekármi, asociáciou a sponzormi v budúcnosti?

Pracujeme na novej dohode o reprezentácii. Jej novú podobu dáme reprezentantom na pripomienkovanie a budeme tvoriť nové zmluvné vzťahy.

Čím sa bude najviac líšiť od súčasných dohôd?

Súčasná dohoda pochádza ešte z bývalých čias a jej stálymi úpravami si už niektoré jej body začali odporovať. Teraz ide o to, či v tejto dohode budeme presne definovať plochy, ktoré bude mať asociácia a plochy, ktoré budú patriť pretekárovi, alebo či spravíme dohodu, ktorá to nebude riešiť a plochy sa vyriešia dodatkami s každým reprezentantom zvlášť.

Čo presadzujete vy?

Skryť Vypnúť reklamu

Tú druhú, teda, aby sa plochy riešili ako príloha k zmluve. Nech je všeobecná časť, ktorá bude tvoriť základný rámec spoločný pre každého reprezentanta s ustanoveniami o tréningových plánoch, antidopingových pravidlách alebo zákonnom poistení. Špeciálne body, ktoré by sa dotýkali umiestnenia znaku, loga a reklamných plôch, by sme robili s každým pretekárom zvlášť.

Z lyžiarskych kruhov sa ozýva, že spor asociácie a Zuzulovcov má základ v osobnej animozite medzi vami a otcom Veroniky. Čo si o tom myslíte?

Pána Zuzulu si veľmi vážim, pretože je málo ľudí, ktorí dosiahli také dobré výsledky, tobôž s vlastnými deťmi.

Aký to bude mať záver? Existuje ešte nejaký nesplnený záväzok Zuzulovej voči asociácii?

Do konca mája nám musí oznámiť svojich reklamných partnerov.

A finančné plnenia?

To sme ešte nedoriešili.

To znamená, že nebudú, alebo, že ešte nie sú jasné?

Nie sú jasné. Oni na tlačovej konferencii povedali, že majú dať asociácii 26-tisíc eur.

Neskôr to korigovali.

Takže spolu s médiami trochu zaviedli verejnosť.

Chcete aj v budúcnosti uplatňovať princíp, že pretekár má odovzdať nejaký podiel z objemu sponzoringu?

Áno.

Koľko, desať percent?

Maximálne 10 percent. A ide o to, ako sa s tými peniazmi bude ďalej hospodáriť, či vznikne fond NA rozvoj lyžovania a bude sa používať na detské kempy. Nám ide o to, aby sme zaktivizovali mládež. Navyše, nikde nie je povedané, že Zuzulovcom tento rok tie peniaze nebudú vrátené, ako sme spravili aj v prípade Procházkovej. Zatiaľ sme stále v štádiu nastavovania celého procesu následného využitia tých prostriedkov.

Myslíte si, že aktivizovanie mládeže je úloha špičkového pretekára?

To je úloha lyžiarskej asociácie.

Potom prečo ju deleguje na pretekára?

Pretože vďaka asociácii si pretekár môže zháňať svojich partnerov.

Hovoríte, že Zuzulová má sponzorov vďaka členstvu v asociácii?

Má sponzorov hlavne vďaka tomu, že je reprezentantkou Slovenska v zjazdovom lyžovaní. Tento systém bežne takto funguje aj v iných športoch.

Prečo by mal Timotej Zuzula okrem starostlivosti o svoju zverenkyňu ešte financovať mládež?

V tomto sa asi budeme rozchádzať. Teraz sa prvýkrát dávajú dohromady tieto vzťahy a prispôsobujeme sa iným podobným krajinám, ako je napríklad Slovinsko alebo Chorvátsko, ktoré tiež žiadajú, aby špičkový pretekár aj niečo vracal štátu a dal tak možnosť mladším dostať sa na úspešnú dráhu.

Lenže to by náš štát mal vytvoriť podobné podmienky lyžiarom, ako napríklad v tom Slovinsku. Vy ich považujete za porovnateľné?

Čo sa týka Slovincov aj áno, pretože ich lyžiarska federácia stratili pár veľkých partnerov a stráca aj niekdajšiu finančnú silu.

Takže vďaka tomu, že sa to v Slovinsku zhoršuje, sa mu Slovensko približuje?

Áno. My určite nikoho nedobiehame. Ale pozrime sa na to naopak. Všetci v slovinskom družstve majú aspoň také isté oblečenie.

Ale rodičia pretekárov asi nemusia spávať pri svahu v aute, ako to robievali Zuzulovci.

Aj môj otec spával v kempe. Pre nás je to celkom normálne. A Zuzula spával v stane aj s mojimi deťmi alebo v Avii, ktorou bol môj otec za mnou na olympiáde v Sarajeve. Ale neviem, či to chceme až do takejto miery riešiť.

Nie. Otázka je, či v podmienkach Slovenska, kde je málo peňazí, neskomplikuje povinnosť pretekára odvádzať časť zo svojich sponzorských peňazí asociácii jeho cestu k vrcholu.

To nám asi ukáže čas. Ja by som len chcela, aby sme súčasným pretekárom nechali podmienky, na aké sú zvyknutí, aby sme ukázali, že si ich vážime. A aby mladí už mali zadefinované nové, jasné pravidlá.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Šport

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 19 954
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 163
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 284
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 504
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 11 786
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 182
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 11 037
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 810
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 172
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 974
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Pilotné testovanie prekonalo očakávania, hovorí Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 159 obetí.

Premiér Igor Matovič (vľavo) a minister vnútra Roman Mikulec počas sobotňajšej návštevy Tvrdošína.

Arcu žaluje už vyše 1200 veriteľov, vymáhajú milióny eur

Na súde sa množia žaloby a skupina stále nezverejnila účtovné výkazy.

Známa scéna z filmu Vlk z Wall Street, V ktorej Leonardo DiCaprio ako predstaviteľ Jordana Belforta predáva cez telefón bezcenné cenné papiere. Cez telefón predávali aj zmenky Arca Capital.
Peter Sagan na Giro d'Italia 2020.