Hokejisti prehrali s Dánskom aj v odvete

Slovenskí hokejisti prehrali s Dánskom 3:4 po samostatných nájazdoch.

(Zdroj: SITA)

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 22.02

KOŠICE. Po piatkovej prehre 1:3 hokejisti Slovenska podľahli Dánsku v košickej Steel aréne aj v sobotňajšej odvete, tentoraz 3:4 po samostatných nájazdoch.

Mužstvo trénera Vladimíra Vujtka v prvých dvoch prípravných stretnutiach pred majstrovstvami sveta výkonmi sklamalo. Po dlhej prestávke od ukončenia klubovej sezóny niektorí hráči vyšli z formy a len pomaly ju získavajú.

Slabá obrana

"Dnes sme hrali oveľa lepšie ako v piatok, ale výsledok je podobný," povedal po zápase tréner Vujtek. "V druhej tretine sme sa ujali vedenia 2:1 a v čase, keď sme mali súpera zlomiť sme mu chybami v obrane a nedisciplinovanosťou umožnili, aby skóre obrátil."

Dáni mali výborné presilovky, dva razy prekonali Hudáčka v početnej prevahe. V 37. minúte dostali od Slovákov darček, keď najprv išiel na tresnú lavicu Peter Mikuš a krátko po ňom po nepochopiteľnom vyhodení puku nad plexisklo aj Stehlík. Takmer minútovú presilovku piatich proti trom hostia využili, strelili tretí gól.

V tretej tretine najlepší hráč Slovenska Juraj Mikúš stihol vyrovnať a keď sa nerozhodlo v päťminútovom predĺžení, prišli na rad nájazdy. Jediným presným strelcom bol Jakobsen, prekonal svojho klubového spoluhráča zo švédskeho Sodertälje Hudáčka. Slováci boli v zápase strelecky aktívnejší, pomer striel bol 36:25.

"Dve prehry s Dánskom nás mrzia. Dnes sme boli lepším mužstvo, ale hrá sa na góly," poznamenal strelec dvoch gólov Mikúš. "Mohol som Andersena prekonať aj tretí raz, no v nájazdoch som trafil do źŕdky. Prídu ďalšie prípravné zápasy, musíme sa zlepšiť."

Nespokojní diváci v niektorých úsekoch domáci tím vypískali.

Dáni hrali rýchlo a kombinačne

Dáni hrali rýchly, kombinačný hokej, prejavili viac túžby po víťazstve. V slovenskom tíme nie všetci hráči predviedli plnohodnotný výkon. Osvedčené mená akoby si boli už isté nomináciou na MS vo Fínsku a Švédsku (4. - 20. mája).

"Naše mladé mužstvo ma hrou proti Slovensku príjemne prekvapilo," vravel tréner Dánska Per Backman. "Z toho kolketív pôjde na šampionát šesť - sedem hráčov. Doplnia ho ďalší kvalitní hokejisti. Piatich hráčov máme v NHL a mali by byť posilami reprezentácie. Myslím si, že Dánsko môže prekvapiť aj na majstrovstvách sveta."

Slovensko sa stretne na ďalšiu fázu prípravy v utorok v Bratislave už bez Grmana, Jankoviča, Galamboša, tím doplnia Mihálik s Bartovičom. V závere budúceho týždňa odohrá mužstvo dva zápasy s Ruskom v Jaroslavli.

Po medzištátnom hokeji v Steel aréne celú noc upravovali ľadovú plochu, premaľovali reklamy, aby ju prichystali na nedeľňajšie úvodné stretnutie finálovém série play off extraligy HC Košice – Slovan Bratislave (18.00).

Slovensko - Dánsko 3:4 pp a sn (0:0, 2:3, 1:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 32. J. Mikúš (Surový), 33. P. Mikuš (Lušňák), 52. J. Mikúš (Vydarený, Hovorka) - 27. Green (Lassen), 35. Starkov (Lykkeskov), 38. Lassen (Gronvaldt) - rozhod. samostatný nájazd premenil Jakobsen. Rozhodovali: Kubuš, Lauff - Gajan, Korba, vylúčení: 7:5, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, 2458 divákov

Slovensko: Hudáček - Starosta, Baranka, Kudroč, Vydarený, Grman, P. Mikuš, Sersen, Stehlík - Radivojevič, Cibák, Marcel Hossa - Hovorka, J. Mikúš, Surový - Ružička, Bližňák, Lušňák - Sýkora, Kytnár, Špirko

Dánsko: Andersen - Gronvaldt, Pedersen, Kristensen, Lassen, Bruggisser, Damgaard - Karvinen, Jakobsen, Madsen - Starkov, Green, Lykkeskov - Storm, Moller, Poulsen - Svendsen, Carlsen, Nordentoft

Slováci vstúpili do zápasu aktívnejšie a už v 4. minúte pohrozil pri početnej výhode o jedného hráča Cibák, no Anderson dobre zasiahol. Po ňom to pred bránkou hostí skúšal Sýkora a v 6. minúte nebezpečne vystrelil od modrej čiary Marcel Hossa.

Dáni dobre vykrývali priestor pred svojim brankárom a do zakončenia sa dostali až v 8. minúte, keď sa pred Hudáčkom ocitol osamotený Jakobsen, no presilovku našťastie pre domáci výber nevyužil. V 13. minúte skúšal prekvapiť Andersona strelou od modrej čiary obranca Starosta, stav sa však nemenil.

Krídelník štvrtého slovenského útoku Ján Sýkora v 16. minúte nebezpečne vystrelil, dánsky gólman opäť podržal svoj tím. V záverečnej minúte prvej tretiny mal gól na hokejke Marcel Hossa, ale pred bránkou súpera nepochodil.

Druhú tretinu odštartovala v 23. minúte šanca Ružičku, na opačnej strane preveril Hudáčka dánsky obranca Gronvaldt. Severania pohrozili pri vylúčení Surového najprv nebezpečnou strelou Karvinena, no po ňom už namieril presne kapitán Green, ktorý dorazil za Hudáčkov chrbát vyrazený puk - 0:1.

Slováci však nezložili zbrane a v priebehu minúty otočili priebeh stretnutia vo svoj prospech. Najprv v 32. minúte zužitkoval prihrávku Surového Juraj Mikúš a po ňom prekonal Andersona strelou od modrej čiary Peter Mikuš - 2:1.

Dáni nerezignovali a v 35. minúte ich vrátil späť do zápasu Starkov, ktorý šikovne tečoval strelu Lykkeskova - 2:2. Misky váh na ich stranu opäť naklonil obranca Lassen, ktorý zužitkoval početnú výhodu o dvoch hráčov - 2:3.

V závere druhej časti hry už mali šance iba severania, Hudáček si však poradil so zakončeniami Lykkeskova i Gronvaldta.

Do záverečného dejstva vstúpili obidve mužstvá s cieľom skórovať, na strane slovenského výberu to skúšal Špirko, na opačnej strane Madsen, ale ani po ich príležitostiach sa stav nezmenil.

Dáni pokračovali v organizovanej hre predovšetkým pred svojim gólmanom a vyrážali do protiútokov. Hráči s dvojkrížom na hrudi postupne stupňovali tlak a v 52. minúte vyrovnal Juraj Mikúš, ktorý dorazil puk za Andersenov chrbát po strele Vydareného - 3:3.

Štyri minúty pred koncom mal gól na hokejke Gronvaldt, ale Hudáček veľmi dobre zasiahol. Do konca zápasu gól nepadol a na rad prišlo predĺženie.

V ňom gól diváci nevideli a o všetkom rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých mali pevnejšie nervy Dáni, keď zápas rozhodol Jakobsen

tasr

Vůjtek nepočíta s trojicou hráčov

Po dvojzápase s Dánskom v košickej Steel aréne v rámci turnaja Euro Hockey Challenge neskrýval tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek určité sklamanie s predvedeným výkonom svojich zverencov.

V obidvoch zápasoch totiž dominovali severania a s reprezentáciou sa rozlúči trojica hokejistov, obrancovia Michal Grman, Ivan Jankovič a útočník Peter Galamboš.

"Pri reprezentácii skončili Galamboš, Jankovič a Grman," povedal český kormidelník na pozápasovej tlačovej konferencii. V Bratislave na utorňajšom popoludňajšom reprezentačnom zraze v Bratislave však už privíta obrancu Vladimíra Mihálika a útočníka Milana Bartoviča. Slováci sa predstavia 13. a 14. apríla v Jaroslavli proti domácemu Rusku.

Nominácia na sústredenie v Bratislave:

Brankári: Peter Hamerlík (HC Oceláři Třinec, ČR), Július Hudáček (Södertälje SK, Švéd.), Ján Laco (Lev Poprad, SR/KHL) Obrancovia: Ivan Baranka (Spartak Moskva, Rus./KHL), Peter Mikuš (HC Mountfield České Budějovice, ČR), Richard Stehlík (Atlant Mytišči, Rus./KHL), Michal Sersen (HC Sparta Praha, ČR), Tomáš Starosta (Jugra Chanty-Mansijsk, Rus./KHL), René Vydarený (HC České Budějovice, ČR), Kristián Kudroč (Ässät Pori, Fín.), Vladimír Mihálik (HC Timra, Švéd.)

Útočníci: Mario Bližňák (HC Sparta Praha, ČR), Martin Cibák (Neftechimik Nižnekamsk, Rus./KHL), Marcel Hossa (Dinamo Riga, Lot./KHL), Marek Hovorka (Rytíři Kladno, ČR), Milan Kytnár (HPK Hämeenlinna, Fín.), Patrik Lušňák (HK 36 Skalica), Juraj Mikúš (TPS Turku, Fín.), Štefan Ružička (Spartak Moskva, Rus./KHL), Tomáš Surový (CSKA Moskva, Rus./KHL), Ján Sýkora (HC 05 Banská Bystrica), Rastislav Špirko (Lev Poprad, SR/KHL), Branko Radivojevič (Atlant Mytišči, Rus./KHL), Milan Bartovič (Bílí Tigři Liberec, ČR)