AKTUALIZOVANÉ 23.00

Slovan zdolal Košice 2:1 a vyrovnal finálovú sériu

Štvrté finále Slovnaft play off Tipsport extraligy vyznelo lepšie pre Slovan, o jeho víťazstve rozhodol v 59. minúte Šatan.

(Zdroj: SITA)

Miroslav Šatan si v zámorskej NHL vykorčuľoval prezývku Tichý zabijak. Piatkový štvrtý zápas finálovej série bola jeho veľká „one man show.“ Dal rozhodujúci gól, na ďalší prihral a strávil na ľade asi najviac času.

BRATISLAVA. Finálová séria sa sťahuje do Košíc za stavu 2:2 na zápasy. Ak po treťom dueli tréner Košíc Miroslav Ihnačák pomenoval väčšiu túžbu po víťazstve ako rozhodujúci moment, v piatok to mohol konštatovať jeho kolega zo Slovana Jan Neliba.

Ten vyťažoval svojho kapitána na maximum. Šatan rozhodol v presilovke prefíkanou strelou švihom od modrej.

„Bol to boj o každý puk, išlo aj o nervy. Typický zápas, v ktorom môže rozhodnúť každý detail. Som rád, že naše mužstvo preukázalo psychickú odolnosť aj keď sa nám strelecky dlho nedarilo,“ povedal cestou do kabíny Šatan.

Efektívny kapitán

Na otázku SME, či si sám reguluje pobyt na ľade ako výsledok výsady skúseného hráča, reagoval jednoznačne.

„Rešpektujem pokyny trénera.“ Jan Neliba to potvrdil a dodal, že v jeho prípade nehrozí, že by kľúčového hráča záťažou prepálil.

„Miro sa pohybuje po ľade efektívne. Okrem jeho výkonu, ktorý pre mňa nemôže byť prekvapením, by som rád vyzdvihol výkon brankára Konráda.“

Košičania nastúpili bez zraneného útočníka Jaroslava Kristeka, slovanisti zmenili imidž. Namiesto klasických belasých dresov vykorčuľovali v tmavomodrom.

Manželka kapitána Ingrid Šatanová zaspievala štátnu hymnu v belasých šatách, pri štvrtkovej prehre Slovana mala červené.

Na ľade boli slovanisti spočiatku očividne nervóznejší, Košičania kombinovali priamočiarejšie. V tretej minúte Pašek nastrelil hornú žrď, Spilárov puk onedlho z presilovky zazvonil na pravej žŕdke Konrádovej bránky.

Domáci viac dreli, ale chýbala im presnosť najmä vo finálnej fáze. Domáci sa dočkali v 12. min pri vylúčení kapitána hostí Zálešáka. Jeho kolega s céčkom v domácom drese Šatan ideálne našiel v spleti tiel hokejku Libora Hudáčka, ktorý zblízka prekonal Hyláka.

Nepremenená šanca

V druhej tretine sa obojstranne pritvrdilo. V 27. minúte zastavil unikajúceho Bartoša obranca domácich Švarný len nedovoleným seknutím. Z nariadeného trestného strieľania to skúšal Bartoš tentoraz po ľade, no Konrád jeho úmysel vystihol.

„Raz to vyjde, dnes som nevolil šťastný spôsob. Bol to fyzický a rýchly zápas. Preto by bolo lepšie, keby finále pískali medzinárodní rozhodcovia. V hre 5:5 sme nedostali gól,“ povedal Bartoš. Slovan si v II. tretine vytvoril podobný tlak ako deň predtým, no Hylák sa prekonával podobne ako pri košických kontrách Konrád.

V 49. min trafil po Bartošovej prihrávke Novák a zdalo sa, že sa zopakuje štvrtkový scenár. Tesne pred koncom sa nechal zbytočne vylúčiť košický útočník Pašek, čo Šatan potrestal presnou strelou k pravej žrdi skvelého Hyláka.

Tréner Miroslav Ihnačák po zápase skonštatoval, že jeho tím doplatil na nízku efektívnosť v koncovke, no finálová séria je stále otvorená. Usmiaty masér Slovana Samo Petráš sformuloval štvrté finále v skratke. „Mirova manželka si najprv zaspievala a on hral potom prvé husle.“

Slovan Bratislava - HC Košice 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

4. zápas, stav série: 2:2

Góly: 12. Hudáček (Šatan, Štajnoch), 58. Šatan (Švarný) - 50. Novák (Bartoš, Šeda). Rozhodovali: J. Konc, Müllner - Valach, Novák, vylúčení: 7:10 na 2 min., navyše Preisinger (Slovan) 10 min za nešportové správanie, Bakoš (Slovan) za úder do hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 10.055 divákov (vypredané)

Slovan: Konrád - Švarný, Dobroň, Ďatelinka, Frühauf, Jerofejevs, Štajnoch, Kozák - Hudáček, Lipiansky, Šatan - Bakoš, Bulík, Bartánus - Skokan, Kukumberg, Buc - Harvey, Preisinger, Hudec - Sloboda

Košice: Hylák - Homer, Tabaček, Šeda, Novák, Gajdoš, Chovan, Slimák - Bartoš, Spilár, Zálešák - Jenčík, Gron, Miklík - Pašek, Haščák, Dravecký - Mlynarovič, Hvila, Baláž - Piatak

Slovan začal náporom, Hylák však nemusel riešiť žiadnu vážnejšiu príležitosť. Naopak mohlo zahrmieť na druhej strane, keď prvá strela hostí z hokejky Pašeka skončila na brvne. Konštrukcia bránky pomohla domácim aj v 5. minúte, keď Spilár v presilovke opečiatkoval pravú žŕdku.

"Belasí" sa nevedeli dostať do tempa a pomohol im až útočný faul kapitána "železiarov" Zálešáka, ktorý v 12. minúte potrestal otváracím gólom Hudáček - 1:0. O dve minúty mohol po chybe Štajnocha vyrovnať Bartoš, ktorý sa rútil sám na Konráda, no v repríze mikrosúboja z predchádzajúceho duelu bol tentoraz úspešnejší gólman Slovana.

Opäť vypredané hľadisko Slovnaft Arény sledovalo dramatický hokej aj v druhom dejstve. V 27. minúte unikol v oslabení Bartoš, Švarný zatiahol ručnú brzdu a hlavný rozhodca Juraj Konc nariadil trestné strieľanie. Bartoš skúsil Konráda prekvapiť prudkou strelou, ale v zakončení opäť zlyhal. Slovan po tomto momente ožil a gól visel na vlásku, ale Hylák viacerými výbornými zákrokmi podržal svoj tím.

Úvod tretej dvadsaťminútovky sa niesol v domácej réžii, Slovan však Bartošovo vylúčenie nepotrestal a Hudáček v tutovke netrafil košickú svätyňu. Hosťom sa podarilo vyrovnať v 50. minúte, keď Novák pri hre štyroch proti štyrom príklepom z pravého krídla vymietol ľavý horný roh Konrádovej bránky - 1:1.

Necelé dve minúty pred klaksónom Pašek nezmyselne fauloval a v presilovke Šatan uplatnil všetky svoje skúsenosti a hokejovú intuíciu, keď od modrej poslal cez tieniace postavy pre brankára neviditeľný švih.

TASR, SITA

Aktéri hodnotia:

Jan Neliba, tréner Slovana: "Po včerajšku to bolo veľmi dôležité víťazstvo. Ale bolo to nesmierne ťažké, lebo Košice hrajú dynamicky dopredu. Braňo Konrád nás dnes podržal. Je to krásne víťazstvo a pokúsime sa využiť teraz v Košiciach menšiu psychickú výhodu."

Miroslav Ihnačák, tréner Košíc: "V dramatickom zápase sa priklonilo šťastie k domácim. My sme mali dosť šancí, ale nevyužili sme ich a v závere sme spravili zbytočné chyby."

Miroslav Šatan, útočník a autor gólu Slovana: "Sme radi, že séria je vyrovnaná a začíname odznova. Teraz to bude miniséria na dva až tri zápasy. Uvidíme, ako to bude pokračovať ďalej. Sme spokojní s výsledkom, hrou aj nasadením. Urobili sa aj nejaké chyby, Košice mali šance, vrátane trestného strieľania, ale dnes mal deň aj Braňo Konrád. To všetko sa dnes spočítalo a stačilo na víťazstvo."

Michal Novák, obranca a autor gólu Košíc: "Slovan dnes musel. My sme chceli vychádzať zo zabezpečenej obrany, držať nerozhodný stav, aby znervózneli. Súpera podržal brankár, keby bol Peťo Bartoš premenil aspoň jeden zo svojich nájazdov, bolo by to o inom. Nadreli sme sa na gól a potom sme nechali Šatanovi priveľa priestoru. Keby sme vyhrali, nikto by nemohol povedať pol slova. Vyhral šťastnejší.