AKTUALIZOVANÉ 21.07

Hokejisti prehrali v Jaroslavli s Ruskom po nájazdoch

Slovenská hokejová reprezentácia prehrala v prvom z dvoch prípravných stretnutí v rámci Euro Hockey Challenge v Jaroslavli s Ruskom 1:2 po samostatných nájazdoch.

Ján Sýkora síce v samostatných nájazdoch skóroval, ale to na víťazstvo Slovenska nestačilo.(Zdroj: SITA)

Mladík Sýkora pripomenul v nájazdoch Demitru.

Pred medzištátnym zápasom Rusko - Slovensko si hráči aj diváci minútou ticha pripomenuli obete leteckej tragédie z vlaňajšieho septembra.

JAROSLAVĽ, BRATISLAVA. V treťom z ôsmich prípravných zápasov pred majstrovstvami sveta podali hokejisti Slovenska dosiaľ najlepší výkon a s favorizovaným Ruskom prehrali až po samostatných nájazdoch 1:2.

Na začiatku stretnutia si mužstvá aj diváci v zaplnenej deväťtisícovej hale minútou ticha uctili obete leteckej tragédie výpravy Lokomotivu Jaroslavľ zo 7. septembra 2011, pri ktorej zahynul aj slovenský reprezentant Pavol Demitra.

Slováci sa osmeľovali

Slovenský tím s Jánom Lacom v bránke potrápil domácich s taktikou pozornej obrany a rýchlych protiútokov.

Rusi začali veľkým tlakom, pri Starostovom vylúčení mali v presilovke niekoľko šancí, ale gól strelili až v 12. minúte, keď Laca zblízka prekonal Svitov. Slovenský tím sa potom osmeľoval a najmä dobre sa pohybujúca Bližňákova formácia s Ružičkom a Surovým niekoľkokrát zamotala hlavu domácej obrane.

Vyrovnanie prišlo v druhej tretine. Najlepší strelec Slovenska v príprave na šampionát Juraj Mikúš v presilovke poslal spomedzi kruhov vyrazený puk za chrbát brankára Biriukova.

V tretej tretine hrali Slováci vyrovnanú partiu, ba mali viac šancí. Druhý gól nepadol, a keďže sa nerozhodlo ani v päťminútovom predĺžení prišli na rad samostatné nájazdy.

Definitíva padla až v šiestej sérii: Mikúš nedal, Pestuško prekonal Laca. V prvej sérii mladík Ján Sýkora z B. Bystrice pripomenul velikána Pavla Demitru gólom, keď mal hokejku medzi nohami a zmiatol brankára.

Pred hokejom na cintoríne

Výprava hokejistov Slovenska navštívila vo štvrtok predpoludním Leontievský cintorín v Jaroslavli, na ktorom sú pochované viaceré obete vlaňajšieho septembrového nešťastia miestneho tímu Lokomotiv. Branko Radivojevič s Marcelom Hossom položili za celé mužstvo veľký veniec, ich spoluhráči pri hroboch zapálili sviečky a v tichosti sa modlili.

Atmosféru umocňovalo pochmúrne daždivé počasie. Okrem Slovákov si pamiatku obetí septembrového nešťastia uctili aj hráči ruskej zbornej. Aj oni položili veniec a kytice kvetov.

V sobotu hrá Rusko so Slovenskom v Jaroslavli odvetu (priamy prenos STV, 15 h).

Rusko - Slovensko 2:1 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 14. Svitov (Ľudučin, Burdasov), rozhodujúci sam. nájazd Pestuško - 35. J. Mikúš (Kudroč, Vydarený)

Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, hlavní rozhodcovia: Buturlin, Anisimov (obaja Rus.), 9040 divákov.

Samostatné nájazdy: Abdullin gól 1:0, Ján Sýkora gól 1:1, Pestuško gól 2:1, Bartovič nedal 2:1, Ľudučin nedal 2:1, Marcel Hossa gól 2:2 - Juraj Mikúš gól 2:3, Abdullin gól 3:3, Ján Sýkora nedal 3:3, Abdullin nedal 3:3, Juraj Mikúš nedal 3:3, Pestuško gól 4:3

Rusko: M. Biriukov - Rylov, Riasenskij, Čudinov, Kiselevič, J. Biriukov, J. Medvedev, Višnevskij, Zubarev - Pestuško, Zubov, S. Širokov - Ketov, Šipačev, Skačkov - Ľudučin, Svitov, Burdasov - Varnakov, Bodrov, Abdullin.

Slovensko: J. Laco - Starosta, Baranka, Kudroč, Vydarený, P. Mikuš, Sersen, Stehlík, V. Mihálik - Ján Sýkora, Cibák, Marcel Hossa - Hovorka, J. Mikúš, Bartovič - Š. Ružička, Bližňák, Surový - Špirko, Kytnár, Lušňák

Rusi začali podľa očakávania aktívne a od prvých minút ohrozovali bránku Jána Laca. Do prvej príležitosti sa dostal kapitán "zbornej" Maxim Pestuško, ale slovenský gólman výborne zasiahol.

Slovenská defenzíva sa musela poriadne obracať počas vylúčenia Tomáša Starostu, ale zverenci Vladimíra Vůjtka, ktorého meno diváci na tribúnach niekoľkokrát skandovali, sa ubránili. Slováci pozorne bránili a snažili sa o rýchly prechod do útoku. V

dobrej pozícii sa v 9. min nepresadil Marcel Hossa, potom neuspel z ťažkého uhla ani Bartovič. Rusi boli ofenzívne naladení. V 12. min vypadol Michailovi Biriukovovi puk po strele Ružičku, ale slovenskí útočníci sa k nemu už nedostali.

V 14. min potešil tribúny Svitov, ktorého po obkorčuľovaní bránky našiel presne Burdasov, a otvoril skóre. Rusi získali väčšiu istotu a boli aj naďalej nepríjemní. Záver tretiny dohrávali v oslabení, ale slovenský tím sa nepresadil.

Aj po prestávke boli aktívnejší domáci hokejisti. V 25. min zlikvidoval Laco forhedový blafák Ketova. O minútu neskôr slovenský gólman pokazil radosť aj Barnakovovi.

Na hre oboch tímov bolo vidno, že sa ešte len zohrávajú a sú vo fáze prípravy. V 33. min zabudli slovenskí obrancovia na Ľudučina, ale ten sa nepresadil ani na dvakrát.

Slováci dokázali vyrovnať v 35. min, keď si Vydarený vymenil puk na modrej s Kudročom, ktorého strelu vyrazil Biriukov iba pred Mikúša a ten dosiahol svoj 11. reprezentačný gól. V závere druhej tretiny hrali hostia presilovku, ale do vážnejšieho zakončenia sa nedostali.

V početnej výhode začal slovenský tím aj tretiu časť hry, ale "zborná" sa úspešne bránila. Rusi sa už nedostávali tak často do zakončenia ako v úvode zápasu a navyše robili aj individuálne chyby. V 45. min mohol zvýšiť Špirko, jeho pokus však Biriukov so šťastím zlikvidoval.

V 48. min trafil pri ďalšej početnej výhode Marcel Hossa len konštrukciu ruskej bránky a potom sa pred Biriukovom nepresadil ani Surový. Rusi sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu, Zubov s Ketovom však Laca svojimi pokusmi nezaskočili.

Na opačnej strane mieril z dobrej pozície nepresne Ján Sýkora. Hra sa prelievala zo strany na stranu, hráči si dávali pozor aj pri bránení, žiaden tím nechcel urobiť zbytočnú chybu. V predĺžení mohli skórovať oba tímy, 46 sekúnd pred jeho koncom putoval na trestnú lavicu Sersen.

Ruský tréner Zinetula Biľaletdinov si zobral oddychový čas, ale skóre sa nezmenilo. Rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých boli úspešní Abdullin (dvakrát), Pestuško (obaja dvakrát) na jednej a Sýkora, Hossa a Mikúš na druhej strane. V šiestej sérii nedal Juraj Mikúš, naopak Pestuško Laca prekonal.