Slovan a Žilina v Corgoň lige zaváhali

(Autor: SITA/AP)
TASR|14. apr 2012 o 16:37

Slovan remizoval v B. Bystrici a na 1. miesto stráca päť bodov. Žilina nevyužila možnosť udržať si na čele poradia 2-bodový náskok, po remíze s Trenčínom sa na ňu dotiahol trnavský Spartak. Prešov prekvapil v Zlatých Moravciach, Nitra pohodlne zdolala DAC

Slovan nedokázal na trávniku banskobystrickej Dukly vyhrať. Na prvé miesto tak stráca päť bodov. Futbalisti Žiliny nevyužili možnosť udržať si na čele poradia 2-bodový náskok, po remíze s Trenčínom sa na nich dotiahol trnavský Spartak. Prešov prekvapil v Zlatých Moravciach, Nitra pohodlne zdolala DAC.

Slovan z Banskej Bystrice s bodom

Od Slovana sa vzhľadom na tabuľkové postavenie čakalo oveľa viac ako na Štiavničkách ukázal, najmä v prvom polčase. Jediný strelecký pokus Kladrubského v 17. min, spoza šestnástky úplne nepresný, hosťom vôbec nesvedčal.

Dukla sa dostávala pred brankára Kováča oveľa častejšie a vytvorila si aj solídne príležitosti. V 6. min po rohovom kope hlavička Hučka skončila vysoko nad horným brvnom, V 11. min prekvapujúci strelecký pokus z uhla Kováč vyrazil a v 28. min Matúšovu strelu zblokovala v pokutovom území hradba tiel.

Najkrajšiu akciu si vytvorila Dukla v 30. min, Považancovu krížnu nahrávku Matúš z voleja namieril tesne vedľa k vzdialenej žrdi. Polčasový účet uzatvorila v 42. min spolupráca Považanca s Hučkom a na jej konci spoľahlivý zákrok Kováča.

Po zmene strán sa na ihrisku očakával iný Slovan a brejk Milinkoviča, aj keď nedotiahnutý, tento predpoklad v 49. min len potvrdzoval. Hra sa zrýchlila, ponúkalo sa viac priestoru, veľa nepresností však zlikvidovalo akcie už v zárodku.

Až v 62. min Halenárova strela, ktorú Boroš vyrazil na roh, a vzápätí Kopúnkov nepresný pokus napovedali, čo v Slovane dovtedy driemalo. Udrelo však na opačnej strane, v 66. min Považanec krásne vysunul Matúša a na jeho technickú strelu k ľavej žrdi bol Kováč prikrátky.

Matúš mohol v 69. min pridať aj ďalší gól, keď stočil nahrávku Rejdoviana pár decimetrov vedľa pravej žrde.

V 70. min po nahrávke Mészárosa a presnej strele Milinkoviča do horného rohu však Slovan vyrovnal, odrazu pribudlo vzruchu a kombinácie Slovana dostávali čoraz hlbší zmysel. Na oboch stranách sa vo zvyšnom čase vsadilo aj na pozorné bránenie, aj keď Halenár v 88. min spálil tutovku, ktorú mu vychytal Boroš. V nadstavenom čase Grendel fauloval Bažíka a pokutový kop Pančíka vyrazil bravúrne Kováč.

Dukla B. Bystrica - Slovan Bratislava 1:1 (0:0)

Góly: 66. Matúš - 70. Milinkovič, rozhodca Kráľovič, ŽK: Laksík, Pančík, 2250 divákov.

B. Bystrica: Boroš - Pančík, Poljovka, Gyömbér, Savič - Rejdovian (73. Slančík), Považanec (79. Bažík), Hlinka, Hučko - Laksík, Matúš (90. Kupčík)

Slovan: Kováč - Bagayoko, Kladrubský, Pečálka (37. Mészáros), Had - Grendel, Milinkovič, Kopúnek, Pauschek (85. Jánošík) - Halenár, Piroska (58. Szarka)

Aktéri hodnotia:

Štefan Zaťko, kouč B. Bystrice: "Bolo to rušné stretnutie, hore dole. Slovanu sme sa snažili poctivým výkonom dávať málo priestoru, má technické mužstvo, možno prvý polčas sme mohli niektoré akcie dotiahnuť, chýbal len väčší pokoj. Tak ako sme mali v závere šťastie, tak nás aj pri penalte opustilo, táto sezóna je už o tom."

Vladimír Weiss, tréner Slovana: "Pre ľudí zaujímavý zápas, v ktorom Dukla dominovala silou a my sme sa snažili viac hrať futbal po zemi, no na tomto teréne to bolo ťažké. Zažili sme veľa zvratov, mohli sme vyhrať i prehrať, bojovalo sa, bol to futbal na hranici možností, aké poskytovala plocha. V závere Halenár mohol streliť gól, Kováč nás zasa podržal pri pokutovom kope. Remíza je zaslúžená, no pre nás je to málo."

Pavel Kováč, brankár Slovana: "Strelcov penált sledujem sem tam, teraz sa jedno oko smeje, druhé plače, chceli sme vyhrať, nevyšlo to. Prvý polčas to nebolo z našej strany presvedčivé, no takéto zápasy treba hlavne oddrieť. Mohli sme vyhrať i prehrať, s bodom nie sme spokojní. Penaltu som musel chytiť, inú možnosť som si nepripúšťal."

Michal Pančík, po nepremenenej penalte: "Po boji je každý generál, penaltu som mohol riešiť inak, inde zamieriť, no kopol som to tak, že mi ju chytil, bolo to z mojej strany zlé riešenie. Kováč urobil úkrok skôr, ja som ho už nesledoval, bol presne tam, kde letela lopta. Na penaltu som si trúfal, kopal som bez nervov, bola to moja zodpovednosť. Z pokutových kopov nám to nepadá, ani zo šancí. Od zlosti odhodenú kopačku som našiel, aj so žltou kartou. Pre nás je dobré, že penalty už rozhodcovia v náš prospech pískajú, len ich treba premieňať. Proti Slovanu o to viac, že je to súper, ktorý niečo znamená a víťazstvo nad ním sa nesmierne cení."

začiatok článku

Ruža si poradila s Košicami

Domáci začali s ofenzívnym apetítom, ako prvý sa do dobrej streleckej príležitosti dostal Masaryk, no zvnútra šestnástky ľavačkou prekopol košickú bránu. V 12. min. Masaryk hruďou stlmil loptu Poliačkovi a ten tesne minul košický obdĺžnik.

O dve minúty na to, bolo horúcou pred ružomberskou bránou, po prvom rohovom kope hostí, Redžepi zblízka mieril vedľa. V 21. min. skóre otvoril Masaryk, keď po Maslovej hlavičke a zákroku Tofiloského doklepol loptu do siete. Hostia potom mali pár ofenzívnych náznakov, ale k zakončeniu sa nedostali.

V 37. min. mal košický gólman plné ruky práce, keď ho hlavou natiahol vlastný stopér Radžepi. Kým v prvom polčase Ružomberčania jasne dominovali, po zmene strán už poľavila hra sa zväčša prelínala medzi šestnástkami. V 62. min. sa Karaš dostal za obranu Liptákov, ale zoči voči Hrdličkovi nemal presnú mušku. V 74 min. sa domáce publikum poriadne vydýchlo, Kuzma poslal Karaša až pred Hrdličku, no ten miliónovú príležitosť trestuhodne spálil.

Naopak v 85. padla zápasová definitíva, keď J. Vavrík hlavou za Tofiloského chrbát usmernil Pekárov center. V 90. min. však mohol mať posledné slovo Viazanko, ale Hrdlička ho vychytal. Ružomberčania si zaknihovali prvé domáce víťazstvo na jar a zaslúžene.

MFK Ružomberok - MFK Košice 2:0 (1:0)

Góly: 21. Masaryk, 85. J. Vavrík. Rozhodoval: Jaška, ŽK: J. Chovanec Kuzma, Viazanko, 1412 divákov.

Ružomberok: Hrdlička P. Maslo, Kostelný, Nosek, J. Chovanec J. Vavrík, Ďubek (60. Hoferica) Skalák (67. Oboya). Poliaček (87. Bielák) Š. Pekár - Masaryk

Košice: Tofiloski Mik. Tóth (86. Ostojič), Kavka, Redžepi, Milojevič Hovančík (69. Škutka) Pačinda (84., K. Kuzma, Karaš, Viazanko Diaby

Tréneri hodnotia:

Aleš Křeček (tréner Ružomberka): "Chceli sme potvrdiť tri body z Dunajskej Stredy, čo sa nám aj podarilo. V prvom polčase sme boli lepším tímom, súper sa skôr zameriaval na dobrú defenzívu a protiútoky. Po zmene strán sme už nehrali tak dobre. Iniciatíva bola na strane súpera, ktorý mal štyri dobré príležitosti. Našťastie, šesť minút pred koncom prišla naša gólová poistka. Dnes sme nepodali optimálny výkon, podstatné však je, že sme zabodovali naplno."

Ladislav Šimčo (tréner Košíc): "Aj napriek zlému stavu ihriska sa dnes hral nadpriemerný ligový futbal. Žiaľ, v druhom polčase, keď sme stupňovali tempo a mali aj viacero gólových šancí, sa nám zápas nepodarilo otočiť. Naopak, inkasovali sme druhý gól. Som sklamaný z výsledku, hra mužstva ma však potešila."

Nitra pohodlne zdolala DAC 3:0

Nitrania privítali posledný DAC, ktorý na jar ešte nezvíťazil. Už vo 4. minúte sa takmer menilo skóre, keď po zakonční Kroupu z bránkovej čiary odkopával Nikolič. O minútu strieľal zľava prudko Soumah a brankár hostí vyrazil na roh.

V 7. minúte prvýkrát pohrozili aj hostia, keď nebezpečne strieľal Delarge. Hneď z protiútoku skúsil šťastie kapitán domácich Šimončič, loptu však poslal len do Kučerových rúk. Po štvrťhodine hry Gajdoš veľmi dobre zahral štandardku a brankár DAC mal problémy.

Na opačnej strane sa prezentoval Delarge, ale s jeho strelou si Hroššo poradil. V 25. minúte sa aktívnejší domáci dočkali. Soumah pekne vysunul Kolára a ten prekonal brankára Kučeru. O 10 minút neskôr nebezpečnú hlavičku Kroupu brankár DAC zneškodnil. V 41. minúte mohol DAC vyrovnať, keď po centri Ayuka hlavičku Hözla Hroššo iba s námahou vyrazil.

Druhý polčas sa začal Fodrekovým nepresným priamym kopom. Po hodine hry hlavičku Murína po Gajdošovom rohu zneškodnil brankár DAC. V 63. minúte sa skóre zmenilo druhýkrát. Po peknej akcii Soumahovu strelu Kučera vyrazil len pred seba, nasledoval faul Marcina na Kroupu a z nariadenej penalty Gajdoš neminul.

O 2 minúty mohlo byť už 3:0, keď Gajdoš vysunul Kroupu, ale ten z čistej šance lobom minul bránu. Nitrianska prevaha pokračovala. Po centri Boszoráda Kolár hlavičkou opečiatkoval brvno, Šimonek sám pred brankárom prestrelil a v 76. minúte mohol znížiť Gordič, ale z pár krokov prekopol.

Trest prišiel o 2 minúty, keď svoje futbalové umenie predviedol Soumah. Položil si Hantáka aj Marcina a bez problémov vsietil. V závere ešte pálil tesne vedľa Harbuľák a Soumaha vychytal brankár hostí.

FC Nitra - DAC 1904 Dunajská Streda 3:0 (1:0)

Góly: 25. Kolár, 63. Gajdoš (z 11 m), 78. Soumah. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Tóth - Fodrek, Marcin, 868 divákov.

Nitra: Hroššo - Harbuľák, Murín (84. F. Moravčík), Tóth, Čirik - Šimončič - Ivančík (57. Bosorád), Soumah, Gajdoš, Kolár - Kroupa (71. Šimonek)

Dunajská Streda: Kučera - Nikolič, Marcin (81. Adiaba), Huber, Laštovka - Hözl - Kabele (72. Hanták), Fodrek, Ayuk, Urbánek (57. Kordič) - Delarge

Ladislav Jurkemik, tréner Nitry: "Som rád, že po prehre v Trenčíne sa mužstvo našlo a odohralo dobrý zápas. Strelili sme tri góly a diváci sa futbalom bavili. Gratulujem môjmu mužstvu za dobrú robotu."

Krisztián Németh, tréner DAC-u: "Kým v strednej prípravnej zóne sme sa vedeli súperovi vyrovnať, obrovský rozdiel bol v útočnej a obrannej zóne. Súper bol v týchto zónach dôrazný a svoje šance premenil. My sme aj svoje najväčšie príležitosti doslova zavraždili."

Prešov otočil zápas v Zl. Moravciach

Úvod stretnutia veľa futbalovej krásy nepriniesol. Už vo 4. minúte pokúšal šťastenu Macko, ale jeho strela spoza 16-tky preletela ponad Kuciakovu bránku. Po štvrťhodine hry Kolbas našiel na hranici malého vápna Střihavku, tomu lopta v poslednej chvíli odskočila od nohy.

Prebiehala 21. minúta, na Orávikov center si z ľavej strany nabehol Brčák a exportnou hlavičkou k žrdi poslal domácich do vedenia. V 26. minúte napriahol z 20-metrov Orávik, jeho strele však chýbala presnosť.

Po polhodine hry Macko vysunul Střihavku, tomu v poslednej chvíli vypichol lopti na roh Pavlovič. Ten rozohral Kolbasom, ale Mackova prudká strela mierila do nebies. V závere prvého dejstva Hruškova strela z dobrých 30-metrov poriadne vystrašila Diviša. Po zmene strán začali hostia aktívne.

V 46. minúte Mackov center Střihavka hlavou poslal tesne nad Kuciakovu bránku. Poistiť vedenie ViOn-u mohol v 50. minúte Bernáth, ktorý zoči-voči Divišovi z osem metrov prestrelil. V 53. minúte Mackov prudký center Kuciak vyrazil, aby následnú Katonovu strelu odvrátil Husár na roh. Vyrovnania sa Prešovčania dočkali v 64. minúte, keď Macko utešenou strelou z priameho kopu nedal Kuciakovi šancu.

V 66. minúte sa skóre mohlo opäť meniť, avšak Hruška z hranice 16-tky preloboval Diviša aj bránku. Útočná aktivita hostí priniesla ovocie v 73. minúte, keď agilný Macko ponúkol tutovku Katonovi, ktorý do prázdnej bránky upravil na 1:2.

V 83. minúte mal Katona na kopačke aj tretí gól, Kuciak jeho strelu zázračne vyrazil. V závere domáci vrhli všetky sily do útoku. V 88. minúte Hruškovu tečovanú strelu Diviš skrotil. Keďže hostia záver zvládli, odnášajú si domov veľmi cenné tri body.

ViOn Zlaté Moravce - 1. FC Tatran Prešov 1:2 (1:0)

Góly: 21. Brčák - 64. Macko, 73. Katona. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Paur, Husár, Bernáth - Lipták, 1265 divákov.

ViOn: Kuciak - Husár, Pavlovič, Majerník, Chren (64. Hodek) - Orávik, Luhový, Paur, Hruška - Brčák (54. Candrák), Bernáth (88. Pinter)

Tatran: Diviš - Petráš (76. Štetina), Piter-Bučko, Krajník, Krob - Lipták - Kolbas (46. Zošák), Katona (90. Lysjuk), Macko, Jakovlev - Střihavka

Juraj Jarábek (tréner Z. Moraviec): "Gratulujem Prešovu k víťazstvu, myslím, že dnes urobili veľký krok k záchrane. My máme nenormálnu maródku, varíme z toho čo máme. V utorok hráme pohár, ktorý je pre nás prioritou."

Sergij Kovalec (tréner Prešova): "Dnes sme videli dobrý zápas, obe mužstvá chceli vyhrať, šťastie sa usmialo na nás. Som rád, za dnešný výkon som pochválil svojich hráčov. Zlaté Moravce hrajú v utorok pohár a prajem im veľa šťastia."

Žilina zaváhala s Trenčínom

V prvej štvrťhodine videli diváci pod Dubňom tri góly. Už 8. min po centri zľava usmernil domáci obranca Piaček hlavou loptu do trenčianskej brány.

Radosť Žilinčanov trvala len osem minút, v 14. min si urobil priestor v strede poľa Štefánik a spoza šestnástky peknou strelou vyrovnal. Strelecké preteky pokračovali, v 16. min sa lopta odrazila od Majtána k Barčíkovi a žilinský kapitán poslal svoj tím opäť do vedenia. Pohybliví hostia však hrali aktívne smerom dopredu.

V 20. min nastala podobná situácia ako pri prvom trenčianskom góle, uvoľnil sa Hlohovský, ale jeho strelecký pokus brankár Krnáč vystihol. V útočnej aktivite nepoľavovali ani domáci, futbal z jednej strany na druhú sa musel divákom páčiť.

V 27. min mala Žilina ďalšiu gólovú tutovku, Barčík prihral pred bránu do čistej šance Majtánovi, ale obranca hostí odkopol loptu do bezpečia. Nebezpečnú strelu poslal na Volešákovu bránu v 37. min aj Pich, ale nepresne.

Obraz hry sa nezmenil ani po prestávke. Obaja súperi sa po získaní lopty snažili čo najskôr dostať pred bránku súpera a vytvoriť si šancu. V 56. min si domáci zadáci nerozumeli s brankárom Krnáčom a nabiehajúci Peltier takmer vyrovnal.

Chybu vyrobili o chvíľu aj obrancovia Trenčína, v 60. min Majtán obišiel aj brankára Volešáka, ale bol už v ťažkom uhle na to, aby presne trafil do odkrytej brány. Aj po hodine hry sa oba tímy snažili nepoľavovať z nasadeného tempa. Vyrovnanie mal na kopačke v 71. min striedajúci Mazan, ale zblízka netrafil bránku.

Podarilo sa to Peltierovi o tri minúty neskôr, Salinas potiahol loptu v strede ihriska, vošiel s ňou až do šestnástky, kde poslal ideálnu prihrávku Peltierovi, ktorý bez problémov strelil druhý gól Trenčanov. Salinas skúšal strelecké štastie aj v 86. min, ale tentoraz mieril nad bránu. Na opačnej strane mohol rozhodnúť Angelovič, ale zblízka nedal. Stretnutie malo svoj náboj až do konca.

V posledných minútach mali aktívni hostia ďalšiu veľkú šancu, Peltierov pokus dve minúty pred koncom takmer znamenal víťazstvo pre Trenčín. Napokon sa oba tímy rozišli po nadpriemerne dobrom zápase so zaslúženou remízou.

MŠK Žilina - AS Trenčín 2:2 (2:1)

Góly: 8. Piaček, 16. Barčík - 14. Štefánik, 74. Peltier, ŽK: 57. Pich - 49. Čögley, 56. Baéz, rozhodovali: Vnuk - Mókoš, D. Hrčka, divákov

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Akakpo, Ricardo Nunes - Pečovský (67. Deza) - Barčík (78. S. Angelovič), Gergel, Pich - Bello, T. Majtán (80. Ján Novák)

Trenčín: Volešák - Čögley, Kleščík, Diakite, Radovanovič - Baéz (62. V. Horváth) - Salinas, Štefánik, Hlohovský (62. Mazan) - Peltier, Depetris (73. Štyvar)

Ľuboš Nosický, tréner Žiliny: "Naozaj zaujímavý zápas, hraný vo vysokom tempe. Obe mužstvá odovzdali všetko, čo v nich je. Možno keby Robo Pich za stavu 2:1 využil svoju vyloženú šancu, bolo by to jasnejšie, ale takto to bolo vyrovnané a dramatické až do konca a stretnutie mohlo naozaj skončiť víťazstvom jedného či druhého tímu."

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "Videli sme výborný zápas, o ktorý sa pričinili obidve mužstvá. Náš výkon bol z môjho pohľadu veľmi kvalitný aj preto, že to bolo v Žiline. Aktívnou hrou sme sa dostali do zápasu, keď sme prehrávali prvý aj druhý krát. V závere sme sa možno tlačili aj do víťazstva, ale mohlo to dopadnúť aj víťazstvom domácich. Som rád, že sme v Žiline predviedli takýto výkon."