AKTUALIZOVANÉ 21:58

Českí hokejisti zdolali Slovákov 3:1

Zápas je aj spomienkou na zisk titulu bývalého Československa na šampionáte v Prahe v roku 1972.

Jiří Tlustý v útoku na bránku slovenského brankára Romana Hamerlíka.(Zdroj: TASR)

PRAHA. Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrávajú v Prahe v prvom z dvojice prípravných zápasov proti Česku v rámci 3. dvojkola Euro Hockey Challenge.

Stav zápasu bol po prvej tretine 1:0 pre domácich hokejistov, keď skóre duelu otvoril Zdeněk Kutlák. V druhej tretine sa presadil Kristián Kudroč a vyrovnal na 1:1.

V 56. min si víťazný gól pripísal Petr Tenkrát, v záverečnej minúte pri power-play uzavrel na konečných 3:1 Tomáš Plekanec.

Súboj v pražskej O2 aréne je aj spomienkou na zisk titulu majstrov sveta bývalého Československa na šampionáte v Prahe v roku 1972. Oba tímy nastúpili na prvú tretinu v replikách dresov z tej doby.

Na stretnutí sú v hľadisku prítomní aj všetci žijúci členovia úspešného tímu s výnimkou Jaroslava Holíka, ktorý chýba zo zdravotných dôvodov.

Odvetný zápas je na programe v piatok o 17.00 h v bratislavskej Slovnaft Aréne.

Výsledok:

Česko - Slovensko 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Góly: 18. Kutlák (Kašpar, Petružálek), 56. Tenkrát (Kutlák, Plekanec), 60. Plekanec (Štěpánek) - 35. Kudroč (Surový)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška (SR), Jeřábek (ČR) - Blümel (ČR), Valach (SR), 9450 divákov.

Česko: Štěpánek - Nakládal, Krejčík, Kutlák, Čáslava, Mojžíš, Kudělka, Zámorský - Tenkrát, Plekanec, Tlustý - Petružálek, J. Novotný, Kašpar - Průcha, P. Nedvěd, I. Rachůnek - Kumstát, Jan Kovář, Vondrka - Vampola, P. Holík

Slovensko: Hamerlík - Starosta, P. Mikuš, Kudroč, Sersen, Vydarený, V. Mihálik, Stehlík - Radivojevič, Bližňák, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Š. Ružička - Marek Hovorka, J. Mikúš, Bartovič - Lušňák, Kytnár, Špirko - Ján Sýkora

Duel tradičných rivalov sa niesol v spomienkovom duchu pri príležitosti 40. výročia triumfu Československa na majstrovstvách sveta a Európy, obe mužstvá preto nastúpili v replikách dresov z roku 1972. Po opatrnom začiatku sa diváci dočkali prvej veľkej príležitosti na začiatku 7. minúty, keď Tlustý využil dieru v slovenskej obrane, rútil sa sám na Hamerlíka, no ten jeho strelu zneškodnil.

Brankár hostí sa vyznamenal aj v polovici úvodného dejstva, keď si poradil so zakončením Kovářa. Hostia si najväčšiu šancu vypracovali paradoxne vo vlastnom oslabení, keď Hossa v prečíslení dvoch proti jednému naservíroval puk Radivojevičovi, no Štěpánek výborne zasiahol lapačkou. Zahodenú šancu potrestali domáci hneď vzápätí, keď český gólman rýchlo rozohral puk a Kutlák z protiútoku prestrelil Hamerlíka - 1:0.

V prvej prestávke prebehol slávnostný akt odovzdania spomienkových dresov pamätníkom šampionátu z roku 1972, aktéri stredajšieho duelu sa naopak prezliekli do tradičných reprezentačných zvrškov. V 22. minúte sa vybral na útočný výlet obranca Sersen, puk z jeho hokejky však minul českú bránku. O ďalšie dve minúty pohrozil na druhej strane Tenkrát, no ani on neuspel.

Domáci boli naďalej lepším tímom, častejšie sa dostávali pred súperovho brankára, ale vo finálnej fáze boli neefektívni. Českí priaznivci v 35. minúte rozprestreli obrovský transparent, znázorňujúci porovnanie medailovej bilancie Čechov a Slovákov na MS, na čo hostia ešte v tej istej minúte zareagovali vyrovnávajúcim gólom. Surový vyhral vhadzovanie, puk sa dostal na modrú ku Kudročovi a ten nahodeným pukom využil Štěpánkov zakrytý výhľad - 1:1.

V 44. minúte mohol nakloniť misky váh na stranu Slovenska Hossa, ktorý obkrúžil bránku, ale jeho bekhendovú strelu brankár zastavil ľavým betónom. O päť minút neskôr pálil z otočky Surový, Štěpánek si však opäť poradil. Následne vznikla pred českou bránkou hromadná šarvátka, k pästnému súboju však nedošlo.

Domácim vrátil vedenie v 56. minúte Tenkrát, ktorý na dvakrát prekonal Hamerlíka po tom, čo slovenský brankár neudržal strelu Kutláka. Slováci sa v závere pokúsili vyrovnať pri hre bez brankára, ale Plekanec strelou do prázdnej bránky spečatil víťazstvo Česka v pomere 3:1.

Ďalší výsledok:

Švédsko - Švajčiarsko 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)

Góly: 38. Fernholm, 47. Pettersson - 2. Brunner, 26. Sprunger, 50. Rubin, 60. Von Gunten

Pozápasové hodnotenia:

Vladimír Vůjtek, tréner SR: "Začali sme až príliš opatrne, chýbalo nám zdravé sebavedomie. Náš prejav bol taký vlažný, boli sme nervózni. Česi mali šance a dostali sme len jeden gól vďaka brankárovi Hamerlíkovi. Od druhej tretiny sme sa vzchopili, hrali sme dobrý hokej a vyrovnanú partiu, ktorej by viac sedela remíza. Žiaľ, štyri minúty pred koncom prišla chyba, keď sme mali puk na hokejke a ľahko sme ho odovzdali súperovi, pričom ich skúsení hráči si s tým už dokázali poradiť."

Alois Hadamczik, tréner Česka: "V prvej tretine sme hrali veľmi dobre, boli sme lepší. Neskôr nám začali viaznuť prihrávky a už to nebolo také dobré. Víťazstvo v domácom prostredí nás ale samozrejme teší, týmto triumfom sme splnili svoju úlohu."