AKTUALIZOVANÉ V PIATOK O 16:36

Chelsea zaskočila Barcelonu a vyhrala 1:0

Didier Drogba rozhodol o víťazstve Chelsea gólom v nadstavenom čase prvého polčasu.

Didier Drogba.(Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Víťazstvom FC Chelsea 1:0 sa skončilo stredajšie prvé stretnutie semifinále futbalovej Ligy majstrov 2011/2012 s FC Barcelona. Na Stamford Bridge mali prevahu hostia, ale nedokázali premeniť ani jednu z množstva veľkých príležitostí, a tak si do budúcotýždňovej odvety nesie najtesnejší náskok londýnske mužstvo.

Jediným úspešným strelcom stredajšieho duelu bol skúsený útočník z Pobrežia Slonoviny Didier Drogba, ktorý zužitkoval v nadstavenom čase prvého polčasu nezištnú prihrávku Brazílčana Ramiresa.

Londýnčania držia nezdolateľnosť

"Blaugranas" prehrali prvýkrát po 15-zápasovej šnúre bez neúspechu, ale v odvete, ktorá sa uskutoční v utorok 24. apríla na Nou Campe, sú napriek tomu favoritom.

Konfrontácia týchto dvoch tímov je reprízou semifinále kontinentálneho pohára číslo jeden zo sezóny 2008/2009. Vtedy postúpili do finále Barcelončania zásluhou vyššieho počtu strelených gólov na ihrisku súpera. O postup katalánskeho mužstva sa postaral gólom v nadstavenom čase stredopoliar Andrés Iniesta.

Pre Barcelončanov je účasť v tohtosezónnom semifinále piatou v sérii a majú na dosah obhajobu titulu kontinentálnej trofeje, čo sa naposledy podarilo hráčom AC Miláno v roku 1990.

Katalánsky klub celkovo triumfoval v najprestížnejšom európskom pohári štyrikrát, Chelsea stále čaká na svoj premiérový titul. Chelsea si naďalej udržala domácu nezdolateľnosť v tejto fáze Ligy majstrov, pričom v semifinále sa predstavuje šiestykrát za ostatných deväť rokov.

Chelsea to na Barcelonu vie

Zaujímavosťou stredajšieho merania síl bol aj fakt, že na lavičkách tímov sedeli tréneri, ktorí dlhodobo pôsobili v klube ako hráči, a dokonca sa vo vzájomnej konfrontácii stretli aj na trávniku. Roberto Di Matteo a Pep Guardiola zasiahli do odvetného zápasu štvrťfinále LM 1999/2000.

"The Blues" neprehrali so španielskym súperom už štrnásť stretnutí v sérii.

Postupujúci z tejto dvojice sa vo finále stretne s úspešnejším z dua Bayern Mníchov - Real Madrid. V utorňajšom zápase týchto dvoch veľkoklubov sa z víťazstva 2:1 tešili domáci Bavori.

Výsledok prvého zápasu semifinále Ligy majstrov 2011/2012:

FC Chelsea (Angl.) - FC Barcelona (Šp.) 1:0 (1:0)

Gól: 45.+ D. Drogba, ŽK: 69. Ramires, 86. D. Drogba - 71. Pedro Rodríguez, 76. S. Busquets, rozhodoval: Brych (Nem.)

Chelsea: P. Čech - Ivanovič, G. Cahill, Terry, Ashley Cole - Lampard, Obi Mikel, Raul Meireles - Mata (74. S. Kalou), Ramires (88. Bosingwa) - D. Drogba

Barcelona: Víctor Valdés - Daniel Alves, Puyol, Mascherano, Adriano Correia - Xavi (87. Cuenca), S. Busquets, Iniesta - Messi, A. Sánchez (66. Pedro Rodríguez), Fábregas (78. Thiago Alcantara)

Prvý polčas sa niesol v očakávanom scenári. Chelsea sa stiahla do svojej obrannej ulity a čakala na svoju šancu. Barca tlačila ihneď od úvodu, v 9. minúte Sanchezov lob skončil na brvne Čechovej brány a obrancovia stihli uhasiť požiar. Zadáci The Blues boli aj naďalej v permanencii, v 17. minúte blokovali Messiho, o pár sekúnd na to český brankár bravúrne kryl Iniestov pokus.

V prvej polhodine mali hostia loptu v moci 70 percent času, no ich koncovka zlyhávala na celej čiare. Dokumentoval to aj Fabregas, ktorý v prečíslení už prekonal Čecha ale jeho pomalú loptu stihol Cole odkopnúť pred bránkovou čiarou.

Z ulity sa vytiahli Londýnčania efektívne a najmä šokujúco v nadstavenom čase. Messi stratil v stredovom kruhu loptu, Ramires potiahol na ľavej strane a Drogba zblízka jeho center upratal do siete.

Vyrovnanie mohlo prísť krátko po obrátkach. Fabregas našiel padáčikom Sancheza, no ten si loptu pustil príliš pod nohy a jeho zakončenie z piatich metrov skončilo vedľa. I keď v poli Barca naďalej dominovala, jej priamočiarosť smerom na bránu sa postupne otupila.

V závere po umiestnenej hlavičke Puyola sa vyznamenal znovu Čech, šance v nadstavení mali aj Pedro a Busquets, no obrana Chelsea v druhom polčase inak dobre tesnila a nádejný výsledok do odvety si už do konca stretnutia uchránila.