Hantuchová vyhrala, Slovenky sa vracajú medzi elitu

Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová a Matej Lipták po poslednej dvojhre.
Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová a Matej Lipták po poslednej dvojhre. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela, TASR|22. apr 2012 o 13:09

Po ročnej prestávke sa slovenské tenistky vrátili v Pohári federácie medzi osemčlennú svetovú elitu. Rozhodujúci bod získala Daniela Hantuchová, hoci má problémy s nohou.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME o 21.20.

MARBELLA, BRATISLAVA. „Pri takýchto zostavách sme favoritkami,“ predpovedala Dominika Cibulková zápas so Španielkami. V domácom tíme chýbali tri najlepšie hráčky.

Včera bolo rozhodnuté už po dvojhrách. Cibulková výborne zvládla oba svoje zápasy. V sobotu súperke dovolila len tri gemy. Postupový bod pridala včera Daniela Hantuchová.

Jej zápas s Lourdes Dominguezovou-Linovou (104. vo WTA) však neprebiehal hladko. Slovenka nastúpila so zraneným členkom a v druhom sete ju delili od prehry dve loptičky.

„Ani sama neviem, ako som dokázala otočiť tento veľmi ťažký zápas. Mala som problémy s členkom a hrala som prakticky s jednou nohou, no bojovala som do poslednej loptičky a vyplatilo sa. V sobotu o ôsmej večer som absolvovala vyšetrenie magnetickou rezonanciou a do poslednej chvíle nebolo isté, či nastúpim,“ povedala Hantuchová pre TASR.

Slovenské tenistky zvíťazili nad Španielkami.

V prvom sete hrala príliš opatrne. „Nebola som pri loptičkách správne postavená a lietalo mi to kade-tade. Snažila som sa to však zahodiť za hlavu a hrať agresívnejšie. Potvrdili sme, že patríme do svetovej skupiny Pohára federácie.“

Slovenkám sa proti Španielkam darí. Pred desiatimi rokmi ich zdolali vo finále Fed Cupu.

„Daniela ukázala veľké srdce. Pripomenula, ako vie bojovať. Sme šťastní, že sa nám podarilo vrátiť sa do svetovej skupiny. Azda teraz ukážeme, že máme na to, aby sme do v nej boli stále,“ tešil sa kapitán Matej Lipták.

V záverečnej štvorhre nastúpila Rybáriková s debutantkou Schmiedlovou.

Slovenky spoznajú súpera vo februárovom 1. kole sezóny 2013 pri žrebovaní začiatkom júna. Do úvahy prichádzajú Taliansko, Česko, Rusko, USA, prípadne Srbsko. Zrejme nebudú hrať s Austráliou ani s Japonskom.

Baráž o účasť vo svetovej skupine Pohára federácie:

Španielsko - Slovensko 1:3

Sobota:

Lourdes Dominguezová Linová - Dominika Cibulková 3:6, 0:6

Silvia Solerová Espinosová - Daniela Hantuchová 7:6 (5), 6:4

Nedeľa:

Nuria Llagosterová Vivesová, Arantxa Parrová Santonjová - Magdaléna Rybáriková, Anna Karolína Schmiedlová 6:0, 6:7 (7), 6:3

Solerová Espinosová - Cibulková 4:6, 4:6

V zápase medzi Cibulkovou a Solerovou Espinosovou videli diváci od začiatku kvalitný antukový tenis s agresívnymi výmenami od základnej čiary. Slovenka si po brejku v šiestom geme vybudovala náskok 5:2 a v ôsmej hre mala pri podaní súperky dva setbaly.

Solerová Espinosová ich odvrátila a podarilo sa jej znížiť na 4:5, no Cibulková v desiatom geme trikrát skvele zareturnovala a prvý set sa stal jej korisťou. V druhom dejstve Cibulková po brejku v šiestej hre odskočila súperke na 4:2 a pri vlastnom podaní následne viedla 40:15.

Solerová Espinosová vďaka zisku štyroch fiftínov v rade znížila na 3:4, no záver setu patril Cibulkovej, ktorá za stavu 5:4 premenila po víťaznom bekhendovom returne hneď prvý mečbal. Predtým dokázala vďaka rýchlym nohám vyhrať dlhú výmenu.

Dominguezová-Linová - Hantuchová 6:0, 6:7 (4), 4:6

Hantuchovej v prvom sete zápasu s Dominguezovou Linovou nevychádzalo podanie, robila príliš veľa nevynútených chýb. Španielka bola pri dlhých výmenách od základnej čiary trpezlivejšia, účinne využívala stopbaly a po troch brejkoch uštedrila Hantuchovej "kanára".

Na začiatku druhého dejstva Slovenka pridala na agresivite a po dvoch brejkoch si vybudovala náskok 4:0. Dominguezová Linová však v ďalších minútach otočila na 5:4 a v desiatom geme bola dve loptičky od víťazstva.

Hantuchová si podržala servis, v ďalšom geme Španielku brejkla a za stavu 6:5 mala k dispozícii tri setbaly. Nevyužila ich však a na rad prišiel tajbrejk. Na jeho začiatku vyhrávala Dominguezová Linová 3:1, no Hantuchová potom získala štyri body za sebou a po víťaznom forhende si vynútila tretí set.

Na začiatku rozhodujúceho dejstva sa Hantuchová po rýchlom brejku ujala vedenia 3:1. Dominguezová Linová však vyrovnala na 3:3 a za stavu 4:4 mala k dispozícii dva brejkbaly. Hantuchová ich však odvrátila a v koncovke slávila úspech. V dersiatom geme premenila po víťaznom bekhende hneď prvý mečbal.