AKTUALIZOVANÉ 20:38

Basketbalistky Good Angels získali deviaty titul

V zápase sa blysla v domácom drese Zuzana Žirková, ktorá zaznamenala 20 bodov.

Hráčky Good Angels Košice oslavujú deviaty titul.(Zdroj: TASR)

KOŠICE. Pod ženskými basketbalovými košmi na Slovensku všetko po starom. Good Angels Košice získali už svoj deviaty extraligový titul za sebou, keď v stredajšom treťom stretnutí finále play-off 2011/2012 zdolali na domácej palubovke MBK Ružomberok hladko 72:41 a v sérii triumfovali presvedčivo 3:0 na zápasy.

Úspešným ligovým ročníkom navyše prešli bez jedinej prehry, prežili teda tzv. "perfektnú sezónu".

Klub z metropoly východu SR v roku 2004 prerušil dovtedajšiu hegemóniu Ružomberka a - vtedy pod názvom Delta I.C.P. Košice - získal svoj prvý primát. Po ňom pridal osem ďalších; len jeho názvy, pod ktorými vystupoval, sa menili z marketingových dôvodov.

V zápase sa blysla v domácom drese Zuzana Žirková, ktorá zaznamenala 20 bodov, pričom dokázala päťkrát presne namieriť spoza trojkového oblúka.

V priebehu polčasovej prestávky sa uskutočnila rozlúčka s hráčkami, ktoré ukončili svoju športovú kariéru. Pred divákmi v Infiniti aréne sa lúčila bývalá hráčka Košíc Slávka Bučáková-Frniaková a Jana Čarnoká, ktorej nedovolili pokračovať v ďalšej činnosti pretrvávajúce zdravotné problémy.

Posledný duel v žlto-modrom drese odohrali i Američanka Danielle McCrayová (Schio), Moldavčanka s ruským pasom Natalia Vieruová (Spartak Moskva) a Američanka so slovenským pasom Erin Lawlessová (Dinamo Kursk).

Good Angels získali titul suverénnym spôsobom.

Extraliga žien - finále play-off 2011/2012 - tretí zápas (hralo sa na tri víťazstvá):

Good Angels Košice - MBK Ružomberok 72:41 - konečný výsledok série 3:0, Good Angels získali majstrovský titul

Štvrtiny: 22:17, 16:4, 17:17, 17:3. Rozhodovali: Gabara, Šarišský, Fuska, TH: 20/15-12/7, fauly: 22:19, trojky: 7:2, 5 faulov: Jurčenková (Košice), 2000 divákov

Košice: Lawlessová 14, Vieruová 12, Bojovičová 7, McCrayová a Kupčíková po 2 (Žirková 20, Jurčenková 6, Sverrisdóttirová a Pindrochová po 4, Čarnoká 1)

Ružomberok: Jaeschkeová 13, Guzmanová 10, Anderssonová 9, Tetemondová 7, Bučáková 0 (Brezániová 2, Štěpánová 0, Černáková 0, Lásková 0, Gyurcsiová 0, Felixová 0)

Úvod stretnutia poznamenali mnohé nepresnosti a skóre duelu otvorila až v 2. minúte hosťujúca Paeschkeová, no vzápätí odpovedala Bojovičová - 2:2. Ružomberčanky si vedenie udržali do konca 4. minúty (10:8), v ďalšom priebehu však začali preberať taktovku "anjelky" a po desiatich minútach vyhrávali o päť bodov (22:17).

Ďalšie body zaznamenala až v 13. minúte domáca Žirková, ktorá namierila presne spoza trojkového oblúka a po nej sa o minútu neskôr z rovnakej pozície presadila i Sverrisdóttirová a Košičanky viedli dvojciferným rozdielom - 28:17. Do konca prvého polčasu ovládli dianie na palubovke domáce hráčky a v samom závere zaznamenala svoju štvrtú trojku v stretnutí Žirková, ktorá s klaksónom upravila na 38:21.

V druhom polčase sa už iba dohrávalo a "anjelky" si udržiavali vysoké vedenie aj v 28. minúte 49:33, ktoré prikrášlila jednou premenenou šestkou Bojovičová. O minútu neskôr pridala svoju piatu trojku v stretnutí Žirková (53:35) a nikto nepochyboval o víťazstve domáceho družstva.

Napokon si zverenky Maroša Kováčika zaslúžene vybojovali tretie finálové víťazstvo v pomere 72:41 a tešili sa zo zisku 9. titulu v rade.

Hodnotenie trénerov:

Maroš Kováčik (tréner Good Angels Košice): "O našom jasnom víťazstve rozhodla defenzíva. Dostali sme iba 41 bodov, čo je pekný fakt. Ďakujem hráčkam, realizačnému tímu a divákom za tento úspech."

Ivan Kurilla (tréner Ružomberka): "Blahoželám košickému tímu k obhajobe titulu. V stretnutí sme s ním hrali vyrovnane, myslím si, len v úvodnej štvrtine, v ďalších sme ťahali za kratší koniec. Ukázalo sa, že na dobre rozbehnutý majstrovský tím sme nemali."

Zuzana Žirková, hráčka Good Angels Košice: "Je to spokojnosť, keď máte najcennejšiu medailu na krku. Myslím si, že séria bola pre divákom veľmi zaujímavá i keď to skončilo napokon 3:0."

Slávka Bučáková, hráčka MBK Ružomberok: "Myslím si, že v druhom polčase sme dokázali málo skórovať. V poslednej sme štvrtine sme dali asi iba dva body. Dnes sme mali veľký problém trafiť sa do koša, teda určite rozhodla i úspešnosť streľby a celkovo sme boli slabé v útoku."