Žilina, Slovan aj Trnava v Corgoň lige zaváhali

(Autor: SITA)
TASR|28. apr 2012 o 19:38

29. kolo najvyššej slovenskej futbalovej súťaže ponúklo remízy Trenčína v Trnave a Slovana v Ružomberku, Žilina prehrala v Banskej Bystrici.

Spartak nedokázal Trenčín zdolať

Domáci začali útočne a už v druhej minúte po rohu Karhana hlavičkoval Koubský nad bránu. Po štvrťhodine hry strieľal Gašparík z uhla, ale jeho krížna strela išla vedľa ľavej žrde. O dve minúty po rohu Gašparíka strelu Karhana vyrazil Volešák.

V 22. minúte prerazil hosťujúci Godál cez štyroch domácich hráčov, v šestnástke ho zastavil nedovolene Čvirik, Hlohovský z penalty bezpečne prekonal Kamenára.

Bola to jediná nebezpečná strela hostí za celý prvý polčas. Domáci po góle sa snažili vystupňovať aktivitu, ale dobre hrajúci hostia im príliš veľa nedovolili. V 28. minúte sa dostal do hosťujúcej šestnástky Čvirik, odcentroval, ale Koubský hlavou opäť mieril vedľa. V ďalšom priebehu polčasu boli futbalovejší hostia a domácich do gólového zakončenia ani raz nepustili.

Druhý polčas začal pre domácich veľmi dobre, keď po súboji Gašparíka s Godálom sa dostal v šestnástke k lopte Mikovič a z uhla prestrelil Volešáka. Domáci sa z remízy tešili iba desať minút, keď v 58. minúte polovysokou strelou k pravej žrdi prekonal Kamenára a Trenčín opäť viedol.

V ďalšom priebehu mali pohybliví Trenčania niekoľko dobrých, nebezpečných striel, ale ani jedna z nich nesmerovala medzi trnavské žrde.

Menovite to bol Salinas a dvakrát striedajúci Peltier, ktorým sa nepodarilo definitívne rozhodnúť o víťazstve Trenčína.

Na domácej strane bol najnebezpečnejší Gašparík, ktorého dvakrát pohotovo vychytal Volešák a jedenkrát po prieniku vystrelil do bočnej siete. Rovnako pochodil aj Ciprys, ktorý bombou z hranice šestnástky takisto rozvlnil iba bočnú sieť. Trenčania mali dobrú príležitosť v 79. minúte, ale Štyvar zblízka neprekonal Kamenára.

Trnavčania sa mohli tešiť z vyrovnania v 89. minúte, keď Karhan ideálne vysunul Pavelku, ten však akciu namiesto zakončenia pokazil. O minútu unikol po pravej strane Tomaček a nezadržateľne vyrovnal na 2:2. Konečná remíza bola zaslúžená. Domáci ju získali bojovnosťou a hostia vyššou futbalovou kvalitou.

Spartak Trnava - AS Trenčín 2:2

Góly: 48. Mikovič, 81. Tomaček - 23. Hlohovský (z 11 m), 58. Hlohovský. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Habánek - Baez, Mazáň, Ševela, 5528 divákov.

Trnava: Kamenár - Habánek, Gross, Čvirik, Hanzel - Koubský (40. Ciprys) - Procházka, Karhan, Bicák (69. Tomaček) - Mikovič (77. Pavelka), Gašparík

Trenčín: Volešák - Godál, Kleščík, Diakite, Mazáň - Baez (51. Ševela) - Mazan (46. Peltier), Štefánik (85. Depetris), Salinas, Hlohovský - Štyvar

Tréneri hodnotia:

Pavel Hoftych, tréner Spartaka: "Trenčín potvrdil, že je zlodejom bodov, pretože na jar ich vzal na Slovane i v Žiline a podarilo sa mu to i dnes v Trnave. Myslím, že sme si zaslúžili vyhrať, ale hosťom veľmi dobre zachytal brankár Volešák, pomohla im aj penalta. Škoda, že Tomaček a Pavelka nevyužili svoje príležitosti. Vo fantastickej atmosfére hrali obe mužstvá na hranici svojich možností. Zápas mal výbornú úroveň i tempo, moji hráči dali do toho všetko."

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "Videli sme krásny zápas. My sme sa v prvej časti dostali z penalty do vedenia a tento okamih domácich pribrzdil. Po zmene strán Trnava ihneď vyrovnala a mohla i otočiť zápas, no gól sme dali my a za stavu 1:2 mohol Štyvar definitívne rozhodnúť. Domácich hnali fantastický diváci a v tejto krásnej atmosfére sa im musel zápas páčiť."

Senica vyhrala v Zlatých Moravciach

Úvodné minúty zápasu pripomínali šachovú partiu, keď obe mužstvá predvádzali medzišestnástkový futbal, bez náznaku akejkoľvek gólovej šance. V prvej možnosti sa ocitol až v 21. minúte hosťujúci Diviš, ale Ďuricov center poslal hlavou nad domácu bránu.

Po polhodine hry sa ocitol zoči-voči Bolekovi Hodek, jeho strele chýbala presnosť. V 34. minúte Pintér zaváhal pred vlastným územím, šancu Blackburna pádom pod nohy zneškodnil Kuciak. Ako prvý medzi žrde mieril v 36. min domáci Kováč, ale Bolek jeho strelu bez problémov kryl. Do vedenia išli hostia v 41. minúte, keď Kóňa rozohral štandardnú situáciu, lopta prepadla za obranu domácich a nekrytý Strnad z uhla rozvlnil sieť.

V 45. minúte Kováč nedovolene zastavil v pokutovom území Černého a z nariadenej Wjlaars zaistil Záhorákom dvojgólové vedenie. Po zmene strán začali aktívnejšie domáci.

V 47. minúte Hruška rozhral štandartnú situáciu, odrazená lopta sa dostala ku Kováčovi, ale jeho strelu vytlačil Bolek spod brvna na roh. Vzápätí strieľal z hranice šestnástky Paur, ale jeho prudký projektil nemieril medzi žrde.

V 61. minúte Wijlaars zatiahol až k rohovej zástavke, odtiaľ poslal center na hranicu malého vápna a osamotený Blackburn volejom zvýšil na 3:0 pre Záhorákov. Už o minútu sa skóre opäť menilo. Hodek posunul loptu Hruškovi, ktorý nedal zblízka senickému brankárovi šancu. Domácich mohol vrátiť do zápasu v 73. minúte Bernáth, ale dobrý center Candráka hlavičkou z troch krokov nedokázal umiestniť do poloodkrytej brány. Na opačnej strane Diviš vysunul Blackburnu, ale ten sám pred Kuciakom trafil len domáceho gólmana.

V nadstavenom čase striedajúci Diarrassouba obišiel všetko čo mu stálo v ceste, z uhla však trafil len žrď Kuciakovej brány. V zbytočne nervóznom závere si Seničania svoje víťazstvo už ustrážili.

ViOn Zlaté Moravce - FK Senica 1:3 (0:2)

Góly: 62. Hruška - 41. Strnad, 45. Wijlaars (z 11 m), 61. Blackburn. Rozhodoval: Trutz, ŽK: Majerník, Kováč, Hodek, Bernáth, Pavlovič - Strnad, Blackburn, Diviš, Kóňa. 960 divákov.

Zlaté Moravce: Kuciak - Pavlenda, Majerník, Pintér, Husár - Pavlovič - Hruška (67. Candrák), Paur, Kováč (64. Bernáth), Orávik (82. Brčák) - Hodek

Senica: Bolek - Wijlaars, Kriško, Gorosito, Leal - Strnad - Diviš (90. Bolinho), Kóňa, Černý, M. Ďurica - Blackburn (87. Diarrassouba)

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): "Dnes sme sa chceli rehabilitovať za semifinále Slovenského pohára. Prvý polčas bol pre mňa veľkým sklamaním. V polčasovej prestávke bola v kabíne doslova "hrmavica". Druhý polčas bol už lepší, myslím si však, že Senica vyhrala zaslúžene."

Stanislav Griga (tréner Senice): "Úvodná polhodina bola nezáživná, nám pomohlo dvojgólové vedenie do polčasu. Po zmene strán, keď súper znížil, začal hrať na veľké riziko a vypracoval si aj nejaké pološance. Pre nás sú tieto body veľmi dôležité, teraz sa ideme pripraviť na finále ligy aj Pohára."

Slovan z Ružomberka s bodom

Do 25. minúty diváci čakali na prvú strelu na bránu a tá bola zároveň aj tutovkou. Grendel dlhým pasom našiel pred ružomberskou bránou Halenára a jeho hlavičku z bezprostrednej blízkosti vychytal Hrdlička. O päť minút neskôr zase bratislavský gólman Kováč ukázal reflex pri Masarykovej obrovskej šanci.

To však bolo do prestávky všetko. Inak to bol veľký a vyrovnaný boj, ktorý s odohrával hlavne medzi šestnástkami. V 53. minúte Hrdlička poriadne "kiksol", doslova podal loptu Meszárošovi, no ten akoby zaskočený netrafil prázdnu ružomberskú bránu. O tri minúty na to Šebo z ôsmich metrov trafil žrď Liptákov. Vzápätí Lásik v sľubnej pozícii minul priestor medzi žrďami.

V 69. minúte sa odhodlal k veľkému sólu až do šestnástky Slovana ružomberský pravý bek P. Maslo, no trafil iba Kováčove nohy. V 79. minúte po Pekárovom centri a Hofericovej koncovke domáci diváci už videli loptu v sieti, ale Kováč bol proti. V 82. minúte Hoferica zblízka mieril tesne vedľa.

V závere Ružomberčania Slovan pritlačili. Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času sa Oboya "preštrikoval" až ku gólmanovi Slovana, lenže ľavačkou presne mieril do Kováča. Gól pod Čebraťom nepadol a zápas sa tak skončil bezgólovou remízou.

MFK Ružomberok - Slovan Bratislava 0:0

Rozhodoval: Samotný. ŽK: Ďubek, P. Maslo Pauschek, 2162 divákov.

Ružomberok: Hrdlička P. Maslo, Kostelný, Bielák, J. Chovanec Lásik Skalák (73. Oboya), Ďubek (89. J. Vavrík), M. Poliaček (61. Hoferica), Š. Pekár - Masaryk.

Slovan: P. Kováč Pauschek, Kladrubský, Pečalka, Konečný (86. Szarka) Kopúnek Milienkovič, Grendel (61. Smetana), Halenár, Meszároš (78. Piroska) Šebo.

Aleš Křeček, tréner Ružomberka: "Podobne, ako súper sme do zápasu išli s tým, že chceme vyhrať. Súhlasím s kolegom, že na takomto ihrisku sa nedá hrať dáky kombinačný futbal. Napriek tomu si myslím, že diváci videli zápas s veľkým nasadením, keď oba tímy sa snažili hrať dopredu, na víťazstvo. Súper mal jednu obrovskú šancu, pri ktorej nás podržal Hrdlička. No trúfam si povedať, že celkove sme mali o jednu, dve šance viac ako Slovan."

Vladimír Weiss, tréner Slovana: "Chceli sme v Ružomberku vyhrať. V kútiku duše som totiž veril, že Trnava sa potkne, žiaľ, nedali sme gól. Na katastrofálnom teréne sa hral taký futbal, ako sa hral. O nasadení z jednej či druhej strany nebolo pochýb, ale naša kvalita na takom teréne sa neprejavila. Šance sme mali my i domáci, a tak deľba bodov z tohto pohľadu je spravodlivá. Bolo to už niekoľko krát, že sme mohli sa dotiahnuť na špicu. Bohužiaľ."

Prešov vyhral v Nitre 1:0

Už v prvej minúte sa na nitrianskom štadióne ozval potlesk, keď domáci Soumah poslal loptu ponad ďaleko od bránky stojaceho brankára Prešova zo 40 metrov, no tesne minul bránu.

V 9. minúte poslal center z pravej strany do pokutového územia Nitry Papaj, Krob loptu prudko nastrelil pred bránku a Střihavka ju tečoval tesne vedľa. Krátko na to po rohom kope na opačnej strane prudko vystrelil Moravčík, no lopta šla nad bránku Prešova.

Ďalší vzruch prišiel až po polhodine hry, keď Střihavka prudko nastrelil tyč Hroššovej svätyne. V 40. minúte po faule na Soumaha kopali Nitrania trestný kop, no Čirik poslal loptu nad horné brvno.

Hneď po prestávke mal blízko ku gólu bývalý Nitran Štetina v drese východniarov, keď nebezpečne hlavičkoval po rohovom kope. V 57. minúte sa napokon dostali hostia do vedenia, keď zo šestnástkového oblúku vystrelil presne k ľavej žrdi Katona a otvoril skóre - 0:1.

V ďalších minútach stretnutia hostia umne kontrolovali hru, a tak po dvoch remízach vo vzájomných zápasoch týchto súperov hostia tentoraz zvíťazili najmenším rozdielom.

FC Nitra - 1. FC Tatran Prešov 0:1 (0:0)

Gól: 57. Katona, ŽK: 8. V. Gajdoš, 43. Grman - 40. Krob, 72. Lipták, rozhodovali: Horváth - Vorel, Bóllo, 1058 divákov

Nitra: L. Hroššo - Grman, Šimončič, Martin Tóth, Čirik - Kemláge (60. Ľ. Kolár), V. Gajdoš (80. Murín), Seydouba Soumah, F. Moravčík (66. Šimonek), Boszorád - K. Kroupa

Prešov: Jakub Diviš - P. Petráš, Piter-Bučko, Štetina, Krob - Lipták - Papaj (46. Krajník), Lysjuk (35. Katona), Zošák, Jakovlev - Střihavka (88. Guba)

Marian Šuchančok, asistent trénera Nitry: "Myslím, že súper dnes zvíťazil zaslúžene. Jeho hráči ukázali srdiečko a väčšiu vôľu po víťazstve, čo u našich hráčov chýbalo. My sme si nevytvorili žiadnu gólovú šancu a nemali tak nárok na víťazstvo."

Sergej Kovalec, tréner Prešova: "Z našej strany to bol dnes dobrý futbal. Hráči hrali so srdcom a som spokojný s výkonom. Presne takto sa hrá v situácii, v akej sa nachádzame."

Banskobystričan Matúš dvomi gólmi porazil Žilinu

V Banskej Bystrici sa v slnečnom a teplom počasí pokúšali oba tímy o ofenzívny futbal. Najprv však zaujali fanúšikovské pokriky z oboch táborov, viac bolo počuť žilinský. Hráči dali o sebe vedieť až po desiatich minútach hry - Angelovič z asi 15 metrov trafil Saviča a Kuzma mieril spoza 16-ky mierne vedľa.

Šancí bolo ako šafránu, brankári nemali veľa práce, viac sa tlačili do pokutového územia domáci futbalisti, ale prvá vážnejšia príležitosť prišla až v polovici prvého polčasu zo strany hostí, keď loptu poslal do šestnástky z ľavej strany Pich a Majtán hlavičkoval tesne vedľa odkrytej svätyne Boroša.

Potom zaujali akcie Dukly, najväčšiu šancu najprv videli diváci v 29. minúte, keď Savič poslal presný center do ohňa na hlavu Matúša a Krnáč iba reflexívne loptu vyrazil. Spoza 16-ky to potom skúšal ešte Rejdovian. Gólový moment prišiel v 31. minúte, úspech slávil dlhý pas Považanca na Matúša, ktorý prešprintoval Pečovského a efektne z uhla nedal žilinskému brankárovi šancu.

Z vedenia sa ale Dukla dlho netešila, pretože už o dve minúty neskôr po Barčíkovom centri z rohového kopu poslal loptu hlavou k pravej žrdi nepokrytý Pich - 1:1. Ani nerozhodný stav dlho na svetelnej tabuli nesvietil.

V 35. minúte Matúš z priameho kopu z asi 25 metrov technicky obstrelil múr a poslal loptu k ľavej žrdi. Vedenie si už aktívnejšia Banská Bystrica do polčasu ustrážila, i keď po chybe Vajdu mohla inkasovať v nadstavenom čase, Barčík sa v pokutovom území zoči - voči Borošovi nepresadil.

Po zmene strán sa hostia snažili vyrovnať, posilnili ofenzívu Novákom, ktorý to viackrát skúšal na Boroša, chýbala mu však presnejšia strelecká muška. Z diaľky mieril nepresne aj aktívny Bello a rovnako netrafil bránku reprezentant Beninu ani po hodine hry v dobrej pozícii z rohu šestnástky.

Domáci sa sporadicky dostávali pred Krnáča, zaujala iba tvrdá strela Laksíka z takmer tridsiatich metrov, ktorú žilinský brankár kryl. V závere "šošoni" vrhli sily do útoku, dostali sa do sľubných príležitostí, ale Boroš dobre čítal hru a nepripustil drámu.

Naopak Hučko sa rútil v 88. minúte na Krnáča, v pokutovom území ho však zastavil Mabouka, podľa rozhodcu Kružliaka a napodiv tribúnam dovoleným spôsobom. Stav sa tak už nemenil a domáci obrali lídra nečakane o tri body.

Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina 2:1 (2:1)

Góly: 31. a 35. M. Matúš - 33. Pich, ŽK: 54. Poljovka, 68. M. Matúš, 74. Rejdovian - 40. Piaček, 61. J. Novák, 71. Pečovský, rozhodovali: Kružliak - Balko, Benko, 1870 divákov

Banská Bystrica: Boroš - M. Pančík, Vajda (58. Laksík), Poljovka, Savič - Rejdovian, Považanec (81. Augustín), Marek Hlinka, Hučko - M. Matúš, M. Kuzma (90. Brašeň)

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Pečovský, Ricardo Nunes - Barčík (81. Šulek), Gergel (46. J. Novák), Angelovič, Pich - T. Majtán (74. Deza), Bello

Štefan Zaťko, tréner B. Bystrice: "Bolo to dynamické, rušné, agresívne stretnutie. Snažili sme sa poučiť z predchádzajúcich zápasov, taktika sa nám vcelku darila, no v druhom polčase sme sa nechali zatlačiť. Súper nám neustále hrozil, bolo to teda náročné a hráčom musím naozaj poďakovať, že siahli až za hranice svojich síl."

Frans Adelaar, kouč Žiliny: "Keď hráte tretí zápas proti rovnakému súperovi, je to vždy ťažké. Druhý sme nemohli prehrať, lebo by sme prišli o pohárové finále. Dnes sa opäť Bystrica ukázala ako silný súper. Začali sme dobre, no potom sme strácali veľa lôpt v strede poľa. Súper mal veľa priestoru na protiútoky, aj z neho skóroval, našťastie sme rýchlo vyrovnali. Z priameho kopu sme opäť rýchlo inkasovali, škoda, že sme znovu v závere polčasu po šanci Barčíka nevyrovnali. V druhom sme zmenili systém na 4-4-2, zlepšili sme sa, vytvorili si aj dve šance, no bohužiaľ."

Róbert Pich, autor jediného gólu Žiliny: "Vyrovnali sme rýchlo, aj znovu inkasovali, všetky tri góly padli bleskovo, my sme mali tú smolu, že sme ich dostali dva. Nezískali sme ani bod, sme veľmi sklamaní, nedokázali sme sa vzchopiť, hrať našu hru."

Peter Boroš, brankár B. Bystrice: "Pre nás bol cieľ pohárové finále, tento cieľ nám nevyšiel, takže sme sa teraz chceli aj ospravedlniť divákom. Do konca súťaže sa pokúsime zlepšiť si tabuľkové postavenie, žiaden zápas nevypustíme. V druhom polčase sa súper dostával často k odrazeným loptám, no tlak sme ustáli. Získali sme tri body, hrali sme za seba, klub i divákov."