St. Louis je krok od vypadnutia, prehráva už 0:3

Justin Williams oslavuj prvý gól v sieti St. Louis.
Justin Williams oslavuj prvý gól v sieti St. Louis. (Autor: SITA/AP)
TASR|4. máj 2012 o 06:55

Jaroslav Halák je stále zranený a jeho tímu sa nedarí, prehrali aj tretí zápas s Los Angeles.

NEW YORK. Hokejisti St. Louis sa bez zraneného slovenského gólmana Jaroslava Haláka trápia, v treťom zápase 2. kola play off NHL prehrali s Los Angeles Kings 2:4 a od vypadnutia ich delí jediná prehra. V semifinále Východnej konferencii sa vyrovnaná séria naklonila na stranu New Jersey Devils, "diabli" zdolali Philadelphiu Flyers 4:3 po predĺžení a na zápasy vedú 2:1.

Bez odchovanca bratislavského hokeja Haláka sa tím St. Louis vo švrťfinále Stanleyho pohára k svojmu "blues" zatiaľ nedostáva. Naopak, králi z LA potvrdzujú, že vyradenie najlepšieho tímu základnej časti v 1. kole Západnej konferencie z Vancouveru nebolo dielom náhody. Na výhry na ľade bluesmanov (3:1 a 5:2) totiž nadviazali Kings aj v domácej hale Staples Center.

Za prvú hviezdu zápasu vyhlásili obrancu víťazov Drew Doughtyho, ktorý sa podieľal na troch góloch. Kanadský reprezentant dvakrát asistoval svojim spoluhráčom a v záverečnej tretine sám upravil skóre na konečných 4:2. Druhou hviezdou večeral sa stal center Kings Mike Richards, ktorý zaznamenal hetrik Gordieho Howea za gól, asistenciu a pästný súboj. V drese St. Louis sa dvakrát zapísal medzi úspešných strelcov Chris Stewart, ten ako jediný našiel recept na brankára Jonathana Quicka. Vo fyzicky náročnom stretnutí vyhrali Kings aj na zásahy do tela v osobných súbojoch 46:39.

"V osobných súbojoch hráme tvrdo a fyzicky náročný hokej. Všetci sme na tom dobre kondične. Ak máte v tíme 20 hráčov, ktorí takto dokážu zaberať počas celých 60 minút, môžete spraviť súperovi zo zápasu peklo. Teraz je dôležité, aby sme takto hrali aj vo štvrtom stretnutí. Musíme si udržať ten ďzabijáckyď inštinkt," poznamenal kapitán kráľov Dustin Brown. Kings sú krok od druhej účasti v konferenčnom finále v histórii klubu, pričom viac ako jednu sériu v play off vyhrali naposledy v roku 1993, kedy sa kvalifikovali až do finále Stanleyho pohára.

O triumfe New Jersey nad Flyers 4:3 v hale Prudential Center rozhodol v 18. minúte nadstaveného času Alexej Ponikarovskij. Ruský útočník, ktorý len v januári prišiel do tímu "diablov", na dvakrát s bekhendovou dorážkou prekonal brankára Iľju Bryzgalova. Devils tak dokázali nadviazať na výhru 4:1 z Philadelphie a v sérii sú o krok vpred.

"Už pri príchode do tímu som cítil, že to je klub s bohatou históriou, ktorý vie ako vyhrávať. Vedel som, čo mám robiť a čo sa odo mňa očakáva. Musel som len tvrdo pracovať a vložiť do toho všetky sily aj dušu. Po víťaznom góle som nemal čas na oslavy, spoluhráči ma totiž zasypali svojimi telami," skonštatoval Ponikarovskij, ktorý pri víťaznom zásahu využil zlé striedanie hostí.

V riadnom hracom čase išli Devils dvakrát do vedenia a Philadelphia po väčšinu zápasu len doťahovala skóre. Flyers doplatili napokon aj na slabé využitie presilových hier (5/1 proti 1/1), pričom v predĺžení hrali hneď dvakrát v početnej prevahe.

Kľúčovú úlohu v tejto sérii zohrávajú špeciálne formácie. New Jersey sa pyšní dokonale prepracovaným defenzívnym systémom, vďaka ktorému v základnej časti NHL ubránilo najväčšie percento presiloviek súperov. Philadelphiu naopak doteraz zdobila skvele zohraná presilovka. V úvodnom kole play off proti Pittsburghu využil tím letcov 12 z 23 ponúknutých presilových hier. Proti New Jersey však z doterajších 16 presiloviek skončili gólom len dve.

"Pri hre v oslabení si jednoducho veríme. Darí sa nám to zatiaľ v celej sérii. Flyers síce majú skvelé individuality, ale my sme si našli systém, ktorý na nich platí," skonštatoval kapitán New Jersey Zach Parise, ktorý dal v noci na piatok tretí gól Devils.

New Jersey - Philadelphia 4:3 po predĺžení - stav série: 2:1

Góly: 13. Eliáš, 13. Kovaľčuk, 48. Parise, 78. Ponikarovskij - 7. Schenn, 25. Carle, 52. Briere. Brankári: Brodeur - Bryzgalov. Strely na bránku: 31:28. Diváci: 17.625.

Los Angeles - St. Louis 4:2 - stav série: 3:0

Góly: 14. Williams, 22. King, 31. Richards, 49. Doughty - 22. a 45. Stewart. Brankári: Quick - Elliott. Strely na bránku: 22:20. Diváci: 18.362.

Domov»Hokej»NHL»St. Louis je krok od vypadnutia, prehráva už 0:3