AKTUALIZOVANÉ 21.12

Senica a Žilina v Corgoň lige vyhrali

Jeden gól rozhodol duel prvej Žiliny so šiestym tímom poradia Zlatými Moravcami. Tri body berie MŠK. Z víťazstva sa tešila aj Senica.

Senica zdolala Ružomberok

V predohrávke 30. kola sa hral na Záhorí výborný futbal, najmä zo strany Záhorákov, ktorým v zostave chýbali vykartovaný Diviš a Strnad.

Už v druhej minúte zakončoval presne Ďurica, na druhej Strane Onyango. Do vedenia mohli ísť Ružomberčania v 12. minúte.

Po Ďubekovom rohu hlavičkoval Nosek, senický Bolek vytiahol na bránkovej čiare fantastický zákrok. Od 15. minúty sa do šance dostávali iba Seničania.

Po priťuknutí Diarrassoubu pálil z voleja Blackburn, robinzonádou strelu zneškodnil Hrdlička. Po následnom rohovom kope a v skrumáži v päťke hostí Pavlík prihral loptu Gorositovi a ten už nemal problém skórovať.

O tri minúty sa Seničania tešili opäť. Martin Ďurica využil zaváhanie stopérov hostí a technickou strelou k ľavej žrdi zvýšil vedenie Záhorákov. Do ďalších vyložených gólových príležitostí sa dostal Blackburn s Kóňom, no lopta si cestu do siete už nenašla.

V druhom dejstve sa Seničania zamerali na udržanie vedenia a šetrili už sily na utorňajšie finále Slovnaft Cup-u. Loptu mali prevažne na kopačkách Ružomberčania. V 65. minúte Seničan Križko opečiatkoval delovkou brvno hosťujúcej brány.

Na druhej strane musel byť v pozornosti gólman Bolek, keď ho takmer prekonal vlastný spoluhráč Pavlík. Bolek loptu vyškriabal na rohový kop. O chvíľu zakončoval nebezpečne striedajúci Serečin mimo.

V 77. minúte sa dostal do dobrej pozície hosťujúci kapitán Masaryk, jeho projektil však išiel tesne nad. Postupne sa na ihrisko v zostave Záhorákov dostali aj dvaja dorastenci Vilkovský (18 rokov) a Kapusta (16 rokov).

Domáci Križko sa rozstrieľal, jeho ďalšiu ďalekonosnú delovku s problémami kryl brankár Hrdlička. Seničania zaslúžene zvíťazili a víťazne sa naladili pred finálovým zápasom Slovnaft Cup-u.

FK Senica - MFK Ružomberok 2:0 (2:0)

Góly: 16. Gorosito, 19. M. Ďurica. Rozhodoval: Fajčík, ŽK: Gorosito, Bolinha - Onyango, Kostelný, 1079 divákov.

FK Senica: Bolek Wijlaars, Pavlík, Gorosito, Leal Križko, Kóňa - Blackburn, Černý, Ďurica (83. Kapusta) Diarrassouba (55. Bolinha, 78. Vilkovský)

MFK Ružomberok: Hrdlička Maslo, Kostelný, Nosek, Chovanec Ďubek, Lásik Markovič (39. Skalák), Hoferica (39. Poliaček), Onyango (63. Serečin) Masaryk

Tréneri hodnotia:

Stanislav Griga, tréner Senice: "Kým súperovi vstup do stretnutia nevyšiel, my sme hrali veľmi dobre. Okrem dvoch gólov sme si vypracovali ďalšie dve šance, ktoré nevyužili Kóňa a Blackburn. Po tridsiatich minútach sme poľavili v aktivite. V druhej časti sme iniciatívu prenechali súperovi, ale do šancí sme ho nepustili. Hráči už akoby boli mysľami v Bardejove."

Aleš Křeček, tréner Ružomberka: "Nechápem vstup mojich hráčov do zápasu. Odkedy som pri mužstve, bol to nich najhorší začiatok stretnutia. Na zápas sme sa zodpovedne pripravili, myslel som si, že budeme hrať kvalitnejšie. Náš výkon bol v úvode stretnutia doslova "trápny". Po našich individuálnych chybách sme prehrávali už v 18. minúte dvojgólovým rozdielom. Proti takému kvalitnému a organizovanému tímu, aký má Senica sa nám to už nepodarilo otočiť."

Leitner rozhodol o víťazstve Žiliny

Hneď v úvodnej minúte vyskúšal M. Kuciaka približne z 18 m domáci kapitán Barčík. Brankár hostí vytlačil loptu nad brvno.

Oba tímy produkovali kombinačný futbal a viac šancí si vytvárali Žilinčania, postupne dostávali súpera pod tlak. V 20. min po rohovom kope nebezpečne hlavičkoval Majtán, ale netrafil bránku.

O dve minúty neskôr poslal Mabouka z pravej strany prihrávku do ohňa, ale Majtán či Pich sa nezorientovali včas. Nasledujúca fáza patrila Zlatým Moravciam.

V 27. min Hodek dokázal v šestnástke tiesnený vystreliť, bol však nepresný. Ten istý hráč mohol otvoriť skóre v 29. min: podarilo sa mu obísť v pokutovom území Žiliny niekoľkých hráčov, ale k zakončeniu sa už nedostal. V 31. min opäť Hodek hlavičkoval do priestoru bránky, ale Krnáč jeho zámer vystihol.

Po týchto možnostiach sa hralo viac v strede ihriska. Ďalšiu "tutovku" zahodil ViOn štyri minúty pred prestávkou, keď Hodek prihral Bernáthovi a ten ideálne našiel Hrušku, ktorý však v čistej šanci strelecky neuspel.

Všetci strážni anjeli bdeli nad MŠK hneď pri ďalšej akcii hostí. Pred odkrytou bránkou sa ocitol Bernáth, ale pálil nad. Po žilinskom tlaku z prvých dvadsiatich minút mali navrch hostia.

V 51. min rozohrávali Žilinčania priamy kop zo 17 m, Novák obstrelil múr a lopta letela do priestoru bránky, ale Kuciak ju vyboxoval.

Presne po hodine hry spálili domáci ďalšiu vyloženú príležitosť: Majtán prihral nabiehajúcemu Pichovi, ale tomu sa nepodarilo trafiť odkrytú bránku. V druhom polčase bola hra rozkúskovanejšia, pribudli nepresnosti v rozohrávke.

Žiline napokon zabezpečil cenné tri body skúsený Vladimír Leitner, ktorý v 75. min po rohovom kope hlavou prekonal brankára hostí. O dve minúty neskôr prišli Zlaté Moravce o striedajúceho Pintéra, ktorý dostal červenú kartu po nedovolenom zákroku na prenikajúceho Majtána.

V 90. min vylúčil rozhodca Ježík ďalšieho hráča hostí, tentoraz Pavlendu, ktorý už mal žltú kartu a fauloval pred šestnástkou Pečovského. Domáci v záverečných desiatich minútach kontrolovali hru a držali ju čo najďalej od svojej bránky.

MŠK Žilina - FC ViOn Zlaté Moravce 1:0 (0:0)

Gól: 75. Leitner, ŽK: 71. Mabouka - 35. M. Husár, 58. Pavlenda, 84. Orávik, ČK: 77. Pintér, 90. Pavlenda (obaja Zlaté Moravce), rozhodovali: Ježík - E. Weiss, Bóllo, 2571 divákov

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Akakpo (46. Leitner), Ricardo Nunes - Pečovský - Barčík, Bello (63. Šulek), Pich - Ján Novák (77. Deza), T. Majtán

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Pavlenda, M. Pavlovič, Pavol Majerník, M. Husár (71. Pintér) - Orávik, Lukáš Kováč, Paur (81. Pilát), M. Hruška - Hodek (80. Brčák), Bernáth

Frans Adelaar, tréner Žiliny: "Začali sme dobre, s dobrým pressingom, mohli sme skórovať, mali sme na to šance. Po 25. minútach sme začali byť nervózni a odvtedy sme zabudli hrať futbal. Nikto si nepýtal loptu a boli sme stiahnutí. Na konci polčasu si hostia vytvorili veľké šance a mali sme šťastie, že sme neinkasovali. V druhom polčase sme začali hrať lepšie, ale vôbec to nebol ľahký zápas. Som rád, že sa nám podarilo skórovať. Som rád, že sme získali tri body."

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Sme smutní, lebo namiesto 0:5 bolo 1:0 a dve červené karty. Chlapci podali v prvom polčase výborný výkon, až na finálnu fázu, vypracovali sme si niekoľko výborných šancí. V druhom polčase sme poľavili, Žilina sa začala lepšie pohybovať, ale nedostávala sa do šancí. Prišiel aj likvidačný faul Mabouku, za čo dostal len žltú kartu, a namiesto nášho zraneného hráča musel prísť dorastenec. Chybou bolo, že sme pri rohovom kope nepokryli Leitnera. Škoda, dnes sme odohrali veľmi smolný zápas.