AKTUALIZOVANÉ 21.00

Senica prehrala v Nitre, Žilina, Trnava a Slovan víťazne

Najvyššia futbalová súťaž Slovenska priniesla v sobotu výhry Trenčína, Žiliny, Trnavy a vďaka hetriku Halenára aj Slovana. Senica prehrala v Nitre. Východniarske derby skončilo bez gólov.

Radosť hráčov Trenčína.(Zdroj: SME - Tibor Somogyi)

Trenčín vyhral v na trávniku Dukly gólom zo samého záveru

Hostia začali aktívne, no plameň ich vášne veľmi rýchlo pohasol, keď zistili, že domáci sú vo výpadoch nebezpečnejší ako čakali.

V 32. min Kuzmova brilantná prihrávka našla na ľavom krídle v typickom nábehu zabudnutého Hučka a po ďjasličkáchď vyťahoval brankár Volešák loptu prvýkrát zo siete.

Domáci sa často pokúšali strieľať z diaľky, presnejšiu mušku však už nenašli, pokusy Kuzmu, Hlinku, či Laksíka len prevetrali vzduch mimo bránky. Jedine Hučko v 14. min z uhla trafil medzi tri žrde, akoby sa zastreľoval na svoj gól. Trenčania sa spoliehali na rýchle výpady, z nich však nezapršalo.

Jedinú vážnejšiu akciu vymysleli v 31. min, po brejku však Peltier stratil paru a len slabúčko poslal loptu na Boroša. So slabšou razanciou neprekonal Boroša ani po polčase v 48. min, keď zblízka v časovej tiesni doslova šetril loptu pred ráznejším kopom.

Väčšia aktivita hostí prišla v 56. min po štandardnej situácii, resp. po trestnom kope Salinasa a odrazenej lopte namieril presne pohotový Godál.

V 63. min sa konečne domáci zbavili zovretia a Augustín trochu mimo streleckého uhla vysskúšal kompaktnosť Volešáka. Plné ruky práce mal Boroš v 74. min po štipľavej strele Štefánika spoza šestnástky, ktorú vytlačil na roh.

Od 80. min hrali domáci bez vylúčeného Vajdu, no dovolili si o päť minút neskôr výpad, pri ktorom Hučko poslal Slančíkovu nahrávku do pravej žrde. Slančík onedlho zakončil dobrú príležitosť len strelou vedľa a keďže Trenčania sa už v zhustenej obrane vo zvyšnom čase nepresadili, a tak osud zápasu zobral do rúk Mazan, keď v nastavenom čase prekrásne trafil odkrytý roh bránky.

Dukla Banská Bystrica - AS Trenčín 1:2 (1:0)

Góly: 32. Hučko - 56. Godál, 90+. Mazan. Rozhodca Prešinský, ŽK Hučko, Savič, Pančík, Vajda - Peltier, ČK: 80. Vajda (Dukla) po druhej ŽK za faul na Hlohovského, 1020 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš - Pančík, Vajda, Poljovka, Savič - Brašeň (83. Kupčík), Hlinka, Považanec, Hučko - Kuzma (72. Slančík), Laksík (60. Augustín)

AS Trenčín: Volešák - Čögley (83. Depetris), Godál, Ševela, Mazaň - Kleščík - Štefánik, Lobotka (46. Salinas), Hlohovský - Peltier, Štyvár (76. Mazan)

Aktéri hodnotia:

Dušan Tóth, asistent trénera B. Bystrice: "My sme do zápasu nevstúpili najlepšie, chceli sme súpera dostať pod tlak, no napriek útlmu sme mohli viesť po šanciach aj o dva góly. Po zmene strán to už bolo horšie, veľa súbojov sme pri malej agresivite prehrávali. To, čo sa nám nepodarilo v Trenčíne, sa podarilo v nadstavenom čase druhej strane, aj keď si myslím, že remíza by tomuto zápasu viac pristala."

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "V komornom prostredí to bol priemerný zápas, hlavne kvôli atmosfére. Začali sme dobre, no potom prebral iniciatívu súper. V druhom polčase sme herne dominovali, veľmi sme chceli vyhrať a remíza po vylúčení súperovho hráča by bola pre nás málo."

Tomáš Hučko, jediný strelec Dukly: "Taký je futbal, gól sme nedali a súper nám ho vzápätí strelil. Chceli sme sa veľmi posunúť v tabuľke, no bohužiaľ. V prvom polčase sme hrali dobre, aktívne, no nechali sme sa zatlačiť, inkasovali, aj červenú kartu videli."

Peter Mazan, autor rozhodujúceho gólu Trenčína: "Mali sme tlak, využívali kraje, posielali centrované lopty. Prehrávali sme, vyrovnali a silou vôle zlomili zápas. Po červenej karte sme ešte viac zatlačili a ja som si počkal na odrazenú loptu, spracoval a vystrelil, aj s pomocou teču to tam padlo."

začiatok článku

Leitner rozhodol o výhre MŠK

V prvom polčase silný vietor fúkal na chrbát žilinským futbalistom, no od začiatku bol nepríjemný pre oba tímy. V 17. min. Poliaček našiel v žilinskom "veľkom vápne" Lásika, jeho strelu najprv jasne rukou, ktorú mal od tela zblokoval Piaček a potom loptu na roh vyrazil Krnáč.

Vzápätí na druhej strane Hrdlička mal plné ruky i nohy práce po prieniku Ceesaya, ktorý prefrčal popri Chovancovi. Potom sa pred bránami takmer nič nedialo.

Až prišla 41. min. a po Nunesovom rohovom kope a nedorozumení obrany Liptákov lopta spadla k Leitnerovi, ktorý ju zblízka zavesil pod brvno.

Po zmene strán Lásik z desiatich metrov len slabúčko poslal loptu do rúk Krnáča. V 54. min. Poliaček posadil priamy kop na Masarykovu hlavu, no hlavičke corgoňligového kanoniera chýbali centimetre, podobne hneď na druhej strane Pichovej strele z hranice šestnástky.

Ružomberčania sa v druhom polčase snažili niečo s výsledkom zmeniť, ale už sa k vážnejšiemu ohrozeniu Krnáča nedostali.

Naopak "šošoni" viacmenej bez problémov kontrovali dianie na ihrisku. V 90. ešte Hrdličku ohrozil Ceesay.

MFK Ružomberok - MŠK Žilina 0:1 (0:1)

Gól: 41. Leitner. Rozhodoval: Samotný, ŽK: Š. Pekár, P. Maslo, Masaryk - Piaček, Pečovský, Leitner, 1983 divákov.

MFK: Hrdlička P. Maslo, Kostelný, Nosek, J. Chovanec J. Vavrík - Š. Pekár (65. Oboya), Lásik, Ďubek (56. Skalák) Poliaček (72. Serečin), Masaryk

MŠK: Krnáč Mabouka, Piaček, Leitner, Nunes Pečovský Barčík (85. Angelovič), Šulek, Pich (90. Gergel) Majtán (90.+ J. Novák), Ceesay.

Tréneri hodnotia:

Senica z Nitry bez bodu

V Nitre videli diváci súboj mužstiev, ktoré vedú bývalý a aktuálny tréner reprezentácie. Ako prví pohrozili hostia, ale Kóňova strela sa neujala.

Za domácich odpovedal v 9. minúte Kolár, z dobrej pozície však netrafil. O 4 minúty na druhej strane napriahol Ďurica a Hroššo musel vytlačiť na roh. Zo štandardky kontroval debutant v nitrianskom drese Poluch, ale mieril vysoko nad.

V 34. minúte mohli domáci otvoriť skóre, po rohu sa lopta dostala ku Kroupovi, ten však v koncovke zaváhal. Dať gól sa podarilo o 4 minúty neskôr Kolárovi, ktorý si poradil s Wijlaarsom a technickou strelou obstrelil Kamescha. Zaujala ešte strela Šimoneka zo šestnástky, ale senický brankár si s ňou poradil.

V úvode 2. polčasu sa hostia viackrát zastreľovali, ale ich hráči mali nepresnú mušku. V 66. minúte mohol stav stretnutia vyrovnať Kóňa, jeho strela však skončila len na brvne. Štvrťhodinu pred koncom zápasu predviedli domáci preknú akciu, Boszorád posunul na Moravčíka a po jeho centri Šimonek hlavičkoval len do stredu brány, kde stál pozorný Kamesch.

Vyrovnať sa Seničanom nepodarilo ani v 78. minúte, keď Kóňova strela skončila na hornej sieti. Do konca stretnutia sa vyskytlo ešte niekoľko menších príležitostí, ale skóre sa už nezmenilo.

FC Nitra - FK Senica 1:0 (1:0)

Gól: 38. Kolár. Rozhodoval: Matúš, ŽK: Držík, Šimončič, Paukner - Štrbák, Blackburn, 712 divákov.

Nitra: Hroššo - Harbuľák, Šimončič, Tóth, Poluch - Držík (75. Paukner) - Kemlage (71. Boszorád), F. Moravčík (84. Kolmokov), Kolár - Šimonek, Kroupa

Senica: Kamesch - Wijlaars, Pavlík, Štrbák, Leal - Križko - Diviš, Kóňa, Černý, Ďurica (81. Kalabiška) - Blackburn

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): "Proti kvalitnému súperovi sme odohrali dobrý zápas, a keď sme zhodili prílišný rešpekt, tak sme napokon vyhrali. Hráčom k tomu gratulujem."

Stanisav Griga (tréner Senice): "Prvý polčas sme sa ťažšie dostávali do zápasu, trvalo nám chvíľu kým sme sa dostávali do našej hry. V druhom polčase sme upokojili hru, niekoľkokrát sme ohrozili bránu domácich strelami z diaľky. Zápasu by viac svedčila remíza, ale bohužiaľ sme prehrali. Hráčom po finále pohára chýbali sily, ťažko im niečo vyčítať."

Trnava berie zo Zlatých Moraviec tri body

V skvelej futbalovej atmosfére sa hral obojstranne ofenzívny futbal s vysokým nasadením. Už v 5. min našiel Hanzelov center v pokutovom území Vyskočila, jeho strela z 8 m letela vysoko nad bránku. V 10. min Karhan vysunul Mikoviča, toho v čistej šanci vychytal Kuciak.

Na opačnej strane po prihrávke Orávika sa v dobrej pozícii ocitol Bernáth, s jeho strelou si Kamenár poradil. Po polhodine hry si na Gašparíkov center po rohu nabehol Karhan, hlavou však mieril tesne vedľa.

O chvíľu nato mal šancu domáci Orávik. V 40. min strieľal jeho spoluhráč Kováč, no Kamenár bol opäť pozorný. Z protiútoku Gašparíkovu strelu z bránkovej čiary v poslednej chvíli vyhlavičkoval Hodek. V 42. min sa po druhej žltej karte porúčal z hracej plochy Trnavčan

Po zmene strán napriek oslabeniu držali opraty v rukách hostia. V 49. min Karhan vyzval k strele Bicáka, ten však nenamieril presne. Prebiehala 56. min, Gašparík rozohral štandardnú situáciu a Vyskočil elegantnou hlavičkou poslal Spartak do vedenia - 0:1.

Domáci mohli o chvíľu nato odpovedať, avšak Paur mieril iba do Čvirika. Po hodine hry Bicák ponúkol šancu Gašparíkovi, jeho hlavičku Kuciak zneškodnil. V 79. min Ondrejka rozohral rohový kop, Pavlovičovu hlavičku Kamenár len reflexívne vyrazil. V 81. min napriahol Cypris, jeho strele skončila na brvne Kuciakovej bránky.

V nadstavenom čase definitívu pre Spartak zaistil Tomaček, ktorý obišiel aj Kuciaka a do prázdnej bránky spečatil víťazstvo hostí.

FC ViOn Zlaté Moravce - FC Spartak Trnava 0:2 (0:0)

Góly: 56. Vyskočil, 90.+ Tomaček, ŽK: 18. Paur, 39. Pavol Majerník, 44. Hodek, 54. Lukáš Kováč, 71. M. Pavlovič, 80. Pilát - 39. R. Procházka, 69. Čvirik, 73. Bicák, 90.+ Tomaček, ČK: 42. R. Procházka (Trnava) po 2. ŽK, rozhodovali: P. Hrčka - T. Somoláni, Žákech, 3536 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - Candrák, M. Pavlovič, Pavol Majerník, Hodek - Lukáš Kováč (67. Ondrejka) - Orávik, Paur, M. Luhový (64. Brčák), M. Hruška - Bernáth (46. Pilát)

Trnava: Kamenár - Habánek, Gross, Čvirik, Ľ. Hanzel - Michal Gašparík (67. Tomaček), Karhan, R. Procházka, Bicák (86. Pavelka) - M. Vyskočil, Mikovič (78. Cypris)

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "Klobúk dole pred trnavskými fanúšikmi. Futbal sa hrá pre ľudí a dnes to tak bolo. Prvý gól sme súperovi ponúkli a druhý radšej nebudem komentovať. Víťazstvo Trnavy je zaslúžené, prajem im veľa zdaru v závere súťaže v boji o titul."

Pavel Hoftych, tréner Spartaka: "Dnes to bol emotívny zápas vo výbornej kulise na peknom štadióne. V prvom polčase sme pôsobili rozpačitým dojmom. Paradoxne nám pomohlo vylúčenie Procházku. Po zmene strán sme išli do vedenia, potom sa súper snažil, ale my sme to ustáli a nakoniec Tomaček v závere dal poistku."

Halenár hetrikom zariadil Bratislavčanomm víťazstvo

Domácim sa pri rozcvičke zranil Fodrek a už v beztak pozmenenej zostave došlo k ďalším posunom. Vlakový špeciál z Bratislavy priviezol na Žitný ostrov asi dve stovky belasých fanúšikov, ktorí si však v prvom polčase za vytrvalé povzbudzovanie priveľa radosti neužili.

Ako to v derby zápasoch býva, na ihrisku bolo rušno, brankári sa však príliš nezapotili. Rozdiel medzi kandidátom na titul a vypadávajúcim v prvej 45-minútovke vidno nebolo.

V úvode Piroska nádhernou kolmicou dostal do šance Mészárosa, výborným vybehnutím však zasiahol Kučera. V 12. min Piroskov rohový kop posunul hlavou Jánošík a Šebovu dorážku odvrátila domáca obrana z bránkovej čiary.

V 19. min Hantákov ďalekonosný pokus popálil Kováčove rukavice a hosťujúci gólman bol v permanencii aj o 6 minút, keď Marcinov priamy kop tečoval Moore a Kováč ho vyrazil s námahou podobne ako Huberovu dorážku.

V 37. min hlavný rozhodca prerušil stretnutie pre opakovanú sériu delobuchov zo sektora hosťujúcich fanúšikov. Na bezradnosť svojho tímu sa nemohol pozerať tréner Weiss, ktorý poslal do hry Milinkoviča, ale ani jeho príchod zmenu nepriniesol.

Naopak, domáci ešte v 38. min pohrozili, keď sa Adiaba ocitol nestrážený vo vnútri šestnástky a do žŕdky napálil nad brvno.

V druhom polčase začal Slovan aktívnejšie, ale rezultovala z toho len Halenárova delovka, ktorá letela tesne nad a po ktorej sa roztrhlo vrece s gólmi. V 52. min Ayuk vysunul do úniku Copu, ktorý sa neulakomil na strelu, ale krížnou prihrávkou vyzval skórovať Delarga - 1:0.

O dve minúty bolo už 2:0, tentoraz si domáci hráči úlohy vymenili a Delarge po peknom úniku nabil Copovi, ktorý strelou do prázdnej bránky zvýšil na 2:0. O ďalšie 2 minúty Halenár z priameho kopu parádne vymietol pravý horný roh - 2:1.

V 63. min poslal Kopúnek mäkký center na Halenára a jeho hlavička zapadla k ľavej žrdi - 2:2. Vyrovnávajúci gól už nevideli fanúšikovia Slovana, ktorých usporiadatelia vyviedli zo štadióna. Milinkovič po peknom úniku skúsil z uhla prekvapiť Kučeru, nedokázal ho však podstreliť.

Rozhodnutie prišlo v 71. min, keď Slovan predviedol peknú kombináciu, Halenárov prízemný center Milinkovič vrátil Grendelovi, toho Adiaba fauloval a z nariadeného pokutového kopu dosiahol Halenár hetrik - 3:3.

Záverečných 20 minút sa už len dohrávalo, jediný vážnejší vzruch priniesla Grendelova tvrdá strela, ktorú Kučera vyrazil na roh.

DAC 1904 Dunajská Streda - ŠK Slovan Bratislava 2:3 (0:0)

Góly: 52. Delarge, 54. Copa - 56., 63. a 72. Halenár (posledný z pokutového kopu), ŽK: 71. Adiaba, 85. Marcin, 90+. Ayuk - 24. Kladrubský, rozhodovali: Leško - Chládek, Jenčura, 877 divákov

Dunajská Streda: P. Kučera - Adiaba, Marcin, Huber, Urbánek - Lénárth, Hanták - Copa, Ayuk, Csölle (58. Nikolič) - Delarge

Slovan: P. Kováč - Pauschek (56. Smetana), Jánošík, Had, Konečný (35. Milinkovič) - Kopúnek - Halenár, Kladrubský, Piroska (60. Grendel) - K. Mészáros, Šebo

Krisztián Németh, tréner DAC-u: "Každý zrejme čakal, že nás Slovan prevalcuje. Nestalo sa tak, som tomu rád. Vyhrávali sme 2:0, ale súper má svoju kvalitu a výsledok otočil vo svoj prospech. Napriek, tomu, že sme z navyššej súťaže vypadli, chlapci dnes odohrali dobrý zápas a statočne bojovali s kvalitným súperom."

Vladimír Wiess, tréner Slovana: "Z našej strany to bola do stavu 0:2 katastrófa. Ale vďaka Halenárovi sme vstali z mŕtvych, keď najskôr dal perfektný gól z priameho kopu a potom pridal ďalšie dva, čo je vlastne jeho povinnosťou. S výsledkom môžeme byť spokojní, ale s prevedenou hrou už menej."

Východniarske derby bez gólov

Východoslovenské derby ovplyvnil silný vietor, takže slabá divácka návšteva v prvom polčase nevidela takmer žiadnu šancu na gól.

Tú jedinú mal v 7. min Karaš, keď vo vyloženej šanci nastrelil hosťujúceho Kroba. Vietor komplikoval hru obom mužstvám, hralo sa len medzi šestnástkami s množstvom nepresných prihrávok. Zaujal ešte pokus Viazanka, ktorý však skončil v náručí Diviša.

Po polčase pokračoval slabý futbal, keď súperi naháňali loptu, no nič s ňou pred bránkami nevymysleli. V 69. min mal hosťujúci Střihavka šancu, ale jeho pokus domáci obrancovia zblokovali. O tri minúty neskôr chýbali Katonovi milimetre, aby loptu dokopol do prázdnej bránky.

Štvrťhodinu pred koncom mohol rozhodnúť domáci Viazanko, ale Diviš vyškriabal jeho strelu na roh. V derby sa tak zrodila bezgólová remíza.

MFK Košice - 1. FC Tatran Prešov 0:0

ŽK: 34. Redžepi, 41. K. Kuzma, 59. Sekulič, 90. Šinglár - 45. P. Lipták, 70. Lysjuk, 84. L. Štetina, 90. Krob, rozhodovali: Piatka - Brendza, Cuninka, 850 divákov

Košice: Tofiloski - Ostojič, Kavka, Redžepi, Sekulič - Šinglár - Viazanko, K. Kuzma, Karaš (61. Bukata), U. Matič (61. Gál-Andrezly) - Škutka

Prešov: Jakub Diviš - P. Petráš, Piter-Bučko, L. Štetina, Krob - P. Lipták - Papaj, Lysjuk (73. M. Marcin), P. Katona, Guba (46. Krajník) - Střihavka

Ján Kozák st. (tréner Košíc): "Hostia potvrdili, že nie je náhoda, že neprehrali 5 zápasov po sebe. My sme sa na nich dobre pripravili, počas celého zápasu sme im nič nedovolili. Boli sme aktívnejší, mali sme väčšiu túžbu po víťazstve. Za tento výkon by sme si zaslúžili vyhrať. Vietor veľmi sťažoval kombináciu."

Sergij Kovalec (tréner Prešova): "S remízou z derby sme spokojní. Chýbalo nám viac agresivity v šestnástke súpera. Nevychádzala nám kombinácia, ani streľba. Myslím si, že remíza je spravodlivá."