AKTUALIZOVANÉ 21:30

Slováci vyhrali nad Švajčiarmi 1:0, štvrťfinále je takmer isté

Slovenskí hokejisti dokázali poraziť švajčiarsky tím gólom Tomáša Tatara a štvrťfinále majú na dosah.

Tomáš Tatar bol jediným strelcom zápasu.(Zdroj: SITA)

ONLINE KOMENTÁR

ŠVAJČIARSKO - SLOVENSKO 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Góly: 19. Tatar (Mikúš)

Švajčiarsko: Berra - Blindenbacher, Streit, Furrer, Sbisa, Du Bois, Josi, Seger, von Gunten - Brunner, Ambühl, Wick - Bieber, Trachsler, Plüss - Rüthemann, Monnet, Niederreiter - Hollenstein, Romy

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Bartovič, Bližňák, Hossa

XXX - Zápas sa skončil.

60. min. Šatan takmer strelil gól do prázdnej bránky, na druhej strane mal Laco šťastie, puk len tesne neskončil v bránke.

60. min. Slovenskí hokejisti zotrvávajú v útoku, Ambühl si vzal puk, Švajčiari hrajú bez brankára.

59. min. Slováci pri švajčiarskej bránke, ale Švajčiari sa oslobodzujú.

58. min. Slováci sa snažia držať súperov ďaleko od Lacovej bránky. Blindenbacherova strela tesne mimo! Slováci budú hrať presilovku dve minúty pred koncom, Brunner fauloval Bližňáka.

57. min. Slováci vybojovali puk, odtlačili Švajčiarov do stredného pásma. Du Bois netrafil, Slováci v prečíslení, ale Švajčiari šancu zlikvidovali.

56. min. Po krátkej slovenskej snahe už Švajčiari s pukom, ale začínajú až z vlastného obranného pásma. Ambühl nepremenil vyloženú šancu, trafil sieť z vonkajšej strany.

55. min. Rüthemann v šanci, Laco ostreľovaný, Haščák získal puk a vyviezol ho až k brankárovi Berrovi. Radivojevič skúsil zdiaľky vystreliť, ale Berra chytá lapačkou.

54. min. Pokračuje švajčiarsky tlak, strelecké pokusy Ambühla i Sbisu Laco likviduje.

53. min. Kopecký zdiaľky strieľa, ale Švajčiari neustále dorážajú pred Lacovou bránkou. Laco s ďalším vynikajúcim zákrokom.

52. min. Slováci sa bránia švajčiarskym akciám, Bližňák vyhadzuje puk.

51. min. Radivojevič a Kopecký v prečíslení, Kopeckému tečovali puk, Švajčiari okamžite späť pri slovenskej bránke.

50. min. Švajčiari v ďalšom útoku, Slováci zovretí pri svojej bránke.

49. min. Laco prikryl odrazený puk a radšej prerušil hru.

48. min. Šatan v príležitosti, nahral Hudáčka, ten míňa bránku! Na druhej strane Plüss nedokázal prekonať Laca.

47. min. Slováci sa pokúšajú o strelu na Berru, Švajčiari ich už vytláčajú, ale Handzuš vrátil Slovensko do útočnej časti.

45. min. Švajčiarski hokejisti sa snažili opäť zaútočiť, ale Slováci im vzali puk, Bartovič strieľa, Berra pozorný.

43. min. Slováci v prečíslení, výraznejšia šanca z toho nebola, Švajčiari sa stihli vrátiť, Niederreitera zasiahla do tváre korčuľa Haščáka a odchádza do kabíny.

42. min. Švajčiari dorážajú puk pred Lacovou bránkou, Švajčiari stále v útoku. Ďalšia príležitosť, Starosta puk vyhodil rukou, Slováci si konečne berú puk.

41. min. Slováci začali tretiu tretinu útokom, ale puk si už berú Švajčiari.

XXX - Začala sa tretina tretina.

Švajčiari bez gólu

XXX - Druhá tretina sa skončila.

40. min. Švajčiari v závere tretiny aktívnejší v útoku, ďalšia príležitosť, Streit mohol dorážať puk do bránky, ale Laco zostáva neprekonaný.

40. min. Niederreiter s nebezpečnou strelou na Laca, ten pozorne chytá.

39. min. Švajčiari pred našou bránkou, ale Laco puk prikrýva, nenechal sa zaskočil strelou spoza bránky.

37. min. Baranka prihrával na Miklíka, ale ten to už nestíhal.

36. min. Kopecký zachytil puk v strednom pásme, naši bojujú v rohoch.

35. min. Mikúš pri puku vo výbornej príležitosti, Berra prikryl puk pred dorážkou slovenských hokejistov.

35. min. Na Hudáčka Švajčiari zabudli, vystrelil na Berru, ale ten chytá. Buly pri švajčiarskom brankárovi.

35. min. Naši hokejisti bránia, tečovaná Brunnerova strela, Šatan je už na ľade.

34. min. Švajčiari sa do útoku dostávajú až z vlastnej obrannej časti. Strela Ambühla, ale Laco puk chytá.

33. min. Slováci útočia aj v oslabení, Švajčiari sa už dostali do útočného pásma.

33. min. Šatan hákoval švajčiarskeho hráča, budeme hrať v oslabení.

32. min. Slováci v 32. min. rečíslení, Radivojevič strieľa po Kopeckého prihrávke, ale Berra je pozorný. Vzápätí Hudáček v príležitosti, ale gól to opäť nie je.

30. min. Slováci získali puk pri Lacovej bránke, Slováci takmer v prečíslení, Bližňák minul prázdnu bránku z ostrého uhla.

29. min. Šatan sa prepracoval až pred brankára Berru, ale ten jeho bekhendovú strelu chytá.

27. min. Zo slovenského útoku nebola strelecká príležitosť, naopak Brunner na druhej strane hneď s dvoma streleckými pokusmi.

27. min. Zranený Hossa odišiel do kabíny a rovnako ako Graňák išiel na vyšetrenie do nemocnice.

26. min. Veľký zmätok pred Lacom, slovenskí obrancovia pomáhali brankárovi proti dorážkam Švajčiarov, Laco napokon puk prikryl lapačkou.

25. min. Švajčiari niekoľkokrát vystrelili a tečovali strely, Laco zostáva neprekonaný.

SITA

24. min. Hossu tvrdo narazil na mantinel Du Bois, Kopecký po peknej prihrávke od Radivojeviča strieľal, ale ten puk vyrazil.

23. min. Slováci presilovku nevyužili, ale zostávame v útoku.

22. min. Tatar dobre strieľal, Vydarený sa takmer dostal k dorážke, ale gól z toho nebol.

22. min. Švajčiari sa ihneď oslobodili, Slováci sa ťažko dostávajú do útočného pásma.

21. min. Slováci budú v úvode tretiny hrať presilovku, Brunner hákoval Baranku.

XXX - Druhá tretina sa začala.

XXX - Graňák je zranený v hornej časti tela, do zápasu už nezasiahne.

Švajčiari neustrážili Tatara

XXX - Prvá tretina sa skončila.

20. min. Streit v obrovskej príležitosti, mieril tesne vedľa, Švajčiari v tlaku, ale Slováci sa už oslobodili.

20. min. Bližňák v ďalšej príležitosti, zakročil Ambühl.

19. min. Tomáš Tatar skóruje minútu pred koncom tretiny do prázdnej bránky po výbornej prihrávke Mikúša.

SITA

18. min. Švajčiari sa snažia útočiť, naši ich zatiaľ držia od Laca, Slováci v nádejnej akcii, ale sú v ofsajde.

16. min. Kopecký si vzal puk po chybe Švajčiarov, pekná akcia s Radivojevičom, ten strieľa, ale Berru neprekonáva.

15. min. Tatar s Mikúšom a Miklíkom vo výbornej príležitosti, Tatarovu prihrávku však tečovali a brankár Berra už zakročil.

14. min. Ambühl už takmer v úniku, ale Sersen sa mu natlačil do cesty, puk už získali Slováci.

13. min. Marcel Hossa otrasený po zákroku Švajčiarov, rozhodca hru neprerušil, Švajčiari pred Lacom, ten bezpečne chytá.

13. min. K Miklíkovi sa puk dostal v strednom pásme, naši takmer v prečíslení, strieľa, ale tesne nad bránku.

12. min. Šatan tečoval puk smerom k Berrovi, ten radšej puk prikryl.

10. min. Švajčiarski hokejisti opäť dobre zabojovali, ale Slováci sa prihnali k brankárovi Berrovi, Starosta vystrelil a švajčiarsky brankár výborne zakročil lapačkou.

SITA

9. min. Švajčiari sa prepracovali do útoku, ale naši hokejisti ich vytlačili až k vlastnému brankárovi.

7. min. Slováci zostávajú v útočnom pásme. Handzuš a Kopecký bojujú v rohoch ľadovej plochy.

6. min. Tatar sa prepracoval cez celé klzisko, dokázal aj vystreliť, jeho puk však brankár Berra vyrazil a pred bránou žiadny Slovák nedorážal.

5. min. Graňák s Chárom posúvajú puk Hudáčkovi, Švajčiari ich však vytlačili do obranného pásma. Parádny zákrok Laca, ktorý puk vytlačil betónom, Švajčiari strieľajú z každej pozície.

4. min. Ďalší útok Švajčiarov, brankár Laco prikryl puk po strele Monneta.

3. min. Veľká príležitosť pre Švajčiara Monneta, ale vďaka zákroku Cháru puk skončil nad bránkou.

2. min. Brankár Berra musel zakročiť proti strele Šatana, slovenský útočník ho neprekonáva.

1. min. Švajčiari začali zápas aktívne, ale Slováci im po úvodnej snahe berú puk.

XXX - Slovenskí a švajčiarski hokejisti nastupujú na ľadovú plochu.

XXX - 6-bodové Švajčiarsko čaká okrem dnešného duelu ešte súboj s USA. Nutnosť (najlepšie naplno) bodovať je teda zrejmá.

XXX - Zverenci trénera Seana Simpsona sa musia zabudnúť na prekvapenie, ktoré im prehrou 2:4 spôsobili Francúzi.

XXX - Podľa Vladimíra Vůjtka odohrali Slováci proti Bielorusom najlepší duel (5:1) na turnaji.

XXX - Pohľad na tabuľku helsinskej skupiny núti kalkulovať. Platí, že ak Slovensko vyhrá oba svoje zápasy bude mať minimálne 13 bodov a celkom isto sa predstaví medzi najlepšou osmičkou.

Je však dosť možné, že na postup bude stačiť aj menej bodov. Za istých okolností "len" 9. Znamenalo by to, že Slováci oba záverečné zápasy prehrajú a Bielorusi porazia Francúzsko a podľahnú Kanade.

Vtedy by sa vytvorila minitabuľka štyroch tímov, ktoré by mali na konte zhodne po 9 bodov, pričom do štvrťfinále by postúpil najlepší z nich. Rozhodli by kritériá: 1./ počet bodov zo vzájomných zápasov, 2./ lepší gólový rozdiel vo vzájomných zápasoch, 3./ lepší gólový rozdiel vo vzájomných zápasoch, 4./ vyšší počet strelených gólov vo vzájomných zápasoch, 5./ vzájomné zápasy s tímom, ktorý je v tabuľke najbližšie k týmto trom a viac tímom, 6./ ak ani jeden z týchto krokov nerozhodne, poradie určí aktuálny renking IIHF.