Slovenskí karatisti získali na ME striebro a bronz

Slováci majú aktuálne už 32 medailí z majstrovstiev Európy.

ADEJE. Slovenskí reprezentanti v karate si pod vedením trénera Jaroslava Javorského vybojovali dve medaily (bilancia: 0 - 1 - 1) na 47. majstrovstvách Európy EKF, ktoré sa od štvrtka do nedele uskutočnili za účasti 450 pretekárov zo 45 krajín v meste Adeje na španielskom ostrove Tenerife.

Obidva vzácne kovy získali ženy v športovom zápase kumite: Lucia Kováčiková bola strieborná v kategórii do 50 kg a Jane Vojtikevičovej zavesili na krk bronzovú medailu v hmotnosti do 55 kg.

Počas záverečného nedeľňajšieho dňa už slovenskú zbierku pódiových umiestnení nerozšíril Matej Urík v súbornom cvičení kata, ktorý v dueli o bronz podľahol Angličanovi Jonathanovi Mottramovi 1:4 a skončil štvrtý.

Okrem neho obsadili nepopulárne 4. priečky aj ďalšia "katistka" Erika Hrušcká a Dagmara Kubinská v kumite v kategórii do 61 kg.

Medaily do zbierky

Výprava SR sa tak ani z tohtoročného kontinentálneho šampionátu nevráti domov bez medaily, čo sa krajine spod Tatier dosiaľ stalo iba raz - v roku 2005 paradoxne práve na ME v španielskom Tenerife.

Slováci majú aktuálne už 32 medailí z majstrovstiev Európy v novodobej ére samostatnosti od roku 1994 (bilancia: 6 - 9 - 17).

"Máme radosť, že ani tentoraz sme nevyšli naprázdno. Myslím si, že s dvoma medailami môžeme vysloviť spokojnosť s naším účinkovaním. Veľmi príjemne prekvapila Kováčiková, striebro je pre ňu životný úspech. Vysoko samozrejme treba hodnotiť aj bronz Vojtikevičovej. Vidieť, že naša nastupujúca generácia sa etabluje medzi absolútnou európskou špičkou. Škoda troch štvrtých miest, aspoň v jednom prípade z toho mohol byť bronz," uviedol generálny sekretár Slovenského zväzu karate Leopold Roman.

Kováčikovú zdolala až Turkyňa

Pre 24-ročnú Luciu Kováčikovú je striebro životným úspechom a premiérový vzácny kov na významnom podujatí. Členka CMK Banská Bystrica mala na úvod voľný žreb, potom zdolala Bulharku Lupanovovú i Ukrajinku Kryvovovú a v dueli o účasť vo finále zvíťazila aj nad výbornou Švédkou Akdagovou.

Víťaznú púť Kováčikovej zastavila až favorizovaná obhajkyňa prvenstva z vlaňajšieho kontinentálneho šampionátu vo švajčiarskom Klotene Serap Özceliková z Turecka, ktorej Slovenka podľahla v sobotu podvečer hladko 0:8.

Jana Vojtikevičová začala cestu za konečným bronzom na ME 2012 prehrou v 1. kole s Nemkou Bitschovou, potom však v repasáži zdolala Draškovičovú z Čiernej Hory a Cardinovú z Talianska.

Dvadsaťjedenročná karatistka Rapidu Bratislava v dueli o konečné 3. miesto zvíťazila nad Jennifer Warlingovou z Luxemburska 2:0 a získala svoju prvú seniorskú medailu, pred necelými tromi rokmi sa tešila z bronzu v kategórii starších junioriek na majstrovstvách sveta 2009 v marockom Rabate (vtedy v kumite do 53 kg).