Manchester City získal titul po 44 rokoch

Pablo Zabaleta otváral skóre duelu s Queens Park Rangers.
Pablo Zabaleta otváral skóre duelu s Queens Park Rangers. (Autor: TASR/AP)
Pavol Spál, TASR|13. máj 2012 o 17:59

Ešte v 90. minúte zápasu City s Queens Park Rangers bol novým anglickým šampiónom mestský rival United.

Anglicko má nového majstra. Manchester City v poslednom kole zdolal Queens Park Rangers 3:2 vďaka senzačnému záveru. Z 1:2 otočil skóre dvoma gólmi v nadstavenom čase. Prvý titul od roku 1968 vybavil City Agüero v 94. minúte.

BRATISLAVA. Mnohí fanúšikovia City v tej chvíli cítili beznádej, plakali. Práve vypršala posledná minúta riadneho hracieho času. Ich klub prehrával doma s Queens Park Rangers 1:2.

Už sa zdalo, že titul opäť získajú hráči nenávideného mestského rivala z United, ktorým zabezpečil víťazstvo v Sunderlande útočník Rooney. Ale potom prišiel fantastický obrat.

Džeko najprv hlavičkou vyrovnal a v 94. minúte vybavil titul útočník Sergio Agüero – najlepší strelec City v sezóne (23 gólov). A vypukli divoké oslavy. Rozvášnení fanúšikovia nabehli na hraciu plochu.

Tretí titul

City sa stal po tretíkrát majstrom Anglicka (1937, 1968, 2012). Po štyridsiatich štyroch rokoch. Pretrhli tak monopol Chelsea a United, ktorí si menili anglický titul v posledných siedmich sezónach.

„Bola to neuveriteľne bláznivá sezóna. V Anglicku sme hrali najlepší futbal, preto si titul zaslúžime. Mali sme síce nejaké problémy, ale hrali sme najlepšie,“ citujú britské médiá trénera City Roberta Manciniho.

City vyhrávali po polčase 1:0, od 55. minúty hrali navyše presilovku – kapitán Queens Park Barton udrel lakťom Tevéza. City však v druhom polčase dvakrát inkasovalo.

„Nikdy som neprestal veriť, že to otočíme,“ vyhlásil obranca a kapitán City Vincent Kompany, ktorý bol vyhlásený za najlepšieho hráča sezóny v Premier league. Jeho tím získal 89 bodov, rovnako ako druhý United.

City však mali o osem gólov lepšie skóre – to v Anglicku rozhoduje. Citizens navyše zdolali rivala v oboch vzájomných súbojoch 1:0 doma a 6:1 vonku.

Veľké investície

United mal pritom v polovici marca pred City osembodový náskok, ktorý však rýchlo premrhal.

City strelil v lige najviac gólov (93), inkasovali najmenej gólov (29). Od leta 2008, keď priemerný klub prevzal šejk Mansour, minul Manchester City na budovanie tímu viac ako miliardu libier.

Do nákupu posíl investoval zo všetkých svetových klubov najviac - viac ako štyristo miliónov.
Podľa údajov denníka Telegraph získal klub (obdobie 2008 – 2011) z vlastných činností asi štyristo miliónov, zvyšok (zhruba 600 mil.) musel dotovať z vlastného vrecka Mansour.

Iba na mzdy hráčov minú v Citizens viac, ako je schopný klub zarobiť.

„Týmto nám chcú nahnať strach? To je na smiech. Úspechy sa predsa vo futbale nedajú kúpiť,“ uštipačne vyhlásil ešte prednedávnom Ferguson. Zrejme sa mýlil.

Výsledky 38. kola Premier League:

Everton - Newcastle 3:1 (2:0)

Góly: 16. S. Pienaar, 27. Jelavič, 65. Heitinga - 73. Hibbert (vlastný)

Brankár Ján Mucha (Everton) sedel na lavičke náhradníkov.

Chelsea - Blackburn 2:1 (2:0)

Góly: 31. Terry, 34. R. Meireles - 60. Y. Aiyegbeni

Manchester City - Queens Park Rangers 3:2 (1:0)

Góly: 39. P. Zabaleta, 90.+ Džeko, 90.+ S. Agüero - 48. D. Cissé, 66. J. Mackie, ČK: 55. J. Barton (QPR)

Norwich - Aston Villa 2:0 (2:0)

Góly: 9. G. Holt, 22. S. Jackson

Stoke - Bolton 2:2 (1:2)

Góly: 13. a 77. J. Walters (druhý z pok. kopu) - 39. M. Davies, 45. K. Davies

Sunderland - Manchester United 0:1 (0:1)

Gól: 20. Rooney

Swansea - Liverpool 1:0 (0:0)

Gól: 86. D. Graham

Martin Škrtel (Liverpool) nefiguroval v zápise o stretnutí.

5. Newcastle 38 19 8 11 56:51 65 - účasť v play-off EL UEFA 2012/2013

* 6. Chelsea 38 18 10 10 65:46 64 - účasť v skupinovej fáze EL UEFA 2012/2013 (ako víťaz FA Cupu)

7. Everton 38 15 11 12 50:40 56

8. Liverpool 38 14 10 14 47:40 52 - účasť v 3. predkole EL UEFA 2012/2013 (ako víťaz národného pohára)

9. Fulham 38 14 10 14 48:51 52

10. West Bromwich 38 13 8 17 45:52 47

11. Swansea 38 12 11 15 44:51 47

12. Norwich 38 12 11 15 52:66 47

13. Sunderland 38 11 12 15 45:46 45

14. Stoke 38 11 12 15 36:53 45

15. Wigan 38 11 10 17 42:62 43

16. Aston Villa 38 7 17 14 37:53 38