AKTUALIZOVANÉ 21:13

Žilina zdolala Nitru 2:0, Slovan titul neobháji

Žilinskí futbalisti môžu rozhodnúť o zisku titulu už v nedeľu v poslednom kole v Dunajskej Strede. Na druhú Trnavu majú náskok dvoch bodov.

Róbert Pich dal druhý gól Žilinčanov v zápase s Nitrou.(Zdroj: SITA)

Žilinčania idú za titulom

Po opatrnejšom úvode mali viac z hry domáci, Pich ešte v 7. minúte hlavičkoval nad, ale v 10. minúte otvoril skóre stopér Piaček. Odrazenú loptu z rohu ku nemu hlavou dostal Šulek a osamotený obranca "šošonov" nedal Hroššovi zblízka šancu. V 23. minúte odpískal rozhodca Smolák diskutabilnú penaltu po zákroku Šimončiča na Picha, keď k otáznemu faulu prišlo zrejme aj mimo šestnástky. Ceesay ale šancou pohrdol a Hroššo vyrazil.

O pár okamihov Pich v úniku z pravej strany nemieril presne, a tak to skúšali hostia, strely Moravčíka a Soumaha zo strednej vzdialenosti a zblízka pokus Kroupu sa však neujali. Záver polčasu bol zaujímavý, dvakrát centroval pekne Barčík, Majtánova hlavička ani Pichova strela gólom neskončili. Medzi týmito akciami mohla vyrovnať Nitra, v 41. minúte Soumah vysunul do brejku Kroupu, ale Krnáč skvele zasiahol.

V nadstavenom čase prvého dejstva napokon udreli domáci, lopta po centri Mabouku sa odrazila k Pichovi a ten krásnou strelou pod brvno zvýšil na 2:0.

V 53. minúte z uhla minul Majtán a ten istý hráč takisto hlavičkoval vedľa v 61. minúte. Aktívny Majtán sa ocitol sám pred Hroššom v 67. minúte, ale pokus o lob mu vôbec nevyšiel. V 71. minúte dostal skvelú prihrávku do úniku Soumah, zasekol si obrancu, ale jeho pokus opäť skvele zlikvidoval Krnáč.

Desať minút pred koncom predviedla modernu os Majtán - Deza - Barčík, posledne menovaný ale nezakrútil loptu za Hrošša. Hostia sa snažili v závere ešte niečo s výsledkom urobiť, ale Žilina si výhru ustrážila a Deza mohol dokonca zvýšiť, a rozlúčila sa s domácim publikom trojbodovou bodkou.

MŠK Žilina - FC Nitra 2:0 (2:0)

Góly: 10. Piaček, 45.+1 Pich. Rozhodoval: Smolák, ŽK: Piaček - Šimončič, Harbuľák, Poluch, 3425 divákov.

MŠK Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Leitner (74. Akakpo), Nunes Pečovský Barčík, Šulek (62. Deza), Pich Majtán, Ceesay (46. Bello)

FC Nitra: Hroššo - Harbuľák, Šimončič, Tóth, Poluch - Moravčík (77. Ivančík) - Kemlage (56. Boszorád), Gajdoš, Kolár (56. Nascimento) - Soumah, Kroupa

Hodnotenie trénerov:

Frans Adelaar, tréner Žiliny: "Začali sme dobre, hrali sme pressing a skórovali sme za prvých desať minút. Mrzí ma nevyužitá penalta, po ktorej sme stratili trochu kontrolu nad zápasom. Ale Nitra hrala dobre a mala šance. Krnáč nás však podržal. Je pred nami posledný krok."

Ladislav Jurkemik, tréner Nitry: "Bol to dobrý zápas z oboch strán. V prvom polčase sme nepremenili dve vyložené šance a súper nás preto potrestal. Môj tím nemôžem kritizovať, opakujem, mrzia tie nevyužité šance."

Späť na začiatok článku >>

V B. Bystrici bez gólov

Dukla hrala v diváckom komornom prostredí. V prvom polčase sa k cieľu proti mužstvu, ktoré už päť zápasov predtým v jednej sérii nebodovalo, nepriblížila. Na vine bol útočný stereotyp, obranný val súpera a možno aj trochu smoly.

Už v 4. min Považanec v gólovej situácii trafil len do spoluhráča Matúša, po hodine hry zasa Matúša zblokoval v poslednej chvíli M. Pintér. Najväčšiu príležitosť spálil v 32. min Bažík, uvoľňoval sa zbytočne dlhou kľučkou, stratil drahocenný čas, brankár Kuciak mu zmenšil strelecký uhol a stačil loptu vyraziť na roh. O tom, že Kuciakov reflex je mimoriadny, nasvedčovala ofsajdová situácia, pri ktorej bravúrne zlikvidoval strelu Turňu.

Ofsajdová taktika hosťom bezchybne vychádzala a občas do dokonalej pasce padli naraz aj štyria piati hráči Dukly. Zlaté Moravce nehrali odvážne a stačilo im, že si za celý polčas kopli z rohového kopu len raz a že v 39. min Hodek na hrote nestačil na Savičov obranný zákrok pri rysujúcej sa šanci. Polčasový chudobný účet zakončil v 43. min Hučkov prienik a jeho prihrávka, ktorá prešla pozdĺž celej bránky bez toho, aby sa našiel hráč s nastavenou nohou.

Po zmene strán mal gól na nohe Matúš, no po nahrávke od Turňu trafil pohotovo z voleja len pravú «rď z vonkajšej strany. Matúš bol aj pri ďalšej nádejnej akcii, keď ho vysunul hlavou Brašeň, strelil však tak slabo, že lopta ledva doplachtila do rúk Kuciaka. Vo zvyšnom čase sa už len márne čakalo na nejaké vzrušenie, obraz hry sa vôbec neposunul k lepšiemu a bezgólový zmier len vystihol streleckú neschopnosť oboch tímov.

Dukla B. Bystrica - Vion Zlaté Moravce 0:0

Rozhodca Sedlák, ŽK: Brašeň - Hruška, 920 divákov.

Dukla B. Bystrica: Boroš - Turňa, Gyömbér (74. Kuzma), Poljovka, Savič - Brašeň, Bažík (69. Augustín), Hlinka, Hučko - Považanec (61. Laksík), Matúš

Vion Zlaté Moravce: Kuciak - Candrák, Majerník, Pintér (87. Zemanovič), Husár - Orávik, Luhový (81. Ondrejka), Kováč, Hodek, Hruška - Brčák (90+. Mihálik)

Pozápasové hodnotenia:

Dušan Tóth, asistent trénera B. Bystrice: "Jednoznačne sme chceli vyhrať, druhý polčas sa hralo len na jednej polovici. Celú jar sa prejavoval odchod Jakubka, nevieme nájsť za neho strelca, aj keď si šance vypracujeme. Je nám ľúto, že sme sa s divákmi nerozlúčili víťazstvom."

Juraj Jarábek, tréner Zl. Moraviec: "Bolo vidieť, že je koniec sezóny, obe mužstvá majú toho asi dosť. Nám chýbala desiatka hráčov, nešli sme s veľkými očami do tohto zápasu, bojovali sme, snažili o brejky, no márne, len jedinú šancu Hodeka chytil Boroš. Na viac sme nemali, s bodom musíme byť spokojní. Bystrica dobýjala bránku, chvalabohu gól nedala."

Slovan len s remízou

Futbalisti Slovana Bratislava už s určitosťou neobhája majstrovský titul. Rozhodlo o tom stredajšie predposledné 32. kolo Corgoň ligy, v ktorom "belasí" len remizovali s MFK Košice 1:1. Ani prípadným triumfom na Pasienkoch by si však nepomohli, keďže v súbežne hranom dueli naplno bodovala i vedúca Žilina. MŠK má pred svojim prenasledovateľom nedostihnuteľný päťbodový náskok.

Ak si chcel Slovan zachovať nádej na zisk majstrovského titulu, s Košicami musel naplno bodovať. Imperatív víťazstva velil domácim útočiť, v úvodnej desaťminútovke však boli riedko zaplnené tribúny svedkami nezáživného futbalu. Vzruch priniesla až 13. minúta a Milinkovičov prienik, ktorý hosťujúca obrana zastavila nedovoleným zákrokom na hranici pokutového územia.

Brankár Lopez Fernandez si s následným priamym kopom poradil napriek tomu, že Halenárov pokus ešte tečoval múr. Ešte bližšie bol k otváraciemu gólu na opačnej strane Škutka, ktorý však z päťky poslal loptu hlavou presne do stredu brány, kde stál pripravený Kováč. V 36. minúte sa z pravej strany rútil na košického gólmana Kopúnek, no jeho obstrel skončil mimo brány.

Vývoj posledného domáceho duelu v sezóne primäl trénera "belasých" Vladimíra Weissa k vystriedaniu oboch útočných hrotov a polčasové zmeny viedli k želanému efektu. V 55. minúte poslal Slovan do vedenia Halenár, ktorý dorazil do siete loptu po nevyužitej šanci Pirosku - 1:0. Ani tento moment nepomohol k zrýchleniu tempa duelu a hra sa naďalej odvíjala predovšetkým medzi šestnástkami.

V 78. minúte sa dostal do dobrej príležitosti striedajúci Skvašík, no prudkou strelou rozvlnil len bočnú sieť Kováčovej svätyne. O vyrovnanie sa postaral až ďalší žolík z lavičky Karaš, ktorý tri minúty po svojom príchode na trávnik po zemi prestrelil bezmocného Kováča - 1:1. Dve minúty pred koncom riadneho hracieho času mohol Slovanu vrátiť vedenie Milinkovič, no strelou z priameho kopu tesne minul pravú žrď a v nadstavenom čase sa neujal ani jeho ďalší pokus.

Slovan Bratislava - MFK Košice 1:1 (0:0)

Góly: 55. Halenár - 82. Karaš. Rozhodovali: Jaška - Sluk, Košecký, ŽK: Halenár, Milinkovič - Ostojič, Sekulič, 750 divákov.

Slovan Bratislava: Kováč - Kolčák, Kladrubský (72. Jánošík), Had, Konečný - Grendel, Kopúnek, Halenár, Milinkovič - Šebo (46. Mészáros), Smetana (46. Piroska)

MFK Košice: Lopez Fernandez - Ostojič, Kavka, Redžepi, Sekulič - Kuzma, Hovančík - Viazanko (79. Karaš), Isola (61. Skvašík), Matič - Škutka (59. Diaby)

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana Bratislava): "Košice si zaslúžili bod za dobrú organizáciu hry. My sme toto stretnutie nehrali dobre, málo sme behali, z našej strany to bol taký výkon, ako je v podstate aj celá jarná časť tohto súťažného ročníka. Hráči sa ku koncu ligovej súťaže dosť trápia, pretože sa nám nepodarilo obhájiť titul a ani v domácom pohári sme neuspeli. Prevláda sklamanie z tejto sezóny u hráčov, ale aj u mňa a u funkcionárov klubu. Momentálne sme vo veľmi ťažkej pozícii, a to sa odrazilo na úrovni našich výkonov v tomto období. Neviem, čo bude ďalej."

Ján Kozák st. (tréner Košíc): "Ako hlavný tréner som s týmto mužstvom absolvoval tretí zápas, takže momentálne iba spoznávam hernú kvalitu mojich zverencov. Som rád, že sme proti Slovanu získali bod. Priznám sa, že ani sme nerátali s takým výsledkom. Plnenie úloh na ihrisku bolo dobré, hrali sme veľmi disciplinovane. Samozrejme, že sme vedeli, v akej situácii sa nachádza Slovan. Kvalita hráčov bola jednoznačne na strane domácich, nám sa však podarilo vypracovať si niekoľko možností, ktoré sme nepremenili, ale aj z toho mála sa nám podarilo získať bod. S prístupom mojich hráčov k stretnutiu som spokojný."

Trenčín vyhral aj bez penalty

Trenčín od úvodného hvizdu tvrdil muziku a prinútil protivníka predovšetkým venovať sa obrane. Už v 8. minúte akciu osamotených domácich hráčov pred bránou zakončil Depetris úvodným gólom.

V polovici prvého dejstva bol po hre rukou v šestnástke vylúčený Štetina, nariadený pokutový kop však Depetris nevyužil na zvýšenie trenčianskeho náskoku. To sa podarilo až Hlohovskému v 40. minúte, ktorý zblízka nezaváhal a vyjadril tak hernú prevahu Trenčína.

Po zmene strán však domáci výrazne poľavili, a hoci mali loptu v držaní oveľa častejšie, ako ich neškodný súper, žiadne nebezpečné gólové príležitosti si už nevypracovali a iba kontrolovali svoj náskok.

Východniari hrali pasívne, väčšinou len bránili a do útočnej akcie sa takmer vôbec nedokázali dostať. Po kvalitou podpriemernom druhom polčase si Trenčín bez ťažkostí povinné víťazstvo udržal.

AS Trenčín - 1. FC Tatran Prešov 2:0 (2:0)

Góly: 8. Depetris, 40. Hlohovský. Rozhodoval: Glova, ŽK: Ševela, Depetris - Papaj, Piter-Bučko, Adam, ČK: 22. Štetina (Prešov) za hru rukou v pokutovom území, 1312 divákov.

AS Trenčín: Volešák - Čögley, Godál, Ševela, Mazáň - Kleščík - Mazan (78. Holúbek), Štefánik (81. Diaz), Salinas, Hlohovský Depetris (70. Štyvar)

1. FC Tatran Prešov: Plánička Papaj, Piter-Bučko, Krajník, Petráš - Štetina - Guba (77. Hruška), Katona, Adam (90+ Jacko), Marcin Střihavka (24. De Oliveira Torres)

Adrián Guľa, tréner Trenčína: "Do zápasu sme vstúpili vynikajúcim spôsobom a aktívne sme odohrali celý prvý polčas. Súpera sme dostali pod tlak, vypracovali sme si zaujímavé gólové príležitosti a náš náskok sme ešte zvýšili. V druhej časti sa hostia zamerali najmä na obrannú fázu a presadiť sa proti takto hrajúcemu súperovi nebolo ľahké. Musím však hráčov pochváliť za vynikajúce výkony v jarnej časti súťaže a je to pre nás výzva do ďalšej práce."

Sergij Kovalec, tréner Prešova: "Trenčín má kvalitné mužstvo a v tomto zápase to aj potvrdil, takže prehrať s takýmto silným protivníkom nie je hanbou. V zostave nám chýbalo viacero zranených hráčov, takže vzhľadom na tieto okolnosti môžeme byť s našim výkonom celkom spokojní, pretože hráči vložili do hry aj srdce.

Hetrik Blackburna

Seničania sa v poslednom domácom vystúpení chceli rozlúčiť s divákmi a najmä s trénerom Grigom víťazstvom. Od začiatku sa hralo iba na polovici hostí s občasnými brejkami DAC. Pokojne už v prvom polčase mohli vyhrávať minimálne rozdielom 5 gólov.

V 13. minúte po Strnadovej hlavičke vykopávali hostia z bránkovej čiary, o dve minúty po centri Leala zakončoval hlavou Blackburn, no gólman Kučera vytiahol výborný zákrok. O minútu na to sa skóre menilo. Dvakrát zakončoval Blackburn, raz nastrelil ľavú žrď, druhýkrát vykopol obranca pred Kóňu. Stredopoliar Kóňa bol pri streleckej chuti, dostal sa do ďalších dvoch gólových šancí, ale úspešný nebol. V 30. minúte prihrával v 16-tke Diviš Križkovi a ten nekompromisne prestrelil brankára.

V 40. minúte vnikol do pokutového územia Diviš namiesto prihrávky Križkovi a bol z toho iba rohový kop. O minútu po centri Kóňu hlavičkoval Blackburn do brvna, od ktorého poslal loptu do siete. V 43. minúte DAC znížil. Copa dostal výbornú prihrávku stredom obrany a samostatný únik premenil. V druhom polčase domáci poľavili a viac pohybu pridali do hry aj hostia. V 54. minúte mohol byť rozdiel skóre iba gólový. Po faule na Delarga tento hráč zahrával pokutový kop, no kopol ho veľmi zle a Kamesch loptu kryl.

V 58. minúte si vypracoval DAC ešte jednu možnosť, Ayukovu tvrdú strelu zo 16-tky výborne Bolek vyrazil na roh. Potom sa už dostávali k slovu iba Záhoráci. V 62. minúte hlavičkoval Diviš do brvna a odrazenú loptu posla, do siete Blackburn. Potom bol v šanci domáci kapitán Kóňa, Kučera bol pozorný.

Svoj prvý hetrik v Senickom drese dosiahol panamský útočník Rolando Blackburn v 72. minúte. Po zakončení Kalabišku sa dostal k lopte na hranici malého vápna a s prehľadom ju poslal do siete. Potom sa Seničania dostali ešte do viacerých streleckých možností, no ani z jednej gól už nestrelili. Vysokým víťazstvom nad vypadávajúcim súperom sa tak rozlúčili s domácici divákmi.

FK Senica - DAC 1904 Dunajská Streda 5:1 (3:1)

Góly: 41., 62. a 72. Blackburn, 16. Kóňa, 30. Križko - 43. Copa. Rozhodoval: Horváth, ŽK: Pavlík, Černý (obaja Senica), 1017 divákov

Senica: Kamesch Wijlaars, Gorosito (87. Štrbák), Pavlík, Leal Križko, Strnad Diviš, Kóňa (66. Kalabiška), Černý (81. Bolinha) - Blackburn

DAC: Kučera Nikolič, Marcin, Huber, Urbánek (87. Érseg) Hanták, Lénárth Copa, Ayuk, Medgyes (46. Ágh) - Delarge (71. Kordič)

Stanislav Griga, tréner Senice: "Som spokojný s herným prejavom aj s výsledkom. Slabší sme mali vstup do druhého polčasu a ak by súper využil pokutový kop, mohlo to byť ešte nepríjemné. Rozlúčka so senickým publikom bola príjemná, prežil som tu dva dobré roky."

Krisztián Németh, tréner Dunajskej Stredy: "Seničania nás prevýšili vo všetkých herných činnostiach a zaslúžene vyhrali vysokým rozdielom. Trénerovi Grigovi prajem pri reprezentácii veľa úspechov."

Spartak so šancou na titul

Hráči Spartaka, vedomí si dôležitosti zápasu s Liptákmi a zotrvania v boji o majstrovský titul, sa s chuťou pustili do ich pozliepanej zostavy. Z úvodného tlaku domáci vyťažili sériu rohových kopov, keď trnavské rýchle tykadlá Vyskočil s Tomačekom zamestnávali dezorientovanú obranu Ružomberka, za ktorou už len gólman Hrdlička lopty smerujúce medzi tri žrde vyrážal do bezpečia.

Už v 13. min po Tomačekovom vysunutí chcel Michal Gašparík zakončiť, ale pozorný Hrdlička sa mu odvážne vrhol pod nohy a zachránil. O minútu už Trnavčania rozvlnili sieť za jeho chrbtom zásluhou Grossa, ale gól neplatil pre ofsajd.

V 15. min však Mikovič po prihrávke Gašparíka bez prípravy z hranice šestnástke namieril k pravej žrdi - 1:0. Po polhodine hry Jurkemik v pokutovom území zrazil Mikoviča a nariadenú jedenástku premenil s prehľadom Tomaček - 2:0. Na druhej strane odpovedal len kanonier Masaryk, ale bez úspechu.

V 48. min pohrozili Ružomberčania, keď sa opäť Masaryk predral cez stopérov Trnavy, ale na presné zakončenie už nemal síl. V 54. min center Gašparíka hlavičkoval Vyskočil, ale Hrdlička sa reflexívne vyznamenal. V 58. min striedajúci Ciprys sa zaskvel efektnou strelou, lopta však tesne minula pravý horný kút hosťujúcej bránky.

V 66. min zvýšil už na 3:0 opäť Tomaček, ktorý dostal prihrávku od Ľ. Hanzela, rutinérsky si loptu spracoval a Hrdlička ťahal loptu tretíkrát zo siete. V 72. min pohľadná akcia Trnavy v podaní Tomačeka, Ciprysa a Mikoviča, posledne menovaný len tesne minul cieľ. V 77. min sa osmelili aj hostia, postupným prechodom do útoku sa dostali na dostrel, Almaského strelu však Kamenár na dvakrát zneškodnil. Zaslúžené víťazstvo Trnavy znamená, že o majstrovskom titule sa v stredu nerozhodlo.

FC Spartak Trnava - MFK Ružomberok 3:0 (2:0)

Góly: 30. a 66. L. Tomaček (prvý z pok. kopu), 15. Mikovič, ŽK: 13. Lásik, 48. Skalák, 80. Ďubek (všetci Ružomberok), rozhodovali: Matúš - Vindiš, Bednár, 5662 divákov

Trnava: Kamenár - Habánek, Gross, Čvirik, Ľ. Hanzel - Bicák (70. Schranz), Karhan, Mikovič (83. Pavelka), Michal Gašparík (56. Ciprys) - M. Vyskočil, L. Tomaček

Ružomberok: L. Hrdlička - Gallo, Kostelný (72. M. Nagy), Greššák, M. Jurkemik - Skalák, J. Vavrík (76. Almaský), Lásik, Ďubek - Serečin (82. Ivan Kotora), Masaryk

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "V zápase sme išli do dvojgólového vedenia vďaka Mikovičovi, ktorý prvý gól strelil a druhý padol po faule na neho. Tretí gól v druhom polčase spečastil naše víťazstvo. Zápas bol dobrou školou pre našich mladých hráčov, veď napr. Habánek má ešte málo ligových skúseností. Zopakujem, že my chceme hrať futbal pre divákov a tí sa nám aj dnes odvďačili záverečnou ďakovačkou. Bol to posledný zápas doma a preto chcem poďakovať fanúšikom aj svojmu mužstvu za celú sezónu."

Aleš Křeček, tréner Ružomberka: "Gratulujem domácim k zaslúženému víťazstvu, ktoré dosiahli vo fantastickej futbalovej kulise. Pre takéto obecenstvo, aké som dnes videl v Trnave, sa vlastne futbal má hrať. My sme sa chceli pokúsiť o zázrak, no ako ste videli mali sme v mužstve troch nových hráčov, ktorým chýbajú skúsenosti. Súper nás prevýšil kvalitou pred našou bránkou, bol efektívnejší a strelil nám tri góly. Z výsledku sme sklamaní, ale je odrazom našej súčasnej kvality."