AKTUALIZOVANÉ 0:17

Chelsea porazila Bayern na penalty a po prvýkrát vyhrala Ligu majstrov

Bayern nedokázal v predĺžení premeniť pokutový kop. V následnom rozstrele rozhodol o víťazstve Chelsea Didier Drogba.

Oslavujúci hráči Chelsea.(Zdroj: SITA/AP)
Súboj Škriniar vs. Hamšík v Janove za skvelých 129€ >>

Finále Ligy majstrov 2011/2012

Bayern Mníchov - Chelsea Londýn 1:1 (1:1, 0:0), 3:4 rozstrel z 11 m

Góly: 83. Müller (video >>) - 88. Drogba (video >>) , ŽK: Schweinsteiger - A. Cole, Luiz, Drogba, Torres, rozhodoval: Proenca (Port.), 62 500 divákov (vypredané).

Rozstrel (video >>): Lahm - 1:0, Mata - nedal, Gomez - 2:0, Luiz - 2:1, Neuer 3:1, Lampard - 3:2, Olič - nedal, A. Cole - 3:3, Schweinsteiger - nedal, Drogba - 3:4

Zostavy a striedania:

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Timoščuk, Contento - Kroos, Schweinsteiger - Robben, Müller (87. Van Buyten), Ribery (97. Olič) - Gomez

Chelsea: Čech - Bosingwa, Luiz, Cahill, A. Cole - Mikel, Lampard - Kalou (84. Torres), Mata, Bertrand (73. Malouda) - Drogba

Futbalisti Chelsea Londýn získali prestížny titul vo futbalovej Lige majstrov v sezóne 2011/2012. V sobotňajšom finále zdolali v mníchovskej Allianz Arene Bayern Mníchov 4:3 až v rozstrele z 11 m, keď duel aj po predĺžení skončil remízou 1:1.

Pre "The Blues" je to vôbec prvý európsky triumf v klubových dejinách. Na tróne pre kontinentálneho šampióna nahradili Londýnčania FC Barcelonu, ktorú vyradili v semifinále.

V domácom prostredí mali zverenci domáceho trénera Juppa Heynckesa v prvom polčase viac z hry. Tím hosťujúceho kouča Roberta Di Mattea ale odolával a neinkasoval.

V druhom dejstve najprv v 83. minúte Thomas Müller pretavil veľký tlak Bayernu v úvodný gól, ale v 88. minúte Didiar Drogba tiež hlavou vyrovnal.

Rozhodnutie mal v predĺžení na kopačke Arjen Robben, ale v 94. minúte zahodil penaltu (video >>). Všetko až rozhodla až penaltová lotéria, v ktorej uspeli hráči zo Stamford Bridge.

Do finále nemohli zasiahnuť suspendovaní Luiz Gustavo, David Alaba a Holger Badstuber (Bayern), resp. Branislav Ivanovič, Ramires a Raul Meireles (Chelsea).

Tím z Londýna navyše nemohol počítať ani so štartom kapitána Johna Terryho, ktorý dostal v semifinálovej odvete na Nou Campe dokonca priamo kartu červenú za zbytočný faul na Alexisa Sancheza.

Hlasy hráčov:

Ashley Cole (obranca FC Chelsea): "Nenachádzam slov. Myslel som si, že neuspejeme, ale stále sa vezieme na šťastnej vlne. Dnes sme si to zaslúžili, všetci sme verili vo víťazstvo."

Didier Drogba (útočník FC Chelsea, autor jedného gólu): "Máme skvelého tímového ducha. Som tu už osem rokov, ako hráč Chelsea som sa naučil nikdy sa nevzdávať. Dnešok je úžasný. Verím veľmi v osud. Bolo to už dávno vpísané, že zvíťazíme. Tento tím je neuveriteľný a venujem tento triumf všetkých bývalým hráčom a trénerom Chelsea.. Môj vyrovnávajúci gól zmenil priebeh zápasu. Život je fantastický."

Petr Čech (brankár FC Chelsea): "Som hrdý na celé mužstvo. Nebolo to jednoduché, ale vedel som, že to môžeme dotiahnuť k rozstrelu. Nedokážem teraz popísať moje pocity. Takéto niečo zažívam prvýkrát a ani netuším, čo vlastne robiť.

Frank Lampard (stredopoliar FC Chelsea): "Cítil som, že dnes to dokážeme. Nebol to dnes pekný futbal, ale napokon sme to ukopali. Je to nádherný pocit, som nesmierne šťastný."

Thomas Müller (ofenzívny stredopoliar Bayernu Mníchov): "Určite sme smutní a sklamaní, chceli sme v domácom prostredí uspieť. Taký je však futbal. Už v minulosti sa viackrát stalo, že na konci zápasu sa netešil lepší tím."

tasr a sita

ONLINE PRENOS

23:55 Hráči Chelsea si oslavy prvého víťazstva v Lige majstrov naplno užívajú.

23:35 Asi najlepšie vystihol zisk trofeje pre londýnsky klub komentátor Jaromír Bosák, keď vyhlásil, že Chelsea sa k triumfu "prebránila".

23:28 Mníchov smúti. Bayern bol vo finále lepším mužstvom, no Chelsea opäť dokázala svojou typickou defenzívnou hrou uspieť.

Schweinsteiger nepremenil Drogba premenil

Bude zaujímavé sledovať, či sa odváži kopať znova aj Robben. Penaltu v poslednom čase nepremenil už viackrát.

Predĺženie sa skončilo, na rad prichádzajú pokutové kopy!

120. Torres sa pokúsil o šikovný únik, no rozhodca píska útočný faul a Španiel prekvapilo dostáva aj žltú kartu.

118. Hráči už zbytočne neriskujú a nikam sa neponáhľajú.

113. Robben opäť raz strieľa vysoko nad do červeného mora domácich fanúšikov.

112. Ďalšia obrovská príležitosť Bayernu. Aktívny Lahm dáva Gomézovi, ktorý nedokázal prudkú loptu dopraviť do odkrytej bránky Chelsea.

110. Lahm nahráva Gomézovi, ten sa s loptou v šestnástke otočiť nedokázal. Obávanému strelcovi zápas zatiaľ vôbec nevychádza.

108. Oličova strela alebo možno prihrávka letí len tesne okolo žrde Čechovej bránky. Van Buyten na ňu už nedosiahol.

106. Hre Mníchovčanov evidentne neprospelo vystriedanie Müllera, chýbajú najmä jeho nebezpečné finálne prihrávky.

105. Prvá polovica predĺženia sa skončila, hráči si vymenia strany. Od penált nás delí len 15 minút.

104. Torres sa pohral s viacerými hráčmi Bayernu, jeho nebezpečný center obrancovia nemeckého klubu odvrátili.

103. Obe mužstvá sú už omnoho opatrnejšie, uvedomujú si, že každá drobná chyba môže znamenať prehru.

98. Bayern opäť v nápore, jeho snaha však viazne na sformovanej obrane Chelsea.

97. Striedanie Bayern: Ribéryho nahradil Olič.

95. Robben trestuhodne zahodil! Český brankár vystihol smer jeho prízemnej strely.

93. Bayern kope penaltu po zákroku Drogbu na Ribéryho!

91. Torres pekne potiahol, Chelsea konečne hrá futbal.

90. Začína sa predĺženie.

Chelsea jej taktika opäť vyšla. Nádej na zisk trofeje nemohol anglickému mužstvu prinavrátiť nik iný, než Didier Drogba. Bayer môžu mrzieť nepremenené šance, najmä Maria Goméza v prvom polčase.

90 +5. Drogbova veľmi nepresná strela ukončuje riadny hrací čas. Čaká nas predĺženie 2 x 15 minút a prípadne pokutové kopy.

90 +4. Ribéry fauluje a Chelsea zahráva priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti. Loptu si stavia Drogba.

90. Chelsea gól povzbudil a snaží sa viac útočiť.

88. GÓL CHELSEA: Drogba vyrovnáva hlavou po rohovom kope! Typická Chelsea.

86. Striedanie Bayern: Odchádza ofenzívny Müller a nastupuje stopér Van Buyten. Bayern ide brániť jednogólový náskok.

86. Luiz fauluje Robbena a zaslúžene vidí žltú kartu.

85. Robben v ďalšej šanci zakončuje nedôrazne, Čech chytá.

84. Striedanie Chelsea: z ihriska ide Kalou, nastupuje Torres.

83. GÓL BAYERN: Hlavička Thomasa Müllera posiela Bayern do vedenia!

82. Müllerova hlavička nebola pre Čecha problémom.

81. Ashley Cole skopol Thomasa Müllera a vidí žltú kartu.

80. Hráči Chelsea žiadali odpískať ruku Ribéryho v šestnástke Bayernu, spomalený záber im za pravdu nedal.

78. Müller v dobrej príležitosti nenahral Gomézovi, ale sám nepresne zakončil.

77. Chelsea blokuje ďalšie a ďalšie pokusy Mníchovčanov. Otázka je, či si za takýto futbal zaslúži prípadnú trofej pre najlepšie európske mužstvo.

76. Ribéry v prieniku, Čech musel jeho zblokovaný vysoko letiaci pokus vyraziť na roh.

73. Drogba prihrával do dobrej pozície, obrana Bayernu na poslednú chvíľu odvracia ojedinelú šancu Chelsea.

71. Tymoščuk je vraj veľký znalec vína, nezabudol pripomenúť známy český komentátor Jaromír Bosák. Ako tento fakt ovplyvní zápas, odhadnúť nevieme.

70. Robben našiel Kroosa, jeho strela opäť len triafa jedného z mnohých brániacich hráčov Chelsea.

68. Hra začína pripomínať hokejovú presilovku. Deväť hráčov Chelsea bráni a Bayernu sa nedarí úspešne zakončovať jeho akcie.

66. Lahm opäť padá v šestnástke, ale na penaltu to ani zďaleka nie je.

65. Bayern útočí, oblieha šestnástku, ale dobre sformovanú obranu Chelsea sa mu prekonať nedarí. Svoje by o tom vedeli rozprávať aj hráči Barcy...

64. Ribéryho nevydarená strela Čechovu bránku neohrozila.

63. Schweinsteiger si pekne zbehol po pravej strane, jeho center nenachádza nikoho.

60. Pre Chelsea je víťazstvo vo finále jedinou možnosťou, ako si môže Ligu majstrov zahrať aj o rok. V Premier League totiž obsadila až 6. miesto.

59. Robben v ďalšej dobrej šanci, jeho strelu zblokovali obrancovia Chelsea.

58. Hra sa momentálne mierne upokojila a lopta sa nachádza najmä medzi šestnástkami.

53. Robben dáva po peknej akcii Müllera gól, pre ofsajd ale správne neplatí.

52. Lahm si to drzo namieril priamo do šestnástky, kde po jemnom strete padol a nakrátko tým ukončil útočnú snahu Bayernu.

Boateng vo vzduchu. FOTO: SITA/AP

50. Droga skúsil vystreliť z veľkej vzdialenosti, jeho pokus však Neuera nezamestnal.

49. Kroosovu strelu zblokoval Luiz, Bayern kope roh. Robbenov center odvrátil Obi Mikel.

48. Allianz aréna je pochopiteľne vypredaná, finále sleduje 62 500 divákov.

46. Ribéry v náznaku ďalšej šance. Kamery ukazujú majiteľa Chelsea Romana Abramoviča, ktorý s výkonom svojho klubu spokojný byť nemôže.

21:46 Začína sa druhý polčas.

21:43 Čitatelia Sme.sk zatiaľ viac sympatizujú s bavorským klubom.

21:40 Keďže v Mníchove žiadny gól nepadol, musíme Vám ponúknuť iné video. Náš starý známy fínsky komentátor si postup Slovenska celkom užíval.

21:38 Finále Ligy majstrov celkom pochopiteľne absolútne zatienil úspech našich hokejistov.

Prvý polčas končí. Bayern dokázal prenikať aj cez dôslednú obranu Chelsea a vypracoval si niekoľko dobrých šancí, ktorým chýbalo len lepšie zakončenie.

45. Nadstavuje sa jedna minúta.

44. Fanúšikov londýnskeho klubu priviezlo do Nemecka 30 lietadiel.

42. Mario Goméz po perfektnej akcii Bayernu vysoko prestreľuje. Nevyužité šance môžu bavorský klub neskôr mrzieť...

39. Goméz vo vynikajúcej pozícii zbytočne spracováva Ribéryho prihrávku a prichádza tým o šancu na strelenie prvého gólu.

Arjen Robben je zatiaľ najnebezpečnejším hráčom na ihrisku. FOTO: SITA/AP

37. Kalou zrejme v doposiaľ najväčšej (a jedinej) šanci Chelsea, jeho strelu Neuer chytá.

36. Droga sa cez Lahma presadiť nedokázal.

36. Müller triafa center krásne z prvej, Čechovu bránku netriafa.

35. Ribéry sa uvoľnil, no jeho strela letí mimo bránky Chelsea.

33. Priamy kop z podobnej pozície ako pred chvíľou Bayern zahráva aj Chelsea. Mata prestreľuje.

31. Robbenovu nedôraznú strelu Čech bez problémov chytá.

31. Bosingwa zozadu skopol Ribéryho. Kartu nevidí, aj keď by mohol.

30. O prienik sa snažil Bertrand, Lahm ho zastavuje.

28. Bayern zahráva priamy kop z nádejnej pozície. Robben z 27 metrov triafa len múr.

25. Zápas sa začína podobať na semifinále Chelsea s Barcelonou. Hráči londýnskeho klubu neútočia, hrajú na istotu.

24. Kroos centruje, no nenachádza nikoho. Bayern však jasne dominuje a čoraz viac Chelsea zatvára na jej polovici.

21. Robben sa dostal do výbornej pozície, Čech jeho gólový pokus chytá.

18. Robben sa pri prvom rohu Bayernu dostáva k zakončeniu, hráč Chelsea ho zblokoval. Center z následného roku Čech vyráža, a z následnej príležitosti sa Thomas Müller presadiť nedokázal.

17. Hráči Bayernu si nahrávajú pred súperovou šestnástkou, chýba však zakončenie.

15. Spolupráca Robben - Robbéry napriek nie práve najlepšiemu vzťahu týchto hráčov funguje, Bayern sa dostáva do útoku.

13. Ribéry centruje do šestnástky, Gomézova hlavička letí len nad bránku.

10. Loptu zatiaľ viac drží Bayern, Chelsea vyčkáva.

8. Robben potiahol loptu, no jeho strela letí vysoko nad Čechovu bránku.

Choreografia fanúšikov Bayernu. FOTO: SITA/AP

7. Kalou sa predral stredom poľa, nahral Drogbovi, jeho center však nenašiel nikoho.

5. Strieľa aj Kroos, Bayern je od začiatku zápasu aktívnejším mužstvom.

4. Schweinsteiger strieľa spred šestnástky, zblokoval ho Cahill. Nemecký reprezentant je známy svojimi strelami z väčších vzdialeností.

2. Bastian Schweinsteiger dostáva žltú kartu za ruku. Zbytočný trest.

20:45 Zápas sa začal.

20:43 Pozrite si základné zostavy oboch tímov. Prekvapením je najmä Bertrand v drese Chelsea, pre ktorého je finálový zápas debutom v Lige majstrov.

Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Tymoščuk, Contento - Schweinsteiger, Kroos - Robben, Muller, Ribéry - Goméz

Chelsea: Čech - Bosingwa, Luiz, Cahill, Cole - Mikel, Lampard - Kalou, Mata, Bertrand - Drogba

20:42 Hráči sú už nastúpení na ihrisku. Miernym favoritom zápasu je Bayern.

20:39 Obom mužstvám budú v rozhodujúcom zápase chýbať traja hráči. Chelsea musí nastúpiť bez Ivanoviča, Ramirésa a Meirelésa. Bayernu chýba Alaba, Badstuber and Luiz Gustávo. UEFA napriek tlaku klubom i verejnosti neustúpila a kartové tresty nezrušila.

20:30 Chelsea si zatiaľ zahrala vo finále len jedenkrát. V roku 2008 na penalty podľahla anglickému rivalovi Manchestru United. Rozhodujúcim momentom v rozstrele bola nepremenená penalta kapitána Chelsea Johna Terryho.

20:24 Bayern sa stal víťazom Ligy majstrov už štyrikrát (1974, 1975, 1976, 2001). Naposledy v roku 2001 zvíťazil nad Valenciou na penalty. V bránke Bavorov vtedy stál legendárny Oliver Kahn.

20:19 Do začiatku finále Ligy majstrov zostáva už len niekoľko minút. Ktorému tímu patria vaše sympatie?