Česi získali bronz, obhajcovia titulu bez medaily

David Krejčí v útoku na Vehanenovu bránku.
David Krejčí v útoku na Vehanenovu bránku. (Autor: SITA)
TASR|20. máj 2012 o 17:16

Českí hokejisti získali na 76. majstrovstvách sveta bronzové medaily, keď v nedeľu v Helsinkách zdolali usporiadajúce Fínsko 3:2.

HELSINKI. Českí hokejoví reprezentanti zvíťazili v nedeľňajšom súboji o 3. miesto na 76. majstrovstvách sveta nad domácim Fínskom 3:2 (3:1, 0:0, 0:1) a získali bronzové medaily.

Výber ČR dosiahol na treťom svetovom šampionáte za sebou pódiové umiestnenie, vlani v Bratislave získal cenný kov rovnakej hodnoty a v roku 2010 oslavoval titul.

Fíni ako obhajcovia zlata z predchádzajúcich MS nezískali žiadnu medailu.

Skóre duelu otvoril v presilovke v 13. min Průcha, no v 17. min vyrovnal Pyörälä. Druhý český gól strelil o minútu neskôr J. Novotný a ešte pred prvou prestávkou pridal tretí presný zásah D. Krejčí.

V druhej časti sa aj napriek šanciam skóre nezmenilo. V III. tretine skorigoval na rozdiel jedného gólu J. Jokinen, ale Česi si už víťazstvo nenechali ujsť.

Fínsko - Česko 2:3 (1:3, 0:0, 1:0)

Góly: 17. Pyörälä (Immonen, Järvinen), 49. Jokinen (Koivu, Mäenpää) - 13. Průcha (Krajíček, Hemský), 18. Novotný (Kašpar), 20. Krejčí (Hemský). Rozhodcovia: Bulanov (Rus.), Kurmann (Švaj.) - Šeljanin (Rus.), Valach (SR), vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 12.879 divákov.

Fínsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Kukkonen, Jaakola, Niskala, Salmela, Väänänen, Järvinen, - Jokinen, Koivu, Filppula - Joensuu, Kontiola, Pihlström - Kiiskinen, Kapanen, Komarov - Granlund, Immonen, Pyörälä

Česko: Štěpánek - Němec, Nakládal, Čáslava, Krejčík, Mojžíš, Krajíček, Blaťák - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, Krejčí, Průcha - Vondrka, Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Kašpar.

Fíni podľa očakávania začali aktívne, ale postupom času bolo čoraz jasnejšie, že budú mať veľký problém s produktivitou. Gól síce stihli dať ešte v prvej tretine, ale to už prehrávali 0:1. Z vyrovnania sa tribúny nestačili vytešiť a Suomi už opäť prehrávali.

Česi prehusťovaním krízových priestorov súpera demoralizovali a z dvoch šikovných kontier pridali ešte do prestávky dva kusy. V druhom dejstve sa Fíni pokúsili opäť nastúpiť, ale ich výkon klesal do letargie. Česi v tejto časti podnikli azda iba dva nebezpečnejšie útoky, sústredili sa na čistenie priestoru pred Štěpánkom, ktorý chytal vynikajúco.

Svoje umenie mal český brankár možnosť ukázať najmä v tretej časti, v ktorej domáci tím už iba na tri formácie dupol opäť na plyn. Česi nestíhali v súbojoch, chodili na trestnú a po góle na 2:3 sa rozpútalo peklo. Fíni v drvivej prevahe zahadzovali jednu šancu za druhou a vyrovnať sa im nepodarilo.

Ohlasy českých médií:

idnes.cz: "Hokejisti obhájili bronz. Domáce Fínsko zlomili už v prvej tretine. Českí hokejisti sa rýchlo oklepali z nepodareného semifinále so Slovenskom a uspeli v bitke o svetový bronz."

blesk.cz: "Medaila útechy! Česi s domácim Fínskom vydolovali bronz."

lidovky.cz: "Česi oslavujú bronz, domáce Fínsko zdolali 3:2."

aktulne.cz: Česi obhájili svetový bronz. Fíni na kolenách."

novinky.cz: "Českí hokejisti nepocestujú domov naprázdno. Po bitke s Fínmi obhájili bronz."

hokejportal.cz: "Česi ustáli záverečný fínsky nápor a oslavujú zisk bronzových medailí!"

hokej.cz: "Radosť pre českých bojovníkov! Hokejisti pretlačili domácich Fínov a oslavujú bronzové medaily."