Futbalisti Žiliny sa stali majstrami Slovenska

Žilina je majstrom.
Žilina je majstrom. (Autor: TASR)
Sportnet|20. máj 2012 o 19:22

Žilina sa po šiestykrát stala futbalovým majstrom Slovenska.

BRATISLAVA. Futbalisti MŠK Žilina sa v nedeľu stali majstrami slovenskej Corgoň ligy 2011/2012, do klubovej vitríny získali po rokoch 2002, 2003, 2004, 2007 a 2010 už šiesty majstrovský titul.

Majstrovský titul vo futbalovej Corgoň lige získali šiestykrát v ére samostatnosti SR hráči MŠK Žilina. "Žlto-zelení" získali trofej vďaka nedeľňajšiemu víťazstvu v rámci záverečného 33. kola na ihrisku Dunajskej Stredy 2:0.

Skóre duelu otvoril vlastným gólom domáci obranca Ján Marcin a "poistku" pridal štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času striedajúci Jean Deza.

Pred záverečným kolom mali šancu na titul aj futbalisti Spartaka Trnava, ktorí síce v nedeľu zvíťazili v Nitre 2:0, ale v konečnom účtovaní zaostali za čerstvým majstrom o dva body. Žilinčania vedení holandským trénerom Frasom Adelaarom triumfovali v Corgoň lige naposledy pred dvoma rokmi.

Ich triumf v tomto ročníku je o to cennejší, že pred pár týždňami získali aj pohárovú trofej - Slovnaft Cup. Žilinčania sa stali po Slovane Bratislava, Interi Bratislava, MFK Ružomberok a Artmedii Petržalka piatym klubom v ére samostatnej SR, ktorému sa podarilo získať obidve domáce trofeje v jednom súťažnom ročníku.

V histórii samostatnosti majú na konte už dve mužstvá po šesť titulov, okrem "šošonov" sa takouto bilanciou môže pochváliť aj bratislavský Slovan. "Belasí" v tejto sezóne neobhájili ligový primát, ani víťazstvo v národnom pohári a v najvyššej slovenskej súťaži obsadili tretiu pozíciu s osembodovým mankom na šampiónov.

Už dávnejšie sa rozhodlo o tom, že minimálne na rok opustí slovenskú elitu Dunajská Streda, ktorá získala v sezóne 2011/2012 len 16 bodov.

Výsledky posledného kola Corgoň ligy

DAC Dunajská Streda - MŠK Žilina 0:2 (0:0)

Góly: 55. Marcin (vlastný), 86. Deza. Rozhodoval: Pavlík, ŽK: Ayuk - Nunes, 1077 divákov.

Dunajská Streda: Kučera - Nikolič, Marcin, Huber, Ágh Adiaba, Lénárth Copa, Ayuk, Medgyes (36. Fodrek) - Delarge

Žilina: Krnáč - Mabouka, Piaček, Leitner, Nunes Pečovský Barčík (89. Šulek), Bello, Pich Majtán (85. Deza), Novák (56. Ceesay)

Vypadávajúci domáci nehodlali dať lídrovi v boji o titul nič zadarmo. Žilina mala síce územnú prevahu, ale šance si vyrábala iba s problémami. V 19. minúte sa do nebezpečného zakončenia na strede pokutového územia dostal Novák po centri Bella, z desiatich metrov ale prekopol nad bránu. Tú istú akciu, no už asi z piatich metrov, si obaja hráči zopakovali o minútu, opäť neúspešne. V 24. minúte prešla lopta z prízemného rohu až k Pichovi, ten ale šancou z tesnej blízkosti tiež pohrdol. Potom sa síce hralo na jednu bránu, domácu, ale chýbala tomu iskra aj nápad.

Žilinu aj v druhom polčase hnala dopredu hlasivkami početná skupina fanúšikov, no radosť im neurobil ani v 49. minúte z priameho kopu Novák tvrdou prízemnou strelou. A tak ich do varu dostala až 55. minúta, keď si ostrú strelu Barčíka tečoval do vlastnej brány Marcin. Šošoni sa trochu upokojili a v 66. minúte mohlo byť 2:0, keď Bello trafil ráznou strelou ľavú tyč Kučerovej brány. V 75. minúte to nádejne skúšal Pečovský, Kučera bol ale na mieste. Z následného rohu mohol rozhodnúť Leitner, ale hlavou netrafil ideálne. O pár okamihov dal gól Žilinský Piaček, ale pre ofsajd neplatil. Hostia sa ale napokon predsa len dočkali poistky titulu, keď striedajúci Peruánec Deza krátko po príchode na ihrisko sa pustil do úniku a zakončil ho krásnym lobom cez gólmana DAC. Žilina si záver už postrážila a mohli vypuknúť ich majstrovská radosť.

Hlasy trénerov:

Jozef Antošík, majiteľ MŠK Žilina: "Som veľmi šťastný. Je to už šiesty titul, pre nás je cenný v tom, že sme okorenili prvýkrát v klubovej histórii ziskom double. Oslavy budú, a verím, že získame aj hokejový titul majstrov sveta a o to to bude krajšie. Samozrejme som rád, že sme sa vyrovnali Slovanu Bratislava v počte titulov, hoci ja by som bol najradšej, ak by sme ich mali desať. Ale tento je odrazom dobrej roboty. V sezóne mi bolo najťažšie, keď sme vypadli s Islanďanmi v európskom pohári a ja som musel siahnuť k zmene na trénerskom poste. Teraz sú tu opäť poháre, kvalifikácia Ligy majstrov a my už musíme myslieť aj na posilnenie kádra, aby sme boli úspešní."

Krisztián Németh (tréner Dunajskej Stredy): "V prvom polčase sme dokázali držať krok s hosťami, v defenzíve sme boli dostatočne kompaktní, ale chýbala nám kvalita v ofenzíve. V druhom dejstve sme si dali nešťastný vlastný gól a nedokázali sme vyrovnať. Po hrubej individuálnej chybe sme inkasovali aj druhýkrát a prakticky bolo po zápase. Žiline gratulujem k titulu."

Hlasy hráčov Žiliny:

Jozef Piaček, obranca MŠK Žilina: "Bola to dlhá cesta, ale korunovaná ziskom double. Dnes sme vedeli, že to bude ťažké, posledný krok taký býva. Boli sme však trpezliví. Ďakujem našim fanúšikom, ktorí sem merali cestu. Oslavy budú dlhé."

Tomáš Majtán, útočník MŠK Žilina: "Sme radi, že sem prišlo toľko našich fanúšikov, ktorí nám dali prednosť pred hokejom a finále. My si teraz užijeme s nimi oslavy. Dunajská Streda hrýzla, ale som rád, že sme dokázali naše kvality a získali titul a súčasne double."

Miroslav Barčík, kapitán MŠK: "Sú to výborné pocity. Dunajská nám to nedala zadarmo. Už sa teším na oslavy."

FC Nitra - Spartak Trnava 0:2 (0:1)

Góly: 31. Vyskočil, 82. Schranz. Rozhodovali: Kružliak - Slyško, Košecký, ŽK: Grman, Gajdoš, Tóth, Moravčík - Habánek, Mikovič, 4020 divákov.

FC Nitra: Hroššo - Grman, Kolmokov, Tóth, Harbuľák - Držík (46. Moravčík) - Kolár, Gajdoš (59. Boszorád), Soumah, Nascimento (66. Šimonek) - Kroupa

Spartak: Kamenár - Habánek, Gross, Čvirik, Hanzel - Karhan - Gašparík (46. Ciprys), Mikovič, Bicák (72. Schranz) - Vyskočil, Tomaček (80. Pavelka)

Po opatrnom začiatku sa ako prvý oprel do lopty Harbuľák a hoci jeho strela minula brvno trnavskej brány, Kamenára aspoň prinútil vrhnúť sa po lopte. Po štvrťhodine hry sa z pravej strany vrútil do šance Tomaček, ale Hroššo mu zmenšil strelecký uhol a jeho pokus vyrazil. V 19. minúte Kolár naservíroval loptu pred poloprázdnu bránu Gajdošovi, no ten netrafil priestor medzi troma žrďami. O ďalších päť minút Tomaček zamotal hlavu Kolmokovovi, poslednou inštanciou však bol opäť pozorný Hroššo. Hosťom sa napokon podarilo otvoriť skóre, keď sa po rohovom kope najlepšie zorientoval Vyskočil a upratal loptu za čiaru - 0:1. Nitrania boli smerom dopredu naďalej aktívnejším tímom, ale ich pokusy končili buď na defenzíve Spartaka, alebo mimo brány, ako v prípade Gajdošovej strely.

Zaujímavý futbal pred výbornou kulisou, najmä vďaka niekoľkým stovkám priaznivcov Spartaka, pokračoval aj po zmene strán. Hostia sa zamerali na bránenie najtesnejšieho náskoku a v 68. minúte takmer doplatili na svoju pasivitu, Kroupa však v tutovke miesto strely zvolil prihrávku na obsadeného spoluhráča. O tri minúty mohol poistiť vedenie hostí striedajúci Ciprys, zoči-voči Hroššovi však trafil len ľavú žrď. Ciprys napravil svoju reputáciu v 82. minúte, keď výbornou prihrávkou našiel ďalšieho spoluhráča z lavičky Schranza a ten pridal druhý gól - 0:2. Bodku za stretnutím mohol dať opäť Schranz, jeho prudkú strelu v nadstavenom čase však zastavilo brvno.

Ladislav Jurkemik, tréner Nitry: "Myslím si, že súper vyhral zaslúžene, aj keď v prvom polčase sme nevyužili to, že hostia boli zo začiatku nervózni. V druhom polčase a hlavne po to ako Trnava strelila druhý gól už kontrolovala hru. Gratulujem im k druhému miestu a takisto im gratulujem k výborným fanúšikom."

Pavel Hoftych, tréner Trnavy: "V hlavách sme mali podvedome zápas Žiliny, ale našou povinnosťou bolo vyhrať. Vedeli sme o kvalitách súpera. Podarilo sa nám streliť prvý gól, potom mali domáci nejaké šance. V druhom polčase sme sa po druhom góle už upokojili. Hráčom ďakujem za sezónu a ich veľký posun. Takisto ďakujem aj skvelým fanúšikom."

MFK Ružomberok - Dukla Banská Bystrica 2:0 (1:0)

Góly: 45. Masaryk, 90.+ Almaský, ŽK: 61. Lásik, 82. Skalák - 59. Laksík, 85. Turňa, rozhodovali: Trutz - Chládek, Žákech, 591 divákov

Ružomberok: L. Hrdlička - P. Maslo, Kostelný, Greššák, M. Jurkemik - J. Vavrík (6. Ivan Kotora, 73. Almaský) - Skalák, Ďubek, Serečin (85. M. Nagy), Lásik - Masaryk

Banská Bystrica: Budinský - Ľupták, Poljovka, Gyömbér, Savič (46. Turňa) - Brašeň, Marek Hlinka, Považanec, T. Hučko - Laksík (71. Kupčík), Matúš (46. Augustín)

Od začiatku sa hral svižný a behavý futbal. Tempo viac diktovali domáci, ktorí sa neustále tlačili do pokutového územia súpera. V 14. min strelu Masaryka zastavila bočná sieť. Vzápätí z diaľky páli Ďubek, ale brankár Dukly Budinský nemusel zasahovať. V 34. min pokus domáceho Serečina len tesne minul cieľ. Krátko pred polčasovou prestávkou uvoľnil Jurkemik ideálne Masaryka, ktorý s prehľadom poslal Ružomberok do vedenia - 1:0. Pre kanoniera MFK to bol už osemnásty ligový gól v tejto sezóne, znamenajúci pre neho prakticky istý zisk koruny kráľa strelcov.

Po zmene strán to bolo dlho bez zaujímavejšieho momentu. Hra so odvíjala zväčša len v strede ihriska a hŕstka divákov asi viac myslela na finálový zápas hokejových majstrovstiev sveta. Vzruch prišiel až v nadstavenom čase, keď striedajúci Almaský poistil víťazstvo domácich.

Aleš Křeček, tréner Ružomberka: Som rád, že posledný zápas sme zvládli víťazne. Hovorí sa, že koniec dobrý, všetko dobré, no v tomto prípade to celkom neplatí. Mužstvám divákom neponúkli veľmi kvalitný futbal, skôr sa bojovalo. Súper za celé stretnutie nemal žiadnu šancu. Z tohto pohľadu sme vyhrali celkom zaslúžene. Boli tam samozrejme veci, s ktorými ako tréner nemôžem byť spokojný. Chceli sme vyhrať a to sa nám podarilo.

Dušan Tóth, asistent trénera Banskej Bystrice: Pre nás je to krutá prehra. Podľa môjho názoru sme, až na úvodných desať minút boli lepším mužstvom v poli, ale rozhodujúce sú góly. My sme dostali dva a prehrali. Súper využil dve naše zaváhania v defenzíve. Naše mužstvo si v útočnej fáze vypracovalo nie šance, ale dostatok možností, kde nám chýbala posledná prihrávka, aby sa zrodila aj gólová príležitosť..

MFK Košice - FK Senica 0:0

Rozhodoval: Mastiš, ŽK: Karaš, Kuzma, López - Križko, Kóňa, Furtado, ČK: Strnad (Senica - po druhej žltej karte), 360 divákov.

MFK Košice: López - Tóth, Ostojič, Redžepi, Viazanko - Skvašík (46. Isola), Hovančík - Karaš, Kuzma (86. Gál-Andrezly), Matič - Škutka (57. Diaby)

FK Senica: Kamesch - Wijlaars, Pavlík, Štrbák, Leal - Strnad - Diviš (71. Furtado, Križko, Kóňa, Černý (46. Kalabiška) - Blackburn

Obidve mužstvá začali uvoľnene a pokúšali sa o priamočiare akcie, ktorým však chýbalo patričné zakončenie. Podobne to bolo aj s akciami v krídelnom priestore, keď s centrami z oboch strán si dokázali obaja brankári bez väčších problémov poradiť. Až v 21. minúte prišla prvá strela na bránku hostí, Matič z priameho kopu však trafil iba do priestoru, kde stál pozorný Kamesch. Na opačnej strane v 27. minúte z podobnej pozície poriadne natiahol Lópeza kapitán hostí Kóňa a na šťastie pre domácich skončila lopta na pravej žrdi jeho brány. O osem minút neskôr napriahol takmer z 35 metrov Seničan Černý, no brankár domácich pohotovým zákrokom vytlačil na rohový kop. Tri minúty pred koncom prvého polčasu sa prebil z pravej strany do šestnástky súpera Škutka, ale brankár hostí vytlačil jeho strelu mimo svojej brány. Z následného rohového kopu sa lopta dostala až na hlavu Hovančíka, no Kamesch opäť podržal svoj tím. V 45. minúte ešte trafil ľavú žrď Lópezovej brány Kóňa, stav sa však nezmenil.

V druhom dejstve pokračovali obidve mužstvá v nasadenom tempe z prvej polovice hry. Košičania pohrozili v 57. minúte po strele Škutku, Kamesch bez väčších problémov zasiahol. O sedem minút neskôr zastavil nedovolene prenikajúceho Matiča hosťujúci Križko, no prvý menovaný poslal po nacvičenom signáli loptu iba vedľa pravej žrde senickej brány. V 70. minúte sa dostala lopta až na kopačku košického stredopoliara Hovančíka, ale zvnútra šestnástky ju poslal iba do náruče Kamescha. Na opačnej strane pohrozil o tri minúty neskôr po centri z pravej strany Kalabiška, López však dobre prečítal hru a včasným vybehnutím zmaril jeho snahu. V 75. minúte mal gól na kopačke Matič, ale po jeho priamom kope vytlačil loptu iba do pravej žrde pozorný Kamesch. Z následného protiútoku takmer potrestal zlé vybehnutie Lópeza striedajúci Furtado, lopta však letela nad jeho bránu. V závere duelu dostal červenú kartu hosťujúci Strnad, no domáci ponúknutú výhodu nedokázali zužitkovať na strelenie víťazného gólu.

Ján Kozák, tréner Košíc: "Kolega slovami vystihol, čo sa udialo na ihrisku. Pri mužstve som bol krátko, no keď som prišiel zdalo sa mi, že je tu veľa cudzincov. Môžeme ešte doplniť káder niekoľkými hráčmi, no z niektorých mám dobrých pocit a dajú sa z nich vychovať dobrí futbalisti."

Stanislav Griga, tréner Senice: "Remíza je spravodlivá remíza, pretože šance boli na obidvoch stranách. Bod za remízu nás teší, keďže Košičania sú nepríjemný súper.

1. FC Tatran Prešov - Slovan Bratislava 2:1 (0:1)

Góly: 51. Marcin, 67. Petráš - 20. Halenár. Rozhodoval: Vnuk, ŽK: Adam, Piter-Bučko, Marcin - Konečný, 1030 divákov.

1. FC Tatran Prešov: Diviš - Lysjuk, Piter-Bučko, Krajník, Leško - Petráš - Marcin (70. Dolný), Adam (46. Hruška), Katona, Torres De Oliveira - Guba (46. Kamenčík).

Slovan Bratislava: Kováč - Kolčák, Kladrubský, Had, Konečný - Kopúnek (62. Smetana) - Piroska, Grendel, Halenár (54. Jánošík), Piliev - Šebo (71. Szarka).

V slnečnom počasí sa obaja súperi nedokázali za štyridsaťpäť minút donútiť k vyšším obrátkam. Prvý polčas mal skôr tréningové tempo. O prvý vážnejší moment sa po štvrťhodine hry postarali hostia, keď po ich prvom rohu namieril z prvej Halenár z dvadsať metrov tesne vedľa. V 20. minúte už Slovan viedol, keď po spätnej prihrávke Pirosku z bránkovej čiary sa z 11 m bezpečne presadil Halenár. Za zmienku ešte stáli dva strelecké pokusy, obidva z kopačiek hostí. V 22. minúte Piliev zblízka namieril tesne vedľa a neskôr Grendel z diaľky natiahol domáceho brankára Diviša.

Po výmene strán nastal dosť nečakaný obrat. Domáci vyrovnali hneď z prvej strely medzi žrde v zápase. Autorom bol Marcin, pre ktorého to bol premiérový zásah v seniorskom drese a Corgoň lige. Ten istý hráč mal po chvíli na kopačke ďalší gól, pri jeho strele sa však vyznamenal hosťujúci brankár Kováč. Ďalší úder zasadili Východniari majstrovi v 67. minúte, keď po prihrávke De Oliveiru skóroval Petráš. Prešov sa mohol strelecky presadiť aj tretíkrát, Jánošík však zobral gól z kopačky Hruškovi.

Sergij Kovalec, tréner Prešova: "V prvom polčase sme nepodali očakávaný výkon. Hrali sme proti dobrému súperovi. Cez prestávku sme si povedali, čo sa dá v našej hre zlepšiť. Boli sme lepší, ale aj úspešnejší."

Vladimír Weiss, tréner Slovana: "Nechcem šiť nič horúcou ihlou. Na to, že išlo o posledné kolo, to bol celkom dobrý futbal. Vývoj do prestávky patril nám, no po polčase sme úplne prepadli. Bola to akoby bodka za celou sezónou. O tom, či ostávam v Slovane je teraz ešte predčasné hovoriť. Verdikt padne až po rozhovore s majiteľom klubu, no rozhodne sú tu hráči, ktorí si nezaslúžia obliekať belasý dres."

FC ViOn Zlaté Moravce - AS Trenčín 2:3 (2:0)

Góly: 26. a 37. Orávik - 59. Hlohovský, 62. Depetris, 83. P. Mazan, ŽK: 32. Candrák - 52. Lobotka, rozhodovali: Fajčík - Kubačka, Hrdlička, 526 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak - A. Candrák, P. Farkaš (72. Pintér), Pavol Majerník, M. Husár - M. Hruška - Pilát, L. Kováč, Orávik, Hodek (53. Ondrejka) - Martin Luhový (38. Brčák)

Trenčín: Šemrinec - Godál (46. R. Mazáň), Kleščík, Diakite, Holúbek - Lobotka - P. Mazan, S. Štefánik (38. Čögley), Diaz (77. Štyvar), Hlohovský - Depetris

Chudobná návšteva v úvodnom dejstve videla sotva priemerný futbal. Po štvrťhodine hry dobrý Luhového center z pravej strany v poslednej chvíli stiahol pred nabiehajúcim Hodekom Šemrinec. Do vedenia išli domáci v 26. min kurióznym gólom Orávika, ktorý využil nedorozumenie v zadných radoch Trenčína a elegantným lobom prekonal brankára hostí - 1:0. Po polhodine hry Mazan potiahol loptu k bránkovej čiare, spätnou prihrávkou našiel Diaza, ktorého prízemnú strelu Kuciak s prehľadom kryl. V 34. min sa po Hruškovom centri v dobrej príležitosti ocitol Luhový, z desiatich metrov však trestuhodne prestrelil. Skóre sa opäť menilo v 37. min, keď si na Kuciakov výkop nabehol Orávik a hlavičkou z hranice šestnástky upravil na 2:0. V závere prvého dejstva sa rútil sám na bránku striedajúci Brčák, ale zoči-voči brankárovi mieril tesne mimo.

Do druhého dejstva vstúpili Trenčania akoby pokropení živou vodou. V 59. min Hlohovský z dvadsiatich dvoch metrov utešenou strelou do šibenice nedal Kuciakovi šancu a znížil na 1:2. Vyrovnanie priniesla 62. min, keď aktívny Hlohovský sa presadil cez Farkaša a ideálne uvoľnil Depetrisa, ktorý chladnokrvne od žrde prekonal Kuciaka - 2:2. Domáci sa snažili strhnúť vedenie na svoju stranu, dobrú Husárovu hlavičku Šemrinec kryl. V 70. min Orávik ponúkol tutovku Brčákovi, ten z dvoch krokov hlavičkoval vedľa. Dokonalý obrat v skóre priniesla 83. min, keď si na ideálny center Štyvara nabehol Mazan a strelou zblízka poslal Trenčín do vedenia - 2:3. V závere si už hostia víťazstvo ustrážili a domov si odnášajú všetky body.

Juraj Jarábek, tréner ViOn-u: "My sa trápime celú jar. Dnes sme dali do kopy ledva dasiatich hráčov. Vyhrávali sme 2:0, Brčák išiel sám na bránu, keby premenil, možno by bolo rozhodnuté. Snažili sme sa, bojovali, ale na Trenčín to nestačilo. Veľmi nás poznačili odchody v zimnej prestávke, teraz musíme mužstvo vhodne doplniť."

Adrián Guľa, tréner Trenčína: " V úvodnom dejstve sme pustili súpera do dvojgólového vedenia. Som rád, že Hlohovský dvihol zástavu tohto mužstva. Vedeli sme, že aj za stavu 2:0 sa dá toto stretnutie otočiť. Sezónu sme uzavreli sympaticky, začo chlapcom gratulujem."