Del Piero.
Del Piero. (Autor: SITA/AP)
TASR|22. máj 2012 o 08:30

Tridsaťsedemročný ofenzívny futbalista s učebnicovou kopacou technikou sa rozlúčil so "starou dámou" v Ríme po 19 rokoch.

RÍM. Zatiaľ čo Marek Hamšík z SSC Neapolu si užíval čerstvý triumf v Talianskom pohári, Alessandro del Piero dopísal poslednú futbalovú kapitolu svojej úspešnej kariéry v drese Juventusu Turín.

Na Olympijskom štadióne v Ríme triumfovali futbalisti spod Vezuvu 2:0, keď triumf Neapolu spečatil gólom Slovák Hamšík. Del Piero hral v tíme čerstvého talianskeho majstra do 68. minúty, kedy ho vystriedal za veľkých ovácií Mirko Vučinič.

"Som šťastný, keď sa smejete, povzbudzujete, plačete, spievate a kričíte na mňa a som mnou. Žiadna farba už pre mňa v živote nebude znamenať viac ako čierna a biela. Splnili ste môj sen. Radšej ako čokoľvek iné, vám chcem za to poďakovať," uviedol vo svojom liste fanúšikom del Piero, ktorý v tíme "zebier" debutoval v roku 1993.

Celkovo za Juventus odohral Del Piero 705 stretnutí a vyhral 19 trofejí vrátane titulu majstra sveta v roku 2006. V súťažných zápasoch dal celkovo 289 gólov. Od roku 1995 bol podhrotový útočník pravidelným členom talianskej reprezentácie, za ktorú zaznamenal 27 presných zásahov v 91 dueloch.

Len nedávno vedenie "starej dámy" neponúklo Del Pierovi predĺženie kontraktu. Podľa talianskych médií majú o skúsenosti futbalového veterána z Conegliana záujem viaceré kluby ako Arsenal Londýn, Tottenham Hotspur, Queenďs Park Rangers a Los Angeles Galaxy z MLS.

Alessandro Del Piero

Narodený: 9. novembra 1974 v Conegliane

Klubová kariéra: Padova Calcio, Juventus Turín

Úspechy: 6-násobný majster Talianska (pozn. bez odobratých titulov v rokoch 2005 a 2006), víťaz Talianskeho pohára, 4-násobný víťaz talianskeho Superpohára, víťaz Ligy majstrov, víťaz európskeho Superpohára, víťaz Interkontinentálneho pohára, víťaz Serie B

Reprezentačná kariéra: 91 zápasov a 27 gólov v A-tíme,

Reprezentačná kariéra: dvojnásobný majster Európy do 21 rokov, majster svetaz roku 2006