Los Angeles je prvým finalistom Stanleyho pohára

Tímu, ktorý postúpil do play off z posledného postupového miesta v Západnej konferencii, stačilo na postup do finále 14 zápasov.

Penner strieľa víťazný gól a posúva Los Angeles do finále.(Zdroj: SITA/AP)

NEW YORK. Hokejisti Los Angeles zvíťazili v noci na stredu v piatom finále Západnej konferencie zámorskej NHL na ľade Phoenixu 4:3 po predĺžení a po triumfe 4:1 v sérii postúpili do finále o Stanleyho pohár. Víťazstvo hostí zariadil v 18. minúte predĺženia krídelník Dustin Penner.

Pre kalifornský klub to bude len druhá účasť v absolútnom vyvrcholení ročníka, v ich historicky prvom finále v roku 1993 podľahli s kapitánom Wayneom Gretzkym Montrealu v bránke s legendárnym Patrickom Royom.

"Králi" výhrou v domovskom stánku "kojotov" natiahli svoju víťaznú šnúru na ihriskách súperov už na rekordných osem zápasov, pričom v doterajšom priebehu play off neprehrali vonku ani raz.

"Ani neviem, čo povedať. Sme jednoducho veľmi šťastní a poriadne to oslávime. Hneď potom však už začneme myslieť na finále o Stanleyho pohár. To je niečo, o čom snívame celý život a za čím sa ženieme od leta," citovala autora druhého gólu Kings oficiálna stránka súťaže.

Tréner zdolaného tímu Dave Tippett vyhlásil, že jeho zverenci môžu mať zo seba dobrý pocit. "Keď sa pozrieme dozadu, v tomto roku sme dosiahli veľa dobrých vecí. Máme mnoho mladých hráčov, ktorí nazbierali neuveriteľné skúsenosti.

Mladíci ako Mikkel Boedker či Oliver Ekman-Larsson vďaka tomu porastú a budú pokračovať v posilňovaní našej organizácie. Veľké uznanie samozrejme patrí brankárovi Mikeovi Smithovi," uviedol.

V poslednej sérii sezóny 2011/12 narazí Los Angeles na víťaza finále Východnej konferencie medzi New York Rangers a New Jersey, kde je zatiaľ vyrovnaný stav 2:2 na zápasy. Bez ohľadu na meno druhého finalistu odohrajú Kings prvé dva zápasy na súperom ľade.

Phoenix - Los Angeles 3:4 po predĺžení (1:1, 2:2, 0:0 - 0:1) - konečný stav série: 1:4

Góly: 5. Pyatt, 27. Pouliot, 37. Yandle - 12. Kopitar, 32. Doughty, 34. Richards, 78. Penner. Brankári: Smith - Quick. Strely na bránku: 41:51. Diváci: 17.148.