Veľkú cenu Monaka vyhral druhýkrát v kariére Webber

Austrálsky jazdec Red Bullu si pripísal prvý sezónny triumf. Druhý skončil Nico Rosberg a tretí Fernando Alonso.

(Zdroj: SITA/AP)

Po Veľkej cene Monaka stále platí, že šampionát F 1 nemá žiadneho favorita.

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 19.19

BRATISLAVA. Šampionát formuly 1 si tento rok stále drží jedno pravidlo. Každé preteky majú iného víťaza. V nedeľu v Monaku preberal z rúk kniežaťa Alberta víťaznú trofej Mark Webber.

Nikdy vo vyše šesťdesiatročnej histórii majstrovstiev sveta nebolo po šiestich pretekoch šesť rôznych víťazov.

„Neuveriteľné, zlatá éra formuly 1 je naspäť,“ komentoval bývalý pretekár David Coulthard pre BBC.

Štartové pole je vyrovnané a výsledky sú len ťažko predpovedateľné. V minulosti boli veľké ceny rovnako s otvoreným koncom. Hoci v nedeľu boli v cieli prví dvaja z celého radu na štarte.

Ak bude aj naďalej platiť – čo preteky, to nový víťaz, o dva týždne by sa mal radovať Lewis Hamilton. Z najsilnejších jazdcov je jediný, kto v tomto roku ešte nevyhral.

Majstrom sveta sa ešte stále môže stať ktokoľvek. Rozdiely medzi prvými piatimi pretekármi sú malé. Naopak, pred rokom Sebastian Vettel svoj náskok na prvom mieste stále zväčšoval.

Hlavnou príčinou nevyrovnaných výkonov a veľkých prekvapení sú pneumatiky Pirelli. Tímy stále nevedia nájsť optimálne nastavenie.

K víťazstvu prispeli mechanici

Včera Webber priviedol do cieľa skupinu piatich jazdcov. Piateho delili od víťazstva iba štyri sekundy.

„Bola to majstrovská jazda od všetkých piatich. Na najťažšom okruhu som nevidel, že by niekto z nich spravil, čo i len chybičku,“ vraví Coulthard.

Ľahký dážď nikoho nevyprovokoval k zbytočnej zastávke v boxoch. O výsledku rozhodli práve výmeny pneumatík. O pár desatín rýchlejší oproti súperom boli mechanici Red Bullu, aj preto sa z deviateho miesta na štvrté posunul Sebastian Vettel.

„Veľmi taktické preteky. Mark bol veľmi disciplinovaný a držal si pozíciu. Zvládol aj mokrú trať,“ tešil sa šéf tímu Red Bull Christian Horner. Jeho pretekári vyhrali v Monaku tretí rok v rade.

Schumacher prekvapil

V kvalifikácii ukázal Michael Schumacher, že stále môže byť najrýchlejší. Hoci vyhral kvalifikáciu, musel pre trest z predchádzajúcej veľkej ceny štartovať ako šiesty. Naposledy stál na pole position ešte v roku 2006.

V pretekoch ho sklamala technika.

Hrdina predchádzajúcich pretekov – Venezuelčan Pastro Maldonado nabúral do súpera krátko po štarte. Navyše štartoval ako posledný pre trest za zavinenú kolíziu v tréningu.

Šampionát pokračuje Veľkou cenou Kanady 10. júna.

Výsledky

VC Monaka v Monte carle (78 kôl á 3,340 km, celkovo 260,520 km):

1. Mark Webber (Austr./Red Bull) 1:46:06,557 h, 2. Nico Rosberg (Nem./Mercedesň +0,643 s, 3. Fernando Alonso (Šp./Ferrari) +0,947, 4. Sebastian Vettel (Nem./Red Bull) +1,343, 5. Lewis Hamilton (V. Brit./McLaren) +4,101, 6. Felipe Massa (Braz./Ferrari) +6,195, 7. Paul di Resta (Škót./Force India) +41,537, 8. Nico Hülkenberg (Nem./Force India) +42,562, 9. Kimi Räikkönen (Fín./Lotus) +44,036, 10. Bruno Senna (Braz./Williams) +44,516, 11. Sergio Perez (Mex./Sauber) +1 kolo, 12. Jean-Eric Vergne (Fr./Toro Rosso) +1 kolo, 13. Heikki Kovalainen (Fín./Caterha) +1 kolo, 14. Timo Glock (Nem./Marussia) +1 kolo, 15. Narain Karthikeyan (Ind./HRT) +2 kolá, 16. Jenson Button (V. Brit./McLaren) + 8 kôl