Gáborík si na Stanleyho pohár musí počkať

Séria štyroch exkurzií Stanleyho pohára po Slovensku za sebou sa končí. Marián Gáborík v drese Rangers prehral na ľade Devils šiesty zápas v predĺžení, sériu 2:4. Vo finále sa stretnú New Jersey – Los Angeles Kings.

Útočník Adam Henrique (vpravo) sa najlepšie zorientoval v skrumáži a v druhej minúte predĺženia strelil víťazný gól New Jersey, ktoré vyhralo v sérii nad Rangers 4:2.(Zdroj: FOTO - SITA/AP)
Zažite atmosféru MS v hokeji na vlastnej koži >>

NEW YORK, BRATISLAVA. Šiesty zápas finále Východnej konferencie rozhodol v druhej minúte predĺženia mladý center Adam Henrique, ktorý v skrumáži pretlačil puk do bránky súpera.

„Dať v kľúčovom súboji víťazný gól, to je ako vianočný darček,“ povedal pre tsn.com Henrique. Hlavným strojcom postupu Devils bol však 40­ročný brankár Martin Brodeur.

„Vyradiť Rangers je veľká vec. Rangers ma na ceste za pohárom trikrát zastavili, no trikrát som ho získal. Nerád by som toto mužstvo porovnával s tými, s ktorými som vyhral Stanley cup v minulosti, každý tím má svoj vlastný príbeh,“ citovali ho na nhl.com.

Brodeur čakal 18 rokov

Dlhých 18 rokov čakal veterán Brodeur na odplatu za nepríjemné vypadnutie vo finále Východnej konferencie s Rangers v sezóne 1993/1994. Vtedy jazdci vyhrali sériu 4:3 na zápasy. Diabli vyhrali Stanley Cup naposledy v roku 2003. Zo šiestich sérií v histórii play off sa diablom podarilo vyhrať nad Rangers iba druhýkrát.

Gáborík pálil štyrikrát

Slovenský útočník Marián Gáborík štyrikrát vystrelil na Brodeura, strávil na ľade vyše 23 minút, no ostal smutný.

Hoci tréner Rangers John Tortorella v priebehu série nepripúšťal, že by jeho hráči boli unavení, po poslednom šiestom to musel urobiť.

„Mali sme problémy sa rozhýbať. Máme stále ešte mladé mužstvo, ktoré sa musí učiť, ako sa vyrovnať s krízovými situáciami. Zvlášť v takej pokročilej fáze, ako je tretie kolo play off. Na druhej strane si nemyslím, že by sme boli vyslovene vyčerpaní. V posledných dvoch zápasoch sme v záverečných tretinách boli nepochybne korčuliarsky lepším tímom,“ povedal Tortorella.

Preťažená pätica

Pätica kľúčových hráčov Rangers Marián Gáborík, Brad Richards, Derek Stepan, Dan Girardi a Tyan McDonagh odohrala 102 zápasov v sezóne. Z útočníkov bol najčastejšie na ľade Ryan Callahan s priemerom 23:32 minúty. Rangers boli s vekovým priemerom 26 rokov druhým najmladším tímom v play off. Rangers v tejto sérii s Devils nevyhrali ani jednu prvú tretinu, nepriaznivé výsledky museli prácne otáčať až do konca stretnutí, čo ich stálo veľa síl.

Empire State nepomohol

Rangers v noci na sobotu nepomohla ani efektná podpora slávneho mrakodrapu Empire State Building, ktorý svietil v červeno–modrých farbách Rangers.

V tíme Devils si spoluhráči i tréner nevedia vynachváliť brankára Brodeura.

„Martin bol fantastický, neuveriteľné, čo predvádzal,“ tešil sa tréner Lamoriello.

Finále Devils – Los Angeles

Devils boli vo finále štyrikrát, z toho trikrát vyhrali. Kings iba raz. V roku 1993 s legendárnym kapitánom Waynom Gretzkým neprešli cez Montreal Canadiens s famóznym brankárom Patrickom Royom. Prehrali. Na súpiske Devils je zopár hráčov, čo už majú Stanley cup, v tíme Los Angeles nikto.

Stávkové kancelárie hlásia, že 70 percent ľudí tipuje víťazstvo Los Angeles, diablom verí iba tridsať.