Šachový svet čaká na kráľovský tie-break

Nový alebo staronový šachový majster sveta vzíde až z predĺženia súboja Anand – Gelfand.

Viswanathan Anand (vpravo) obhajuje šachový titul proti Borisovi Gelfandovi.(Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Trinásty hrací deň musí rozhodnúť. V moskovskej Treťjakovskej galérii v stredu tie-breakom dohrajú úžasne vyrovnaný súboj o svetovú šachovú korunu, ktorého víťaz z prémiového balíka 2,550 milióna dolárov získa 60 percent.

Po dvanástich partiách duelu medzi indickým obhajcom Viswanathanom Anandom a izraelským vyzývateľom Borisom Gelfandom je nerozhodný stav 6:6. Poslednú vraj sledoval online aj izraelský premiér Benjamin Netanyahu. Izrael ešte nemal šachového šampióna. Gelfand, rodák z bieloruského Minska, získal jeho občianstvo v roku 1998.

Až desať z tucta partií sa skončilo remízou. Výnimkou boli dve: v siedmej v 38. ťahu zvíťazil Gelfand, no Anand hneď na druhý deň kontroval rýchlou výhrou už v sedemnástom. Veľmajstri odohrali dokopy len 351 ťahov. Pred štyrmi rokmi ich Anand na víťazstvo nad Kramnikom potreboval 390 a predvlani proti Bulharovi Topalovovi dokonca 627.

„Odkedy sa zápasy o majstra sveta skrátili na dvanásť partií, zmenili sa zo strategických na taktické,“ tvrdí Vladimir Kramnik, šampión z rokov 2006 – 2007. Navrhol hrať tie-break už pred zápasom, aby bolo vopred jasné, komu stačí remíza. V minulosti automaticky stačila obhajcovi.

Stredajšie predĺženie sa začne štyrmi partiami rapid šachu (2 x 25 minút plus 10 sekúnd na ťah). Ak neprinesú rozuzlenie, nasledujú dve bleskové partie (2 x 5 minút a 3 sekundy na ťah), prípadne štyri ďalšie dvojice partií. Poslednou eventualitou je náhla smrť: víťaz žrebu si zvolí farbu – biely má 5 minút a musí vyhrať, čierny len štyri a stačí mu remíza.

„Celý zápas je veľmi vyrovnaný, nie je dôvod predpokladať, že v tie-breaku to bude iné,“ nazdáva sa ruský šampión Pjotr Svidler. Niektorí odborníci však pripomínajú, že Anand bol predčasom v rýchlom šachu majstrom sveta.