Volejbalisti zaváhali s Dánmi, prehrali v tajbrejku

SITA|2. jún 2012 o 17:49

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. podľahli Dánom 2:3, keď nevyužili vedenie 2:1 na sety.

TERUEL. Slovenskí volejbaloví reprezentanti po piatkovom víťazstve nad Grékmi 3:0 na druhom turnaji A-skupiny Európskej ligy mužov v španielskom Terueli v sobotu nečakane zakopli.

Slováci sa v nedeľu 3: 6. stretnú s domácimi Španielmi.

Výsledok - Európska liga - A-skupina (Teruel/Šp.) - sobota:

Slovensko - Dánsko 2:3 (19, -20, 22, -19, -13)

115 min, rozhodovali: Stanišič (Švajč.) a Sobral (Portug.), 50 divákov

Slovensko: B. Skladaný, Kašper, Š. Chrtiansky ml., Bencz, Joščák, M. Hriňák (libero M. Kubš, Hruška, Javorčík, Jakubov). Tréner: Š. Chrtiansky st..

Dánsko: Jacobsen, Knudsen, Thomsen, Ditlevsen, Christiansen, Olufsen (libero Scholer, Schultz, Huss). Tréner: F. Sturm.

Dáni v piatkovom zápase pri svojej premiére v Európskej lige zaskočili domácich Španielov, s ktorými prehrali až 2:3. V úvodnom sete do stavu 3:3 dokázali reagovať na každýbod slovenského tímu, ktorý sa prvýkrát odpútal na 5:3 a pri prvom technickom oddychovom čase viedol 8:5.

Súper zo 6:9 znížil na 8:9, ale keď Slováci znova ušli na 13:8, zobral si americký tréner dánskeho výberu Fred Sturm (volejbalistov USA viedol na dvoch OH a v roku 1992 s nimi získal bronz). V komornom prostredí, keď sa zápas hral od 15.00 h v čase siesty, slovenskí reprezentanti vyhrávali pri druhom oddychovom čase 16:11. Výrazný náskok si ustrážili až do konca.

Na začiatku druhého setu dánski volejbalisti prvýkrát v dueli viedli (1:0, 2:1, 3:1), pri 4:1 sa ich rozbeh tréner Chrtiansky pokúsil zabrzdiť, ale nepomohlo to. Ditlevsen zvýšil na 7:1 dokonca esom.

Prvý bod po tejto čiernej sérii získali volejbalisti SR až na 2:8, na 3:8 upravil esom Bencz a potom dánsky náskok skresali na 6:9, čo zase donútilo vypýtať si oddychový čas trénera Sturma. Slovenskí hráči mali problémy s prihrávkou Knudsenovho podania, pri ktorom súper ušiel na 16:8. Potom však znova ožili, keď z 10:17 znížili na 13:17, ale rozbehnutí Dáni už set nepustili z rúk a získali druhý set.

Tretie dejstvo znova začali vo veľkom štýle Slováci (8:3), ale opäť mali problémy s prihrávkou tvrdého dánskeho servisu (9:7). Neskôr bolo 12:7 a pri druhom oddychovom čase 16:12. Štvorbodový náskok si Chrtianskeho zverenci udržiavali do 20:16, ale húževnatý súper znížil na 19:20. Následne z 20:22 vyrovnal na 22:22 a záver zdramatizoval. Set ukončil úspešným útokom Bencz.

Vo štvrtom sete Slováci zo 6:6 odskočili na 9:6, ale v trháku nepohračovali. Severania vyrovnali na 11:11 a držali krok. Pri 14:14 Jacobsen síce pokazil podanie, ale rozhodcovia slovenskému tímu odpískali zlé zbiehanie. Ten istý hráč dal následne eso, a tak pri druhom technickom oddychovom čase bol stav 16:14 a neskôr 21:19 pre Dánov.

Munk na podaní už set dokončil a pre nováčika súťaže, ktorý bude budúci rok spoluorganizovať s Poľskom ME, vybojoval tajbrejk. V ňom Dáni viedli 3:1, 4:3, 6:5, 7:6 i 9:7 i 13:12. Za stavu 14:13 využili hneď prvý mečbal a postarali sa o prekvapenie.

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Zápas sme si prehrali vlastnou nepozornosťou vo štvrtom sete. Druhý set bol extrém, keď vychádzalo podanie súperovmu univerzálovi Ditlevsenovi. Štvrtý set sme mali dobre rozohratý, Dánom sme v ňom pomohli siedmimi chybami na podaní i zaváhaním v útoku, nedohrali sme ho zodpovedne. V tajbrejku sme neubránili ich univerzála, rozhodla jedna lopta. Nemali sme však dovoliť, aby sa hral piaty set. V tejto konštelácii sme Dánov videli prvýkrát, majú v kádri viacerých skúsených hráčov, ktorí rozhodli stretnuie. Pre naše mužstvo v takomto zložení je to cenná skúsenosť. Žiaľ, stratili sme dva body.“

Branislav Skladaný (kapitán SR): "Výsledok je určite prekvapenie. Začali sme veľmi dobre, v prvom sete sme Dánom nič nedovolili. V druhom sa chytil ich univerzál na servise. V treťom sme znova podali dobrý výkon. Vo štvrtom do stavu 10:7 sme hrali dobre. Začal som to chybou na podaní a vlastnými chybami sme ich dostali do hry. Piaty set bol lotéria. Za stavu 11:11 po Benczovom smeči Dáni loptu tečovali, rozhodca to posúdil inak. Zápas sme si však prehrali vo štvrtom sete.“

Druhý sobotňajší zápas v A-skupine:

Španielsko - Grécko 3:1 (-27, 19, 15, 22)

Ďalší program turnaja v Terueli (Šp.):

3. júna (nedeľa): Grécko - Dánsko (15.00), Slovensko - Španielsko (18.00)

B-skupina: Poľsko - Fínsko 3:0 (24, 18, 18), Kanada - Brazília 1:3 (23, -18, -23, -15)

Tabuľka:

1. Poľsko 5 4 1 14:6 12

2. Brazília 5 3 2 13:8 11

3. Kanada 5 2 3 8:11 5

4. Fínsko 5 1 4 4:14 2

Domov»Halové športy»Volejbal»Volejbalisti zaváhali s Dánmi, prehrali v tajbrejku