AKTUALIZOVANÉ 22:04

Slovenskí volejbalisti prehrali aj so Španielmi v tajbrejku

Slováci podľahli domácim Španielom tesne 2:3, pričom nezužitkovali vedenie 2:0 na sety.

TERUEL. Slovenskí volejbaloví reprezentanti po piatkovom víťazstve nad Grékmi 3:0 a sobotňajšej prehre 2:3 s Dánmi ťahali na druhom turnaji A-skupiny Európskej ligy mužov v španielskom Terueli za kratší koniec aj v nedeľňajšom stretnutí.

Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. podľahli domácim Španielom tesne 2:3, pričom nezužitkovali vedenie 2:0 na sety. Rozhodujúci tajbrejk prehrali 11:15.

Proti favoritovi však podali dobrý a bojovný výkon, za čo si vyslúžili potlesk tribún. Na treťom turnaji EL v Raanane sa tím SR od 8. do 10. júna postupne stretne s Gréckom, Dánskom a domácim Izraelom.

Výsledok - Európska liga - A-skupina (Teruel/Šp.) - nedeľa:

Španielsko - Slovensko 3:2 (-24, -23, 17, 23, 11)

122 min, rozhodovali: Reichardt (Hol.) a Stanišič (Švajč.), 1000 divákov

Španielsko: Hernán, Noda, Altayo, Delgado, Pérez, Fernandez (libero Llenas, Viciana, Barcala, Rodriguez, Sugraňes). Tréner: F. Muňoz.

Slovensko: Zaťko, Kašper, Jakubov, Bencz, Hruška, Š. Chrtiansky ml. (libero M. Kubš, Joščák, M. Hriňák, B. Skladaný, Javorčík). Tréner: Š. Chrtiansky st.

Prvé dva body síce získali Španieli, ale slovenskí volejbalisti sa rýchlo otriasli a po ese Zaťka otočili na 3:2. Neskôr viedli 10:7 a do 16:14 si udržiavali dvojbodový náskok. Tréner Chrtiansky zaradil do základnej zostavy blokára Hrušku a humenského univerzála Jakubova na post smečiara. Po úspešnom útoku Bencza na 18:15 domáci protestovali, že zasiahol anténku, ale rozhodcovia ich tlaku nepodľahli, na čo si španielsky tréner Muňoz vypýtal oddychový čas.

Po dvoch chybách si pri 18:19 zobral pre zmenu time-out kouč Chrtiansky. Slováci viedli aj 22:20, ale Fernandez vyrovnal esom na 22:22 a následne hráči SR v jednej hre po španielskom útoku zbytočne chytili dve lopty za sebou smerujúce do autu. Bencz odvrátil setbal na 24:24, Jakubov tvrdým smečom vybojoval prvý setbal (25:24) a blok Kašpera znamenal zisk úvodného dejstva.

Druhý set – rovnako ako proti Dánom – začali Slováci zle a prehrávali 0:4, 2:8 i 10:3. Náskok domácich však začali zlepšenou hrou ukrajovať (8:12), dokonca sa im priblížili na jediný bod 14:15. Skvelú sériu potiahli zo 14:16 na 18:16 a napriek tomu, že Španieli vyrovnali na 22:22, dvojbodový náskok si slovenskí volejbalisti ustrážili a set dokonale otočili.

V treťom znova začali lepšie Španieli, ktorí z 10:9 odskočili na 13:9 a 16:11 a tentokrát nám už obrat nedovolili. Vo štvrtom sete Slováci otočili z 3:6 na 7:6, keď sa dvoma esami za sebou blysol Chrtiansky ml. Následne po dobrom útoku zaúradovali čiaroví rozhodcovia, namiesto 8:6 bolo 7:7.

V hektickom zápase a v búrlivom prostredí hrali slovenskí reprezentanti veľmi dobre. Škoda, že keď sa blížil druhý oddychový čas, pokazili dve podania za sebou a dostali lacné eso od Sugraňesa. Hriňák však nekompromisne zaútočil na 16:15. Dráma pokračovala bod po bode. Chrtianskeho vtipná ulievka znamenala naše vedenie 22:21, ale pri Nodovom podaní

Španieli otočili na 24:22 a premenili druhý setbal.

V tajbrejku vyhrávali Chrtianskeho zverenci iba na začiatku 1:0, rozbehnutí domáci si vytvorili trojbodový náskok (5:2, 8:5), ktorý si ešte v závere poistili.

Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Rozhodli detaily. V prvom sete sme splnili všetko, čo sme si povedali, vychádzali nám aj nemožné lopty. V druhej časti zápasu sme už neboli takí trpezliví. Ani servis už nebol takticky taký, aký mal byť, rovnako bloky. Vieme, proti komu sme hrali, Španieli nastúpili v plnej zostave. Získali sme s nimi o set viac ako v prvom vzájomnom zápase v Grécku. Verím, že v ďalšom stretnutí už vyhráme. Podali sme určite lepší ako proti Dánsku. Hráči sa ešte musia učiť trpezlivosť a zbierať skúsenosti z takýchto stretnutí.“