Nemci začali víťazne. Portugalsko zdolali 1:0

ME 2012 vo futbale: Mario Gómez zariadil Nemcom trojbodový vstup do turnaja.

Mario Gómez zariadil gólom zo 72. minúty Nemcom trojbodový vstup do turnaja.

EURO 2012
Sobota 9.6.

18.00: Holandsko - Dánsko 0:1
20.45: Nemecko - Portugalsko 1:0

BRATISLAVA. Druhý zápas B-skupiny ME 2012 ponúkol rovnaký výsledok. Tím Joachima Löwa sa dlho nevedel cez pozornú defenzívu súpera presadiť, napokon berie víťazstvo.

Jeden z najväčších favoritov šampionátu, ktorý sa hrá v Poľsku a na Ukrajine, sa najbližšie stretne v stredu 13. júna o 20.45 s Holandskom, ktoré na úvod nestačilo na Dánsko (0:1).

A práve tím zo severu Európy bude v ten istý deň od 18 h súperom Portugalska.

Nemecko - Portugalsko 1:0 (0:0)

Gól: 72. Gomez. Rozhodcovia: Lannoy - Cano, Annonier (všetci Fr.), ŽK: Badstuber, Boateng - Postiga, Coentrao.

Nemecko: Neuer - Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm - Khedira, Schweinsteiger - Müller (90.+4 Bender), Özil (87. Kroos), Podolski - Gomez (80. Klose)

Portugalsko: Patricio - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao - Meireles (81. Varela), Veloso, Moutinho - Nani, Postiga (70. Oliveira), Ronaldo

Aktéri hodnotia:

Joachim Löw (tréner Nemecka): "Som veľmi šťastný z nášho výkonu. Najdôležitejšie dnes je naše víťazstvo 1:0, hoci sme, samozrejme, boli pod istým tlakom. To je však prirodzené, pretože sme počuli o prehre Holandska. Vedeli sme totiž, že prehra by nám mohla narobiť problémy."

Paulo Bento (tréner Portugalska): "Nemecko výraznejšie dominovalo na ihrisku v prvej polovici zápasu. V druhom dejstve sa nám podarilo opraviť niekoľko vecí a hru sme kontrolovali. Mrzí nás, že sme doplatili na nešťastný gól, no naša odpoveď naň bola dobrá. Výsledok nie je spravodlivý."

Nani (stredopoliar Portugalska): "Snažili sme sa o veľa prihrávok, ale nepremenili sme svoje príležitosti. Hrali sme dobre, mali sme snahu, no chýbalo nám šťastie."

Mario Gómez (útočník Nemecka, autor víťazného gólu): "Som šťastný, že mi tréner veril. Cítil som sa na ihrisku od začiatku veľmi dobre a som rád, že som dôveru trénera mohol splatiť."

ONLINE PRENOS:

92.+4 - Hlavička Bruna Alvesa končí nad bránou.

92.+3 - Kombinácia Portugalcov, Robaldo vyzval v gólovej šanci k vyrovnaniu naniho, ten zo šiestich metrov nastrelil len Badstubera.

88. min - Veľká šanca Portugalska po rýchlom založení akcie, lopta prešla až k Varelovi, ten ale aj kvôli výbornému zákroku Neuera zo šiestich metrov nevyrovnal.

87. min - Özil pustil na trávnik Kroosa.

86. min - Nani netrafil bránu, jeho strela zo 17 m skončila vedľa pravej tyče Patríciovej brány.

85. min - Nebezpečný center z pravej strany v podaní Varelu, Portugalsko kope ďalší roh.

84. min - Naniho center skončil na brve.

83. min - Ronaldova akcia, Coentraov pokus zrazený na roh.

82. min - Ronaldova akcia a strela spoza 16-ky, Neuer vyrazil na roh.

81. min - Strieda aj tréner Bento, namiesto Meirelesa poslal na trávnik Varelu.

80. min - Z ihriska schádza strelec gólu Gómez, do hry skúsený Klose, ktorý dnes oslavuje 34. narodeniny.

77. min - Brejk Nemecka, Gómez ale na prudký center Müllera nedosiahol.

76. min - Kombinácia Portugalska pred pokutovým územím súpera neúspešná.

Foto - SITA/AP

72. min - Gómez dostal do 16-ky dobrý center (nadvihol ho Moutinho) a hlavičkou na vzdialenejšiu žrď dáva úvodný gól stretnutia - 1:0.

70. min - Postiga v zápae končí, na jeho miesto Nélson Oliveira.

69. min - Boateng nedovolene zastavil Ronalda, vidí žltú kartu.

65. min - Boateng sa pri obrannom zákroku mierne zranil, je ošetrovaný.

64. min - Ronaldo dostal pri brejku Portugalska loptu doľava na 16-ku, v šanci ho ale skvele zblokoval J. Boateng.

61. min - Tvrdý sklz Coentraa na Schweinsteigera odmenený žltou kartou.

59. min - Khedira prišliapol nohu Moutinha, hráč FC Porto ošetrovaný.

58. min - Podolski hľadal Gomeza, ten hlavičkou minul bránu.

57. min - Özilova prihrávka na Podolského, odskočila mu lopta. Kope sa od brány Portugalska.

52. min - Özilov center, Podolski nedoskočil.

51. min - Ronaldo dostal loptu na ľavý kraj ihriska, jeho center na Postigu zrazila obrana na rohový kop.

48. min - Nani sa na pravej strane uvoľnil cez Lahma, jeho center odvrátil Hummels na roh. Z neho sa Portugalci nepresadili.

46. min - Začal sa II. polčas.

45. min - Pepe nastrelil po rohu vo vyloženej šanci brvno Neuerovej brány, lopta spadla na bránkovú čiaru.

43. min - Nani faulovaný Badstuberom, Nemec vidí žltú kartu.

41. min - Müllerove zakončenie z uhla bránu netrafilo.

36. min - Snaha Nemcov ešte do polčasu streliť gól.

30. min - Podolski dostal loptu z ľavej strany, z prvej z 12 m prestrelil.

25. min - Podolski z priameho kopu do múru.

24. min - Meireles fauloval pred vlastnou 16-kou Khediru

18. min - Ronaldov center z ľavej strany, Postiga sa k lopte nedostal, Lahm odvrátil na roh.

17. min - Moutinhov sklz na Schweinsteigera prišiel neskoro, rozhodca Stéphane Lannoy z Francúzska píska faul.

13. min - Žltá karta pre Postigu, ktorý sklzom zasiahol gólmana Neuera.

9. min - Rýchla akcia Nemcov, Podolski zakončil, Patrício pozorný.

8. min - Hummelsov faul, lopta pre Portugalsko.

3. min - Nemeckí priaznivci hádžu na trávnik papiere.

2. min - Prvý šanca Nemecka, J. Boateng poslal loptu sprava rovno na hlavu útočníka Bayernu, ten gól nedal.

1. min - Zápas sa začal.