AKTUALIZOVANÉ 12:58

Rozhodlo sa v Cardiffe, na olympiádu pôjde Dukátová

Na OH v Londýne budú štartovať deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci, singlista Michal Martikán a kajakárka Jana Dukátová.

Jana Dukátová.(Zdroj: FOTOARCHÍV SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

CARDIFF. Po singlistovi Michalovi Martikánovi si miestenku na OH v Londýne vybojovala v 1. kole Svetového pohára v Cardiffe vo Walese aj kajakárka Jana Dukátová. Vo vzájomnom súboji s Elenou Kaliskou si pripísala druhé potrebné víťazstvo, prvé dosiahla na májových ME v nemeckom Augsburgu.

Vo finále skončila druhá, so stratou 0,30 sekundy za víťaznou Španielkou Chourrautovou.

O premiérovej účasti Jany Dukátovej na OH sa rozhodlo v Cardiffe už v semifinále. Elena Kaliská do finále nepostúpila, skončila na 11-tom mieste a na postupovú desiatku jej chýbalo desať stotín sekundy, presne 0,11.

Na druhej strane medzi desiatkou finalistiek nechýbala s piatym najrýchlejším časom Jana Dukátová, čo znamenalo, že do Londýna zamierila Dukátová a dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská zostala pred jeho bránami.

"Samozrejme, že pre nás je to veľké sklamanie," povedal Peter Mráz, tréner Kaliskej. "Už som si myslel, že sa do finále dostane, na svetelnej tabuli to aj potvrdzovali, no nevšimol som si, že jej ešte nepripísali jeden ťuk. V konečných výsledkoch klesla na 11. priečku, so stratou na Dukátovú, aj vrátane ťuku na 9. bránke, zhruba štyri sekundy. Ten jeden ťuk strašne mrzí, v zákrute ju prúd vydvihol, situáciu sa snažila zachrániť kontra záberom, no bránky sa dotkla špičkou lode. Na 14-ke sa bránky dotkla aj Jana Dukátová, no bola rýchlejšia."

"Tie pocity sa asi vystupňujú zajtra ráno, pretože hneď teraz po pretekoch všetko len doznieva," povedala rozosmiata Dukátová. "Pre mňa to boli veľmi ťažké preteky, ťažoba zo mňa opadla, tieto slovenské olympijské selekcie strašne vyčerpávajú a nedajú sa len tak ľahko s niečím porovnať."

O olympiáde je rozhodnuté

Vzájomné nominačné súboje Martikána s Beňušom a Dukátovej s Kaliskou ukončila štvorica skôr so zhodným pomerom víťazstiev 2:0 a už sa nemusí rozhodovať v tretích vypísaných pretekoch o týždeň neskôr v 2. kole Svetového pohára vo francúzskom Pau.

Na OH v Londýne budú štartovať deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci, ktorí už mali istotu od vlaňajších MS v Čunove, singlista Michal Martikán a kajakárka Jana Dukátová.

Vo finále pádlovala kajakárka Dukátová uvoľnene, bez stresu, na istotu, čisto a odmenou jej bola 2. priečku, so stratou 0,30 sekundy za víťaznou Španielkou Chourrautovou. Vo svojej kariére obsadila už 19-tykrát v SP medailovú priečku (6-9-4).

Bronz pre Hochschornerovcov

Trojnásobní olympijskí víťazi vo vodnom slalome Pavol a Peter Hochschornerovci obsadili v pretekoch Svetového pohára vo waleskom Cardiffe tretie miesto.

O najjagavejší kov ich obrali dva nedovolené dotyky bránky, za ktoré im rozhodcovia podľa pravidiel pripočítali k dosiahnutému času 4 trestné sekundy. Za víťaznými Britmi Davidom Florenceom s Richardom Hounslowom po pripočítaní penalizácie nakoniec zaostali o 75 stotín sekundy.

Striebro si vybojovali víťazi semifinále Sašo Taljat s Lukom Božičom zo Slovinska, ktorí dosiahli na stotinu sekundy rovnaký čas v oboch jazdách.

Druhá slovenská posádka Ladislav Škantár - Peter Škantár obsadila piate miesto. Zo slovenských deblistov ostali pred bránami finále Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorí obsadili 14. miesto, do finále postúpilo desať najlepších.

Finálové výsledky:

K1 ženy: 1. Maialen Chourrautová ((Špan.) 104,40 (0), 2. Jana Dukátová (SR) 104,70, 3. Cindy Pöschelová (Nem.) 106,70 (2)

C2 muži: 1. David Florence, Richard Hounslow (V.Brit.) 108,29 (0 trestných sekúnd), 2. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 108,31 (0), 3. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner 109,04 (4), ... 5. Ladislav Škantár, Peter Škantár 109,99 (2), ... nepostúpili do finále 14. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 119,08 (2)