Španieli remizovali s Talianskom 1:1

Pavol Spál|10. jún 2012 o 17:33

Šancí bolo vo svižnom zápase dosť, vynikli brankári.

Úradujúci majstri sveta i Európy Španieli remizovali vo svojom prvom zápase na európskom šampionáte s Talianskom 1:1.

BRATISLAVA. V zápase veľkých rivalov a favoritov skupiny C mohli vyhrať oba tímy, šancí bolo vo svižnom zápase na oboch stranách dosť. Vynikli obaja brankári. Poslední svetoví šampióni Španieli (2010), Taliani (2006) si tak body podelili.

Zápasy môžete sledovať aj na internete: ESP - ITA, IRE - CR

Španielom chýba ich historicky najlepší strelec David Villa, ktorý je zranený a do šampionátu nezasiahne.

Na jeho pozíciu sa tlačili Fernando Torres a Fernando Llorrente. Obaja postavou skôr vyšší hráči však začali súboj proti Talianom iba na lavičke.

Chýbal klasický útočník

Tréner Španielov Vicente del Bosque prekvapil, keď do základnej zostavy nenasadil ani jedného klasického útočníka. Na hrote sa objavil univerzálny Barcelončan Cesc Fábregas.

Španieli dominovali v držaní lopty (60 ku 40) a hrali svojím typickým štýlom - na množstvo krátkych prihrávok.

Disciplinovaní Taliani

Taliani hrali disciplinovane, umne takticky, dobre prehusťovali stred poľa a mali jasný plán: ťažiť z rýchlych protiútokov.

Najväčšiu šancu prvého polčasu mal Thiago Motta, jeho hlavičku však bravúrne zlikvidoval brankár a kapitán Iker Casillas.

V úvode druhého polčasu Španieli zrýchlili hru, sľubné šance mali Fábregas i Iniesta. Brankár Buffon ich parádnymi zákrokmi vychytal.

Trénerovi Talianov Prandellimu vyšiel manéver so striedaním, keď v druhom polčase namiesto Balotelliho nasadil Di Nataleho.

Najlepší strelec Talianov šikovne zabehol za španielsku obranu a otvoril skóre. Gólu predchádzala parádna prihrávka špílmachra Pirla.

V ofenzíve bol zo Španielov najlepší Andrés Iniesta, po jeho akcii a elegantnej asistencii Davida Silvu vyrovnal Fabregas.

Päť minút pred koncom mal čistú šancu striedajúci Fernando Torres, mohol ešte prihrať i lepšie postavenému spoluhráčovi, no prestrelil bránu.

Španielsko - Taliansko 1:1 (0:0)

Góly: 61. Di Natale - 64. Fabregas. Rozhodcovia: Kassai - Er‹s, Ring (všetci Maď.), ŽK: Alba, Arbeloa, Torres - Balotelli, Bonucci, Maggio, 40.000 divákov.

Španielsko: Casillas - Arbeloa, Pique, Ramos, Alba - Xavi, Busquets, Alonso - Silva (65. Navas), Fabregas (74. Torres), Iniesta

Taliansko: Buffon - Chiellini, De Rossi, Bonucci - Giaccherini, Marchisio, Pirlo, Motta (90. Nocerino), Maggio - Cassano (65. Giovinco), Balotelli (57. Di Natale)

Súboj posledných dvoch majstrov sveta sa začal v opatrnom tempe a diváci na štadióne v Gdansku boli v úvodnej desaťminútovke svedkami oťukávania sa. Prvý vážny brankársky zákrok predviedol v 13. minúte Casillas po strele Pirla z priameho kopu, no to bolo na dlhý čas zo strany oboch tímov všetko.

Španieli neraz zovreli svojho súpera pred jeho šestnástkou, no chýbal im moment prekvapenia a defenzíva Talianov úspešne odolávala. Po pol hodine hry vypálil z voleja Marchisio, no loptu poslal presne do stredu brány, kde stál pripravený Casillas.

Najväčšie šance oboch tímov sa zrodili v závere polčasu, keď sa najprv Iniesta neúspešne pokúsil prehodiť Buffona a na druhej strane španielsky gólman reflexívne vyrazil hlavičku Mottu z hranice malého vápna.

Krátko po zmene strán mal úvodný gól stretnutia na kopačke Iniesta, ktorý z ľavej strany len tesne minul vzdialenejšiu žrď Buffonovej brány. Na opačnej strane sa ocitol v tutovke Balotelli, ale sám pred Casillasom váhal tak dlho, až mu Ramos odkopol loptu. Práve Balotelliho nahradil v 57. minúte Di Natale, ktorý už po necelých štyroch minútach pobytu na ihrisku obstrelil Casillasa - 0:1.

"Squadra Azzurra" sa tešila z vedenia len tri minúty, lebo v 64. minúte využil prvú dieru v jej obrane Fabregas po ukážkovej kolmici Silvu - 1:1. Talianom mohol vrátiť vedenie opäť Di Natale, ktorý sa v šestnástke položil do centrovanej lopty, no usmernil ju mimo brány.

Päť minút pred koncom riadneho hracieho času nepochodil ani striedajúci Torres, ktorý rovnako ako v prvom polčase Iniesta preloboval okrem Buffona aj bránu. V 88. minúte skončil Marchisiov pokus len v náručí Casillasa a mužstvá sa tak rozišli zmierlivou remízou 1:1.

Aktéri hodnotia:

Vicente Del Bosque (tréner Španielska): "Chceli sme získať prevahu v stredovej formácii. Viem, že Fábregas i David Silva sa vedia dostať do gólových príležitostí. Myslím si, že to nedopadlo zle, Fábregas dnes odviedol skvelú prácu."

Cesare Prandelli, tréner Talianska: "Sme sklamaní, že sme súperovi dovolili vyrovnať tak rýchlo po našom góle. Hrali sme s majstrami sveta a návrat do zápasu sme im mali sťažiť oveľa viac. Španielov sme púšťali do gólových šancí, v tomto smere sa musíme zlepšiť."

Cesc Fábregas, útočník Španielska a autor vyrovnávajúceho gólu: "Byť favoritom šampionátu nie je jednoduché, nakoniec sme však našli dostatok psychických síl aspoň na vyrovnanie. Prekvapilo ma, že som dostal šancu a nastúpil v základnej zostave. Bol to môj prvý zápas po mesiaci a pol a som šťastný, že sa mi podarilo skórovať."

ONLINE PRENOS

XXX Zápas sa skončil.

91. min. Torres sa snažil preniknúť do šestnástky, nepodarilo sa mu prihrať Iniestovi. Xabi Alonso tesne míňa taliansku bránu.

88. min. Navasova strela trafila Buffona, na druhej strane bol pri Marchisiovej strele pozorný Casillas. Maggio dostáva žltú kartu za faul na Iniestu. Mottu strieda Noccerino.

85. min. Torres dostal výbornú prihrávku od Xaviho, ale neprihral na voľného Busquetsa, a jeho strela končí nad bránou.

83. min. Torres sa po pravej strane dostal až k talianskej šestnástke, ale talianski obrancovia mu už vzali loptu. Arbeloa dostáva žltú kartu za faul na Giovinca, Torres vidí žltú za faul na De Rossiho.

77. min. Di Natale vo veľkej príležitosti trafil brankára Casillasa. Chiellini dostáva žltú kartu za faul na Iniestu. Španieli zahrávajú priamy kop, Xavi mieril len do múru.

75. min. Rozbehnutý Torres dostal prihrávku, ale Buffon vybehol z brány a vzal mu loptu.

73. min. Dobrá prihrávka na Jordiho Albu pred Buffonom, ale mieri nepresne. Fábregasa vystriedal Torres.

64. min. Španieli aj Taliani striedajú, Silvu vystriedal Jesús Navas, v talianskom tíme ide dolu Cassano, na trávnik vybehol Giovinco. Bonucci dostáva žltú kartu. Vzápätí vidí žltú kartu aj Španiel Jordi Alba.

64. min. Iniesta na druhej strane vyskúšal pozornosť Buffona, ale ten bezpečne jeho strelu chytá. Fábregas z okamžitej ďalšej akcie skóruje.

61. min. Pirlo prihral v rýchlosti Di Natalemu a ten presnou strelou otvára skóre duelu.

56. min. Balotelliho strieda Antonio Di Natale.

54. min. Sergio Ramos urobil veľkú chybu a nechal si vziať loptu Balotellim, ten však pred Casillasom zaváhal a Ramos mu už berie loptu.

51. min. Iniesta v ďalšom nebezpečnom útoku, ale Buffon len tak-tak stihol vytlačiť loptu mimo brány.

50. min. Fábregas po Xaviho prihrávke nebezpečne vystrelil, ale Buffon vytiahol výborný zákrok.

45. min. Začal sa druhý polčas.

46. min. Na druhej strane sa Motta dostal k hlavičke a Casillas neuveriteľnú príležitosť Talianov vychytal.

45. min. Xavi dal výbornú prihrávku na Iniestu, ale ten priamo pred Buffonovou bránou pálil nad.

40. min. Center na Fábregasa, ale loptu netrafil dobre a rozhodca mu odpískal útočný faul.

37. min. Mario Balotelli dostal žltú kartu od maďarského rozhodcu Kassaia po viacerých priestupkoch.

36. min. Marchisio vypálil na španielsku bránu z hranice šestnástky, ale Casillas zostáva neprekonaný.

33. min. Cassano potkol brankára Casillasa, čo však ušlo pozornosti rozhodcov.

30. min. Iniesta po prieniku po ľavej strane nepresne odcentroval, vybojoval však roh. Ani strela Iniestu nemierila na bránu.

23. min. Cassano v nebezpečnej šanci vystrelil, ale lopta išla tesne vedľa Casillasovej brány.

11. min. Silva po rýchlej akcii a faule na Fábregasa vystrelil na Buffona, ale ten pozorne chytá. Na druhej strane Cassano vybojoval priamy kop. Balotelli prenecháva strelu Pirlovi, Casillas chytá.

7. min. Talianski futbalisti neuspeli pred brankárom Casillasom ani zo štandardných situácií. Silva sa dostal dobrú prihrávku, Taliani ho ustrážili, Silva odovzdal na Fábregasa, ten vybojoval roh.

3. min. Španieli začali zápas sústredeným tlakom, ale ani z rohu gól nedali.

XXX Zápas sa po odoznení hymien oboch tímov môže začať.

Domov»Futbal»Reprezentácie»Španieli remizovali s Talianskom 1:1